Sebevědomí bez výčitek 4.6/5 (5)

Řešila jsi někdy situaci, kdy sis připadala hezká, chytrá, vtipná, pohotová nebo celkově jsi v tu chvíli oplývala nějakou dobrou vlastností a když jsi to zjistila, přinutila ses doufat v to, že jsi v tom lepší než ostatní, okamžitě ses za to styděla a cítila ses namyšlená? Namyšlenost může znamenat spoustu věcí…. Dá se to vyložit jako jistý druh sobeckosti, jako souhrn situací ve kterých shazuješ ostatní, kvůli tomu, že si myslíš, že jsi o 100% lepší než oni, je to vnitřní přesvědčení o tom, že jsi ta nejlepší, ta nejchytřejší a ta nejvtipnější. Je ale opravdu nutné stydět se za to, že jsi na sebe pyšná, máš na sobě něco ráda nebo jsi zkrátka v něčem lepší?

Zdravé sebevědomí je často věc, která se s namyšleností plete. Každý by to svoje zdravé sebevědomí měl mít, protože jakmile ho nemáš a podceňuješ se, je to snad ještě horší než když je holka namyšlená – neustálé podceňování, vyptávání se ostatních jestli se jim líbíš, jestli jim nevadíš apod. ti totiž může hodně uškodit. No kdo by chtěl neustále poslouchat slečnu, která se chce ujišťovat o tom, že je hezká, že má pěkné vlasy, umí hezky zpívat. Mnohem lepší je uvědomit si to a dokázat to říct sama sobě.

Upřímně se přiznám, že nemám v oblibě slečny, které se neustále musejí nechávat přesvědčovat o tom, jak jsou skvělé a báječné, neustále se vyptávají a snaží se člověka donutit říct, že jsou jedničky a stejně tak mi vadí holky, které sedí v rohu, neozývají se jen proto, aby něco neudělaly špatně, jen proto, že si dostatečně nevěří a proto raději předstírají, že tady nejsou.

Se zdravím sebevědomím se nemusíme nutně narodit, i ty se můžeš naučit mít se ráda a to, že si stoupneš před zrcadlo a řekneš si, že máš hezkou postavu, krásné oči, jsi hezká holka, jde ti matika – to není namyšlenost. Je správné na sobě najít svoje dobré vlastnosti, výhody a přednosti – měl by to umět každý a jen proto, že ty to umíš, že si v nějaké věci věříš víc než ostatní neznamená nic špatného.

Nenech se přesvědčit kamarádkami, že když si myslíš, že jsi docela hezká holka, že je to špatné – to ani náhodou! Špatné je myslet si, že jsi nejhezčí na světě a můžeš vše – obyčejný pocit uspokojení nad tím, že se sama sobě líbíš v danou chvíli je správný a je to přesně to, co bys aspoň jednou měla pocítit a pokud tě v tom kamarádky nepodpoří, zbytečně ti budou shazovat sebevědomí a donutí tě myslet si, že jsi hloupá a ošlivá a tedy nemáš v podstatě na nic právo – jsou to vůbec kamarádky?

Milé slečny – to, že umíte poznat své přednosti neznamená, že jste namyšlené – vždyť na každém člověku se dá najít dobrá věc a to, že jí člověk najde je jen a jen dobře. Najděte i na sobě své dobré věci a udělejte z nich přednosti:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

10 komentářů

 1. Ahojky Mers, tenhle článek ti fakt musím pochválit a snad ve všem s tebou sohlasím, povedl se ti, jako každý jiný. V psaní jsi fakt třída, Vždy si ráda tvé články přečtu!- hlavně o kráse a péči, protože už jsem taková, ale i takovéto články nejsou k zahození;-)

  Přeji krásné, pohodové vánoční svátky,

 2. Ale někdo prostě není takový, aby se sám sobě líbil. Nikoho se neptá a je radši ve svém kruhu přátel.

  • To určitě, neříkám, že je to vždycky špatné. Spíš jsem se chtěla zaměřit na to, že je důležité, aby se člověk sám sobě líbil (jiné tělo už nedostane), dá se to naučit a vypěstovat si alespoň trošku sebevědomí bez toho, aby jiní říkali “ta je ale namyšlená”. Ale konkrétně byl článek zaměřen spíš na extrémy:)

 3. Ahoj Mers, tohle je krásný článek a hlavně pravdivý, já jsem si do nedávna také neuvědomovala rozdíl mezí zdravým sebevědomým a namyšleností.

 4. Ahoj Mers. Potřebovala bych poradit. Jako každá holka se o sebe snažím trochu o sebe pečovat. Ale stačí, když si nalakuju nehty průhledným lakem a mamka už na mě řve, že se nemám pořád frizírovat (nesnáším to slovo) a že ona v mém věku se o tohle nestarala. Nebo si jednou za měsíc udělám pleťovou masku a už řve zas táta, že tohle dělají jenom šlapky v barech (promiň, že se tak vyjadřuju, ale on to tak řekl). A když zjistili, že si čtu tady na blogu o kosmetice, tak mě chtěli zavést k psychologovi, že prý nejsem normální. Já mám své rodiče moc ráda a chtěla bych s nimi mít lepší vztah. A myslím, že to s tou péčí zas tak nepřeháním. Skoro vůbec se nemaluju a a mám i spoustu jiných koníčků. Prosím poraď mi co mám dělat. Občas jsem z toho zoufalá. Děkuju.
  Eliška

  • Ahoj, něco podobného znám od svého táty (který sice nemluvil tak, jako tvoji rodiče) ale i když mi bylo 15+, tak to neviděl rád, když jsem se snažila nějakým způsobem o sebe pečovat. Ono z toho asi není žádného velkého východiska a nejlepší je to nekomentovat. Oni si rodiče často představují, jaké budou mít inteligentní děti, které nebudou ani trošku povrchní a takovéhle “blbůstky” je nebudou zajímat (k čemu by ale byl život bez blbůstek?:D). Nejlepší je nechat to být, nereagovat na to, snažit se je tím neprovokovat, nechodit jim při zkrášlovacích dnech na oči – většina rodičů si zvykne:)

 5. To jsozu skvělé stránky…toto i všechny ostatní…ty přesně víš na co holky myslí,jak to napsat aby to bylo přirozené(ne aby to vypadalo že to píše robot:D)Prostě super!!:)

 6. Hezkej článek ;) Moje máma říká, že každý má něco, v čem je lepší než ostatní. Když není hezký, tak má charisma nebo je chytrý, když není chytrý, tak je dobrosrdečný a ostatní ho mají rádi… Každý by si měl najít to, v čem vyniká :-)

 7. Ahojte holky , nevíte mi poradit jak navratit sebevedomi me kamaratce ? Ona ne ze by se kazdeho vyptavala jestli je hezka a pod. . To spis se zhazuje sama protze ji v detstvti rodice nesnaseli a nevenovali se ji . Dopustila se mnoha chyb a ted si to vycita , jediny clovek ktery ji drzel nad vodou odchazi na jinou skolu a neda se tomu nijak zabranit . Toto misto ted zaujmu ja protze sme se ted hodne skamaradili . Je dobry clovek jenomze to o sebe asi nikdy nerekne . Nesnasi sama sebe . Holky ve tride ji rikaji ze je bezcenna vec … a ona rekla ze tomu jiz uverila , domlouvam ji jenze ona to nechce … vzdy si ji zastanu a houkam na ty holky ktere ji urazu nech se uvedomi jenomze ona mne vzdy zastavi … uz nevim jak dal nenecham ji v tom … to je nejhorsi nekomu podat ruku a pak ho upustit at padne ke dnu . Vsichni ji nadavaj jenomze myslim ze je to i proto ze je necha . Kdyz ji predtym nedko urazil nic mu na to nerekla tak si lidi zvykli ji urazet . Jako by si mylsleli ze nema city nebo co … pls poradte !!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist