Babské rady proti otěhotnění. Je až s podivem, co všechno naši předkové zkoušeli, aby se vyhnuli nechtěnému těhotenství. Zatímco v pravěku byl naopak vysoký počet dětí žádoucí (protože jen málokteré přežilo období dospívání), vyspělé starověké civilizace už naopak řešily docela opačný problém.
A mnohé babské rady proti otěhotnění, mýty a nejrůznější domněnky tak přežily i dodneška. Asi už si dovnitř nebudeš chtít strkat krokodýlí trus jako staré Egypťanky (což mimochodem vzhledem k jeho specifickému složení fungovat dost dobře mohlo), ovšem takové vyčúrání se po styku nebo horká lázeň zní docela dobře, že? A já ti dneska povím, jak to doopravdy je. Určitě se totiž nechceš potýkat se závazkem, o který nestojíš. Nebo ano?
Babské rady proti otěhotnění – proč je vlastně hledáme?
O antikoncepci toho bylo naspáno už mnoho. Máme-li na mysli pilulky, pak je bohužel smutným faktem, že ne každá žena je může užívat (jde tu například o potíže s ledvinami, vyšší srážlivost krve apod). Ve hře je také snížené sexuální libido (je docela na houby být chráněná proti početí, když na ten sex ani nemáš chuť), přibírání na váze (naštěstí už to dnes není železným pravidlem jako v minulosti) nebo jednoduše nutnost pravidelných návštěv lékaře a hrazení drahých léků.
Ne všechny mamky taky mají pro antikoncepci pochopení. Určitě už jsi taky slyšela, že jsi příliš mladá, nedovyvinutá a vůbec – antikoncepce ničí zdraví, takže nic nebude Nechci tady o všech těchhle aspektech polemizovat, to by totiž bylo na hoooodně dlouhý článek a stejně bychom se nakonec shodly na tom, že se neshodneme. Takže pojďme rovnou k slibovanému tématu.
Co proti početí určitě nefunguje? Budeš se divit
Mezi nejoblíbenější babské rady proti otěhotnění určitě patří nutnost odskočit si na WC ihned po tom, co dojde k samotnému aktu. Pokud nevíš, jak se tvoje tělo na otěhotnění připravuje, může ti to připadat jak dobrá rada, ale jinak se jí už jen pousměješ.
Tak především – močový otvor nemá s pochvou vůbec nic společného. Močí si tak maximálně můžeš „omýt“ zbytky spermatu z vnějších částí rodidel (promiň mi ten expresivní popis), ale s těmi, co jsou uvnitř, už vůbec nic neuděláš. A je to ještě hroší – pokud dosáhneš orgasmu. Pak se stahování děložních svalů bryskně postará o to, aby spermie prošly skrz děložní čípek téměř okamžitě. A i když takové štěstí mít nebudeš, dochází k ejakulaci tak blízko vstupu do dělohy, že prostě žádný podobný postup šanci na úspěch nemá.
Ovšem na tom močení po styku může přece jen něco být. Ale nemá to tedy nic společného s početím. My holky máme všeobecně kratší močovou trubici, než kluci – a bakterie, které se na nás během milostných hrátek nalepí, si tak můžou snadno najít cestu až do močových cest. Pokud tedy často trpíš na záněty močáku, zkus jim cestu ztížit právě oním odskočením na WC. Funguje to docela dobře, to mi věř.
A co sklenka vína a teplá lázeň? I to babské rady proti otěhotnění doporučují. Neshodnou se však, zda jde podle nich o prostředek přímo početí bránící, nebo o takový, který v těle dokáže vyvolat potrat ve velmi raných stádiích těhotenství. Ano, spermie sice jsou na teplotu těla citlivé, ovšem jakmile jsou už uvnitř tebe, dělají si z horké vody šoufky. Mimochodem amazonské kmeny praktikují něco podobného – chlapci si před stykem namáčejí varlata do horké vody. Nejenom, že je to bolestivé, ale také opravdu velmi nespolehlivé. Takže určitě tušíš, že ani horká koupel tě z potíží vytáhnout nemůže. A víno? Ano, občas to možná funguje, ale 100% metoda to určitě není. Určitě ti tedy nedoporučuju si se zdravím tahle zahrávat. Navíc koupání a alkohol – to prostě smrdí průšvihem na sto honů.
A kam dál? Co takhle sex při menstruaci nebo těsně po ní? Že je šance na otěhotnění nulová? Ale kde že. Lidské tělo totiž nešlape jako hodinky, i kdybychom stokrát chtěly. Takže i když by se teoreticky v tomto období nemělo ve folikulech nebo v děloze nacházet žádné zralé vajíčko připravené k oplodnění, skutečnost může být docela jiná. Navíc za optimálních podmínek můžou spermie v děloze přežít téměř týden a to už je slušná šance, což?
Můj tip: Stále ještě si myslíš, že v boji o oplodnění vítězí vždycky ta nejrychlejší? Ale vůbec ne, vědci tenhle mýtus už dávno vyvrátili. Vajíčko si totiž tu vhodnou spermii samo vybírá a pokud ta první jeví známky nějakého defektu, stejně ji dovnitř nepustí. Tolik k rychlíkům.
A kam dál? Babské rady proti otěhotnění také hojně zmiňují nejrůznější výplachy pochvy. Ocet, Coca-Cola, koloidní stříbro – také se k tobě tyto tipy dostaly? Tak mi můžeš věřit že jsou pouze drahé, nepříjemné a hrozí ti kvasinková infekce nebo podráždění citlivých děložních sliznic. Na otěhotnění jako takové však vůbec žádný vliv nemají, jak jsem o tom už psala výše. Výplachy pochvy mohou naopak tvořit velmi důležitou součást pravidelné hygieny v nestandardních situacích Mohou se např. hodit po návratu z přírodního koupaliště apod. Ale jako prostředek proti početí jsou opravdu ale opravdu bezcenné.
Babské rady proti otěhotnění aneb (ne)antikoncepce
Pak tu však máme metody ještě tzv. přírodní antikoncepce. Ale nenech se zmást tímhle vzletným názvem, je to totiž spíš taková přírodní miminkovská ruská ruleta. 100% spolehlivost totiž neexistuje (to koneckonců ani u klasické antikoncepce) a i ty nejlepší odhady nikdy nepřesáhnou 75 % úspěšnosti. Jinými slovy, každý čtvrtý styk bys mohla klidně otěhotnět. Strašná představa, což?
A o čem mluvím? Mám na mysli výpočet plodných a neplodných dní a samozřejmě i přerušovanou soulož. První metoda je na tom co do úspěšnosti o něco lépe. Nesmíš se však spoléhat jen na tabulky. Ženy, které to s ní myslí opravdu vážně, si musí ráno a večer měřit bazální teplotou a také kontrolovat vzhled a hustotu vaginálního hlenu. Ten totiž není stále stejný – v jistém období získává řidší a méně kyselou konzistenci, aby tak spermiím usnadnil průnik dovnitř dělohy. Ano, vizuálně se to vcelku poznat dá, ale nejspíš to není nic, co bys chtěla dělat každý den.
A přerušovaný styk? Dejme tomu, že ho tvůj chlapec včas vytáhne ven a ejakuluje třeba na prostěradlo. Že už máš vyhráno, Ale vůbec ne! Často totiž ejakulaci předznamenává tzv. preejakulát – malý výron semenné tekutiny, který už ovšem klidně může spermie obsahovat. Zapomeň tedy na to, že jde o bůhvíjak spolehlivou metodu. Právě naopak. Navíc je i dost nepohodlná.
To i ten zatracovaný kondom je na tom o něco líp. U něj ovšem platí jiná omezení – nesmí například přijít do styku s olejovými lubrikanty Takže pokud něco podobného používáš, pořádně si pročti složení. Určitě bys totiž nechtěla latex narušit do takové míry, že by prasknul, nebo ano? Důležité je i správné navlékání, optimální velikost apod. Pozor i na nejrůznější vychytávky. Ultratenké nebo ochucené kondomy praskají řádově častěji, než ty obyčejné. Dbej proto na to abys ses ty sama (nebo tvůj partner) vždy ujistila, že je všechno v absolutním pořádku.
A pokud by náhodou všechno selhalo, je tu ještě možnost zakoupení pilulek PO nebo také pilulek po styku. Říká se jim také nouzová antikoncepce, ale ani ony bohužel nejsou 100 % spolehlivé. A také ti odkáží opravdu nepříjemně narušit menstruační cyklus. Použij je tedy opravdu jen v krajním případě! V lékárnách je seženeš bez předpisu, bývají však dražší.
Miluju všechno jakýmkoliv způsobem spojné se zdravím a životním stylem. Ve svém okolí působím jako mentorka svých méně zkušených kamarádek, což mě vážně baví! A stejně skvěle se cítím i tady. Předem se omlouvám všem, kteří neradi čtou, protože se při sepisování článků snažím zabíhat vždy maximálně do hloubky a říct vše podstatné. Doufám, že se mi to daří :)