Domů Rodina & Škola Škola Až budu velká, chci být…

Až budu velká, chci být…

52

… jahodou do jogobelly!

Ne, tak takhle vážně ne. Výběr samotného povolání předchází výběr správné školy, i to je tvorba tvé budoucnosti, toho o jaká místa se můžeš později ucházet. Protože na dostačující a vhodné vzdělání se klade větší důraz než kdy jindy. Je to těžké – někdo už přesně ví, co chce dělat, čím se živit a co proto musí udělat a za svým snem si jde. Někdo ale, na druhou stranu, ani v 15ti, kdy jde na střední školu, nemá ponětí co bude v budoucnu dělat nebo co by vlastně chtěl dělat.

Napsala jsem pro Vás pár rad, které doufám pomohou, poradí a nasměrují při volbě nové školy a směru budoucího povolání.

1. Střední škola

To je první velká zastávka, kdy se musíš rozhodnout, co vlastně chceš dál studovat. Jistě, na střední školu vůbec nemusíš chodit, nikdo tě nemůže nutit, ale myslím, že člověk bez maturity nebo alespoň výučního listu není pro život zrovna dvakrát skvělou investicí.

Na co se nejdříve podívat? Na to, jak se učíš. Někdo nebyl nadán talentem pro učení, někomu to nejde a jen se tím trápí, v takovém případě není dobrým rozhodnutím jít na těžké gymnázium, obchodní akademii či školu, kde chtějí vidět skvělé studijní výsledky. Mnohem lepší je učiliště, kde nekladou takové nároky, nebudeš tam učením trpět a v současné době je oborů až nad hlavu, takže je velká pravděpodobnost, že si něco vybereš. Navíc – pořádné řemeslo je někdy potřeba víc než učené hlavy!

Pokud se učíš dobře (nemusí to znamenat, že máš samé jedničky), nebo to zvládáš obstojně, určitě nezahazuj příležitost a jdi na školu, kde po čtyřech letech budeš skládat maturitní zkoušku. I když zezačátku to může být dost zmatené, protože střední škola prostě je už trošku něco jiného než základka, když se budeš snažit a najdeš si přátele, vždy se to dá nějak zvládnout. A čtyři roky proti devíti? Pohoda…

Na co se při výběru střední školy podívat dál? Určitě na to, jestli chceš pokračovat ve studiu!

Jít na obecně zaměřené gymnázium s myšlenkou, že na Vysokou školu už nechceš a gymplem skončí tvé studium je prostě blbost. Gympl je sám o sobě přípravou na další sebevzdělávání a tudíž bez VŠ potom jsi méně než absolvent obchodní akademie či cestovního ruchu. Gymnázium je skvělá příprava na medicínu, práva, sociologii a obory, kam je těžké se dostat – ale pozor, na takové obory gymnázium není všechno.

Pokud si nejsi jistá, zda chceš jít na VŠ, nemusíš ji hned dávat stranou, i z „obyčejné“ střední školy s maturitou se na vysokou školu s trochou přípravy dá dostat – já jsem toho důkazem.

Na co se dívat dál a dál? Na to, co tě baví!

Jít na obchodku, když nesnášíš matematiku? To je divné – Sice tam matematika není všechno, ale je toho základem, který po tobě budou denně chtít – ať už v ekonomice či v účetnictví. Vždy musíš přihlížet k tomu co ti jde – ano, pokud chceš dělat ve finančnictví a v matematice pokulháváš, sežeň si doučování snaž se a na tu OA jdi, ale musíš počítat s tím, že bez práce to nepůjde.

Jestli tě baví biologie, chemie (stejně jako mě) či podobné předměty, kde jde o přírodu, člověka a zdraví je skvělým řešením buď to střední Zdravotní škola nebo odborná škola zaměřená na sociální činnost – činnost s lidmi, kde se biologii dává také velký význam.

Při takovém rozhodování je důležité pořádně prozkoumat okolí, podívat se na jaké školy bys mohla jít, zajít k nim na den otevřených dveří, poptat se u pár lidí, kteří už na danou školu chodí a snažit se zjistit, co nejvíc dokážeš.

2. Vysoká škola, Vyšší odborná škola

Už těsně před maturitou si (pokud budeš chtít) můžeš dát přihlášku/y na vysokou školu. Dobré je, že jich můžeš napsat klidně dvacet, ale za každou přihlášku se platí, většinou 350 – 500 Kč. Další chybičkou je, že přijímačky jsou v podobném období (většinou červen) a pokud si dáš přihlášek hodně, můžou se ti termíny krýt a ty si musíš vybrat – škola většinou nevypisuje náhradní termíny.

Pokud bys chtěla jít na obor, kde je doopravdy nával (psychologie, sociologie, medicína apod.) nespoléhej na to, že tě tam dostane střední škola – profesoři koukají i na mimoškolní aktivity a samozřejmě na znalosti, které např. na medicínu z gymplu většinou nejsou dostačující a ty tak musíš vzdělávát sama sebe doma.

U hodně škol koukají i na všeobecný přehled, z kterého může být zkouška, takže nezapomínej sledovat dění ve světě (zprávy, noviny aj. zpravodajské zdroje)

U výběru vysoké školy platí podobná pravidla jako na střední škole, jdi tam, kde tě to baví. Samozřejmě, nesmíš být překvapená, když nastoupíš – Vysoká škola je naprosto něco jiného než střední či základní, sama to můžu potvrdit. Nikdo tě nevodí za ručičku, nikdo se tě na nic neptá a často záleží i na tom, jestli se zalíbíš učitelovi či učitelce. Vše hraje roli…

Pokud se cítíš tak, že na vejšku nemáš, další možností jsou Vyšší odborné školy, po jejich absolvování (3leté studium) dostaneš titul Dis (diplomovaný specialista). Rozmysli si, jestli tam ale chceš – jsou více podobné středním školám, většinou o něco málo lehčí (ale může to být i naopak – nikdy nevíš) a titul není tak důležitý a vážený jako u Bc., Mgr., či PhDr. ( z Vysokých škol).

A co na závěr?

Nedělej tragédii z toho, když tě střední nebo vysoká nebude bavit – vždy je možnost přestoupit či začít nanovo. Já sama ukončila studium na Vysoké škole, protože mě nebavila a sice je rok v háji, nemyslím si, že je ale ztracený a nelituju toho! Začnu tam, kde mě to bude bavit a kde budu vědět, že mám uplatnění…

 

Předchozí článekPro zdravé a hlavně: Dlouhé vlasy!
Další článekTip: Remington Protect&Shine
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

52 KOMENTÁŘE

 1. pekný článok :-) ..niečo pre mňa:-/ za necelý rok musím vedieť aké semináre chcem a z čoho idem maturovať a ja vôbec netuším.. :-/ .. asi niečo s biologiou, chémiou,..ale je to ťažké a vôbec neviem aké povolanie potom :(

 2. S jednou věcí si dovolím nesouhlasit, a to, že znalosti z gymplu jsou pro medicínu nedostačující. Právě naopak, látku z biologie, chemie a fyziky (to jsou předměty, ze kterých se nejčastěji skládají přijímací zkoušky) nejlíp proberou na gymplu. Vím o čem mluvím, gympl mám za sebou a jsem teď na oboru Všeobecná zdravotní sestra, takže většina studentů jsou holky ze zdravky. Pokud to nejsou vážně premiantky, můžu si dovolit tvrdit, že zrovna chemie a fyzika jim nic neříkají a přitom kdo jinej by měl mít lepší předpoklady pro studium medicíny, vždyť je to zdravotnictví, jedno jako druhé! Z 60 maturantů z mé bývalé školy se 4 dostali na medicínu, další na práva, filologii, architekturu, mezinárodní vztahy, všechno MU Brno, Mendelova univerzita, Karlovka a taky na brněnskou Univerzitu obrany, na kterou je obvykle dost nával. Pokud chcete pokračovat ve studiu na vysoké škole a toužíte po „prestižních“ oborech, neváhejte a přihlašte se na gympl. Pokud ale chcete jít po střední škole pracovat a sehnat si nějakou lepší práci, pak je gympl rozhodně velkou chybou, s tím s tebou souhlasím. Sám o sobě totiž neznamená nic, „jen“ tě připraví na studium na vysoké, když o to tedy člověk stojí a taky se trochu sám snaží. Samo do hlavy nic nenaskáče.

  • Tak záleží hodně na tom o jaký gympl se jedná, nebudeme si hrát na to, že všechny jsou perfektní – z většiny se na medinu či práva bez sebevzdělávání dostat nedá. A tím nemám na mysli jen nulté ročníky, ale i čtení knih vlastním rozhodnutím, zájem o ten obor – někdo si myslí že bude dávat v biologii pozor a má to v kapse,… tak to ale vážně většinou není

   • Jestli jde o to, aby tě škola dokonale připravila na jakýkoli obor a člověk pak už pro to nemusel nic udělat, tak je to pěkná blbost. Při každém studiu se musí člověk sám vzdělávat. Pokud někdo čeká, že ve škole ho naučí všechno, tak je hodně naivní a s takovým přístupem ani na vysokou nemusí chodit, protože tam je všechno o samostudiu.

    • Ale o tom se tady mluví…Že když máš zájem,musíš se učit …Jo a chtěla jsem říct , že lidi z gymplu jsou hodně namyšlení,stejně jako ty.PS.:Děkuji Mersmerize

    • ty si myslíš, že je namyšlená?? já si nemyslím. Snaží se pomoci těm, kteří si neví rady při výběru školy a na tom není nic špatného. O tom to je… divím se ,jak o někom můžeš říct, že je namyšlený. Ty jsi tak skvělá, že rozpoznáš osobnost člověka ze 2 komentářů???

 3. Ahoj..tehle rok pujdu do 9.třídy a i když je ještě docela čas,vubec nevim kam bych mohla jít na školu-dát si přihlášku..ve škole mě totiž nic nejde-z těch hlavních předmětů(matika,čeština,dějepis,zeměpis atd) mám za 3..jedničky a dvojky jenom z hudebky,těláku a tak..ani se o nic moc nezajímám. třeba že bych chtěla bejt doktorka nebo jakýkoliv jiný povolání..to vubec..jediný co mě baví je tancování-ale na taneční konzervatoř bych nemohla jít-je to dost náročný,musíš mít hodně talentu a aspoň nějaký základy baletu. a to já nemám-chodim na mažoretky,chodila sem na street dance a hip hop,ale prostě nic na vysoký úrovni..no a pak focení-ale myslim,že v tom asi taky nejsem obzvlášť dobrá a dávat si dvě tři přihlášky na fotografii je blbý..vim že se ti podle tohodle bude těžko něco soudit,ale zkusim se aspoň zeptat..PS: vim,že budu muset dělat i to co mě nebaví nebo nejde…děkuju

  • Kíťo: Mám úplně stejný problém, taky teď půjdu do 9. třídy a vůbec neví na jakou školu si dát přihlášku. To budě děs až se budu muset vážně rozhodnout.

   • Myslíte si,že budou příští rok přijímací zkoušky na střední školy? Matykářka nás tím straší

    • To nikdo nemůže vědět – každopádně… dozvíš se to včaS:)

    • nevím,odkud jsi,ale proč by nebyly?záleží samozřejmě na úrovni škol,ale většinou sou.já to mám vychytaný,před 5 lety sem se přihlásila na gympl a ještě na další 4 roky mám pokoj :D

  • A co třeba kontakt s lidmi? Spousta povolání je potřeba a nejvíce právě takové, které budou v kontaktu s lidmi – jsou to třeba sociální pracovnice (jak pečovatelky, tak ty v kacelářích), nebo různé administrativní činnosti – úřednice apod. Určitě bych se porozhlédla v okolí, jakou máš možnost jít na školu – třeba taková zemědělka, cestovní ruch či střední odborná škola s maturitou (sociální činnost, veřejnosprávní činnost) také nejsou k zahození:)

 4. Krásný článek Mers :)). Já chodím na víceleté gymnázium, do osmé třídy zatím s vyznamenáním.. rozhodně bych chtěla studovat, jenže ještě vůbec netuším co.. jinak jsme ti chtěla říct, že tvůj blog je úžasný a skoro každý den kliknu na odkaz a kontroluju, jestli přibyl nový článek :)) vážím si toho, že mě ještě máš v tom seznamu :)) teď na přidávání a rekonstrukci nemám ani moc času, ale chtěla bych blog trochu vylepšit a znovu „rozjet“ ;)).. jinak vím, že se tě někdo už tady na to ptal, ale ten nápis a design sis dělala sama? popř. v jakém programu? děkuju:)

  • Klidně se ptej, mě to nevadí:) Díky za chválu, vážím si toho a mám tě ráda v oblíbených:) On tohle není tak úplně klasický blog ale webová stránka, proto nemůžu dělat design pomocí Photofilteru a jiných prográmků, ale je napsaný v html – samozřejmě celkový vzhled (vysouvání rubrik, kombinace barev) je šablona.

   O design a techniku se stará přítel, ten umí psát webové stránky, umí html apod. kravinky, já se v tom nevyznám:) Logo Pro dívky je děláno přítelem ve Photoshopu:)

 5. Já jdu teď na osmiletý gympl :o Vždycky jsem zatím měla samé a to jsem se ani nesnažila, takže bylo jasný, kam jdu :P A ten gympl je 8. nejlepší v ČR podle maturit, tak jsem ráda =) Já nejsem vyhraněna na nějaký obor, po maturitě bych chtěla jít na filozofickou… a pak uvidíme jakýho seženu joba :// Mamka taky vystudovala po gymplu nejdříve žurnalistiku a potom filmovou vědu a teď dělá PR…

 6. Ahoj Mers..
  Máš krásnej web,přečetla jsem u tebe už hodně článku a všechny byli skvělí ;)
  Mám pro tebe,ale jednu prosbičku…Mohla bys mi prosím poradit s výběrem střední školy? V září půjdu do 9.třídy a už mám vyhlídnutou zdrávku….Jenže se bojím vošky..
  Dá se říct,že už od školky mám přehled o tom co by mě bavilo.Už jako tříletá jsem prohlašovala,že budu učitelkou ve škole.Asi tak v pátý třídě jsem se utvrdila v tom,že chci být učitelkou,ale ne ve škole tudíž ve školce…Letos v osmý třídě,jsem si řekla,že by ani ta dětská zdravotní sestra nebyla špatná…A když jsem se dozvěděla,že po střední zdravotnické škole bych si mohla udělat VOŠ nebo VŠ tak jsem se rozhodla pro tu zdrávku…ALE…Známky mám průměrný..nic moc..Největší potíže mi dělá matematika z tý mám 4 a pak Fyzika a Chemie z těch mám trojku..jinak mám známky v pohodě..z Angličtiny která mě nesmírně baví mám dvojku z češtiny a zeměpisu též…ostatní předměty mám za 1(Dějepis,Biologie) Celkový průměr jsem měla 1,73 Tak nevim no..Děkuju ;)

  • Takhle… nikdo nemůže čekat, že když půjdeš na sš tak ti vše půjde na jedničku – já si myslím, že zdravotnická škola jje dobrý výběr, medicína a celkově zdravotnictví má budoucnost. A trojky nejsou tak hrozné známky a mohla bys to zvládnout, ale musíš počítat s tím, že bez práce to nepůjde. Takže jestli chceš, tak proč ne? Ale budeš se muset učit:)

 7. Kéž bych tak věděla kam chci jít.. Jdu těď do třeťáku na gymplu a nemám tušení, kam bych mohla jít. U všech věcí, co by mě bavily, se dělají talentovky a já vím, že s mými předpoklady bych je nedala. Tak tápu a projíždím webovky vysokých škol a doufám, že mě něco zaujme..Zatím nic moc, budu muset hledat dál..;)

 8. Ahoj , na jednu ze tří škol, na které s dám přihlášku, bych ráda chtěla napsat zdravotní asistentku .. Je mi jasné, že se musím připravit na to , že budu často vídat krev a ani mi to njak nevadí, vím že je to pěkně blbá otázka, ale zajímalo by mě, jestli se mám připravit i na to, ( nevím jak o říct hezky .. :D ) prostě na to, že budu starým lidem utírat .. ,, pánve ? “ Děkuju

 9. Ahoj Mers,
  jsem v 8 třídě,ale mám se už rozhodovat čím chci být a na jakou školu bych chtěla jít.Chtěla bych teď jít na gympl a pak se rozhodovat na povolání.Jak píšeš mělo by se dívat na to co mě baví,ale u mě je problém,že já nechci mít své povolání budoucí spojený s ničím co mě baví.. hraji na kytaru,baví mě a docela mi jde kreslení..ale nechci to mít jako práci.Co bys mi radila? co mám teď dělat? Děkuji..

  • Tak záleží na tom, jak moc studijní typ jsi – podle mě je hloupost jít na gymnázium, kdybys nechtěla jít dál na VŠ, pokud si myslíš, že by bylo fajn jít studovat i po SŠ, tak si myslím, že gympl je dobrý výběr. Jinak určitě stojí za to podívat se do databáze středních škol (najdeš ji např. na stránkách scio) a probrat si obory, které existují, jestli by tě něco zaujmulo. Je důležité hodně hledat a informovat se, abys měla potřebné detaily, podle kterých by ses mohla rozhodovat:)

  • Myslím,že se docela dobře učím.Nejhorší známky mám teď jen z matiky a přírodopisu a to je 2/3. Určitě bych chtěla ještě na Vysokou školu.Děkuji na tu stránku mrknu.. :)

 10. Ahoj. Chcela by som sa opýtať (možno si to nikde už spomínala no nevšimla som si) že na akú strednú školu si chodila? :)

 11. Ahoj Mers,už delší dobu mám menší deprese z toho , na jakou školu mám jít , když chci být v budoucnu zubařka. Chodím do osmičky , a průměr jsem v pololetí měla 1.43 . Přemýšlím nad Zdrávkou(Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Karlovy Vary), ale myslím že tam mám docela malou šanci že se dostanu na VŠ , pak přemýšlím nad obchodní akademií (Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Karlovy Vary), ale nevím jestli je to možný , a hlavně jestli budu mít dostatečný znalosti potom na tu stomatologii nebo něco podobného. A pak přemýšlím nad gymnáziem (1.české gymnázium v Karlových Varech) což by bylo nejvhodnější, ale myslím , že tam nemám šanci se dostat. Prosím poraď mi. Díky za odpověď

  • Ahoj,

   a proč by ses na gymnázium neměla dostat? Studentů je málo a když na sobě zapracuješ, najdeš si doučování na něco, co ti nejde, tak není důvod, proč by ses tam nedostala. Navíc gympl je jedna z těch nejlepších příprav na VŠ (právě na LF). Samozřejmě můžeš jít i na zdrávku, tam je také dobrá příprava. Na tu obchodku si myslím, že je to zbytečný, když chceš být ve zdravotnictví. Samozřejmě ale je nutný mít o obor zájem, připravovat se a dostaneš se kamkoliv:) Záleží jen na tobě – jestli chceš vážně být zubařka, rozhodni se mezi gymplem a zdrávkou:)

 12. Ahojky. Mám takovej dotáz po 7 třídě chci jít na 6. letej španělsko-českéj gymnázium. A potom gymnázium už mužu jít rovnou na vysokou nebo jak ? :))

  • Ahoj,

   až budeš mít maturitu, můžeš jít na jakoukoliv školu se ti zachce (tedy, alespoň podat přihlášku ):)

 13. Ahoj Mers, potřebovala bych pomoct s výběrem SŠ.
  měla jsem vybranou střední umělecko grafickou školu v Jihlavě .. ale protože je moc daleko tak mě tam naši nechtěj pustit, v budoucnu bych chtěla být architektkou, nebo designérkou.. výtvarka mi celkem jde, ale mám obavy z toho že by mě tam kvůli mým známkám z ostatních předmětů nevzali .. a také se bojím toho, že bych tam třeba nastoupila, bavilo mě to tak rok a pak už třeba ne .. mohla bych přestoupit na jinou školu, to je jasný, problém je ale v tom na jakou a také, že jsem člověk, který často mění své názory, rozhodnutí apod. svůj výběr SŠ bych chtěla především volit podle toho, co mi jde a baví mě na základce. to je tedy přírodopis, mluvnice ( docela i sloh, ale než se vždycky rozepíšu…), chemie a matematika.
  Je pravda že jsem byla pevně rozhodnutá na jakou školu půjdu, dokud jsem si nepřečetla že je tam hlavní dějepis, ten mě absolutně nebaví a nejde mi. Třeba by mě bavil kdybychom měli jinou učitelku, protože když slyším hlas téhle, tak jako bych jí neslyšela, jako by moje uši a mozek na tu dobu co mluví a je v mé přítomnosti vyply. Je to divné já vím.
  Ale to je jedno.. prostě bych byla moc ráda kdybys mi alespoň dala nějaký typ na SŠ.
  Děkuju moc! :)

  • Ahoj Viky,sice nejsem Mers, ale byla jsem na tom upne stejne a kupodivu jsem chtela jit taky na tuto školu a taky mi to rodiče nedovolili….tak jsem se rozhodla jit na obchodni akademii a z ni chci pak chci prejit na neco jako architektura jsem tu zatim prvnim rokem, ale znam vic lidi, kteří takto začínali. Snad jsem ti poradila :)

  • Děkuju za radu ;)
   a ještě jestli bych mohla prosím požádat o názor Mers :)

  • Ahoj,

   asi takhle z hlavy ti nic neřeknu, každopádně jestli tě baví matika a chemie nebo přírodopis – nepřemýšlela jsem o nějakém přírodovědném gymnáziu (nebo jen gymplu, pokud bys v budoucnu chtěla pokračovat na VŠ)?

   Každopádně, doporučuju podívat se třeba sem http://www.stredniskoly.cz/seznam-skol/ je to databáze středních škol, podle kraje se můžeš podívat, co máš na výběr a co by tě třeba bavilo:)

  • děkuju moc za tu stránku! :)
   na vysokou školu bych šla ráda, ale protože nejsem moc typ co se rád učí, tak nevím, ale zas když chci tak se umim naučit na jedničku… no nad tímhle budu muset ještě popřemejšlet, každopádně děkuji za ochotu a pomoc :)

 14. Ahoj Mers.
  chtěla bych se zeptat…když mě baví občanská výchova a pak i trošku biologie+chemie (ale hlavně to OV)…tak mě napadla ta sociální pracovnice. To jsou ty, jak jezdí třeba na zájezdy a pořádají různé aktivity? Protože mě baví být taková originální a spontánní. Moc děkuji za odpověď.Pokud neodpovíš, nebudu se zlobit. Stejně to za rok vždycky asi 15x změním…(snad to už takto nebudu měnit u zkoušek na VŠ :D)

  S láskou,
  ^^

 15. Já VŮBEC nemám předstvu o tom, co budu dělt! :)
  Ve školce jsem chtěla být Zdravotní sestřička – pak jsem ale zjistila, že z krve omdlívám, tak nic
  V první třídě učitelka (kvůli bonbonům co nosí děcka když mají nározky – a beztak dají i nějaké své milované učitelce Elince xD)
  Ve třetí (asi tak) jsem si zamanula, že prostě budu herečka – chodilajsem i do hereckého kroužku, ten ale po3 letech zrušili! :()
  Herectví mi vydrželo až do šestky, co jsem se přihlásila do jednoho hereckého kroužku, pro ty větší. Tam jsem nevydržela ani dva dny :( Takjsem svůj sen zavrhla… V podstatě pořád píšu knížky (zatím jsem ani jednu nedopsala do konce xD, ale tomu se hci věnovat jen „rekreačně“)
  Teď jsem v sedmičce a nevím jak dál. Miluju děti (zvlášť je ráda „převychovávám“ na lidi podobné mi xD Třeba dneska se mi 7letá sestřenice kterou vodíme do školy – která patří k jednomu z mých oblíbených dětí, které se příležitostně snažím vychovat k tomu, aby třeba když v něčem prohrajou, tak aby se hned neurazily nebo nerozbrečely -no tak ona se mi dneska pochlubila „Eli a já jsem včera vymyslela písničku!“ na otázku jaká byla mi jí spíš zarecitovala. Bylo to asi takhle: Jedna teta ze východu, šla si koupit běžky, nejezdila, neběžela, ale… Pak tam jeněco s rohožkama – to už si nepamatuju… :) I já píšu básničky a příležitostně písničky – většinou jsou na pobavení těch menších… :D (Takže celkem neslysly xD) a tak mě sestřenka velmi potěšila! ♥ A taky když mi řekla, že si o přestávkách čte – což já taky! :P Jelikož chodí do 1. třídy, tak jsem jí hned vyzkoušela z toho, co umí přečíst a v pohodě přečetla: „Drogerie, Bižuterie, coop, renta!“ :P No jo, byly to nápisy na obchodech! xD) a taky mám ráda zvířata. Pořád žadoním, aby jsme měli psa nebo kočku – máme jen křečka Snížka, kterého mám strašně ráda, la on poslední dobou pořád spí, jen občas je vzhůru… Jediné zvíře, které mi pošramotilo sebevědomí, že se skamarádím s každým zvířetem byl Míšin (sestřenčin) křeček. Byl to ten velký druh – křeček Zlatý. Jmenoval se Pepa a je fakt dost kousavý! xD I když mě docela překvapuje, že se nebojím pssů, jelikož mám z dětsví jednu špatnou vzpomínku na psa. Bylo mi tenkrát asi 8 a šla jsem s kamarádkou do hudebky. Aza jídelnou nás potkal nějaký pes. Asi si chtěl hrát, ale my se příšerně lekly a utíkaly jsme zpátky, ale on pořád za námi. Nakonec jsme se konečně dostly do ŠD a tam nás poslali do hudebky zadem – sice jsme přišly pozdě, ale učitel tam stejně ještě nebyl! xD No, ale zpátky k tématu… Takže mám ráda děcka – ale ve školce pracovat nemůžu, protože nemám trpělivost! xD Jednou mi mamka řekla, e můžu být veterinářka – ale mi je blbě z té krve, takže to nevím… A další možnost je novinařina… Tak já fakt nwm! xD
  PS.: To s tou jahodou je super sranda! Smála jsem se asi tak 3 hodiny!

  • Když si tak čtu, co jsem tady psala před dvěma roky, chytám se za hlavu! :D Nechce se mi věřit, že ty dětské kecy jsem psala já! :D Jinak teď jsem v devítce, za chvíli mám přijímačky na Pedagogické lyceum…;) Takže jsem se rozhodla, že budu buď učitelka v MŠ nebo dětská psycholožka. Naštěstí z obou mých škol, na které se hlásím, jde jít později na tyto zaměření.:) Takže holky… Držte mi palečky, ať se dostanu na tu první – mou vysněnou – a pokud jste v sedmé nebo osmé třídě, a zoufáte, že nevíte, co budete dělat, buďte v klidu. ;) Jsem důkazem že za necelé dva roky se toho dá promyslet a vymyslet spousta ;)

 16. Teď po prázdninách půjdu do devítky a asi před měsícem, jsem začala přemýšlet kam bych asi tak šla. No baví mě psychologie. Prostě radit lidem co mají v různých situacích dělat nebo jak se zachovat (prý jsem v tom dobrá). Hodně lidí se mi taky svěřuje a čekají že jim nějakým způsobem poradím a většinou jim poradím dobře. A hlavní je, že ví, že mi můžou věřit. Vím, teď to jsou jen prkotiny ale hrozně mě to baví. Zajímat se od duši člověka a tak, to je prostě něco pro mě. Ale bohužel jsem si to uvědomila pozdě. Našla jsem si humanitní gymnázium. Skvělou školu. Je to gymnázium obohacené o jazyky a potom předměty jako právo, psychologie a tak. Mají i mezinárodní zkoušky z jazyků (jazyky mi jdou) prostě perfektní škola. Vlastně nějakou takovou jsem hledala. A když jsem ji našla, tak jsem začala makat ve škole ale stejně budu mít asi 8 dvojek na vysvědčení. Hrozně mě mrzí, že jsem si to neuvědomila dřív co chci dělat, protože vím, že když bych se učila, moje výsledky by byly stokrát lepší! Jenže teď je otázka, jestli se budu snažit alespoň to pololetí devítky, jestli mě na ten gympl vezmou, i když jsem v osmičce měla 8 dvojek. Achjo… Hrozně mě štve, že jsem si tu školu našla tak pozdě a že jsme tak pozdě zjistila co chci dělat. Prosím jestli by mi někdo poradil, byla bych vděčná.

 17. Ahoj, chtěla bych být lékárnicí, ale žádnou střední školu jsem s tímo oborem nenašla. :( Takže asi půjdu na střední zdravotnickou školu-obor: zdravotnické lyceum. Ty jsi byla také na zdrávce, jaké to bylo? Šlo ti to? Co tě bavilo a co naopak ne? Bylo to těžké? Doporučila by jsi mi tuto školu, když chci jít na lékárnici? Známky mám celkem dobré, sice jsem jedno pololetí v 7. třídě měla dvě 3 (fyzika, matika), ale jinak jsem pokaždé měla vyznamenání a dokonce na konci 8. třídy jsem měla samý 1.
  Druhou přihlášku si budu asi podávat na veterinu, zvířata mám střašně ráda, ale nevim jakou školu bych si měla vybrat kdyby mě vzali na obě dvě :/ .. co myslíš, která je lepší? :) Teda u které je lepší sehnat práci, která více vydělává peněz? Ráda bych znala tvůj názor. :))
  PS: Omlouvám se jestli tě nějak zdržuji, ale moc ráda bych chtěla znát té odpovědi, děkuji a měj se hezky.! :)

 18. Tak to já budu nejspíš do kvarty chodit na gympl (teď jsem v sekundě), potom přejdu z gymplu na střední. Problém je v tom, že mám sice vyhlídnutých několik oborů, ale nemůžu se rozhodnout na který bych chtěla. Jinak dobrý článek a moc se mi líbí ten úvod: Až budu velká, chci být…jahodou do jogobelly!

 19. Ahoj, chtěla bych se zeptat , zda-li něco nevíš o střední škole se zaměřením na pedagogiku, mám problémy pouze s matematikou, jinak co se týče českého jazyka a anglického jazyka, jsme na tom poměrně hodně dobře.Mé známky odpovídají za 1. Chemie a fyzika mě také baví, moc bych chtěla jít na gymnázium, ale vzhledem k tomu, že mi výrazně, ale opravdu výrazně nejde matematika a to i přes to , že mám doučování, tak je pro mě nejspíš nesmysl volba pro gymnázium. Chtěla bych studovat medicínu-zubní lékařství a nebo bych chtěla být učitelkou , tak opravdu nevím pro co se rozhodnout. Chtěla bych tedy říct, že se rozhoduji mezi zdrávkou či pedagogickým lyceem, ale opravdu nevím pro co se rozhodnout. Prosím tedy ,co by jsi mi poradila ?

 20. Ahoj, je mi 14 a chtěla bych být buď servírkou nebo fotografkou! Vím, obě povolání je o něčem jiném! Ale chtěla bych se zeptat, když nemám moc ráda matematiku jestli mám vůbec chodit na tu Hotelovou školu!?? V Matematice mi jde jak co! Ale servírka potřebuje hlavně umět zlomky, sčítání a odčítání, ne!? Nebo se pletu!?? A nebo si myslíš že je lepší jít na tu fotografku!? A jak se tam vůbec učí, nevíte někdo!??
  Děkuji předem

 21. Co by jsi mi doporučila za školu, když mě baví přírodopis a chemie, ale sociální činnost mi nic neříká?

 22. Můžu poprosit o radu? Je mi 14 a chtěla bych být zdr. sestra, ale jsou v tom 3 háčky. 1) samotná sš je asi 40km od našeho domu, natož vš, kterou bych musela absolvovat je od nás takových 60km. 2) otec mě tam nepustí… byl by nejraději kdybych dojížděla 15km (to je nejbližší sš od nás) na uplně nejhorší školu a na obor kuchař-číšník- jen s výuč. listem. 3) i kdybych se na otce vykašlala tak by mi neměl kdo platit školu, dojíždění atd. A to nemluvě o vš… Prý to se stravou a ubytováním na tři roky vyjde kolem 250000kč

 23. Ahoj, nevím, kam na střední školu. Patřím mezi nejlepší žákyně ve třídě- všichni mi navrhují, abych šla na gympl. Jenže já nevím, moc se na to necítím. Mám jen jednu dvojku z matiky. Když někomu řeknu, že bych si přála jít na knihovnici, začnou říkat, že se neuživím, za 20 let nikdo nebude číst atd.. Mám v plánu potom jít na nějaký humanitní obor na VŠ-historie atd. Myslíš, že by bylo lepší jít na jazykový gympl?

  • Ahoj, no jestli máš jedničky a dvojku jen z matiky, baví tě jazyky a chceš jít na VŠ, tak bych rozhodně šla na gympl, kde tě na VŠ nejlíp připraví. A navíc, jestli potom budeš chtít být knihovnice, tak jí budeš a je úplně jedno jestli si chodila na gympl nebo na nějakou jinou školu. Navíc se to může vše ještě změnit. :)

  • Anonyme,

   vím, že to slyšíš ze všech stran, ale i já bych šla teda na gympl.. ani ne tak kvůli tomu, že se dobře učíš, ale hlavně kvůli tomu, že rozhodnutí typu „co dál, co budu v budoucnu dělat“ tím oddálíš.

   Je ti cca 14-15 let, v tomhle věku jen mááááálo který žák ví, čím se bude chtít v budoucnu živit.. Ale musíte se o tom rozhodovat.. Oprooti tomu, půjdeš-li na gympl, budeš se o tomto rozhodovat až za další 4 roky.. já jsem na gympl šla z 5té třídy a myslím, že jsem udělala dobře, protože de facto ještě v 18ti jsem po maturitě váhala, zda chci jít na práva, ekonomku, nebo historii.. a kdybych se rozhodovala v 15ti, nevím nevím… ale hodně štěstí s výběrem střední ;)

 24. Ahoj, jakou střední si měla ty? A myslíš, že bych se dostala na práva z obchodky z ekonomického lycea?

 25. Ahoj Mers, potřebovala bych poradit na kterou střední mám jít protože se pořád nemohu rozhodnout. Ve škole mě baví převážně jazyky a hudebka možná ještě trošku tělocvik a přírodopis a jako takhle mimo školu moc věcí nemám. Mimo školu mě baví cestovat, dělat s malými dětmi, ráda zpívám nebo si sem tam zahraji nějakou tu počítačovou hru ale to je tak všechno. Vážně nevím co bych si měla vybrat kamarádky chcou jít na sestřičky, a většina lidí od nás jde na obchodku ale mě nejde matematika takže tu vylučuji!?mohla bys prosím poradit?? Předem děkuji za odpověď???

  • Musis jit na skolu ktera te zajima a bude te bavit. A nerozhoduj se ze kam pujdou holky, pujdes taky. Je jen na tobe kam pujdes. Nikdo se ti smat nebude…..

  • Ahoj, Lucy2000! Jsem ráda, že ses obrátila na mě. Souhlasím s Adélou. Jdi na školu, co tě baví. A profilovku nemám, protože jsem dávno odhlášená.

Diskuze je uzavřena.