Domů Rodina & Škola Volný čas 10 zlatých pravidel, když bloguješ

10 zlatých pravidel, když bloguješ

34

Dost často mi přichází e-maily s žádostí o to, abych někomu pomohla s blogem, nebo dotazy, jak jsem dosáhla větší návštěvnosti za tak krátkou dobu. I když nejsem odborník, knížky o blozích a celkově i o SEO (optimalizaci) mě baví, stejně tak různé články na jiných serverech. Proto jsem se rozhodla udělat takový menší přehled, co je při blogování důležité a na co bys určitě neměla zapomínat.

Článků o tom, jak blogovat – co dělat a nedělat už je tu spoustu, doufám, že i tenhle Vám dá něco nového, co Vašemu blogu pomůže, protože i když často slyším „nepíšu pro ostatní, ale pro sebe“, je přece škoda, aby tvoje pracně napsané články nikdo nečetl a ty jsi ani neměla žádnou zpětnou vazbu v podobě komentářů.

Zlaté pravidlo č. 1: Nekopírovat!

Naprostý základ nebo také alfa a omega. To je hlavní pravidlo, kterým kdyby se řídil každý, tak je hned na internetu mnohem lépe. Možná přeháním ale 60% blogů, které najdeš na blog.cz obsahují jen okopírované texty. Zrovna včera jsem se dostala do potyčky se slečnou, která svoje kopírování obhajovala stylem: „Jsi tak naivní, když si myslíš, že všichni píší originální články?“

Ne, naivní nejsem – ale kopírováním nikdy nic nedokážete, protože dřív nebo později se na to přijde a pokud si uděláte špatné jméno už teď (i když třeba v pubertě), nikdy nevíš, kdo si toho může všimnout a třeba později, až budeš psaní brát vážněji, kvůli tomu ostrouháš.

Zlaté pravidlo č. 2: Gramatika

Pokud máš ze všech slohovek pětku, kvůli tomu, že nedokážeš napsat jednu větu bez gramatické chyby, vážně je blog pro tebe tím pravým? Když se dostanu na blog, kde je v každém slovu chyba, nemůžu se soustředit na čtení a zkrátka jdu z té stránky okamžitě pryč.

Obsah je sice velmi důležitý, ale správný bloger by měl také umět psát správně, jak gramaticky, tak stylisticky.

Zlaté pravidlo č. 3: Vhodný název článku

I když si myslíš, že je úplně jedno, jak svůj článek pojmenuješ, není tomu úplně tak. Správně zvolený název by měl splňovat několik požadavků. Měl by být srozumitelný, bez chyb, měl by odpovídat obsahu a měl by být i pro čtenáře atraktivní. Snaž se proto nepojmenovávat svoje texty jen tak z nudy, ale vymýšlet doopravdy nápadité názvy, které budou odpovídat obsahu.

Zlaté pravidlo č. 4: Design

Designu jsem tu věnovala už i samostatný článek. Design by měl být přehledný, není dobré míchat sto barev dohromady, ale vymezit si 2 – 3 barvičky, které budeš primárně používat. Stejně tak je strašně důležité písmo – když se mi na blogu špatně čte, buď na to autora upozorním, nebo zkrátka odejdu, protože i špatně zvolená barva písma není nic dobrého na oči.

Slečny, vážně se vám dobře čte taková barva písma?

Zlaté pravidlo č. 5: Informace

Po čem čtenáři na internetu prahnou nejvíc? Přece po informacích – po nových poznatcích. To je to, na čem by tvůj blog měl být založen. Nevím jak vy, ale mě typické deníčkové blogy (pokud na nich není nic originálního) moc nebaví, mnohem radši mám ty autorské, kde se bloger zabývá něčím novým, co třeba sám vyzkoušel, nebo na akci, kde byl apod. Zkrátka se ráda dozvídám něco nového, něco, co jsem nevěděla. Cizí lidi těžko bude zajímat, že jsi včera měla svíčkovou a byla moc dobrá, to není zrovna atraktivní téma.

Je jasné, že ne každý má na to psát informativní články a doporučovat nové věci, každopádně originalita a snaha se počítá. Navíc je velké plus, když píšeš článek o tématu, o kterém něco víš. Snaž se vynechat témata, ke kterým nemáš žádný vztah nebo žádné informace.

Zlaté pravidlo č. 6: Přehlednost

Psát přehledně a srozumitelně je z jisté části nadání. Vždy by ses na svoje články měla umět podívat kritickým očkem a říct, zda článek není zbytečně dlouhý, moc krátký a zda vůbec stojí za to přečíst ho.

Nezapomínej na odstavce a dostatečnou mezeru mezi nimi, jednolitý text se totiž čte naprosto příšerně. Člověk se špatně orientuje a číst dlouhé články bez odstavců? Naprosté peklo!

Zlaté pravidlo č. 7: Komentáře

Možná tohle bude jen můj názor (a menšiny z Vás), ale já zkrátka upřednostňuji, když je autor textů v jistém spojení se svými čtenáři, když jim odpovídá a dává jim jistou (ale ne úplnou) kontrolu nad svým blogem. To hlavně platí pro ty více navštěvované – ti, kteří začínají se tímhle tématem většinou ještě nemusí zabývat.

A stejně tak je důležité komentovat i ostatní blogy a to ne hloupým spamem („podívej se prosím na můj blogísek“), ale originálním a upřímným komentářem, který snad potěší každého blogera, který si s článkem dal práci. Komentář je přeci něco jako odměna a navíc, pokud budeš originálně komentovat, můžeš si tak slušně zvednout návštěvnost a přivést k sobě nové čtenáře.

Zlaté pravidlo č. 8: Jeden blog, jedna adresa

Jsem zastánkyně toho názoru, že pokud chceš mít skvělý blog, musíš na něj mít dost času a ne ho rozdělovat mezi pět dalších. Stejně tak je hloupost blog neustále stěhovat.

Často vídám, že blogeři (hlavně na blog.cz) neustále mění adresy, mění blogy, mažou články a mají nutkání se stěhovat. To je naprosto na nic – myslíš, že si dáš jiný název a jiný design a najednou budeš mít tisícovou návštěvnost? V tom to skutečně není. Naopak tím neustálým stěhováním ztratíš spoustu současných čtenářů.

Zlaté pravidlo č. 9: Řekni ne spamu!

Spam je jedna z těch protivnějších věcí, které blogera mohou potkat. Dokonce i pokud ty spamuješ, tak ti to může spíš ublížit. Kdo by měl rád blogery, kteří neustále spamují, otravují jiným lidem na internetu život a nemají nic jiného na práci. Takové blogy prostě neuznávám a návštěvnost ze spamů? Není nic horšího.

Pokud jsi autor blogu, kde se spam vyskytuje, zabanuj uživatele a pravidelně mazej komentáře. Ty by totiž měly být přehledné.

Zlaté pravidlo č. 10: Jen když tě blog baví

Piš články v době, kdy máš náladu a ne proto, že musíš. Stejně tak bloguj jen když tě to baví a nenech se nikým jiným „navádět“ do něčeho co nechceš.

Stejně tak téma o kterém píšeš by ti nějakým způsobem mělo připadat zajímavé. A jestli píšeš jen tak pro radost? Tak v tom případě piš dál a nenech se mým článkem ovlivnit:)

Přišlo několik dotazů, jak na blogování, z tohoto důvodu byl opět publikován článek zakladatelky webu :)

Předchozí článekVypůjčte si motodlahu na koleno i kyčel. Dovezeme vám ji i na vesnici
Další článekSlevové kupóny na vánoční dárky vám ušetří hodně peněz
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

34 KOMENTÁŘE

 1. Mně se článek moc líbí. Stejně jako Helčaa jsem se zasmála u té svíčkové, ale když se nad tím člověk zamyslí, je to pravda. Celý tvůj článek je pravdivý. Ale já, i když na ostatních blozích komentuji, buď se bloger vůbec neobtěžuje mi článek také okomentovat a nebo tam napíše „díky za komentář“, ale můj článek si nepřečte,.. A to mě dost štve.. Já se snažím, ale užitek z toho nemám žádný..
  Já osobně jsem ráda když mám články komentované. Ani tak mi nezáleží na návštěvnosti (protože někdo může můj blog najít ahned odejít), jako mi záleží na počtu komentářů pod články, jsem ráda a těší mě, když jich tam je víc, podle toho se totiž pozná, jaké články lidi čtou, jaké je baví a jaké naopak ne.

 2. Mě taky strašně štvě, když mi někdo napíše na blog třeba ,,podívej se na moje stránky“ a přitom si ani nepřečte ten článek. Já to sice taky někdy dělám, ale spíš když mám třeba na blogu nějakou soutěž nebo tak něco a chci na to upozornit nějakého blogera, který chodí na můj blog. Tak napíšu něco ve stylu: ,,Ten článek o jaru je moc hezký, taky mám ráda jaro. Zrovna dneska jsem viděla první kytičku. A nechtěl/a by ses podívat na soutěž na mém blogu?“ :D A to, že se má psát jen když to člověka baví, je pravda. Protože někdy mi nechce a když se donutím, tak ten článek stejně stojí za houby. Ale když na to mám náladu, dokážu napsat třeba pět článků za den. :)

 3. Moc povedený článek Mers. Dneska jsem se pohádala s jednou blogerkou, kvůli obrázku co jsem kreslila a vystavila ho na blog. Ona ho totiž vydávala za svůj a vůbec jí nevadilo, že je podepsaný. Nechápu co z toho kopírovaní mají …

 4. Fajn článek Mers
  PS: Bylo by lepší změnit barvu písma. Ten žlutý text nad pravidlem č.5 jde špatně přečíst.

  • Ty jsi ten článek asi nečetla viď..? Ona je tam ta žlutá barva totiž záměrně.

   • Ono je to záměrně k nepřečtení, protože i když to vypadá strašně, tak do dnes se třeba s takovým písmem nebo kontrastem na blozích setkávám:)

 5. Skvělý článek! Vzhledem k tomu, že s blogováním teprve začínám mi dost pomohl, děkuju :)

 6. Jaký je rozdíl mezi autorským blogem a deníčkovským? Já myslela, že je to to samý. :D

  • Tak primárně je to to samý (z toho hlediska, že píše a tvoří jen autor), ale deníčkovský blog je ten, kde se objevují jen zápisy z toho a toho dne – většinou má autor jen potřebu se vypsat nebo podělit se s ostatními o svém normálním dnu, popř. o svých zvířátkách. Autorský blog je širší pojem a zabývá se více tématy, ale ze zkušenosti autora:)

 7. já na blog k článkům co zkopčím dávám vždy zdroj… a nebo články překládám z angličtiny např. sama nemam ráda, když se s něčim píšu či překládám a pak si to ěnkdo jen tka zkopčí a nedá tam zdroj. proto zase když něco přeložim či napíšu sama, či vytvořim, dávám tam text, že chci, aby uvíděli zdroj s odkazem na můj blog, pokud to teda budou kopčit.

 8. Skvělý článek, i já začínám s blogem. Snažím se psát co nejzajímavější články a stejně nemám moc velkou návštěvnost. Vždy mě to zamrzí. Nemohla by jsi mi dát pár rad jak si zvýšit návštěvnost?????
  Předem dík Lala

 9. Ahoj Mers, chci se tě zeptat. Před půl rokem jsem si založila blog a přijde mi, že nejsem dobrá blogerka. Ani můj blog nestojí za nic. Přijde mi, že píšu nudné články a návštěvnost taky nemám nijak extra vysokou. Tak jsem se rozhodla, že svůj blog smažu, ale nejde mi to. Nevíš v čem je zádrhel??? Předem děkuju za odpověd.

  • Ahoj,

   musíš potvrdit e-mail, který ti přijde. Jinak já na blog.cz nejsem, tak ti asi nijak víc nepomůžu:)

 10. Naprosto souhlasím… První pravidlo by mělo být napsané pěticentimetrovým písmem, protože někteří blogeři a blogerky ho naprosto ignorují. Bloguju už nějaký ten rok a několikrát jsem svůj článek viděla zkopírovaný na jiném blogu. Chtěla bych se zeptat, jak to řešíš ty, protože ikdyž někomu napíšu pod ten článek, že jsem ho psala já a že je zkopírovaný, dotyčný ho stejně nesmaže a kopíruje si směle dál! Díky za odpověď :)

  • Já už se s kopírováním tolik nesetkávám, protože mám zakázané označování textu, jak sis určitě mohla všimnout. Tak jako tak.. když se to stane, napíšu majitelce blogu, aby článek smazala, protože porušuje autorská práva. Pokud to nezabere, nedá se dělat nic jiného než to řešit přes vyššího „admina“ na blog.cz (či na blogspotu nebo na jiných serverech) a podat si stížnost kvůli plagiátorství. Jinak to zkrátka řešit nelze…

 11. Ahojky ja sa chcem opýtat s kamoškou sme si urobili blog a chcem vediet že či sa v textoch možu používat znacky napr Miss Spoty alebo pod. ja len že či sa za to neplatí alebo koli autorskym právam… PLS odpiš….Dakujem

 12. Ahojky :D Kde si Mers udelala tenhle blog? Jakoby myslim jestli na blo.cz nebo na jiny starnce? Protozre me nebavi ze mam tam pak psany .blog.cz za mym nazvem blogu mno… Psl porad :D

   • Ano, jak píše Lucí, vše vytvořil přítel, který vlastní stránky intersite.cz:)

 13. Ahoj, prosím tě, nenavrhla by si mi ňákej web na vytváření stránek ?
  Dik.

  • Jediné co mě takhle napadá je wordpress. To je redakční systém který používám i já:)

 14. Ahojky, jen bych se chtěla zeptat co si myslíš o blogování na webnode.cz? Jestli na to teda máš názor nebo tak :). Jinak moc obdivuju tvojí dřinu tady na tom všem!

Diskuze je uzavřena.