Domů Tělo & Zdraví Přírodní detoxikace organismu – jak na ni v 10 krocích? ...

Přírodní detoxikace organismu – jak na ni v 10 krocích? 4.89/5 (18)

0

Přírodní detoxikace organismu - jak na ni?Každé tělo má vlastně přirozený systém detoxikace, který mu pomáhá zbavit se toxinů. Ty se totiž postupně hromadí v těle. Toxiny jsou přítomny všude – ve tvém jídle, ve vodě a dokonce i ve vzduchu, který dýcháš. Vzhledem k těmto vysokým hladinám toxinů v těle doporučují odborníci jednou za čas podstoupit tzv. detoxikaci (nebo tomu někdo říká detoxikační dieta nebo prostě detox), abys trošku pomohla právě přirozené detoxikaci těla. Detoxikace podporuje funkce jater a pomáhá tělu vrátit do přirozeného, vyrovnaného stavu.

Detoxikuj tělo pravidelně

Mnoho lidí věří, že detoxikace je jen jednorázová událost, která trvá v rozmezí od 24 hodin do několika týdnů. Ve skutečnosti však můžeš provádět nezbytné kroky k pravidelné detoxikaci těla. To také dává největší smysl, protože toxiny jako takové denně vstupují do těla a hromadí se v něm. Takže, proč se nezbavovat toxinů na prakticky denní bázi? Budeš se cítit dobře, snížíš pravděpodobnost nějakého onemocnění kvůli vysokým hladinám toxinů v těle.

Vlastně detoxikace není vůbec žádná věda. Je docela snadné a jednoduché detoxikovat tělo pravidelně. Existuje vlastně mnoho věcí, které můžeš dělat každý den, abys trošku povzbudila tvoje tělo, aby se detoxikovalo. Nedívej se na detox jako na něco složitého. Jen trošku ulev tělu a ono si detoxikaci samo zařídí. Zde je tedy 10 přírodních způsobů, jak můžeš jednoduše a chytře pomoci svému tělu při detoxikaci.

1. Pij dostatek vody

Voda je důležitá pro zdraví všech tvých orgánů v těle, protože pomáhá prakticky při každém metabolickém procesu v těle. Voda také z tvého těla vyplaví všechny toxiny. Ve skutečnosti voda také pomáhá tvému tělu s trávením a vylučováním, moč i výkaly v sobě nesou velké množství toxinů. Když je tvůj trávicí systém zdravý, pomáhá tělu velmi efektivně se zbavováním se škodlivých toxinů.

Cílem je denně vypít osm až deset sklenic čerstvé, čisté vody. V závislosti na počasí a aktivitě můžeš potřebovat i méně nebo více čisté vody v ten daný den. Ale průměrně počítej s těmi 8 sklenicemi čisté vody. Pokud jsi aktivní a sportuješ, trochu vody určitě přidej. Pro detoxikaci je ideální, když vypiješ 2 sklenice vody každé ráno na prázdný žaludek. Tím velmi přispěješ pročištění těla. Vždy kontroluj barvu moči abys věděla, zda je tvoje tělo dobře hydratováno. Pokud je barva moči světlá, znamená to, že tvůj příjem vody je dostačující. Pokud je naopak tmavá, tak vody přidej.

Pij ideálně čistou vodu, žádné sladké nebo ovocné nápoje. Občas můžeš kápnout do vody trochu citronové šťávy. Sem tam si udělej bylinkový čaj, ale čistá voda by měla tvořit základ tvého pitného režimu v období detoxikace.

2. Začni svůj den s citronovou vodou

Chceš-li snížit množství škodlivých toxinů ve tvém těle, začni každý den sklenicí citronové vody. Kyselina citronová v citronu efektivně pomáhá při detoxikaci. Atomová struktura citronové šťávy je velmi podobná trávicím šťávám, které se nacházejí v žaludku, což pomáhá játrům při produkci žluči. Více žluči zaručuje hladký a správný průchod jídla po celém vašem gastrointestinálním traktu. Citrón dokonce alkalizuje úroveň pH tvého těla, čímž ve finále dělá tvé tělo odolnější vůči mnoha nemocem. A další bonus, citronová voda je skvělou náhradou za kofein, na kterém je tolik lidí závislých. Takže jak vidíš, benefitů obyčejné vody s citronem je mnoho.

A jak citronovou vodu vyrobit? Je to samozřejmě velmi jednoduché. Pro výrobu citrónové vody vytlač šťávu z poloviny citronu do sklenice čisté, vlažné vody. Pokud chceš, můžeš přidat trochu kvalitního, syrového medu. Jako první ráno pij tento super detox nápoj na prázdný žaludek a pak počkej 30 minut s dalším jídlem.

3. Zkus i suché kartáčování pokožky

Vzhledem k tomu, že pokožka je jedním z hlavních detoxikačních orgánů těla, suché kartáčování pokožky je jednoduchá a snadná technika, která napomáhá odstranění mrtvých buněk a toxinů, které se hromadí hluboko v kůži. Suché kartáčování také více aktivuje potní žlázy, které vylučují toxiny z pokožky v podobě potu. Jak na to?

 1. Vezmi si nějaký přírodní kartáč nebo jen suchou houbu a postavte se ve tvé koupelně.
 2. Pomalu začni na sucho kartáčovat pokožku, začni končetinami a dále pokračuj.
 3. Pokračuj takto v suchém kartáčování a kartáčuj po dobu 10 až 20 minut.
 4. Poté si dej dlouhou, teplou lázeň (vanu) a nakonec se opláchni pod chladnou sprchou.
 5. Nakonec namaž pokožku dobrým hydratačním krémem. Je to pro ni něco jako výživa.
 6. Suché kartáčování pleti bys měla podstoupit tak 3 až 5krát týdně.

4. Převalování oleje v ústech

Převalování oleje v ústech je stará ayurvédská technika, která skvěle napomáhá při odstraňování škodlivých toxinů z těla. Kromě detoxikace vašeho těla také stimuluje metabolismus, reguluje hormony těla a má také pozitivní vliv na hubnutí. Takové převalování oleje je také super na tvůj čerstvý dech, bělení zubů a celkové zlepšení zdraví úst. Jak na to? Opět je to velmi jednoduché:

 1. Dej si 1 lžíci kvalitního organického kokosového oleje do úst.
 2. Převaluj olej v ústech asi 15 až 20 minut.
 3. Vyplivni ho do sáčku a vyhoď do koše. Proč? Kdybys ho vyplivla do umyvadla, mohlo by dojít postupně k jeho ucpání.
 4. Pak si vyčisti zuby jako obvykle.
 5. Počkej s jídlem cca 30 minut.
 6. Dělej to takto každé ráno, když máš prázdný žaludek.
 7. Poznámka: Olej nepolykej. Je plný látek, které v těle už nechceš. Vždy ho vyplivni.

5. Pij detoxikační smoothies

Zelené koktejly připravené z ovoce a zeleniny jako jsou špenát, kapusta, červená řepa, jablka, pomeranče, hrušky, kiwi, ananas, avokádo, klíčky alfalfa semínek a zázvor jsou skvělým doplňkem ke každodenní stravě. Můžeš do nich také přidat různé bobule, ořechy a semena. Fantazii se zde meze nekladou. Podívej se na recepty na youtube a udělej si takové zelené smoothie v rámci detoxu. Nebo se podívej na tyto zdravé zelené recepty.

Zelené smoothies mají detoxikační vlastnosti, protože pomáhají stimulovat trávicí trakt, aby rychleji eliminoval toxický odpad z těla. Všechny ingredience v těchto úžasných zelených smoothies podporují správné trávení a jsou nabité antioxidanty, které pomáhají vyčistit tvoje tělo od toxinů.

Zde je jednoduchý recept na moc dobrý zelený smoothies koktejl. Umixuj dohromady hrst špenátu, středně velké jablko nakrájené na velké kusy, 1/2 banánu, 1/2 okurky, 2 lžíce mletého lněného semínka a 1 šálek bílého jogurtu, zeleného čaje nebo kokosové vody. Dobrota je na světě.

6. Pij zelený čaj

Chceš-li pomoci detoxikaci, zkus pít v období detoxu zelený čaj. Proč právě ten? Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, které podporují detoxikaci tím, že napomáhají produkci glutathionu, antioxidantu, který odstraňuje škodlivé toxiny z těla.

Zelený čaj dále také obsahuje třídu mikronutrientů nazývaných polyfenoly, které jsou velmi zdravé. Tento zdravý čaj je také přírodní posilovač metabolismu, který napomáhá ztrátě hmotnosti. Pokus se denně vypít tak 2 až 3 šálky zeleného čaje. Pokud ti zelený čaj moc nesedí, zkus i další různé bylinné čaje, které mají super vlastnosti pro detoxikaci.

7. Cvič to, co tě baví. Hýbej se.

Pocení je vlastně skvělý způsob, jak můžeš pomoci tělu lépe odstranit toxiny. Pocení pomáhá při odstraňování přebytečných solí z těla a i při odstraňování dalších škodlivých jedů. A chceš-li více podpořit pocení, není nic lepšího než pravidelné cvičení.

Ideální je, když cvičíš alespoň 45 minut nebo déle. Celé tělo se potí, podporuješ tak detoxikaci. Pohyb je skvělý i pro zdraví srdce a podobně. Jedna studie z roku 2011 uvádí, že krev, moč a pot, odebraná z 20 jedinců, vykazovala různé stupně toxicity u každého z nich. Jak se ukázalo, nejvyšší množství toxinů bylo vylučováno právě potem. Najdi si tedy cvičení, u kterého se zapotíš a bude tě to bavit.

8. Vyhni se příjmu toxinů

Pokud chceš detoxikovat své tělo přirozeně, je samozřejmě důležité odstranit nebo omezit některé toxické látky, které přijímáš. Omez příjem kávy a alkoholu, je lepší je vůbec nepít. Také tabák je nebezpečný toxin. Nic z toho do svého těla nepouštěj.

Vyhni se také všem chemikáliím, konzervačním látkám a umělým přísadám, které se nacházejí ve zpracovaných a instantních potravinách. Pokud to jde, drž se daleko od cukru a umělých sladidel, protože přispívají k tvorbě toxických látek. Vsaď na čerstvou zeleninu, ovoce, kvalitní cereálie, BIO mléčné výrobky, libové maso, ořechy.

9. Omez stres

Dej si pozor na stres. Když je tvoje tělo pod návalem stresu, hladiny toxinů se v něm zvyšují. Pokud se vyhneš stresu (nebo se ho naučíš ukočírovat) usnadníš tak tělu detoxikaci od toxinů. Stres je samozřejmě hodně těžké ovlivnit, je to něco, co na nás má vliv tak nějak automaticky. Proto se mu snaž vyhnout.

10. Dej si záležet na spánku

Tvé tělo se při spánku čistí, játra dělají svou práci. Detoxikují, když je tělo v klidu, když odpočívá. Dokonce i v mozku probíhá proces čištění. Tělo při spánku velmi výrazně odstraňuje toxiny z těla. Když spíš dostatečně dlouho a kvalitně, cítíš se pak skvěle.

A dokonce když už nespíš dobře jen jednu noc, zabraňuje to přirozenému procesu detoxikace tvého těla. To je důvod, proč by ses měla vyvarovat dlouhých nočních párty nebo prostě dlouhému ponocování u televize nebo počítače. Tělo spánek prostě potřebuje. Při spánku probíhá detoxikace prostě nejefektivněji.

Další tipy pro detoxikaci

A máme pro tebe pár ještě extra tipů pro ještě lepší detox tvého těla:

 • Pokud máš nějaké zdravotní problémy, raději si před zahájením jakékoliv detoxikace promluv se svým lékařem.
 • Jez kvalitní a nezpracované potraviny, získáš tak potřebné vitamíny a minerály, stejně jako antioxidanty a enzymy, které pomáhají tvému tělu vyplavit toxiny.
 • Jez také zeleninu a ovoce bohaté na rozpustnou vlákninu, to opět pomáhá tvému tělu vypláchnout toxiny.
 • Vyzkoušej do svého procesu detoxikace přidat jednou týdně saunu. To zlepší průtok krve v těle a vylučování toxického odpadu.
 • Můžeš také zkusit do jídelníčku zařadit probiotické potraviny nebo superpotraviny (kustovnici čínskou a podobně). Jsou bohaté na antioxidanty.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.