Domů Rodina & Škola Volný čas Co všechno víš o alkoholu? Zatím bez hodnocení.

Co všechno víš o alkoholu? Zatím bez hodnocení.

5

Nikdy se mi nějak nechtělo někoho umravňovat, zakazovat, kázat a snažit se udělat lidi lepší, proč vlastně? Většinou se člověku nedostane nic krom posměšků, ošklivých slovíček a frází: „Všímej si sama sebe“. Ale od té doby co mám blog, se to trošku změnilo. Nesnažím se udělat vás lepší, ani vás přemluvit k něčemu co nechcete – co bych z toho měla? Píšu všude jen svůj vlastní názor a chci, aby mladé dívky, když už do něčeho jdou, byly informované, to je to podstatné, proto vznikl celý tenhle blog.

Alkohol je jedna z věcí, která k současnému stylu života neodmyslitelně patří. Řekla bych, že čím víc jde doba dopředu, tím víc se zapomíná na obyčejnější problémy, řeší se věci jako globální oteplování, války, drogy, ale v poslední době se dost zapomíná na alkohol, taky vám to tak přijde?

Když jsem byla mladá (pardon – mladší – mladá jsem pořád), tak by mi bylo určitě divně ve 12ti letech jít k baru a říct si o panáka. Nikdo z mých spolužáků nepil, krom rodinných příležitostí a v tomhle věku to bylo prostě tabu. Ani na diskotéky jsme nemohli. Když teď vyrazím na diskotéku potkávám tam opilé děti – a tím nemyslím 15 – 18 let, tím myslím 10 – 15 let. Ano jsou dospívající, ale v tomhle jsou tak trošku ještě děti.

Možná proto mě přestalo lákat na diskotéky ve svých 20 letech chodit. V Kutné Hoře máme dvě – do té jedné mě nikdo ani nedostane, už jen kvůli tomu, že se tam nalévá a pouští každý. Vážně tam potkáte i o deset let mladší lidi, totálně pod parou a když je tak vidím, úplně mi je jich líto… Takhle si ničit tělo? Na tu druhou občas zajdu, pouští se tam až od 18ti a vcelku to hlídají, takže tam většinou bývám nejmladší:). Tam je to fajn… Nejsou tam žádné problémy, většina lidí se dokáže v alkoholu ohlídat, tedy naprostý opak té druhé.

Alkohol přitom není špatná věc, při malém požívání nejde o nic hrozného. Jednou měsíčně sklenka vína, jednou týdně pivo… O nic nejde, pokud je to v míře. Naše orgány nejsou na heslo, vydrží dost, ale každý týden být v lihu? Navíc ještě ve věku, kdy se vše vyvíjí tělo prostě není připraveno na takové věci.

Co se tedy může stát, když budeš pít častěji a v tom mladším věku?

Játra – pro ně je alkohol hroznou, ničivou věcí. Když ho požiješ víc než je třeba, játra si myslí, že v těle máš infekci a snaží se ji zneškodnit tím, že do těla vyplavují látky na bílkovinné bázi. Tím ovšem poškozují samy sebe za cílem chránit organismus. Takhle dochází např. k cirhoze jater. Co to je? Nic hezkého, játra se stávají nefunkční tím, že tvrdnou. Člověku žloutne kůže – tedy žloutenka a jediná léčba? Transplantace – žádné léky nepomohou.

Rakovina – i když dřív to nikdo nepředpokládal, lékaři vidí čím dál tím jasnější propojení mezi častým pitím a nádory slinivky břišní, prsu nebo třeba střev.

Plodnost – možná si to žádné to 12tileté dítě, co tam na baru pije neuvědomuje, ale čím častěji si bude takhle ničit tělo, tím větší je možnost, že bude mít problémy s plodností. Muži mívají problémy s erekcí a efektivností spermií. Ženám se omezuje činnost vaječníků, tedy se může stát, že ve 25 už dívka nebude plodná, jen kvůli tomu, že jako mladá si pět let si užívala u baru.

V těhotenství – pokud dívka je těhotná a neví o tom, často se stane, že vyrazí pít a ohrozí tak (nevědomky) život dítěte.

Oči – víš, že při pití nekvalitního alkoholu, třeba když někdo sám doma vyrábí, může hrozit slepota?

Srdce – při zdravém pití alkoholu, tedy jednou za čas, tahle látka vcelku prospívá cévám. Pokud ale přeháníš už pár let, může nastat tzv. zbytnění – zvětšení srdce.

Tímhle článkem nechci zavrhnout alkohol, i já sama si ráda nějaký ten panák dám. Ale rozhodně ne, každý víkend. Už jen to, jak alkohol ovlivňuje chování je hrozné – mám ráda dobrou náladu, ráda blbnu, ráda jsem veselá, proto je fajn napít se na diskotéce a jít tak tančit a bavit se. Ale dostat se totálně pod obraz? Co z toho pak je? Ráno bolí hlava, někdy se dostaví zvracení a nevolnost a hlavně: když jsi dívka není moc hezké se v partě kluků nekotrolovat.

Víš tedy určitě, co děláš?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekJak na chloupky: Zesvětlování
Další článekVidíš svět přes komunikační programy?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

5 KOMENTÁŘE

  1. Já osobně jsem zapřisáhlý abstinent a nehodlám to měnit. Je mi skoro 17 a doma mě přemlouvají, ať aspoň ochutnám… děkuji, nechci :). Ze slušnosti jsem na Nový rok vypila dva loky martini a bylo mi z toho šoufl celé odpoledne :)… Tím alkohol samozřejmě nezavrhuju a nemám nic proti lidem, co ho pijí – samozřejmě s mírou. Jen opravdu nechápu ta ožralá malá děcka… je na to žalostný pohled. Těžko říct, co si tím chtějí dokázat.

  2. Mě je 14, a nepiju .. Já totiž ani nechci, i když mi doma řekli jestli taky nechci napít vína o narozkách, novym roku atd :D Trošičku sem si toho lokla asi třikrát, a vůbec mi to nechutná :D Vážně nechápu lidi v mim věku a mladší co se nalejvaj .. :/

  3. No ale niektore deti to robia aj preto lebo si tak riesia svoje problemy.. najcastejsie su to napriklad hadky rodicow doma , vyrastanie bez otca , potom to ta matka nemoze zvladnut a jej deti chodia po sidliskach chlastat .. takze aj ked tie deti piju … oni si tym riesia svoje problemy a myslia si ze im to pomoze … mala som jednu taku spoluziacku a velakrat nam vysvetlovala preco tak pila … ja ju chapem ale niektori ju dodnes za to odsudzuju ..

  4. je mi 15 a v zivote som neochutnala žiadny alkohol. Ked som bola mala som nevedomky ochutnala pivo lebo som si myslela ze je to caj a som hrda na to ze som nemala ani dúšok. Ved baviť sa dá aj bez alkoholu.

  5. Ahoj,chci se s vámi podělit o svůj názor.Je mi 13 let a nikdy jsem nebyla na diskotéce (upřímně o to ani teď nestojím) a nikdy jsem nebyla opilá ani nevypila skleničku alkoholu.Jsem na to docela ,,pyšná“.Protože , když se podívám na svět kolem sebe ,mnohem mladší lidi se nalévají na baru.Přestože jsem ,,pyšná“ je mi na nic,protože nemůžu slavit se svými spolužačkami,protože jiné ,,kamarádky“ ( ne že by ony byly) nemám.Nemůžu s nimi slavit ani se sejít , protože si vždycky chtějí a koupí alkohol a kouří.A ještě se chlubí , že na ,,čarodkách“ se opily a že byla sranda…..proto mě nikam nezvou….vědí , že já nekouřím ani nepiju alkohol….ale změnit se kvůli nim nechci to radši zůstanu LOOSER jako do teďka.

Diskuze je uzavřena.