Domů Trendy & Fashion Nakupování Bankovní účet i pro tebe Zatím bez hodnocení.

Bankovní účet i pro tebe Zatím bez hodnocení.

8

Vím samozřejmě moc dobře, jaké slečny čtou můj blog – konkrétně tím myslím, v jaké věkové skupině jsou a možná ti tedy může přijít přehnané nebo předčasné, aby zde byl článek o bankách a účtech, ale podle mě je to skvělá příprava do života a navíc jsem se rozhodla článek přímo zaměřit na dětská konta, což jsou bankovní účty, které ti mohou být zřízeny ještě dříve než dosáhneš plnoletosti.

Mít platební kartu a svůj vlastní účet považuji v dnešním světě u dospělých za samozřejmost, i když samozřejmě vím, že starší lidé a dospívající jsou k tomu často skeptičtí, ale život a technologie jdou stále kupředu a ve spoustě internetových obchodech můžeš nakupovat už jen prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přímo pomocí kreditní karty a každý supermarket ti už nabízí možnost platit nejen hotově, ale i pomocí právě účtu a banky. Všechno jde kupředu a kdo ví, jak to tady bude vypadat za pár let a proto je podle mě důležité, aby i děti a dospívající měli přehled o účtech a samozřejmě – často je to skvělý způsob jak se naučit hospodařit s penězi.

Jak založit dětské konto

Takové konto se zakládá povětšinou dětem od 0 – 15 let a umožňují to v podstatě všechny banky. Vyjímkou může být Česká spořitelna, která umožňuje založit účet až starším 10 let.

Při zakládání je samozřejmě nutné poprosit rodiče, navrhnout jim to a já nevidím důvod, proč by měli být proti – na účtě nemůžeš jít do minusu, tedy si nemůžeš nasekat dluhy a neriskuješ, že budeš bance platit penále. Také ti tam mohou posílat tvé kapesné (pokud nějaké dostáváš) a ty máš naprosto přesnou kontrolu nad svými penězi. Většina bank za dětská účty nechce žádné penízky, tudíž se nemusíš bát, že v případě, že když na něm nebudeš nic mít, tak za poplatky zaplatíš několik desetikorun a ve finále i sto korun.

Další věcí, kterou bys měla společně s rodiči promyslet je, u jaké banky ti účet založí, každá má trošku jiné podmínky a služby, většinou je ale fajn mít účet u stejné banky jako mají tví rodiče, určitě ale není na škodu porozhlédnout se i jinde, co nabízí ostatní. Bohužel, při zřízení účtu je nutné osobní přítomnost, takže nestačí jen zavolat nebo poslat dopis, ale musíš tam s rodiči zajít, donést rodný list a občanský průkaz.

Budu mít vlastní platební kartu?

Jak už jsem napsala, většina bank to doopravdy nabízí (je nutné se informovat předem) a ty tak budeš moci v peněžence hrdě nosit svou první kartu od účtu. Můžeš s ní bez omezení vybírat penízky z účtu, až do úplné nuly, nebo si naopak penízky šetřit. Já osobně dávám bankovním účtům přednost, protože se přiznám, že když mám hotovost, tak jí mám hned potřebu utratit – lépe se mi zkrátka spoří a šetří na účtu, kde mám i přesné údaje o tom, jak se tam peníze hýbou, kdy vybírám a kdo mi peníze posílá – proto se nemůže stát, že jsi najednou bez peněz aniž by sis něco koupila.

Až do dospělosti

Skvělou službou je také to, že když si u banky zřídíš dětské konto a bude se ti tam líbit, až dosáhneš plnoletosti nemusíš účet rušit, nemusíš si zakládat nový – služba se jen přepíše, změní se typ účtu a peníze máš stále na jednom místě. Což je určitě výhoda, protože málokoho baví neustále účty rušit a znovu zakládat.

Než si účet s rodiči založíte, vždy pořádně promyslete u jaké banky je nejvýhodnější ho založit a také jestli to má vůbec smysl – protože doba pro založení není limitovat, účet si můžeš založit kdykoliv v dospělosti. Určitě má ale výhody, mít svůj vlastní bankovní účet!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVýška není problém
Další článekDesatero pro zdravou a krásnou pleť
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

8 KOMENTÁŘE

  1. Tak já ho mám pár měsíců u české spořitelny a ro diče mi tam každý měsíc posílají kapesné. A mám to úplně stejně, když mám peníze v ruce, tak je utratim spíš než když jsou na účtě. Přijde mi to jako obrovská výhoda.

  2. Když mám peníze v peněžence tak jdou hned pryč na utracení, ´:D ale když to mám na účtě na peníze nešáhnu a tam si je šetřim, uričtě bych účet doporučovala :))

  3. ahoj a myslíš že se něco platí za ten účet u banky GE money bank?..díky;)

  4. Já se na to mamky ptala a ona řekla že v žádným případě :( .. prý jsem na banku malá.. grr.. :(

  5. Můžu se zeptat? Mamka mi říkala,že kdybych chtěla účet (od 15-ti) tak že musím při každým vybráním peněz dát např. 20 kč? Je to pravda? A existtuje něco s tím,že bych to dávat nemusela? Děkuji :)

    • Ahoj, úplně nejlepší je zeptat se u banky, kde si účet chceš založit, protože každá banka to má tak trošku jinak. U některých doopravdy platíš, u většiny máš ale počet výběru měsíčně, za které neplatíš (já mám u české spořitelny myslím 2x výběr za měsíc zdarma) a u jiných se neplatí vůbec (jen v případě, že vybíráš z jiného bankomatu než je ten, který vlastní tvá banka). U většiny dětských kont to ale placené není, tudíž určitě je dobré se zeptat:)

  6. Ahoj, už bych tak nějak chtěla svůj účet, kam by mi rodiče mohli posílat kapesné. Jsem zodpovědná(klíče jsem nikdy nestratila, ve škole se zodpovědností problémy nemám, peníze si setrim a za blbosti neutracim.) Ale i tak mi přijde, že mi rodiče nevěří a účet mi neudělají. Za chvíli mi bude 15, tak bych chtěla nějaký účet. Poradite mi prosím jaký? Nechci platit za výběr z jejich bankomatu.. Něco normálního a také abych tam nemusela mít velké částky. Na účtě budu mít kolem 1500kč/rok… Možná více, ale průměrně 1500. Prosím poraďte. Děkuji

  7. Máma ani táta nemají účet u nějaké banky. Měli účet ale zrušila jim ho banka. Mužů si založit účet l?

Diskuze je uzavřena.