Domů Krása & Péče Líčení Jak dlouho ti vydrží kosmetické přípravky? ...

Jak dlouho ti vydrží kosmetické přípravky? 4.67/5 (6)

21

Stejně jako když si koupíš jogurt, tak dáváš pozor na to, abys ho snědla včas a nebyl prošlý, tak tímhle způsobem, bys to měla dělat i s kosmetikou, kterou používáš. Proč? Když sníš něco zkaženého, bude ti špatně, pravděpodobně budeš mít zažívací potíže a tedy si rychle rozmyslíš, zda příště něco takového sníš. Pokud použiješ prošlou kosmetiku, můžeš tím poškodit svou pleť, hazarduješ se zdravím a můžeš tím přispět k získání určitých onemocnění, jak pleti, očí, rtů nebo řas.

Je nutné zjistit si, jak dlouho ti daná kosmetika vydrží a kdy už bys ji neměla používat. Také je vhod vědět, čím ji můžeš prodloužit trvanlivost a jak se o ni správně starat.

Jak prodloužíš trvanlivost kosmetiky?

Nepůjčuj ji – není dobré, aby jsi půjčovala krémy, make-upy, řasenky, balsamy na rty a jiné věci, které při půjčení přijdou do přímého kontaktu s někým jiným než s tebou. Má to určitý smysl při výdrži, ale tím nejpodstatnějším je to, že by ti do ní mohl někdo zanést bakterie a to by se mohlo negativně projevit na stavu tvé pleti.

Čisté okraje – snaž se, aby jsi např. krémy neupatlala po okrajích a pokud se tak stane, krém z vnějšku nikdy nepřesunuj zpět dovnitř. Kontaminuješ tak tím krém, který je v pořádku a ubereš mu tak na trvanlivosti.

Teplotní rozdíly – je nutné uchovávat kosmetiku na místech, kde je pokojová teplota spíše nižší – tedy se tam moc netopí. Proto jsou vhodné chodby a koupelny. Přípravky bys totiž měla uchovávat v 15 – 20 stupních. Určitě se tedy vyhni tomu, že si kosmetiku dáš například do osvětlené skříňky k žárovce – ta vydává teplo a to pro kosmetiku není dobré.

Pravidelné mytí – mýt štětce, štětečky a jiné aplikátory se skutečně vyplatí. Na tvojí pleti ulpívá spousta bakterií a pokud štětce nemyješ, tím snáze se dostanou do používaného výrobku (pudru, očním stínům apod.) a způsobí rychlejí poškození a „zkažení“.

Pleťová kosmetika

Odličovače – ty s příměsí alkoholu (vždy najdeš info na obale), vydrží déle, protože alkohol bakteriím nesvědčí. Obecně se udává až 3 roky. U těch bez alkoholu jsou to 2 roky.

Krém, pleťové mléko – krém je hustší a jeho trvanlivost je tedy delší – asi půl roku. Pleťové mléko bys neměla používat déle jak 3 – 5 měsíců.

Na akné – mají průměrně stejnou výdrž jako odličovače – tedy 2 roky. Pokud ale uvidíš změnu barvy, konzistence či nějaký podstatný rozdíl, určitě výrobek nepoužívej. Přípravky na akné jsou sice dobré v boji proti nedokonalostem, ale po vypršení doby jejich používání naopak mohou za vznik akné odpovídat.

Dekorativní kosmetika

Make-up – Čím tužší make-up, tím delší trvanlivost + čím menší otvor k make-upu, tím delší trvanlivost. Korektory v tyčince mají tedy delší trvanlivost než ty krémové a make-upy v tubě mají delší trvanlivost než ty v dózičce. Max. doba používání by měla být 1 rok a rozhodně ji nepřetahuj, aby se ti to na pleti nevymstilo.

Pudr, tvářenka – trvanlivost mají doopravdy dlouhou, udává se 4 – 5 let, ale s tím, že pokud štětce, kterými na ně „saháš“ nebudeš čistit a pravidelně mýt, tak se trvanlivost rapidně snižuje a nakonec už po třech letech je pudr na vyhození.

Řasenka – po půl roce nejdéle je nutné řasenku přestat používat a koupit novou. Prošlá řasenka ti může způsobit zdravotní problémy, jako je například zánět spojivek, určitě si tedy s dobou trvanlivosti nezahrávej.

Rtěnka, lesk na rty – rtěnky a lesky na rty nikdy nenos v kapsách, protože tam se o teplotu tvého těla zahřívají a jejich výdrž klesá s tím, že nižší dobu životnosti má ten přípravek, který je více hydratační, tedy má v sobě více tuků – u těch se výdrž pohybuje okolo 6 měsíců až jednoho roku. U rtěnek je tomu 2 – 3 roky.

Tužky na oči – trvanlivost jsou 3 roky s tím, že tužku pravidelně ořezávej, aby na jejích okrajích nehospodařily bakterie a také je vhod vyměnit ji např. po takovém zánětu spojivek – aby nenastala recidiva a zánět se opět neprojevil.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekDospíváš – už nejsi dítě!
Další článekThink Different
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

21 KOMENTÁŘE

 1. Teda, ty řasenky mě překvapily, že vydrží jenom půl roku.Moc mi to pomohlo

 2. Taky mě to s těma řasenkami překvapilo ,dám si na to pozor.A Mers myslíš že je lepší na aplikování pudru lepší štětec nebo ta houbička která u toho bývá? a co by bylo úspornější? jako co používat aby pudr vydžel déle :)

 3. Týý jo, to se hodí vědět, super nápad napsat tento článek, jinak, ohledně rtěnek a lesků.. jedna pomáda mi vydrží asi tak měsíc, sice ji nosím v kapse..ale za 3-4 týdny ji mám opravdu hned vypotřebovanou, tak to snad takový problém nebude ;)

 4. Ahoj Mers. Chtěla jsem se tě zeptat co si myslíš o tom když se řasenky doplňují náplní. Moc by mě zajímal tvůj názor. Předem děkuju za odpověď.

 5. Řekla bych, že některý ty časy jsou přestřelený. Na výrobku je vždy napsáno, jak dlouho výrobek dlouho používat. Tužk 3 roky? Většinou tak do půl roku

  • Nejsou přestřelené – když necháš tužku 3 roky, tak vydrží (rozdíl už je v kvalitě – ty méně kvalitní nevydrží ani rok) proto si často tužky na oči kupuji do zásoby, když jsou v akci apod. Narozdíl od make-upů – čím tekutější výrobek , tím menší má výdrž

 6. Páni. Tohle jsem vůbec nevěděla. Hlavně s těma štětečkama a leskama, lesk totiž občas nosívám po kapsách, tak teď už vím že nemám :)
  Těmahle radama se budu řídit

 7. U těch řasenek jsem myslím na webu Michelle Phan četla že vydřží jen 3 měsíce.. u mě to zas takový problém nebude, když přijdu do drogérie k řasenkám, nějakou vytáhnu, řeknu „WOW ta vypadá dobře“:D a už je v košíku..:D a k tomu makeupu – rok?:D já mívám make upy na gelové bázi, a jelikož je moc nevyužívám,tak se mi stalo že jsem asi po měsíci a půl jeden vytáhla(můj oblíbený co mě nikdy nezklamal) a ono to jako kdyby tak „zpudinkovatělo“:D.. takový želé.:D takže musel do koše..:/ :D

  • Ono hodně záleží na kvalitě a na tom, jak se k nim chováš, jak často je používáš apod. U těch řasenek je půl rok doopravdy doba, kdy jí můžeš využívat jinak si zahráváš se zdravím očí. Jinak pokud řasenku doopravdy používáš hodně, tak je jasné, že ti dojde za méně jak půl roku + když s ní hodně pumpuješ, dostává se tam vzduch, tak vydrží jen ty 2 – 4 měsíce. A u make-upů záleží v jaké jsou konzistenci – čím tekutější, tím méně vydrží

 8. mam dotaz jesi se můžou zkazit i laky na nehty a když už tak jesi by mi to zanechalo něco na nehtech..vím že na některých lahvičkách od laků je to napsaný ale na některých ne..

 9. Jak tak vidím, hodně věcí dělám nevědomky špatně. Ale když je ta trvanlivost tak vysoká, je to stejně jedno, dokážu to spotřebovat celkem rychle :D A chtěla bych se zeptat, nevadí, když mám řasenku třeba rok a doplňuju náplň?

 10. no dobře, ale co voděodolná řasenka?? Na obale mám až 12 měsíců, tak jak je to s ní? Taky vyhodit po půl roce?

 11. mám tu voděodolku teď už 8 měsíc a mít ji rok mi přijde dlouhá doba. Konzistence ještě ujde, ale už jsem se chystala koupit si novou :D

 12. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli někdy v blízké době neplánuješ článek a téma něco jako které bary rtěnek ( lesků apod. ) se hodí k tmavší pleti, protože strašně se mi líbí takové to líčení světlá pleť a výrazně červená rtěnka, ale to v mém případě nelze, tak by mě zajímalo, čím nebo jak dokízat stejný efekt. Děkuji

 13. Prosím na Avon krému je datum do kdy se má přípravek spotřebovat? Prosím poraďte mi a když je tuhý do kdy má životnost.
  Děkuji za odpověď

 14. Dobrý den, mám asi tři čtvrtě roku starou řasenku, ale nepoužívám ji moc často (asi tak jednou za dva týdny). Chtěla bych se zeptat jestli už ji mám vyhodit.
  Moc prima blog, navštěvuji každý den ♡

Diskuze je uzavřena.