Domů Ostatní 7 tipů, jak se zbavit ekzémů už napořád

7 tipů, jak se zbavit ekzémů už napořád

0

Zarudlá, svědící pokožka trápí 20 % Češek a Čechů. Příčinou bývá alergie, nevhodná strava, slunění nebo dlouhodobý stres. Jak se s ekzémem vypořádat tak, aby se už nevracel?

Co je ekzém a jak vzniká?

Ekzém neboli dermatitida je onemocnění kůže, které se projevuje zarudlými skvrnami. Pokožka svědí a nutí ke škrábání, což celý problém ještě zhoršuje. Objevuje se na končetinách, zádech, břiše, ale i hlavě a krku.

Kožní vyrážku často způsobují alergie – na potraviny, pyl nebo zvířecí srst. Velký podíl má také genetika, stav imunity, dlouhodobé vystavení stresu, sluneční záření a suchý vzduch. Ekzému se můžete zbavit. Jeho léčba je však běh na dlouhou trať a vyžaduje spoustu trpělivosti, času a sil.

Hlavní příznaky ekzému:

  • Podráždění kůže
  • Červené skvrny
  • Puchýřky
  • Prasklinky a strupy
  • Mokvající místa
  • Svědění kůže

Kortikoidy v masti: Ano, nebo ne?

Popraskanou kůži dokáže rychle zklidnit mast s obsahem kortikoidů. Ta ale ekzém neléčí, pouze bojuje s příznaky zánětu a slouží jako první pomoc, když je nejhůř. Kortikoidy mají navíc spoustu vedlejších účinků, jako je ztenčování kůže, narušení přirozené obnovy pokožky a výskyt rozšířených žilek. Proto nespoléhejte jen na kortikoidové masti. Bojujte na více frontách.

Tipy, jak vyhrát boj s ekzémem

1.    Vyřaďte problematické potraviny

Lidé trpící ekzémy mívají v těle vyšší hladinu histaminu. Ten při uvolnění do kůže vyvolává alergickou reakci. Vyřaďte z jídelníčku potraviny obsahující vyšší podíl histaminu. Jedná se zejména o jahody, jižní ovoce, čokoládu, ořechy, pšenici, rajčata, vejce, ryby, mořské plody a mléko. Dopřávejte si libové maso, rýži, listovou zeleninu, brokolici, jablka, luštěniny a bezlepkové cereálie. Hlídejte příjem zdravých tuků a dostatečný pitný režim v podobě čisté vody a bylinkových čajů.

2.    Podpořte imunitu pomocí doplňků stravy

S podporou imunity pomůže nejen vyvážená strava s dostatkem ovoce, zeleniny a dobrých zdrojů bílkovin. Některé doplňky stravy vám pomohou urychlit hojení pokožky a v některých případech i zabránit vzniku ekzémů. Skvěle fungují omega-3 mastné kyseliny, přírodní forma vitaminu E, zinek, multivitaminy s antioxidanty, B-komplex a extrakt z hroznových jader.

3.      Přizvěte na pomoc bylinky

Velmi oblíbenou a účinnou bylinkou je ostropestřec mariánský. Čistí játra a podporuje detoxikaci organismu. Užívá se vnitřně nejčastěji v podobě čaje nebo tinktury. Pomáhá i mastička z měsíčku lékařského nebo jalovce, tinktura z penízovky, odvar z lopuchu a přípravky s aloe vera nebo konopí.

4.    Noste správné oblečení

Nevhodné oblečení může problémy zhoršovat. Vyhýbejte se umělým látkám, které kůži dráždí. Nejlépe se budete cítit v bavlněném oblečení. Absolutně nevhodné jsou oděvy z vlny. K praní používejte prací prostředky a aviváže vhodné pro citlivou pokožku alergiků a dětí.

5.    Vyčistěte vzduch

Velmi důležitý je čistý vzduch. Hlavně v místnosti, kde spíte. Čistička vzduchu zvládne obsloužit jen jednu místnost. Pokud chcete vyčistit vzduch v celém bytě či domě, vyplatí se vám pořízení klimatizace. Alergici ocení třeba klimatizační jednotky Samsung s funkcí Virus Doctor. Díky iontové technologii zbaví vzduch prachu, pylu, bakterií i virů. Speciální filtry zachytí nečistoty a vy dýcháte jen čistý a zdravý vzduch.

6.    Sáhněte po přírodní kosmetice

Největší rozdíl poznáte po výměně sprchového gelu, tělového mléka, pleťových krémů a deodorantu. Výměna se vyplatí i u šamponu, kondicionéru a zubní pasty.

7.    Pozor při úklidu

Pokud trpíte ekzémem, vyhýbejte se přímému kontaktu s čisticími prostředky. Úklid a mytí nádobí přenechte ostatním členům domácnosti nebo noste dvoje rukavice – nejprve přes ruce natáhněte bavlněné a přes ně nasaďte gumové.