Domů Krása & Péče Jak na výrobu přírodního mýdla

Jak na výrobu přírodního mýdla

0

Poslední dobou se kolem mě hemží diskuze o domácí výrobě přírodních mýdel. A protože jsem od přírody člověk zvídavý a tvořivý, rozhodla jsem se, že to také vyzkoušíme. Nejprve jsem si pročetla několik článků a diskuzí na toto téma, abych zjistila co je k výrobě potřeba. Informací a návodů je různě po internetu spousta, tak jsem se rozhodla Vám vše přehledně shrnout.

 

Co je k výrobě potřeba?

Základní je sehnat mýdlovou hmotu ( pokud si ji tedy neumíte vyrobit sami ). Na trhu najdete více druhů mýdlových hmot. Seženete průhledné krystalické, které jsou nejlevnější nebo s různými příměsemi například s bambuckým máslem, s mrkví a okurkou nebo třeba s olivovým olejem. Já zakoupila právě tu s olivovým olejem – je průhledná a pěkně pění. Ta s bambuckým máslem pění méně.

Dalším důležitým bodem této „akce“ je vyřešit otázku kam budete mýdlovou hmotu odlévat. Na internetu je opět spousta druhů forem a formiček. Levně se dají nakoupit i na zahraničních e-shopech. Můžete použít i klasické silikonové košíčky na muffiny nebo i formu na led ( pokud chcete spíše menší mýdélka ).

Takže už víte co na výrobu přírodního mýdla použít a kam hmotu odlijete. Tato chvíle je vhodná k zamyšlení, jaké že to mýdlo vlastně chceme vyrobit. Bylinkové? Kávové? Ovocné nebo barevné se třpytkama? Či průhledné s vůní? Kombinací je nespočet. Protože jsem vyráběla s pětiletou dcerkou, zvolila jsem modrou a růžovou barvu vhodnou do kosmetiky a k tomu u nás nesměly chybět třpytky. Těch není nikdy dost. Na ozdobu jsem se rozhodla použít usušenou meduňku z naší zahrádky. Co se týče vůně, je nejlepší použít éterické oleje. Stačí si pouze vybrat tu vůni, která vám vyhovuje.

Postup

Nejlepší je si vše v klidu nachystat na linku:

  • Hrnec – spíše menší
  • Nádoba na mýdlovou hmotu
  • Dřevěná špejle na zamíchání barvy a oleje
  • Formička
  • Mýdlová hmota
  • Kosmetické barvy, třpytky, aj.
  • Éterický olej/oleje
  • Bylinky, kávové zrníčka, suché květy apod.

Ve vodní lázni rozpustíme mýdlovou hmotu nakrájenou na kostičky, aby se vám rychleji rozpustila. Krájení je ideální chvíle na to, aby si větší dítka vyzkoušela své umění s nožem. Jakmile je hmota tekutá, vyjměte z lázně a zamíchejte pár kapek barvy spolu s éterickým olejem dle Vaší volby. Množství barvy i intenzita vůně závisí pouze na vás. Toto dceru bavilo asi nejvíc, protože si mohla rozhodnout kolik čeho nakape a sledovala výsledný barevný a voňavý efekt. Čím víc nakapete, tím víc bude zbarvené a voňavé. Pozor, hmota rychle tuhne. Jakmile máte vše dobře promíchané, je potřeba hmotu nalít do nachystané formičky. A nyní už stačí pouze vložit do ledničky na cca hodinu. Hmota krásně ztuhne a můžete vyklepnout nové originální mýdlo z přírodních surovin.

Tip

Pokud chcete mít bylinky či sušené květy a jiné ozdoby pouze na vršku mýdla, pak je vložte do formičky a zalijte tenkou vrstvou mýdlové hmoty. Počkejte, než zatuhne, a pak dolijte zbytek. Takto vám vše zůstane pouze na vrchu mýdla, jinak by vám to kleslo na spod. My na ozdobné dno formičky naaranžovaly třpytky. Opět velmi zábavná dětská akce.

A je to

Hotová mýdla můžete různě zabalit do celofánu nebo vyrobit krabičku a máte hotový krásný dárek pro maminku či sestru nebo kamarádku. U nás v rodině měli mýdla velký úspěch. Dcerka je pomáhala balit i zdobit. Celkově výroba mýdla byla pro nás obě velká zábava a nezůstaneme jen u jedné „várky“.