Co všechno víš o alkoholu? Zatím bez hodnocení.

Nikdy se mi nějak nechtělo někoho umravňovat, zakazovat, kázat a snažit se udělat lidi lepší, proč vlastně? Většinou se člověku nedostane nic krom posměšků, ošklivých slovíček a frází: „Všímej si sama sebe“. Ale od té doby co mám blog, se to trošku změnilo. Nesnažím se udělat vás lepší, ani vás přemluvit k něčemu co nechcete – co bych z toho měla? Píšu všude jen svůj vlastní názor a chci, aby mladé dívky, když už do něčeho jdou, byly informované, to je to podstatné, proto vznikl celý tenhle blog.

Alkohol je jedna z věcí, která k současnému stylu života neodmyslitelně patří. Řekla bych, že čím víc jde doba dopředu, tím víc se zapomíná na obyčejnější problémy, řeší se věci jako globální oteplování, války, drogy, ale v poslední době se dost zapomíná na alkohol, taky vám to tak přijde?

Když jsem byla mladá (pardon – mladší – mladá jsem pořád), tak by mi bylo určitě divně ve 12ti letech jít k baru a říct si o panáka. Nikdo z mých spolužáků nepil, krom rodinných příležitostí a v tomhle věku to bylo prostě tabu. Ani na diskotéky jsme nemohli. Když teď vyrazím na diskotéku potkávám tam opilé děti – a tím nemyslím 15 – 18 let, tím myslím 10 – 15 let. Ano jsou dospívající, ale v tomhle jsou tak trošku ještě děti.

Možná proto mě přestalo lákat na diskotéky ve svých 20 letech chodit. V Kutné Hoře máme dvě – do té jedné mě nikdo ani nedostane, už jen kvůli tomu, že se tam nalévá a pouští každý. Vážně tam potkáte i o deset let mladší lidi, totálně pod parou a když je tak vidím, úplně mi je jich líto… Takhle si ničit tělo? Na tu druhou občas zajdu, pouští se tam až od 18ti a vcelku to hlídají, takže tam většinou bývám nejmladší:). Tam je to fajn… Nejsou tam žádné problémy, většina lidí se dokáže v alkoholu ohlídat, tedy naprostý opak té druhé.

Alkohol přitom není špatná věc, při malém požívání nejde o nic hrozného. Jednou měsíčně sklenka vína, jednou týdně pivo… O nic nejde, pokud je to v míře. Naše orgány nejsou na heslo, vydrží dost, ale každý týden být v lihu? Navíc ještě ve věku, kdy se vše vyvíjí tělo prostě není připraveno na takové věci.

Co se tedy může stát, když budeš pít častěji a v tom mladším věku?

Játra – pro ně je alkohol hroznou, ničivou věcí. Když ho požiješ víc než je třeba, játra si myslí, že v těle máš infekci a snaží se ji zneškodnit tím, že do těla vyplavují látky na bílkovinné bázi. Tím ovšem poškozují samy sebe za cílem chránit organismus. Takhle dochází např. k cirhoze jater. Co to je? Nic hezkého, játra se stávají nefunkční tím, že tvrdnou. Člověku žloutne kůže – tedy žloutenka a jediná léčba? Transplantace – žádné léky nepomohou.

Rakovina – i když dřív to nikdo nepředpokládal, lékaři vidí čím dál tím jasnější propojení mezi častým pitím a nádory slinivky břišní, prsu nebo třeba střev.

Plodnost – možná si to žádné to 12tileté dítě, co tam na baru pije neuvědomuje, ale čím častěji si bude takhle ničit tělo, tím větší je možnost, že bude mít problémy s plodností. Muži mívají problémy s erekcí a efektivností spermií. Ženám se omezuje činnost vaječníků, tedy se může stát, že ve 25 už dívka nebude plodná, jen kvůli tomu, že jako mladá si pět let si užívala u baru.

V těhotenství – pokud dívka je těhotná a neví o tom, často se stane, že vyrazí pít a ohrozí tak (nevědomky) život dítěte.

Oči – víš, že při pití nekvalitního alkoholu, třeba když někdo sám doma vyrábí, může hrozit slepota?

Srdce – při zdravém pití alkoholu, tedy jednou za čas, tahle látka vcelku prospívá cévám. Pokud ale přeháníš už pár let, může nastat tzv. zbytnění – zvětšení srdce.

Tímhle článkem nechci zavrhnout alkohol, i já sama si ráda nějaký ten panák dám. Ale rozhodně ne, každý víkend. Už jen to, jak alkohol ovlivňuje chování je hrozné – mám ráda dobrou náladu, ráda blbnu, ráda jsem veselá, proto je fajn napít se na diskotéce a jít tak tančit a bavit se. Ale dostat se totálně pod obraz? Co z toho pak je? Ráno bolí hlava, někdy se dostaví zvracení a nevolnost a hlavně: když jsi dívka není moc hezké se v partě kluků nekotrolovat.

Víš tedy určitě, co děláš?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 komentářů

  1. Já osobně jsem zapřisáhlý abstinent a nehodlám to měnit. Je mi skoro 17 a doma mě přemlouvají, ať aspoň ochutnám… děkuji, nechci :). Ze slušnosti jsem na Nový rok vypila dva loky martini a bylo mi z toho šoufl celé odpoledne :)… Tím alkohol samozřejmě nezavrhuju a nemám nic proti lidem, co ho pijí – samozřejmě s mírou. Jen opravdu nechápu ta ožralá malá děcka… je na to žalostný pohled. Těžko říct, co si tím chtějí dokázat.

  2. Mě je 14, a nepiju .. Já totiž ani nechci, i když mi doma řekli jestli taky nechci napít vína o narozkách, novym roku atd :D Trošičku sem si toho lokla asi třikrát, a vůbec mi to nechutná :D Vážně nechápu lidi v mim věku a mladší co se nalejvaj .. :/

  3. No ale niektore deti to robia aj preto lebo si tak riesia svoje problemy.. najcastejsie su to napriklad hadky rodicow doma , vyrastanie bez otca , potom to ta matka nemoze zvladnut a jej deti chodia po sidliskach chlastat .. takze aj ked tie deti piju … oni si tym riesia svoje problemy a myslia si ze im to pomoze … mala som jednu taku spoluziacku a velakrat nam vysvetlovala preco tak pila … ja ju chapem ale niektori ju dodnes za to odsudzuju ..

  4. je mi 15 a v zivote som neochutnala žiadny alkohol. Ked som bola mala som nevedomky ochutnala pivo lebo som si myslela ze je to caj a som hrda na to ze som nemala ani dúšok. Ved baviť sa dá aj bez alkoholu.

  5. Ahoj,chci se s vámi podělit o svůj názor.Je mi 13 let a nikdy jsem nebyla na diskotéce (upřímně o to ani teď nestojím) a nikdy jsem nebyla opilá ani nevypila skleničku alkoholu.Jsem na to docela ,,pyšná“.Protože , když se podívám na svět kolem sebe ,mnohem mladší lidi se nalévají na baru.Přestože jsem ,,pyšná“ je mi na nic,protože nemůžu slavit se svými spolužačkami,protože jiné ,,kamarádky“ ( ne že by ony byly) nemám.Nemůžu s nimi slavit ani se sejít , protože si vždycky chtějí a koupí alkohol a kouří.A ještě se chlubí , že na ,,čarodkách“ se opily a že byla sranda…..proto mě nikam nezvou….vědí , že já nekouřím ani nepiju alkohol….ale změnit se kvůli nim nechci to radši zůstanu LOOSER jako do teďka.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist