Domů Rodina & Škola Škola Jak se efektivně učit ...

Jak se efektivně učit 5/5 (1)

0

Chtěla bys dostávat samé jedničky nebo jen zlepšit svoje známky z té blbé matematiky, která je, dle Tvého názoru, úplně zbytečná? Chtěla by ses pokaždé, co přijdeš domů zachumlat do teplé deky, popíjet horkou čokoládu a pustit si svůj oblíbený film na Netflixu, ale zítra Tě čeká důležitý test, na který se musíš naučit, jinak Tví rodiče budou zuřit? Pokud nemáš fotografickou paměť a nestačí Ti jednou slyšet výklad od paní učitelky, čti dál! Přinášíme Ti několik zaručených tipů, jak se naučit, co nejvíce učiva za co nejméně času, aby si nad knížkami nemusela trávit všechen svůj čas.

 Jak se efektivně učit – Plánuj

Je důležité si najít ten svůj čas na šprtání. Je to ráno před školou nebo večer po tréninku? Ty to budeš sama vědět nejlépe. Řekni si, kdy se k biflování nejlépe dokopeš. Jsi ranní ptáče plná energie, když celý dům ještě spí anebo noční sova, která usedá ke stolu po večeři, kdy je Tvůj mozek tak akorát unaven a tudíž připravený nasávat poslední informace?

Jak se efektivně učit – Co a kolik

Dále je pak důležité si rozvrhnout učivo. Uč se průběžně. Ano, zní to jako velká otrava se každý den šprtat, ale věř mi, že Ti pak učivo půjde líp a snáz si zapamatuješ důležité informace. V momentě, kdy si každý den zopakuješ pár řádků ve Tvém sešit, budeš v následujících hodinách více vnímat všechny souvislosti, které tam vždy byly, jen jsi je do této doby neviděla. Když vše necháš na předvečer před velkou závěrečnou písemkou, akorát budeš ve stresu a smutná ze špatné známky. Udělej si na učení čas a prostor.

Jak se efektivně učit – Tipy a triky

Není nad dobrými typy a triky jak být dobrý student. Ujasni si, jaký jsi studijní typ. Naučíš se rychleji, když si všechno učení barevně podtrháš či když si dané informace přeříkáváš nahlas? Každá jsme jiná a každé taky bude vyhovovat něco jiného. Verbálnímu typu pomáhá, když slyší potřebné učivo a tak si je i lépe zapamatuje. Tito lidé mají ve škole velikánskou výhodu – stačí jim poslouchat učitele. Odlož tedy na chvíli ten mobil, co máš schovaný pod sešitem a zkus vnímat. Třeba budeš mít doma méně práce. Vizuálnímu typu přijdou vhod pastelky, fixy či zvýrazňovače a barevné papírky. Kroužkuj, podtrhávej, vyznačuj! Dané informace Ti pak rychleji půjdou do hlavy. Motorický typ to má nejtěžší. Ten potřebuje učení nejen slyšet ale i zažít. Zkus při učení chodit či zažít jinou interaktivní formou.

Tímto ale netvrdím, že každý člověk je výše popsaný studijní typ. Existují i jejich kombinace a ne vše co Ti vyhovovalo dřív, Ti pomůže i teď. Objevuj a zkoušej!

Jak se efektivně učit – Soustřeď se

Nauč se soustředit alespoň 30 minut čistého času a nejpozději po 50 minutách si dej zaslouženou pauzu. Uč se u stolu, na kterém nemáš rušivé elementy , které by Tě odváděli od studia. Zároveň je dobré říct ostatním ve Tvé domácnosti, aby Tě nerušili při učení.  Pokud nemáš doma klidné místo, nezoufej. Určitě ve Tvém okolí existuje knihovna, malá kavárna či čajovna, kde se můžeš v klidu zašít do tichého kouta. K soustředění Ti může pomoci světoznámá technika Pomodoro, využívající princip učení x přestávky. Mrkni na internet, a co víš, možná Ti pomůže k lepším studijním výsledkům.

TIP: Podívej se na porovnání top online jazykových kurzů

Jak se efektivně učit – Nejen učebnice

Zároveň si zkus rozšířit obzory. Zkoukni články, časopisy či videa s danou problematikou, kterou nechápeš. Co se týče jazyků tak Ti přijdou vhod seriály a filmy či jiné zdroje, jak jsme psala v nedávném článku. Lépe si cizí slovíčka zapamatuješ, spojíš-li si jí s oblíbenou hudbou či filmovou scénou.

Studijní kamarád Ti také může přijít vhod. Prober s kamarádkou učivo nad šálkem dobrého čaje či kávy, ale dejte pozor, ať se nezapovídáte o něčem úplně jiném, než je škola.

Jak se efektivně učit – Učení musí mít výsledky

Jde Ti především o výsledky. Pokud tedy stále dostáváš pětky z diktátů, musíš něco změnit!  Neboj se experimentovat, poraď se s rodiči či kamarády a společně určitě najdete řešení Tvého studijního problému.

Ještě pár rad na závěr.

Nezapomeň se vždy odměnit za dosažený úspěch, aby Tě to motivovalo dřít dál. Vždy se o sebe starej- zdravá strava a pravidelný spánek je klíč ke Tvé dobré pohodě. Nezapomeň ani na pravidelný pohyb, který Tvůj mozek zaměstná zase jinak. Ideální je ho provádět na čerstvém vzduchu, ale pokud na něj opravdu nemáš čas, stačí se párkrát za den protáhnout.

Doufám, že se Ti článek líbil a přeji Ti hodně studijních úspěchů.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.