Domů Krása & Péče Recenze Zdravé lahve Equa ...

Zdravé lahve Equa 4.86/5 (7)

24

Zdravé lahve Equa

Zdravé lahve Equa – Pamatujete si na článek o Bobble lahvi, kterou jsem si před pár měsíci koupila? Její hlavním úkolem bylo filtrovat vodu a samozřejmě vypadat dobře – donutila mě nekupovat stále dokola PET lahve a relativně tak šetřit přírodu. Když se mi nedávno ozval e-shop labeloo.cz s tím, jestli nechci vyzkoušet tzv. Zdravé lahve Equa, zaujalo mě to, protože Bobble lahev jsem do té doby používala takřka denně a vyplatila se.

Název lahví Equa je spojení slov Eko a Aqua. Tyto lahve by měly být snadno odbouratelné přírodou a jejich životnost se udává v rámci let (až 10 let). Materiál, z kterého jsou vyrobeny neobsahuje BPA, nezpůsobují žádné alergie, jsou vhodné i pro děti, dá se do nich dát jak studené, tak horké pití a 10% ze zisku prodeje putuje ekologickým organizacím.

Zdravé lahve Equa – Co je BPA?

Všechny tyhle informace mě zaujaly a začala jsem si zjišťovat více. Moje první zkoumání se zaměřilo na BPA, protože upřímně – slyšela jsem to stokrát, ale nikdy jsem se nedozvěděla víc. BPA je chemická sloučenina, která se používá při výrobě plastů – udává se, že ročně se jí vyprodukuje asi tři miliony tun, což mě hodně zaskočilo, protože je to skutečně velké číslo. Samo o sobě by ale tyhle informace nebyly tak špatné, když jsem se ale dočetla, že BPA může způsobovat vyšší pravděpodobnost onemocnění prsu a rakoviny, snižovat spermie u mužů a ovlivňovat imunitní systém člověka, to už jsem skutečně zírala. Už přes rok je zakázáno BPA přidávat do kojeneckých lahví a ve Švédsku dokonce vláda zakázala používat je do obalů potravin určených pro děti do 3 let.

Zdravé lahve Equa – Testování 

Ale teď už k samotnému důvodu recenze. Vybírat můžete z 18 designů a velikostí 0,4 a 0,6 (600 ml převažuje). Když jsem vybírala já, trvalo mi skutečně dlouho, než jsem si vybrala motiv lahve, který mám teď – všechny motivy se mi líbí, žádný podle mě neurazí a každý si vybere. V konečné fázi jsem si vybírala mezi motivem lístků (Leaves – který mám teď) a mezi květinami (Flowers). Zvolila jsem menší objem (0,4), protože upřímně se mi nikdy nechce tahat větší lahve v kabelce, do školy chodím velkou vzdálenost pěšky, takže se to pronese, proto jsem šla raději do menší.

Materiál, z kterého je lahev vyrobená spíš na první pohled připomíná sklo než plast (samozřejmě berte to s nadsázkou) – nedá se tlakem deformovat jako obyčejná PETka a nedá se promáčknout.

Co mi poměrně vadí a co určitě uvidíte na fotografiích – na části, kterou se pije je takový ostrý záhyb, který sice při pití nebolí, ale když mám na rtech rtěnku, v záhybu velice ráda ulpívá a chvíli to trvá než ji kompletně očistíte, aby po ní nic nezbylo. Je to sice takový malý detail, který určitě od nákupu neodradí, ale stojí za zmínku.

Co se mi líbí je fakt, že se lahev dá mýt v myčce, stačí mi tedy dát jí tam večer, ráno vytáhnout a znovu naplnit, narozdíl od jiných lahví, které musíte ručně umývat a dá se naplnit i horkými nápoji. Ráno si tam často dávám čaj, který nestihnu dopít doma, když pospíchám nebo klidně šťávu. To pro někoho samozřejmě není nic zvláštního, ale majitelky Bobble lahve si určitě vzpomenou na fakt, že do ní můžete dát a filtrovat pouze vodu. Tahle lahev sice filtrovat neumí, ale můžete do ní dát takřka cokoliv, což je skvělá věc a když máte chuť na čaj, dáte si do lahve čaj:)

Konečný verdikt

Designově se mi lahev moc líbí a cena není vůbec špatná na to, že jí můžete používat stále dokola i několik let. Doporučila bych jí slečnám, které do školy rády nosí vlastní pití a nechtějí kupovat a nosit klasické PETky.

Lahve Equa se dají koupit na internetu, u nás třeba na již zmíněném e-shopu labeloo.cz za cenu 259 Kč.

 

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVedra a horka jsou tu. Jaká jídla je vhodné jíst pro ochlazení?
Další článekBioderma – Mycí kostka
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

24 KOMENTÁŘE

 1. Páni :) Presvedčila si ma ku kúpe. Už sa len rozhodnem aký dizajn a objednám si ju. Pretože PET fľaše furt strácam a chcem šetriť prírodu bude to pre mňa super ! :)

  • To mi povídej, já Petky nemám celkově moc ráda, takže je fajn mít takovou náhradu. Třeba taková bobble lahev je skvělá a jsem ráda, že jsem si jí koupila, ale myslím, že pro někoho, kdo nepije jen vodu, tak je tohle určitě lepší:)

 2. Začínám o tom přemýšle, ale nevím, jestli by pro mě nebyla lepší ta láhev, která vodu filtruje, protože já většinou piju jen vodu. Ať už je to z důvodu krásné pleti a nebo zdraví. :)

 3. Vzpomínám si na jedny Televizní noviny a na reportáž, jak jeden podnikatel o něčem podobném tvrdil, že to likviduje mikroby a dělá to tekutinu „zdravější“. Těší mě, že je tato lahev „pouze“ náhrada za miliardu plastových.

 4. Je moc hezká:) Uvažovala jsem o bobble bottle ale odradila mě právě možnost tam dát jen vodu a nic jinýho.. U Equy mi zase příjde velký ten otvor na pití.. :/ Je to velký nebo ne?

 5. Také začínám uvažovat nad koupí této lahve, líbí se mi její design, akorát mě odrazuje, že největší objem je jenom 0,6l, což je pro mě málo :D

 6. Ahoj, udržuje láhev teplotu čaje takovou, kterou ho tam naléváš? Díky:)

  • Není to termoláhev, takže ne. Na horké nápoje sice lze použít, ale není vybavená na udržování stálé teploty.

 7. Ta je vážně moc krásná:) úplný stylový doplněk..ovšem já bych ji asi stejně velmi rychle ztratila:))

 8. Velice děkuju za tenhle článek, protože přesně takový jsem potřebovala! ;)) Poslední dobou jsem sháněla nějakou lahev do školy, kde bych mohla pít třeba horký čaj nebo tak :) Ale nevěděla jsem jaký přesně, takže díky tvému článku to vím ;D Jen si z těch hezkých motivů teď vybrat, že? :D

 9. Tahle láhev je krásná :) Já nosím většinou jednu PETku třeba 2 týdny, vždycky večer vymyju a nechám vyschnout, ráno naplním a jdu. Ale tohle vypadá fakt dobře, možná si jí pořídím :)

 10. Ahoj Mers, čtu tvůj blog pravidelně a mám ráda tebe i tvoje recenze :)

  Ale tohle téma mi opravdu nedá a musim ti napsat nepříjemnej koment. Je to mnohem složitější problém, než jak to vypadá a než jak ho popisuješ.

  Máš pravdu, že plastové PET lahve nejsou nezávadné, na to existuje spousta studií. Bisfenol A (BPA) funguje jako endogenní disruptor (tenhle pojem vzhledem ke svému oboru studia určitě znáš) a je tudíž velmi nebezpečný. Je prokázáno, že po týdnu pití vody z plastové BPA lahve narůstá hladina této látky v organismu až o jednu třetinu a to opravdu není zanedbatelné. Jak už jsem řekla, existuje spousta průkazných studií a vzhledem k tzv. zelené politice vzrůstá trend vytěsňování BPA z obalů. Naneštěstí ale lidstvo není ještě tak daleko se svým výzkumem a rozvojem, aby si mohlo takový krok dovolit. Bisfenol A není v plastu pro srandu králíkům, takže je jasný, že je nutné ho nečím nahradit, aby sloučenina fungovala tak, jak se po ní požaduje. Jenže v tom spočívá kámen úrazu. Lidé BPA prozatím nedokáží nahradit ničím jiným, než Bisfenolem S (BPS), který je ještě nebezpečnější a agresivnější disruptor. A jelikož je tento problém dost ožahavý a jelikož se zelená politika lidem líbí, nepodařilo se zatím rozšířit dostatečně informace o tomto faktu a především zakázat používání BPS, které stále ještě není možné (vypustíme-li původní BPA) kvalitně nahradit.
  Takže pozor na to, tyhle BPA free lahve jsou z bláta do louže a možná ještě hůř.

  Jestli tě tohle zajímá, Mers, doporučuju přečíst si o tom vědecké/lékařské studie
  anebo alespoň tenhle článek, kde je problém BPS zmíněn.

  Takže jestli se člověku nechce tahat každý den skleněnou láhev nebo pít závadnou vodu z krásné BPA či BPA free lahve, zbývá snad už jen kovová varianta. To také není jednoduché, ale nejlépe z toho vychází asi nerezová ocel, protože je inertní, tj. nereakční = nic neuvolňuje. Dnes už se vyrábí lahve z nerez oceli v odlehčené verzi i s poměrně pěknými designy, je to známé pod označením „green bottle“

  Snad jsem tě moc nezprudila :) Přála bych si, aby ses jako člověk „z oboru“ nad tímhle problémem trochu víc zamyslela a nepropagovala marketingový náhražky, který můžou být mnohem závadnější, byť se tváří eko, bio, friendly a ještě odvedou část peněz ekologickým organizacím.
  Bylo by to moc fajn, kdyby to takhle fungovalo, jenže to se neděje.

  • Dobrý den, slečno Taurino.

   Občas se podívám na blog Pro slečny, abych se inspiroval ohledně dárků pro moje dvě dcery. Narazil jsem na Váš komentář a nedá mi, abych nezareagoval. Nemyslím si totiž, že uvádíte racionální důvody ve vztahu k recenzované lahvi Equa. Předně doma máme 2 tyto lahve, takže s nimi již mám zkušenost.

   Pokud odkazujete na nějaký zdroj, měl by být relevantní.
   První odkaz vede na jakýsi článek Paula Adamse, v jehož závěru se dozvídám toto: „Paul Adams není vystudovaný lékař a nic z jeho článku by nemělo být bráno jako lékařská rada. Tento článek je zde čistě pro informační účely. Podnikejte vlastní bádání a myslete za sebe.“ To hovoří za vše…

   Dle mého názoru je relevantnější zdroj třeba toto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A

   Mě osobně u lahví zaujal právě materiál Eastman Tritan, ze kterého jsou vyrobeny. Jedná se o „amorfní kopolyester se zeleninovým základem“. Zřejmě proto je životnost lahve do 10 let a v přírodě se sama rozloží. Dalším pátráním jsem narazil na to, že se jedná se o inovativní materiál, který vstoupil na trh okolo roku 2007. Díky zdravotní nezávadnosti se používá jak v potravinářství, tak v lékařství. Zejména to lékařství je pro mě zárukou nezávadnosti.

   Více o materiálu zde: http://www.eastman.com/Brands/Eastman_Tritan/Pages/Overview.aspx

   Jinak uvedené lahve mají obě moje dcery a musím potvrdit, že s nimi panuje naprostá spokojenost. Lahve jsem dcerám vybral právě na základě BPA free a jejich designu…

 11. Jaké zklamání, že tu není nějaký nový článek, mám je moc ráda!!
  Ale chápu, že musíš i nějak žít! :-)

 12. Ahoj:)
  Za poslední týden jsem vyzkoušela už všechno možné, dokonce i kompozit – krabici od mléka, jen abych mohla mít svůj oblíbený černý čaj stále u sebe, nejlépe horký. Žádná petka to moc dlouho nevydrží a když piju z krabice od mléka, okolí se na mě dívá… zvláštně.:) Tak jsem si už jednu Equu objednala a doufám, že nezklame..

 13. Já mám doma lahev na pití, ale nerezovou, takže je dost těžká, když se s tím musím tahat celý den. Takže jsem si teď objednala Equa Flower a jsem na ní moc zvědavá. :-)

 14. Ahoj Mers:)
  Chtěla bych se tě zeptat, jestli jsi už svoji equa láhev myla v myčce? Mám ji taky doma a celkem se bojím, jestli se ten obrázek neodloupne. Děkuju,V.

 15. Já si teď oblíbila zdravou láhev. Trošku ulítávám na sovách, takže jsem si vybrala hracky-4kids.cz/zdrava-lahev-sovy-07l/. Netvoří se v ní plísně, nepohlcuje pachy a dá se i vyvařovat. No a taky je to český výrobek, takže podporuju i naše výrobce :)

 16. Uvažují, že si ji koupím. Do školy si beru vlastní pití a za rok je to spousta PET lahví, tohle by bylo úsporné řešení.
  Ale nemůžu se rozhodnout mezi 2 vzhledy: Birds a Universe

  • Ahoj, lahev Equa je sice pěkná, ale pro mě dost zklamání :-( Vyměnila jsem jí za Lifefactory a s tou jsem spokojená. Obě jsou sice z borosilikátového skla, tudíž zdravější, ale Lifefactory má navíc silikonový obal, který jí chrání před rozbitím. Taky jí dodává pěkný vzhled a co je pro mě největší výhoda, když si do ní dam čaj, láhev nepálí :-)

Diskuze je uzavřena.