Domů Tělo & Zdraví Jak se zbavit závislosti na sladkostech? Poradíme vám.

Jak se zbavit závislosti na sladkostech? Poradíme vám.

0
Jak se zbavit závislosti na sladkostech? Poradíme vám.
sladke
Milujete sladkosti a nedokážete si svůj život bez nich představit? Každý den si dopřáváte kousek čokolády nebo alespoň sušenku, gumové medvídky a další dobroty? Zkuste si udělat jeden den, kdy si nic z toho nedáte. Jste nervózní a nedokážete chuť na sladké vůbec ovládnout? Pak trpíte závislostí na sladkostech.

Možná vám to přijde jako banalita, obzvlášť pokud netrpíte nadváhou. Odborníci však poukazují na to, že závislost na sladkém lze přirovnat k závislosti na alkoholu či nikotinu. A jak jistě tušíte, to není vůbec dobré. Jako s každou závislostí i s touto lze poměrně úspěšně bojovat, na rozdíl od kuřáků a alkoholiků máte určité výhody.

Sladké potřebujeme, ale…

Pokud se závislosti na sladkém co nejdříve nezbavíte, budete mít velký problém nejen s obezitou, ale také s vysokým cukrem v krvi. Přemíra sladkostí má velmi negativní vliv na celkový zdravotní stav každého z nás. Zbavit se závislosti na sladkém můžete sami, pokud budete mít dostatek silné vůle. Je však potřeba začít se stravovat jinak a lépe.

Je tedy pravda, že náš organismus cukr potřebuje, jinak by nemohl fungovat tak, jak má. Glukóza v určitém množství představuje nezbytný zdroj energie, která je potřebná pro svalové a tukové buňky, ale také pro správnou funkci mozku. Například pokud se cítíme unavení a vyčerpaní, kousek čokolády může našemu organismu přinést určitou vzpruhu. Jenže pokud nám cukr v těle opět klesne, chuť na sladké se vrátí a tím se vytvoří určitá závislost.

Proč máme chuť zrovna na sladké?

Chuť na sladké se vytváří už od dětství. Jakmile malé dítě poprvé ochutná čokoládu, bude ji vyžadovat často. Zejména čokoláda má velice výraznou chuť, která nás uklidňuje. Je tak dobrá, že se při její konzumaci uvolníme a vychutnáváme. Není divu, že dítě, které dosud poznalo jen rozmixovanou zeleninu, maso, ovoce a další potraviny, které jsou sice zdravé, ale chuťově nevýrazné, se po čokoládě pořád shání. Odborníci však poukazují na to, že právě v dětství se vytváří návyky, které si neseme po celý zbytek života.

Je tedy potřeba dítě od útlého věku učit, že sladké dostane jen výjimečně. Je také třeba upozornit na to, že sladké si častěji dopřávají ženy, než muži. Většinou si to odůvodňují tím, že sladké je dobré na nervy.

Jak s tím bojovat?

Připravte se na to, že boj se závislostí na sladkém nebude snadný. Začněte nákupem. S nadsázkou lze říci, že pokud bychom neviděli sladkosti v obchodech nebo v reklamách, často bychom si na ně ani nevzpomněli. Z části se na naší závislosti podílejí právě média, neboť z televize, z časopisů i na internetu, všude na nás útočí obchodníci s reklamou mimo jiné i na sladkosti.

Nejlepším řešením je sladkosti nekupovat a to včetně cukru. Přestaňte sladit kávu i čaj, do čaje si raději dejte med, do kávy pro začátek třtinový cukr maximálně jednu lžičku. Pokud máte malé děti, omezte sladkosti i pro ně.

Změňte své stravovací návyky. Pokud zvolíte jídlo, které málo zasytí, brzy se u vás objeví chuť na sladké. Zkuste tedy omezit kromě sladkostí také bílé pečivo, bílé těstoviny a sladké pečivo. Tyto potraviny vás nezasytí, pouze vám dodají příliš mnoho prázdných kalorií, které rozhodně nepotřebujete.

Chuť na sladké se tedy častěji objeví v případě, že máte hlad. Základem správného stravování je jíst často a hodnotně. Dopřejte si kvalitní stravu, která vás dostatečně zasytí a dodá tolik potřebnou energii. Cukr v krvi dokáže ideálně nahradit ovoce, případně můžete zvolit müsli tyčinky. Pokud se neobejdete bez čokolády, zkuste raději mlsat kvalitní hořkou čokoládu.

Nezapomínejte také na pohyb. Pokud vás přepadne chuť na sladké, zaměstnejte se. Často mlsáme nejvíce tehdy, když se nudíme a máme dostatek volného času. Raději vyrazte ven na procházku nebo si dojděte zacvičit. Zaměstnejte tělo i mozek. Jakmile závislost překonáte, můžete si občas dát něco dobrého, ale rozhodně ne každý den.

Co si dále přečíst o závislosti na sladkém?