Hezké počasí s sebou každoročně přináší starosti s naší váhou nebo přímo tvarováním postavy. K tomu, abys mohla vytáhnout ty nejlepší oděvní kousky, musíš vypadat pevně a hlavně fit. Většina z nás se rozhodne pro drastickou dietu týden před první návštěvou koupaliště nebo před odjezdem na dovolenou. Taková redukce nepatří mezi zdravé varianty hubnutí, a tělo se vám stejně později odvděčí kily navíc. Je proto lepší začít postupně s menšími úpravami ve vašem stravování, pohybu, ale také posilování vlastní vůle.
Podívej se na našich 10 zdravých tipů na hubnutí:
1. Sestav si plán
Sestav si plán například na první měsíc, ve kterém si rozepíšeš tvoji pohybovou aktivitu. Je důležité se zamyslet, jak dlouho chceš hubnout. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby změny v jídelníčku i na pohybovém rozvrhu zůstaly zachované dlouhodobě. Až si vytvoříš představu, jak často budeš chodit do fitness nebo plavat, zaznamenej vše do kalendáře nebo diáře tak, abys každý den viděla, jaké jsou tvoje cíle a plány.
2. Sežeň si parťáka
Sólisti to nikdy moc daleko nedotáhli, proto o svých plánech hovoř s kamarády, kamarádkami, rodinou. Všichni blízcí musí vědět, že se chystáš zhubnout. Budou tě celou dobu podporovat a můžeš se s nimi podělit o své úspěchy, které tě budou motivovat jít dál a dál. Určitě se najde i kamarádka, která na tom bude podobně a rozhodne se hubnout s těbou. Můžete si pak vyměňovat tipy na zdravé recepty nebo cvičební lekce, případně trenéry.
3. Měj přehled o kaloriích
Nemusíš studovat celou tabulku všech potravin. Je obecně platné, že zelenina má malou kalorickou hodnotu a výživa z ní se rozkládá delší dobu. Zato sladkosti, tuky, tučné sýry, salámy, maso vám dodají mnoho energie, ale pokud ji fyzicky nespálíš během 24 hodin, uloží se do tuku. Pokud máš vyšší příjem kalorií, musíš mít také vyšší příjem aktivity. To je zákon. Budeš-li sportovat, tak tyto těžké potraviny vyřadíš z jídelníčku naprosto spontánně.
[highlight]TIP:[/highlight] Přečti si, která dieta je nejúčinější !
4. Pravidelně se stravuj
Snad ve všech spotech a reklamách neustále opakují nutnost pravidelné stravy. Nezapomeň zahájit den snídaní, která by měla proběhnout do hodiny od probuzení. Svačina a další jídla by měla být pravidelně pojídány po třech hodinách. Dopoledne se snaž zařadit ovoce, které má přírodní cukry a vitamíny. Nastartují tvůj metabolismus a přirozenou detoxikaci těla. Jablko, banán, pomeranč nebo kiwi se o to postarají. Odpoledne už vol spíš saláty a zeleninu. A večeři jednoznačně zeleninu, případně steak z masa nebo ryby se zeleninovou přízdobou.
5. Hlavní je snídaně
Snídaně je považována za startér, která nabudí metabolizmus na celý den. Měla by obsahovat 20-25% celkového denního příjmu energie. Ideální složení je z bílkovin, sacharidů a tuků. Tato trojkombinace by měla být u každého jídla v poměru (sacharidy- 33%, tuky- 30%, bílkoviny- 15%). Vyhýbej se tzv. rychlým sacharidům (sladkostem, zákuskům, sladkému pečivu), které vás sice rychle nastartují, ale také budete mít brzy pocit hladu. Vhodnější jsou například vločky s mlékem a ovocem. A zkuste si dát na snídaně také rostlinné mléko místo toho klasického.
6. Dostatek tekutin
Na tekutiny velmi často zapomínáme, přitom je potřeba ji v našem těla neustále vyměňovat. I naše tělo se zanáší toxiny a produkty metabolismu, které je potřeba vyloučit. Doporučovaný příjem tekutin se pohybuje mezi 2-3 litry podle tvojí váhy a denní aktivity. Pij neperlivé a hlavně neslazené minerální vody, pokojové teploty. V letních měsících a při sportovních výkonech pijte více. Důležité je také množství vypité najednou. Pít by se mělo průběžně po menších dávkách, ať se nezatěžují ledviny. Káva se v době hubnutí nedoporučuje, protože dehydratuje organismus. Zvol raději zelený čaj nebo nápoj Caro.
7. Žádný alkohol a cigarety
Alkohol má vysokou energetickou hodnotu a do kontextu zdravého hubnutí se příliš nehodí. Zdravotně se doporučuje sklenička vína nebo piva denně. Tvrdý alkohol raději nezkoušej. Nejen, že se po alkoholu přibírá, ale ve fázi redukce hmotnosti úplně zastaví, proto si požití tohoto moku raději dvakrát rozmysli. Druhou kategorií, které je lepší se zříci jsou cigarety. Ty se na redukci sice přímo nepodílejí, ale na zdravém životním stylu rozhodně ano. Tělo je pak příliš zaměstnáno samotnou detoxikací po každé cigaretě a živiny ze zdravých potravin se zpracovávají v těle pomaleji, než normálně.
8. Pohyb, pohyb a zase pohyb
Samotná dieta a úprava jídelníčku nestačí. Efekt hubnutí je mnohem rychlejší, pokud k němu nepřidáš i fyzickou aktivitu. Začněte u sportů, které tě baví a do kterých se nemusíš nutit. Mohou to být delší procházky, plavání, jízda na kolečkových bruslí. Buď důsledná v pravidelnosti. Nemusíš každý den cvičit a chodit do fitness, ale můžeš se projít do práce a z práce (nebo do školy a ze školy), i to se ve finále projeví s velmi pozitivním efektem na tvé váze. Ve tvém pohybovém plánu, který byl zmíněn v bodě 1, se postupně propracuj na cvičení 4 krát v týdnu, nejlépe obden, kdy jeden den cvičíš a druhý odpočíváš. Snaž se mít pohyb variabilní, to znamená, jeden den si například půjdeš zaběhat, pak zvolíš aktivitu cílenou na ruce, nohy a nakonec týdne třeba plavání, kterým si zpevníš celé tělo.
9. Relaxace
Tvoje celková pohoda souvisí také s tvým spánkem a schopností se uvolnit. V dnešní době, která je velmi náročná na psychiku, máme tělo ztuhlé a napjaté. Neboj se proto dopřát si také jednou za čas nějakou masáž, wellness nebo saunu. Při relaxaci se ze svalů uvolní kyseliny a budeš mít i silnější imunitu. Celkově se to dobře projeví i na tvém spánku, který je pro nás velmi důležitý. Kdo dobře spí, dobře také pracuje a bývá málo nemocný. Nehledě na omlazujícím efektu.
10. Motivace a trpělivost
Každý den bys měla vidět svůj cíl. Vystav si svou fotku, kde vypadáš ideálně na viditelné místo. Opět do šatníku zařaď věci, které bys ráda nosila. Podstatnou část motivace a trpělivosti ti dodají přátelé nebo partneři, kteří se rozhodnou hubnout s tebou a můžeš si s nimi kdykoliv vyměňovat své zkušenosti a radosti z úspěchu. Počítej s tím, že nezhubneš během týdne, ale je to dlouhodobý proces. Primárně by ti nemělo jít o samotné hubnutí, ale o dobrý pocit ze svého těla, vyšší výkonnost vytrvalost i psychickou odolnost. A za všechny tyto věci se vyplatí vydržet a osvojit si tyto návyky napořád. Vyhneš se zdravotním komplikacím, které z nezdravého stravování a neaktivity později vyplynou. Takže zpočátku zatni zuby a vydrž!
Udělej z toho svůj nový zdravý životní styl, ne týdenní nebo měsíční hubnutí.