Avokádový olej – jeho přínosy pro zdraví a krásu 4.61/5 (18)

Avokádový olejKrásně zelené avokádo patří k nejzdravějším potravinám přírody. Když sníš tak jedno avokádo za týden, je to skvělé pro tvoji pokožku, svým složením zlepšuje oběhové funkce a pomáhá udržet hormony v rovnováze. Avokádo bylo dokonce uvedeno i v seznamu deseti nejlepších potravin, které vám pomohou zhubnout v kombinaci se zdravou výživou a pravidelným cvičením.

Tajemství úspěchu tohoto trošku zvláštního ovoce je v oleji – ten tvoří asi 77% celkového kalorického složení avokáda. Přečti si TOP 10 přínosů pro zdraví a krásu avokádového oleje.

Avokádový olej má úžasnou barvu až do zelena, voní neutrálně.

1. Bohatý zdroj kyseliny olejové

Většina esenciálních mastných kyselin nalezených v avokádovém oleji je mononenasycená kyselina olejová (je to stejná omega-9 kyselina, která získala slávu olivovému oleji). Je známo, že kyselina olejová má hned několik pozitivních účinků na celé tělo, včetně snížení rizika některých nádorů, zabránění vzplanutí určitých autoimunitních onemocnění, zvýšení rychlosti regenerace buněk a hojení ran, napomáhá tělu odpuzovat a eliminovat mikrobiální infekce, přispívá ke snížení zánětů.

Kyselina olejová je navíc vysoce odolná proti oxidaci, což znamená, že avokádový olej není znehodnocen tak rychle, jako mnoho jiných olejů (vydrží tedy o dost déle). Vzhledem k jeho stabilitě lze olej z avokáda použít také při vaření při vyšších teplotách, aniž by došlo ke ztrátě některých jeho přínosů pro tvoje zdraví (jak je známo, ostatní oleje tuto důležitou vlastnost často postrádají).

2. Udržuje tvoje srdce zdravé

Avokádový olej má neobvykle vysokou koncentraci látky beta-sitosterolu, což je typ cholesterolu, který tvoje tělo může použít k tomu, aby přeměnil méně zdravé tuky na formu, která je použitelnější a méně škodlivá pro buňky tvého těla. Vzhledem k tomu, že avokádový olej je protizánětlivý, může pomoci zabránit poškození arteriálních stěn, což zase snižuje riziko srdečních onemocnění způsobených nánosy plaku. Navíc méně zánětu v tepnách znamená, že avokádový olej může také vést k udržení krevního tlaku v normálních, zdravých hodnotách.

3. Perfektní zdroj cenného vitamínu E

Avokádový olej patří mezi 5 nejlepších potravin, co se vitamínu E týče. Tento vitamín rozpustný v tucích je známý díky zlepšení zdraví kůže a očí, posílení imunitního systému, zajištění obrany před oxidačním poškozením buněk vyvolaných volnými radikály a i pro zlepšování paměti.

Protože tvoje tělo vstřebává vitamín E (vlastně stejně jako u většiny živin) mnohem efektivněji z jídla, které jíme než z umělých doplňků, určitě přidej do svého seznamu zdravých nákupů i olej z avokáda!

4. Pomáhá s hubnutím

Jak již bylo zmíněno výše, vysoká koncentrace kyseliny olejové v avokádovém oleji ti pomůže zhubnout – zejména v kombinaci se zdravou výživou a pravidelným cvičením. Nicméně je toho ještě víc. Avokádový olej je plný silných živin, což znamená, že se budeš cítit rychleji sytá a tvá chuť k jídlu bude… jak to říct… rozumnější, menší. Dále pomáhá se snižováním váhy také proto, že vitamíny v tomto oleji zlepšují trávení, dostaneš tak z jídla více energie a ostatních živin.

5. Detoxikuje tvoje tělo

Avokádový olej je nabitý chlorofylem – přírodním zdrojem super zdravého hořčíku. Ten je jednou z nejznámějších přírodních látek pro jeho schopnost odstraňovat těžké kovy z těla, jako je rtuť a olovo z jater, ledvin, mozku a dalších orgánů. Je tedy super pro detox těla. Každá molekula chlorofylu obsahuje ve svém nitru hořčíkový iont, který se uvolňuje, když se dostane do kontaktu s kyselým prostředím, jako je vnitřek lidského těla. Při nepřítomnosti hořčíku přitahuje neúplná molekula chlorofylu další kovové ionty. Když dojde ke kontaktu, chlorofyl váže kovový iont, takže dříve toxický prvek je neškodný už předtím, než vystupuje z těla skrz střevo.

Používejte avokádový olej s koriandrem v různých salátech a dalších pokrmech, aby jsi zvýšila detoxikační schopnost chlorofylu!

6. Posiluje pokožku

Vitamíny a minerály v oleji z avokáda nejsou výživné pouze pro vnitřek tvého těla, ale mohou ti skvěle posloužit také zvenčí. Zvyš schopnost pokožky vytvářet lepší a silnější buňky její hydratací avokádovým olejem. Vitamín E, draslík a lecitin, které jsou primárními výživnými látkami v tomto oleji, se snadno absorbují přes epidermis – nejsvrchnější vrstvu pokožky – do dermis, kde poskytují energii pro růst a zdraví nové pokožky.

7. Pro rychlejší růst vlasů a pro podporu jejich kvality

Stejné živiny v avokádovém oleji, které jsou ideální pro hydrataci a výživu pokožky, jsou výjimečně výživné i pro tvoje vlasy. Po klasickém umytí vlasů použij samotný avokádový olej nebo v kombinaci s oblíbenými esenciálními oleji na vlasy a i na pokožku hlavy. Tento olej zlepšuje vzhled a strukturu vlasů, současně podporuje zdravější a rychlejší růst nových pramenů. Skvělé ne?

8. Snižuje záněty a poradí si se svěděním

Vzhledem k vysoké koncentraci protizánětlivé kyseliny olejové může být avokádový olej aplikován na pokožku, kterou trápí nějaké problémy – lupy, popraskaná kůže, keratóza pilaris, kousnutí hmyzem, nějaké popáleniny, ekzém či lupénka. Na všechny problémy pokožky je avokádový olej vhodný.

Samozřejmě, každá z nás má trošku jiné reakce na rostlinný olej, takže bys určitě měla otestovat svou pokožku – dej kapku nebo dvě oleje z avokáda na malou část pokožky, z níž lze olej kdykoliv snadno odstranit. To raději udělej před aplikací avokádového oleje na větší části těla.

9. Zrychluje hojení ran

Stejně jako avokádový olej pomáhá tělu při růstu zdravější a silnější pokožky, může také urychlit proces hojení. Jakmile si postiženou oblast vyčistíš, zkus ošetřit poškozenou pokožku (třeba nějaké škrábance, popáleniny, puchýře nebo vyrážky, spálení sluncem, kousnutí hmyzem a podobně) kapkou nebo dvěma tohoto oleje. Tvoje pleť se bude lépe hojit a také jizva nebude potom tak výrazná.

10. Zdroj antioxidantů (které mají třeba pro oči příznivý účinek)

Avokádový olej je relativně dobrým zdrojem luteinu, což je látka, která se přirozeně vyskytuje v očích. Funguje jako antioxidant, který má velmi pozitivní přínos pro zdraví očí. Pokud budeš jíst množství luteinu, můžeš tak snížit riziko nepříjemných onemocnění očí. Tvoje tělo si nevytváří lutein, takže ho musíš získat ze stravy. No a avokádový olej je jeho pěkný zdroj.

11. Pomáhá na strie

Odhaduje se, že až 80 procent z nás má strie (někdo víc, někdo míň, co si budeme povídat). Strie jsou docela běžnou formu zjizvení a nejsou ani nijak škodlivé. Ale všichni se jich chceme zbavit. Jedním ze způsobů, jak můžeš udělat strie méně viditelné, je tření avokádového oleje v problémové oblasti. Avokádový olej je bohatý na vitamíny A, D a E, které skvěle podporují zdraví pokožky. Obsahuje také zdravé tuky, o kterých je známo, že zlepšují elasticitu pokožky. Avokádový olej je tak prospěšný pro prevenci a zbavování se strií. Chcete důkaz? Tento olej se také používá v některých profesionálních (a pěkně drahých) produktech péči o pleť.

12. vyživuje a hydratuje vlasy

Avokádový olej může pomoci hydratovat a vyživit tvoje vlasy. Jeden z nejlepších způsobů, jak používat olej pro podporu zdraví vlasů, je udělat si přirozenou masku na vlasy. Velmi účinnou kombinací vlasové masky je avokádový olej a kokosový olej (můžete přidat do směsi i syrové vejce, aby se zvýšila hodnota bílkovin). Jednoduše promíchejte ingredience a naneste je na vlasy. Jakmile jsou tvé vlasy pokryty olejem, udělej si pěknou masáž hlavy. Nech masku na vlasech asi 20 minut a pak vlasy umyjte jak to děláš normálně. Všechen olej dostaň z vlasů pryč. Dělej si tuto masku na vlasy tak jednou týdně pro dosažení optimálních výsledků!

Zkušenost: „Nejvíce se mi avokádový olej osvědčil u mé dcery s atopickým ekzémem. Díky vysoké koncentraci nezmýdelnitelných složek (cca 6%) napomáhá regeneraci a zjemnění pokožky.“.

Co dále si o avokádovém oleji můžeš přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist