Jakmile se rok blíží ke svému konci, většina z nás začne bilancovat. Co všechno se nám v uplynulém roce povedlo a co bychom měli zlepšit? Vánoční svátky bývají plné nostalgie, ale ještě více tuto atmosféru umocní poslední den v roce, Silvestr.
A možná proto je toto období tak silně spjaté s novoročními předsevzetími. Proč si je vlastně dáváme, jaká to jsou a dokážeme je někdy splnit? Pojďme se zaměřit na nejčastější předsevzetí, v některých se jistě poznáte.
Proč si dáváme předsevzetí a jaký mají význam?
Nový rok představuje čistý štít, je to možnost, jak udělat tlustou čáru za tím, co bylo a začít znovu a lépe, alespoň v některých ohledech. Každý z nás má svá slabá místa, ve kterých by bylo dobré se zlepšit a je jen na naší vůli, zda se to povede.
Někdy jde pouze o přání, jindy můžeme mnohé ovlivnit sami. Silvestr představuje pomyslnou čáru za starým rokem a začíná nový, který bude nepochybně lepší. Alespoň to si většina z nás přeje. A s tím přicházejí novoroční předsevzetí.
Pokud bychom chtěli zjistit, jaký mají vlastně význam, pak odpověď není jednoznačná. Zkrátka předsevzetí jsou takové naše cíle, mety, kterých bychom rádi dosáhli. Lze je považovat za motivaci k tomu, že něco musíme zlepšit a konečně dotáhnout do konce. Navíc už v době vánočních svátků, kdy je většina z nás doma, je více času o tom přemýšlet, vyřešit v sobě určité nedostatky a resty, které z minulého roku máme.
Je však třeba také připomenout, že předsevzetí, která si budete dávat, musí být reálná. Nemůžete chtít po sobě něco, co je buď prakticky nesplnitelné, nebo to nemůžete moc ovlivnit. Zbytečně se tak budete jen stresovat. Psychologové tedy apelují, předsevzetí ano, ale s mírou a dobře promyšlené. Navíc, pokud se vám nepovede je splnit, neberte to jako osobní prohru, ale pouze jako výzvu, že příště zvolíte jinou strategii.
Jaká předsevzetí si nejčastěji dáváme?
Jistě se mnou budete souhlasit, že mezi nejčastější předsevzetí patří ta, ve kterých chceme skoncovat se svými neřestmi. Naprostá většina lidí zejména přes svátky hřeší s jídlem. Také se poznáváte ve větě „Po Novém roce konečně zhubnu“.
Ano hubnutí patří mezi nejběžnější předsevzetí, které si dal alespoň jednou v životě snad každý z nás. Přes svátky u televize s miskou cukroví se tak krásně plánuje, jak si od Nového roku zaplatíte kurz aerobiku, budete jíst zdravě, možná dokonce kontaktujete dietologa nebo vyzkoušíte krabičkovou dietu. Tohle cukroví je vlastně poslední na dlouhou dobu, tak si ho ještě musíte pořádně užít. A jaká je realita?
Po Novém roce zjistíte, že většina kurzů je už obsazených, dietolog se platí a nestojí zrovna malé peníze, to raději vyrazíte s dětmi na hory a vařit si zvlášť? Na to není čas. Ano takto obvykle dopadá toto předsevzetí. I když výjimka potvrzuje pravidlo a některým jedincům se to skutečně podaří.
Kouření, alkohol, příliš práce, málo času na rodinu, více se hýbat a tak dále. Tak tento výčet vystihuje další častá předsevzetí, která si dáváme.
V překladu to znamená, po Novém roce přestanu kouřit, budu méně pít alkohol, udělám si více času na své blízké, začnu cvičit. Tato předsevzetí se mohou proměnit v realitu, dokonce nejsou tak těžká, nicméně je třeba na sobě hodně pracovat, aby se vám povedlo je splnit.
Co na to odborníci?
Odborníci mají jasno, pokud si chcete dát předsevzetí, pak si jich nedávejte mnoho a volte takové, které lze snadno splnit. Pokud si řeknete, že zhubnete 20 kilo za měsíc nebo že přestanete kouřit ze dne na den, pak je to téměř nereálné a zbytečně se tím budete stresovat. Zkuste si jen tak obecně říci, příští rok zhubnu.
Bez udání času kdy a za jak dlouho, nebo přestanu kouřit – postupně na tom začnu pracovat. Vězte, že tento způsob je mnoho snáze splnitelný.
A co vy? Jaké si dáváte předsevzetí vy?
Zhubnout, zbavit se celulitidy a být lepším člověkem
Diskuze je uzavřena.