Domů Tělo & Zdraví Menopauza – odpovědi na všechny otázky

Menopauza – odpovědi na všechny otázky

0

Menopauza – odpovědi na všechny otázky Jde o nepříjemného strašáka pro všechny ženy, které už překročily 40. rok věku. Nejde jen o zdravotní dopady menopauzy. Ona sama je symbolem přechodu do úplně jiné fáze života.

Někdy ji nazýváme klimakterium, ovšem technicky jde spíše o dva různé pojmy. Hledáme způsoby, jak ji oddálit a uchylujeme se k přírodní léčbě. A máme spoustu a spoustu otázek, díky nimž se snažíme vyznat pro nás ve zcela nové etapě života. A právě odpovědi na ty nejčastější a přitom nejdůležitější vám přinášíme i my.

Co je menopauza? Od klimakteria se liší

Slovní spojení „ženy v období klimakteria“ jste už určitě slyšeli. A právě od něj se na začátku našeho vysvětlování odpíchneme.

  • Klimakterium značí období několika let, které menopauze předcházejí. Estrogenu v těle ubývá, funkce vaječníků vyhasínají. Jeho délka je různá. Od dvou klidně až do patnácti let před samotnou menopauzou.
  • Menopauza se pak váže k poslednímu menstruačnímu krvácení, jež je řízeno vaječníky. Po tomto krvácení dojde k definitnímu ukončení menstruačního cyklu.

Sečteno a podtrženo, menopauza tedy představuje jakýsi finální úsek celého období klimakteria. Celé toto období zasahuje organismus ženy jako celek a může vést až k tzv. klimakterickému syndromu.

Klimakterický syndrom alias jak poznat menopauzu

Nebojte se, není to tak zlé, jak to vypadá, i když pojem „syndrom“ zní strašidelně. V zásadě jde o soubor reakcí, jimiž se ženské tělo brání probíhajícím hormonálním změnám. S tím, jak se hladina estrogenu a dalších hormonů snižuje, dochází i k některým nepříjemným fyzickým a psychickým změnám. Změny lze pozorovat např. na kardiovaskulárním systému, v oblasti metabolismu tuků, i kostí a nervové soustavy a ve spoustě dalších oblastí.

Ženský přechod příznaky

Příznaků, které na sobě můžete pozorovat, je celá řada. Pojďme se tedy podívat alespoň na ty nejčastější.

  • Potíže s menstruací. Objevují se zejména v druhé polovině období klimakteria. Mění se síla i pravidelnost celého cyklu a to často doslova z měsíce na měsíc.
  • Termoregulace alias obávané návaly horka a nadměrné pocení (zejména v noci). Přidat se může i bušení srdce a další obtíže.
  • Větší suchost vagíny a s ní související i potíže v sexuální oblasti. Problém mívají ženy také s libidem. Zatímco jeden den nechtějí o sexu ani slyšet, v ten další se mohou proměnit doslova v sexuální dračice. Bohužel s větší suchostí vaginy se pojí o bolestivost při styku nebo dokonce slabší krvácení. První pomocí mohou být nehormonální zvlhčující gely.

Náš tip: zvlhčující gely není nutné aplikovat pouze při sexu. Použijte je vždy, když se začnete v intimní oblasti cítit diskomfortně..

Je smutnou pravdou, že větší či menší míře ses těmito příznaky klimakteria potýká prakticky každá žena. Stojí za ní již zmíněná snížená produkce hormonu estrogenu a naopak zvýšená hladina folitropinu. Vzniklá hormonální nerovnováha má pak na svědomí všechny výše zmíněné příznaky. I proto se v těch nejvážnějších případech doporučuje ženám hormonální substituční léčba, která pomůže překlenout nepříznivé období od začátku klimakteria až po menopauzu, tedy definitivní vyhasnutí vaječníků.

Co dalšího vás ještě čeká

Existují však i další potíže a příznaky menopauzy, které si však s nízkou hladinou hormonů až trestuhodně často nespojujeme. Ženy mají poté pocit, že něco dělají špatně, aniž by tušily, že za jejich obtíž může právě ona hormonální bouře, která uvnitř jejich těla probíhá.

Mezi typické příznaky, náležející do této kategorie, patří problémy s močením. Jde zejména o zpočátku nepostřehnutelnou ztrátu kontroly nad močových měchýřem, způsobenou oslabením pánevního dna. Žena je nucena močit častěji, dostavuje se zpočátku občasná močová inkontinence a leckdy je tento stav provázen i bolestí. Chybějící funkci hormonů lze v tomto případě nahradit pravidelně aplikovanými Kegelovými cviky.

Potíže s kolísající váhou – většina žen se s v tomto období potýká s přibíráním na váze ovšem dostavit se může i náhlé hubnutí. Za vše může chybějící estrogen. Pokud žena přibírá, pak obvykle v oblasti břicha.

Výkyvy nálad a nedostatek energie jsou pak posledním často zmiňovaným druhotným příznakem klimakteria. Fyzická výkonnost se snižuje, žena se cítí unavená i po jen trochu více náročných činnostech. Objevují se rovněž deprese, úzkostné stavy a leckdy i pocity strachu.

Nelze opomíjet ani změny v kardiovaskulárním systému. Potíže se srdcem a cévami může předznamenávat nadměrné bušení srdce, kolísavý krevní tlak apod.

Bolesti hlavy a kloubů si často spojujeme s nějakým onemocněním, ovšem málokdo ví, že jsou typické právě i pro klimakterium. Bolesti kloubů, nepříjemné pocity mravenčení v končetinách… tím vším vás klimakterium může oblažit.

Dostavují se také potíže s vlasy a kůží. Kůže začíná ztrácet svou pružnost a tvar, což je nejvíce vidět v oblasti dekoltu a samozřejmě také na prsou. Vlasy vypadávají a zvyšuje se jejich lámavost. Křehčími se stávají i nehty.

Předčasná menopauza

Příznaky klimakteria na sobě mohou ženy začít pozorovat už okolo 40. roku věku. Dojde-li k nim dříve, pak hovoříme o tzv. předčasné menopauze, která se neobejde bez zásahu lékaře. Hladina hormonů v ženském těle totiž ovlivňuje celou řadu činností a samozřejmě i její zdraví. Nízké množství estrogenů tak hrozí osteoporózou, nedostatkem vápníku v těle a dalšími průšvihy.

Kdy začíná menopauza

Podle statistik je průměrný věk žen ve střední Evropě, které si právě procházejí menopauzou, 51 let. Jde spíše o orientační údaj. Chcete-li vědět, v jakém věku přijde u vás, poptejte se na to členek své rodiny. Sklony k brzkému nebo naopak pozdnímu nástupu klimakteria se velmi často dědí.

Klimakterium jako takové obvykle začíná okolo 40. roku věku a končí okolo 60 let. Ale jak jsme již řekli, je to individuální. Stejným výpočtem lze zprůměrovat, že běžná žena si musí za život odbýt asi 500 menstruačních cyklů předtím, než vaječníky v jejím těle definitivně vypoví funkci.

Samotné klimakterium má několik fází. Pokud se s nimi seznámíte, lépe porozumíte svému tělu a nakonec s vysokou jistotou určíte, v jakém období se právě váš organismus nachází. Jednotlivé fáze klimakteria jsme pro vás seřadili tak, jak jdou za sebou.

  • Premenopauza je úvodní fází celého procesu. Během ní se začíná objevovat již zmíněná nepravidelná menstruace. Krvácení bývá často silnější, než na jaké byla doposud žena zvyklá. Vaječníky zatím fungují a žena stále může otěhotnět, byť šance se snižují.
  • Perimenopauza je druhou fází celého cyklu a lze ji pozorovat těsně před menopauzou Jakmile se objeví její příznaky, dostaví se samotná menopauza obvykle do jednoho roku. Právě v tomto období je možné pozorovat návaly horka, noční pocení apod. K nabalování dalších symptomů dochází postupně.
  • Menopauza jako taková je poměrně krátké období počítané od doby, kdy v ženském těle proběhne poslední menstruační cyklus. K ukončení menstruačního krvácení dochází u žen ve střední Evropě mezi 45. a 55. rokem věku.
  • Posledním obdobím je postmenopauza, kam se počítá veškerý čas života ženy od menopauzy až po smrt. Každá žena tedy tráví v postmenopauzálním období asi třetinu života. Právě v této době se kumulují veškerá rizika, související s hormonální nerovnováhou – od osteoporózy až po rakovinu dělohy nebo prsů.

Jak oddálit menopauzu

Menopauzu jako takovou léčit nelze. Jde o zcela přirozený proces. Ovšem zpozorujeme-li příznaky klimakteria včas, lze nástup finální fáze vyhasíná vaječníků a ubývání estrogenu o něco oddálit. Léčba v takovém případě spočívá v podávání umělých hormonů, jež však patří výhradně do rukou lékaře. Používá se však zejména u žen, u nichž je nástup klimakteria příliš brzký nebo u těch, které příznaky omezují v běžném životě až do neúnosné míry.

Přírodní hormony klimakterium

Syntetické hormony alias substituční léčba však nejsou jedinou alternativou. Vsadit lze i na přírodní postupy v čele s bylinkami obsahujícími tzv. fytoestrogeny. Jde o přírodní rostlinné hormony, jejichž funkce je velmi podobná ženským estrogenům. Jejich primárním úkolem je potlačení nepříjemných projevů klimakteria – od nočního pocení, přes výkyvy nálad až po vaginální suchost. Velmi důležité je v tomto kontextu i zlepšení mentálního zdraví.

Menopauza přírodní léčba

Pokud nahlédneme do minulosti, zjistíme, že základem přírodní léčby menopauzy byly nejrůznější rostliny a bylinné směsi, které pozitivně působily především na hormonální systém ženského těla. Není divu, že i dnes čerpá z těchto prověřených zdrojů řada výrobců přírodních doplňků stravy, zaměřených právě na ženy v klimakteriu. Ve složení tak často můžeme vidět takové „menopauzální stálice“ jako je:

Ovšem samy o sobě mají jen omezenou účinnost. Protože je nutné jejich působení podpořit i nejrůznějšími režimovými opatřeními. V jejich čele stojí zvýšený příjem vitamínů a minerálů. Ženy v klimakteriu by se měly zaměřit zejména na vitamíny C a D a samozřejmě také na vápník. Nemusí jít nutně o doplňky stravy, potřebné zásoby lze získat i vhodně sestavenou stravou. Ruku v ruce s pozitivním působením bylin jde rovněž příjem nezbytných aminokyselin. Ty dokáží všechny užitečné složky doplňků stravy podpořit v jejich působení nenásilným způsobem a samozřejmě také optimalizují chod metabolismu jako takového

Náš tip: pokud si budete vybírat ideální doplněk stravy pro ženy po menopauze, dbejte na to, aby v něm kromě účinných bylin byly obsaženy právě i důležité vitamíny, minerály a další látky.

Hormonální profil menopauza

A jak je možné určit, zda se váš organismus již opravdu nachází v klimakteriu nebo přímo menopauze? Někdy to může být obtížné protože i když se menstruace po nějakou dobu nedostaví, za menopauzu počítáme teprve období, kdy je přestávka delší než jeden rok. Bohužel ne vždy k tomu dojde napoprvé. Menstruace se může objevovat i s velmi vysokými nepravidelnostmi – třeba jen 3x do roka a žena přesto zůstává stále minimálně plodná a potíže s klimakteriem jí přitom doslova nedají spát.

Jistotu vám v tomto ohledu může přinést tzv. hormonální profil, který se zjišťuje z krve. Doporučení ke krevním testům dávám zpravidla gynekolog. Odborníci pak podle výše hladin jednotlivých hormonů a dalších faktorů určí, zda se vás menopauza již týká či ne a podle toho doporučí další vhodná režimová opatření.

[highlight]Menox 45 – RECENZE[/highlight]

A jak si s menopauzou poradit výhradně přírodními prostředky? V dnešní době už je přežitkem sázet na nejrůznější léčivé čaje. Vždyť množství, které je pro příznivý účinek nutno vypít, se mnohdy blíží litrům! Mnohem lepší je sázka na jistotu v podobě některého z prověřených doplňků stravy. Tím, který můžeme za sebe opravdu doporučit je Menox 45.

Už ve svém názvu vám nenásilně říká, pro jakou věkovou skupinu je vhodný, ovšem vše závisí na vašem aktuálním stavu. Lze ho nasadit dříve, ale samozřejmě také později. A proč je tak jedinečný? Obsahuje totiž:

  • 17 esenciálních aminokyselin
  • 5 fytosterolů
  • fruktózu
  • glukózu
  • více než 20 nasycených a nenasycených mastných kyselin

Obnovuje ztracenou ženskost, vitalitu a pohodu ve složitém životním období klimakteria. Nezáleží na tom, v jaké fázi tohoto období se zrovna nacházíte. Jistotou je homologované složení a jednoduché užívání.

Nově je navíc k dispozici i bezriziková zkouška, díky níž můžete získat bezplatně první bylinkovou kúru na rovných 15 dní zdarma. Více se o Menoxu 45 můžete dočíst například zde: Menox 45 – recenze a zkušenosti uživatelů.

Domů vám navíc tento šikovný pomocník dorazí do několika dní a v maximálně diskrétním balení. Při nákupu přes internet se vyhnete dlouhým frontám v lékárnách, ale také příliš vysoké ceně. Zakoupíte-li Menox 45 navíc přes oficiální web, získáte i garanci vrácení peněz.

Základem účinného složení je maca peruánská ve vysoké koncentraci. Dále zde najdete také extrakty z kvetoucích vrcholků hlohu (Crateagus monogyna), z kořene ploštičníku hroznovitého (Cimicifuga racemosa) a červeného květenství jetele lučního (Trifolium pratense) a samozřejmě také celou řadu nezbytných vitamínů a minerálů, o jejichž potřebě jsme se zmiňovali výše. Jde o B1, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a srdce, vitamín C, který se podílí na snížení míry únavy a vyčerpání, přispívá ke správné tvorbě kolagenu pro cévy, kosti, chrupavky, zuby, dásně a kůži.

Z minerálů jsou to: vápník, hořčík, draslík, měď, zinek, fosfor, železo, mangan a selen.

Kompletní složení přípravku Menox 45 anebo ověřte si vysokou koncentraci jednotlivých složek:

1 tableta obsahuje: mikrokrystalickou celulózu (plnidlo); 300 mg extraktu z kořenů rostliny řeřichy peruánské tj. „Maca horská“ (Lepidium meyenii Walp.); fosforečnan vápenatý (plnidlo); 100 mg extraktu z kvetoucích vrcholků rostliny Hloh obecný (CRATEAGUS MONOGYNA Jacq.); 100 mg extraktu z květů rostliny Jetel luční (Trifolium pratense L.); stearan hořečnatý (emulgátor); 20 mg extraktu z kořene rostliny Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.); hydroxypropylmetylcelulóza (potahová látka); hydroxypropyl celulóza (potahová látka); 10 mg zinku (Zn – oxid zinečnatý); oxid křemičitý (protispékavá látka); křemičitan hořečnatý (protispékavá látka); uhličitan vápenatý (barvivo); karmín (barvivo).

Ale vraťme se ještě ke zmíněné mace alias řeřiše peruánské. K potírání problémů s klimakteriem byla používána už odpradávna Obsahuje totiž glukosinoláty, které příznivě ovlivňují plodnost. Z nich jsou důležité zejména čtyři makanidy, které společně dohromady tvoří ceněný hormonálně-regulační komplex To znamená, že se v ženském organismu zcela přirozeně váží a dokáží vychýlit ručičku hormonální rovnováhy zpět k jejím přirozeným hodnotám.

Náš tip: Potíže s klimakteriem provázejí ženy často dlouhodobě. Proto vás určitě potěší, že v rámci programu „Stálý zákazník“ můžete na všechny výrobky získat až 25% slevu.

Užívání Menoxu 45 je snadné – doporučuje se jedna tableta denně a to ideálně ráno během jídla. To z ní spolu s již zmiňovaným bezrizikovým konceptem k vyzkoušení činí ideální první volbu pro všechny ženy, které se nechtějí klimakterické bouři jen nečinně oddat, ale naopak se pokouší využít sílu přírody ve svůj vlastní prospěch.

Na internetových stránkách samotného přípravku najdete celou řadu pozitivních recenzí a množství kladných reakcí nasbíral přípravek Menox 45 i na sociálních sítích nebo nezávislých nákupních portálech. Vyzkoušejte ho a přesvědčte se o jeho účincích samy. Doporučujeme.