Jak už psala Nerea ve svém článku, nejlepší je, když se naučíš dovednosti již na základní nebo střední škole. Hraní na hudební nástroj mezi ně určitě patří. Jenže, když už se rozhodneš, že na něco hrát budeš je tu zásadní otázka: „Jaký hudební nástroj si mám vybrat?„.
Já doporučuji ukulele! Nejsem ve hře sice žádný přeborník, ale něco málo vím a v tomto článku se ti pokusím tento skvělý nástroj představit a snad tě i nalákat, aby sis ho vybrala a naučila se na něj hrát.
Havajská „skákající blecha“
Ukulele bylo vynalezeno v 80. letech 19. století na Havaji. Podle poslední havajské královny Lili‘uokalani ukulele znamená „dar, který přišel sem“ s kládá se ze slov „uku“ (dar) a „lele“ (přijít). Přezdíkva skakajíci blecha vznikla z toho, že lze slovo „uku“ psát s apostrofem před hláskou u, což označuje havajsky blechu. Jedním z nejdůležitějších faktorů, zařazující ukulele do havajské kultury, byla podpora a hojná propagace nástroje havajským králem Davidem Kalakauou. Jako patron umění jej začlenil do představení na královském dvoře. U nás se objevilo ukulele již za první republiky ve dvacátých a třicátých letech.
Vzhled a konstrukce
Ukulele vzhledem připomíná malou kytaru. Obvykle má 4 struny, někdy ale může mít i 6. Vyrábí se ve čtyřech typech Soprano (vhodné pro začátečníky), Concert, Tenor a Baritone. Obecně se nástroj vyrábí ze dřeva, i když někdy může být vyrobeno i z plastu, to ale nedoporučuji. Najít lze často i nestandardní tvary např. ovál, tvar lodního pádla nebo čtverec.
Ladění
Na ladění není vůbec nic těžkého, jen je nutností mít ladičku. Existuje i několik aplikací, které jsou volně dostupné třeba na Google Play. Obvyklé je ladění v pořadí čtvrtá struna G, třetí struna C, druhá E a první A. Pro zapamatování se používá popěvek – G můj C pes E má A blechy. Stačí brnknout do struny a ladička ukáže, jestli je tón v normálu. Pokud ne, stačí pootočit s kolíčkem, aby se dostala struna do správné polohy a vydávala čistý zvuk.
Barevné varianty
Pokud jsi extravagantní a nechceš se spokojit s „normální hnědou“ barvou, není to žádný problém. Ukulele se dá sehnat snad ve všech barevných provedeních, na které si jen vzpomeneš. Růžová, modrá, bílá či černá? To není vůbec žádný problém. A pokud je to ještě pořád málo, můžeš mít i potisk květin, Beatles nebo třeba Želví ninja. Na stránce Kytar.cz mají opravdu velký výběr.
Mé osobní zkušenosti
Jak jsem psala hned na začátku, žádný velký odborník nejsem, takže mě rozhodně neber za „profesionála“. Já si koupila VINTAGE VUK20N a jsem s ním naprosto spokojená. Jen mám pocit, že se docela často rozlaďuje, ale to záleží i na intenzitě používání a já trénuji každý den. Pro úplné začátečníky je vhodné naučit se základní akordy a dokázat zahrát pár písniček, než se snažit umět hned všechny , které by se potom akorát pletly. Pokud budeš trénovat opravdu pravidelně, budou tě trochu bolet prsty, ale kůže si zvykne a potom už nic nepoznáš. Celkově je hraní opravdu lehké a nemusíš se ničeho bát. Investice není vysoká a dle mě se vyplatí. Navíc ukulele ještě není tak rozšířený nastroj jako kytara, takže když řekneš, že na něj hraješ, sklidíš obdivné pohledy.
Tak co, vybereš si ukulele jako svůj nástroj? Nebo právě ty patříš mezi vášnivé hráče a chceš se podělit o své zkušenosti? Máš jakýkoliv dotaz, který jsem zde nezmínila? Určitě mi dej vědět do komentářů!
VIDEO: Ukulele – první akordy
VIDEO: 1. lekce hry na ukulele – Večerka
Celým jménem se jmenuji Kateřina, přezdívku Katuš mi dali moji kamarádi a mně se zalíbila, takže ji používám dodnes. Je mi 18 let a studuji všeobecné gymnázium. Můj plán do budoucna je tedy jasný. Vysoká škola. A protože bych chtěla studovat žurnalistiku, bylo pro mě psaní na tento web jedinečnou příležitostí. Navíc mi vždy dodáte notnou dávku inspirace a energie. Ve svém volném čase ráda čtu, vařím, cestuji a vlastně dělám ráda tak moc věcí, že bych je mohla vypisovat do večera. Proto i moje články nejsou zaměřené na jedno téma, ale píšu tak nějak o všem.