Arganový olej – jak může pomoci tvojí kráse a zdraví? Budeš koukat. 4.8/5 (5)

Arganový olej - jak může pomoci tvojí kráse a zdraví?Mezi velmi známé přínosy arganového oleje patří jeho schopnost urychlovat hojení ran, umí krásně hydratovat pokožku, zpomaluje stárnutí naší pleti, snižuje hladinu cholesterolu, prý léčí rakovinu, zlepšuje zdraví a stav vlasů, optimalizuje a zlepšuje trávení, snižuje zánět, chrání játra, zlepšuje průběh cukrovky, posiluje nehty a je dobrý i na posílení srdce. Je toho hodně, že? Podívejme se společně na arganový olej trošku více.

Arganový olej – síla přímo z Maroka

V Maroku roste strom Argánie trnitá, který produkuje plody jejichž jádra obsahují velmi cenný rostlinný olej. Pod vědeckým názvem Argania spinosa můžeš najít tento strom i v několika dalších částech světa, ale arganový olej i tento strom je typický právě pro oblast Maroka. V Maroku se tento olej používá třeba k pokapání jídla, téměř jako my kapeme standardní olivový olej u nás. A nedávné objevy dalších významných přínosů arganového oleje pro naše zdraví vedly k jeho širšímu vývozu z této africké země. A je lehce k dostání i u nás, takže jeho benefity můžeš využívat i ty.

Na vaření i do kosmetiky

Arganový olej se používá při vaření (často se přidává do kuskusu, salátů a i do různých omáček) i pro kosmetické účely. Olej lze přímo aplikovat na kůži nebo ho můžeš také smíchat s jinými krémy, mastmi nebo nosnými oleji. Mnoho lidí také používá olej přímo na vlasy. Je prý nejlepší. Jak už jsme se výše zmínili, omezené množství tohoto zdroje v Maroku a stoupající zájem o něj učinilo arganový olej trošku dražší z hlediska jeho ceny. Ale vyplatí se ho koupit.

Hlavní výhody a účinky arganového oleje

A kdy ti arganový olej nejvíce pomůže? Mrkni na několik jeho benefitů:

1. Arganový olej je super pro péči o pokožku

Nejznámější a nejčastěji vzpomínaný benefit v souvislosti s arganovým olejem je jeho blahodárný vliv na pokožku. Jednoduše je skvělý na jakékoliv ošetření pleti. Triterpenoidy, které se v tomto silném oleji nacházejí v kombinaci s jinými organickými sloučeninami, dokáží eliminovat výskyt nepěkných skvrn a jizev na pokožce. Arganový olej dokonce může pozitivně ovlivnit stav akné a dermatitidy. Pokud máš nějaké kožní problémy, těkavé sloučeniny arganového oleje ti mohou pomoci. Arganový olej také zabraňuje typickým příznakům stárnutí pokožky.

2. Ochrana proti slunečnímu záření

Jasně, je příjemné být na sluníčku. Ale opalování má i negativní stránku. UV záření ze slunce může mít řadu negativních účinků na pokožku, vlasy a také nehty. Naštěstí sloučeniny nalezené v arganovém oleji mohou chránit pokožku před těmito negativními účinky, které výrazně zrychlují proces stárnutí pleti a také mohou přispět ke vzniku rakoviny pokožky. Arganový olej také podporuje regeneraci buněk a zlepšuje celkové zdraví pleti. Takže před opalováním zkus tento olej použít.

3. Pro zdraví srdce

Všechny používáme nějaké oleje při vaření nebo ve studené kuchyni. Olejů je dnes na trhu k dostání nespočet. Zkus zvolit i zdravější varianty přírodních olejů, jako je právě třeba arganový olej, ten může pomoci vyvážit hladinu cholesterolu v těle. Snížením hladiny špatného cholesterolu a zvýšením hladiny HDL cholesterolu můžeš pomoci zabránit ateroskleróze, srdečnímu infarktu, mrtvici a jiným vážným problémům se srdcem, které způsobuje právě cholesterol.

4. Prevence rakoviny

Arganový olej je plný antioxidantů a triterpenoidů, které mohou přímo ovlivňovat hladinu volných radikálů ve tvém těle. Volné radikály mohou způsobit rakovinu a jiné chronické nemoci tím, že způsobují mutaci zdravých buněk. Protizánětlivé vlastnosti arganového oleje ti mohou pomoci snížit nebezpečí nádorů a různých dalších nádorových onemocnění v celém těle.

5. Pomáhá s trávením

Organické sloučeniny v arganovém oleji mohou krásně zvýšit hladinu pepsinu v žaludku a rovněž podporují tvorbu žaludečních šťáv. To ve finále vede k účinnějšímu trávení jídla a vyššímu příjmu živin z přijaté potravy.

6. Pro krásné a zdravé vlasy

Lidé vždy hledají způsoby, jak zlepšit svůj vzhled. A tato skutečnost platí zejména pro vlasy. Pokud trpíš rozštěpenými konci, mimochodem tento problém otravuje miliony lidí po celém světě, nanesení arganového oleje přímo do vlasů může být rychlým a účinným prostředkem jak se jich zbavit. V arganovém oleji je vysoká koncentrace vitamínu E, který omlazuje vlasy, chrání lůžka folikulů, dělá vlasy krásnější, lesklé a optimalizuje jejich celkový vzhled. Pro vlasy je prostě arganový olej perfektní, mnoho žen ti to může potvrdit.

7. Budeš mít zdravé a krásné nehty

Nezdravé nehty jsou víc než jen neatraktivní. Jsou také hnízdištěm bakterií a plísňových infekcí. Arganový olej má přirozeně antibakteriální vlastnosti, které mohou chránit tvá nehtová lůžka před širokou škálou infekcí. Tento olej může celkově zlepšit vzhled, strukturu a barvu tvých nehtů.

8. Zdraví jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Neúnavně a bez odpočinku stále pracují na odstraňování toxinů z tvého těla. Proto si zaslouží tu nejlepší péči. Hepatoprotektivní vlastnosti arganového oleje mohou zlepšit zdraví tvých jater pokaždé, když přidáš trochu tohoto oleje do svého jídla. Tvá játra ti poděkují.

9. Skvělý na podporu hojení ran

Pokud máš na pokožce ránu nebo nějaký škrábanec (nebo tě třeba bodl nějaký hmyz) a chceš nejen urychlit jejich hojení, ale také předcházet infekci, aplikuj na toto místo arganový olej.

10. Akné

Skvělá zpráva pro všechny, kdo trpí akné – bylo prokázáno, že arganový olej snižuje hladinu kožního mazu u osob, které trpí jeho nadměrnou tvorbou (což ve finále způsobuje akné). Různé chemické krémy a podobné přípravky mohou být drahé a z dlouhodobého hlediska mohou někdy udělat více škody než užitku. Vysoký obsah kyseliny linolové v arganovém oleji pomáhá snižovat záněty způsobené akné a pomáhá léčit poškozené kožní buňky.

TIP: Jak a kde arganový olej používat?

VIDEO: Vlogerka o arganovém oleji

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist