Dospíváš – už nejsi dítě! 4.83/5 (12)

Taky jste si v dětství přáli dospět, konečně vyrůst a neposlouchat ty otravné příkazy dospělých? Když se to začne doopravdy dít – v pubertě, je to pravděpodobně jiné, než spousta dívek čeká a mohou s tím být spojeny některé věci, které nečekáš a nechceš je. Dospívání dívky je ohromně složitá, ale na druhou stranu naprosto neuvěřitelná věc: Rosteš, tvoje tělo se začíná měnit a najednou můžeš mít děti, v určitém věku už  můžeš mít sex bez toho, aby ses bála někomu to přiznat. Všechno se mění a proto je pro spoustu dívek těžké se s tím smířit. Dospívání totiž pro některé z nás může být problematičtější, než se na  první pohled zdá.

Asi nejvíce se to projeví na tvém těle, protože to se začne měnit a není to nic podivného. Začnou ti růst prsa (někomu dřív, někomu později), tvoje postava se formuje do trošku jiných proporcí, zvětší se ti boky, stehna a bříško už nejsou dětskými a tady může nastat první zmatek v tvojí hlavě.

„Ztloustla jsem! Je to strašné! Stydím se“ – Když se v rychlém časovém spádu tvoje tělo změní, je normální, že si na něj musíš zvyknout a naučit se ho brát takové, jaké je. To, že se ti mění postava má jistý záměr – třeba takové boky. Až budeš komplet dospělá a budeš si chtít pořídit dítě, uvítáš to, že máš širší boky, větší pánev, protože takovým ženám se rodí o poznání snáze. Taková věc je totiž záměrem přírody. To příroda naděluje pěkně široké boky, tukové zásoby (tím mám na mysli ty ve zdravé míře), prsa a mnoho dalších jiných věcí.

Pokud dospíváš, je hloupost chtít zhubnout, držet kruté diety. Za prvé je to něco, co tě může stát zdraví, za druhé: dospívání prostě takové je. Není to nic snadného, neustále o sobě musíš pochybovat, ale měla by ses naučit se svým tělem žít a také s ním jednat na úrovni – protože jiné už nedostaneš.

Stud je něco, co potká většinu dívek – mají jiné tělo a snaží se ho skrýt. Nosí co nejvíce oblečení, stydí se jít kamkoliv, kde se musí alespoň trošku svléknout a pomyšlení, že by se měly v budoucnu před nějakým klukem svléknout je naprosto odsunut do ústraní. Neměj strach ze svého těla a raději se s ním nauč „vycházet“. Pomalými krůčky možná nakonec dospěješ k tomu, že tahle fáze je lepší než dětství.

Jsi jiná a musíš umět se s tím sžít. Neodsuzuj se za to, že máš najednou víc „faldíčků“ na břiše, co na tom, že vyrůstáš ze svého starého oblečení – tak to prostě je a jednou se to stane každé slečně. Už nejsi dítě, už jsi ženská a to taková, jak má být! 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

16 komentářů

 1. Krásný článek, opravdu, povedl se ti Lucii ;)

 2. Moc krásný článek, máš pravdu, ale co já bych dala za to, být zase dítě. Svět byl bezproblémový, nehledala jsem na sobě chyby.. I když někdy jsem docela ráda že už nejsem malá. Ale já se stejně nesmířím s tím, že jsem ztloustla, já taková nechci být..

 3. Povedenej článek:)..ale taky bych se někdy chtěla vrátit do tý doby kdy mi bylo tak 7 let,nemusela jsem si holit nohy (to teda teď tk nemusim:D ale co jsi budem povídat:)).a neřešila jestli jsem taková nebo taková..ale na druhou stranu jsem ráda že už jsem trochen povyrostla:D..

 4. Krásně napsané.. Nedávno jsem se s tím také nedokázala vyrovnat, furt jsem držela nějaké diety, ale teď jsem svoje tělo přijala takové, jaké je.. A jsem spokojená :) Není nad to naučit se mít se ráda :)

 5. Ahoj Mers, možná to neptaří zrovna sem, ale chtěla bych se zeptat. Když mám přes prsa 77cm a pod nimi tak 66, 67cm, jakou bych měla mít správnou velikost podprsenky ? Děkuju :)

  • Ahoj, viděla bych to na 65 B – hodně záleží i na tvaru prsou, tudíž je vždycky lepší podprsenku vyzkoušet, je totiž klidně možné, že u některých značek už budeš mít Céčkové košíčky:)

  • Moc ti děkuju za odpověĎ a ještě bych měla jeden dotaz. Kolikátky to tak Jsou ? ( myslim jako jedničky, dvojky…) Měřila jsem si je zrovna při menstruaci.Děkuju

  • Jaktože mi teda sedí 32\70 ( 70A ) a 75 A mi je trošičku větší ? čím to může být ?

   • Tak 75 máš už moc velký obvod a i kdyby si měla košíčky AAčkový, tak sedět ti kvůli tomu nebudou. Vždy je hodně důležité vybrat podprsenku, která ti sedí obvodově, a ty máš obvod okolo 65cm, tudíž 75 je ti o 10 cm větší – je jasné, že ti to nebude sedět.

  • Myslela jsem košíčky, obvod mi sedí v pohodě. Ještě něco: je 80B větší než 70A ? někde píšou že ji a někde že ne, nevyznám se v tom :/A omlouvám se, že tě tady pořád otravuju…

 6. Chtěla bych se zeptat jestli je normální že už v sedmičce mám boky.V šestce jsem žádné neměla a přes prázdniny mi narostly dost široké a žádná jiná holka v mém věku je nemá.Je to normální?

  • Každá se vyvíjíme trošku odlišně a jiným tempem, takže ano – je to normální. Touhle dobou spoustě slečnám už začínají růst prsa, zatímco někdo je má až na střední:)

 7. Moc hezký a pro mě velmi poučujcí článek. Moje tělo se totiž změnilo.. Moje dětská drobná postava se změnila, většina kalhot mi není, protože se mi boky rozšířily celkem dost..:( Bříško už taky není tak ploché jak bylo.. Ale už se s tím začínám zžívat..:)

 8. chtěla bych se zeptat: mamka mi pořád říká, že když teďka hodně jim (je mi 13), tak sice nemusim hned ztloustnout, ale může se to dostavit pozdějc, třeba za rok. A pak budu tlustá hodně. Je pravda, že hodně jim, ale 3x týdně mám tréninky, takže si myslím, že většinu vysportuju. Co si o tom myslíš ty?

  • Snad nevadí, že ti na to odpovídám já. Myslím si, že je to uplně v pohodě, jak říkáš, vysportuješ to. Navíc, každý máme geny jiné a přibrat člověk může kdykoliv a neovlivní to. A já to mám stejně jak ty, hodně jím, ale mám dostatek pohybu, tak se mi to neukládá. Snad! :)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist