Bankovní účet i pro tebe Zatím bez hodnocení.

Vím samozřejmě moc dobře, jaké slečny čtou můj blog – konkrétně tím myslím, v jaké věkové skupině jsou a možná ti tedy může přijít přehnané nebo předčasné, aby zde byl článek o bankách a účtech, ale podle mě je to skvělá příprava do života a navíc jsem se rozhodla článek přímo zaměřit na dětská konta, což jsou bankovní účty, které ti mohou být zřízeny ještě dříve než dosáhneš plnoletosti.

Mít platební kartu a svůj vlastní účet považuji v dnešním světě u dospělých za samozřejmost, i když samozřejmě vím, že starší lidé a dospívající jsou k tomu často skeptičtí, ale život a technologie jdou stále kupředu a ve spoustě internetových obchodech můžeš nakupovat už jen prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přímo pomocí kreditní karty a každý supermarket ti už nabízí možnost platit nejen hotově, ale i pomocí právě účtu a banky. Všechno jde kupředu a kdo ví, jak to tady bude vypadat za pár let a proto je podle mě důležité, aby i děti a dospívající měli přehled o účtech a samozřejmě – často je to skvělý způsob jak se naučit hospodařit s penězi.

Jak založit dětské konto

Takové konto se zakládá povětšinou dětem od 0 – 15 let a umožňují to v podstatě všechny banky. Vyjímkou může být Česká spořitelna, která umožňuje založit účet až starším 10 let.

Při zakládání je samozřejmě nutné poprosit rodiče, navrhnout jim to a já nevidím důvod, proč by měli být proti – na účtě nemůžeš jít do minusu, tedy si nemůžeš nasekat dluhy a neriskuješ, že budeš bance platit penále. Také ti tam mohou posílat tvé kapesné (pokud nějaké dostáváš) a ty máš naprosto přesnou kontrolu nad svými penězi. Většina bank za dětská účty nechce žádné penízky, tudíž se nemusíš bát, že v případě, že když na něm nebudeš nic mít, tak za poplatky zaplatíš několik desetikorun a ve finále i sto korun.

Další věcí, kterou bys měla společně s rodiči promyslet je, u jaké banky ti účet založí, každá má trošku jiné podmínky a služby, většinou je ale fajn mít účet u stejné banky jako mají tví rodiče, určitě ale není na škodu porozhlédnout se i jinde, co nabízí ostatní. Bohužel, při zřízení účtu je nutné osobní přítomnost, takže nestačí jen zavolat nebo poslat dopis, ale musíš tam s rodiči zajít, donést rodný list a občanský průkaz.

Budu mít vlastní platební kartu?

Jak už jsem napsala, většina bank to doopravdy nabízí (je nutné se informovat předem) a ty tak budeš moci v peněžence hrdě nosit svou první kartu od účtu. Můžeš s ní bez omezení vybírat penízky z účtu, až do úplné nuly, nebo si naopak penízky šetřit. Já osobně dávám bankovním účtům přednost, protože se přiznám, že když mám hotovost, tak jí mám hned potřebu utratit – lépe se mi zkrátka spoří a šetří na účtu, kde mám i přesné údaje o tom, jak se tam peníze hýbou, kdy vybírám a kdo mi peníze posílá – proto se nemůže stát, že jsi najednou bez peněz aniž by sis něco koupila.

Až do dospělosti

Skvělou službou je také to, že když si u banky zřídíš dětské konto a bude se ti tam líbit, až dosáhneš plnoletosti nemusíš účet rušit, nemusíš si zakládat nový – služba se jen přepíše, změní se typ účtu a peníze máš stále na jednom místě. Což je určitě výhoda, protože málokoho baví neustále účty rušit a znovu zakládat.

Než si účet s rodiči založíte, vždy pořádně promyslete u jaké banky je nejvýhodnější ho založit a také jestli to má vůbec smysl – protože doba pro založení není limitovat, účet si můžeš založit kdykoliv v dospělosti. Určitě má ale výhody, mít svůj vlastní bankovní účet!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

8 komentářů

  1. Tak já ho mám pár měsíců u české spořitelny a ro diče mi tam každý měsíc posílají kapesné. A mám to úplně stejně, když mám peníze v ruce, tak je utratim spíš než když jsou na účtě. Přijde mi to jako obrovská výhoda.

  2. Když mám peníze v peněžence tak jdou hned pryč na utracení, ´:D ale když to mám na účtě na peníze nešáhnu a tam si je šetřim, uričtě bych účet doporučovala :))

  3. ahoj a myslíš že se něco platí za ten účet u banky GE money bank?..díky;)

  4. Já se na to mamky ptala a ona řekla že v žádným případě :( .. prý jsem na banku malá.. grr.. :(

  5. Můžu se zeptat? Mamka mi říkala,že kdybych chtěla účet (od 15-ti) tak že musím při každým vybráním peněz dát např. 20 kč? Je to pravda? A existtuje něco s tím,že bych to dávat nemusela? Děkuji :)

    • Ahoj, úplně nejlepší je zeptat se u banky, kde si účet chceš založit, protože každá banka to má tak trošku jinak. U některých doopravdy platíš, u většiny máš ale počet výběru měsíčně, za které neplatíš (já mám u české spořitelny myslím 2x výběr za měsíc zdarma) a u jiných se neplatí vůbec (jen v případě, že vybíráš z jiného bankomatu než je ten, který vlastní tvá banka). U většiny dětských kont to ale placené není, tudíž určitě je dobré se zeptat:)

  6. Ahoj, už bych tak nějak chtěla svůj účet, kam by mi rodiče mohli posílat kapesné. Jsem zodpovědná(klíče jsem nikdy nestratila, ve škole se zodpovědností problémy nemám, peníze si setrim a za blbosti neutracim.) Ale i tak mi přijde, že mi rodiče nevěří a účet mi neudělají. Za chvíli mi bude 15, tak bych chtěla nějaký účet. Poradite mi prosím jaký? Nechci platit za výběr z jejich bankomatu.. Něco normálního a také abych tam nemusela mít velké částky. Na účtě budu mít kolem 1500kč/rok… Možná více, ale průměrně 1500. Prosím poraďte. Děkuji

  7. Máma ani táta nemají účet u nějaké banky. Měli účet ale zrušila jim ho banka. Mužů si založit účet l?

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist