Domů Krása & Péče Co byste měli vědět o atopii?

Co byste měli vědět o atopii?

0

Co byste měli vědět o atopii?Věděli jste, že atopická dermatitida patří mezi nejčastější kožní onemocnění u dětí, a že počet jedinců, kteří tímto onemocněním trpí, se stále více zvyšuje? Skutečně. Počet těchto jedinců se za posledních dvacet let téměř ztrojnásobil.

Co to je atopie?

Atopickou dermatitidu můžeme definovat jako zánětlivé a svědivé kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé. Je způsobeno narušenou kožní bariérou a doprovázeno poruchami imunity. Toto onemocnění je dědičné a bohužel se nedá zcela vyléčit.

Kdo tímto onemocněním trpí?

Nejčastěji se atopická dermatitida objevuje u dětí a věkem většina příznaků samovolně ustupuje. Může se ale stát, že se toto onemocnění projeví až v dospělosti.
Zda se u vás projeví atopické onemocnění, je dáno ve velké míře geneticky. Pokud jeden z rodičů má jakoukoliv alergii, je zde riziko 20 – 40 %, že dítě bude trpět atopií. V případě, že jsou alergičtí oba rodiče, riziko je mezi 40-60%.

Co trápí atopiky?

Kromě pocitu napnuté, velmi suché a citlivé pokožky trápí atopiky také ekzémy a alergické reakce, které mohou vyvolat některé potraviny. Proto si lidé trpící atopií musí hlídat svůj jídelníček a vyhýbat se některým potravinovým alergenům, což může být těžké především pro milovníky čokolády a exotického ovoce, jako například kiwi nebo ananas.

Kromě fyzických komplikací ve formě ekzémů a suché loupající se kůže, doprovází některé atopiky také psychické komplikace. Atopické projevy se mohou objevit na viditelných místech, například v okolí očí a úst, což může způsobovat zmíněné psychické problémy a snižující se sebevědomí, podobně jako u jedinců, kteří trpí akné.

Co byste měli mít na paměti?

Atopici se musí obrnit trpělivostí a opatrností. Je potřeba zvolit správnou životosprávu a pozorovat různé projevy a reakce na potraviny, které konzumují, nebo prostředí, ve kterém se pohybují. Rizikové faktory a alergeny, které zhoršují příznaky nemoci a způsobují alergické reakce, ekzémy, v některých případech i záněty, je potřeba eliminovat a vyhýbat se jim.

Atopici musí věnovat mnohem větší péči o svou pokožku a zvolit vhodnou kosmetiku pro atopickou pleť. Velkým obloukem se vyhýbejte produktům s obsahem alkoholu a raději sáhněte po těch, které pokožku nevysušují, ale naopak ji promastí a zároveň vytvoří ochrannou bariéru proti vlivům z okolního prostředí. Nejlépe zvolte produkty určené přímo pro atopiky.

Atopická dermatitida bohužel nelze zcela vyléčit. Pokud však zvolíte správnou péči, stravu a životní styl můžete příznaky onemocnění výrazně zmírnit.

VIDEO: Atopický ekzém neboli atopická dermatitida