Domů Tělo & Zdraví Gynekologie HPV – víš, o co jde?

HPV – víš, o co jde?

13

HPV je v současné době jedním z nejdiskutabilnějších a nejzmiňovanějších virů způsobující rakovinu a jiná dost nepříjemná onemocnění. Čísla v tomhle  směru v ČR vůbec nejsou radostná – ročně onemocní rakovinou děložního čípku okolo tísice žen a přibližně jedna čtvrtina z nich zemře.

Na jednu stranu jsou čísla hrozná a vůbec ne potěšující – na druhou stranu, existují faktory, které tento typ rakoviny ovlivňují a pokud o své tělo budeš dobře pečovat a vážit si ho, můžeš snížit pravděpodobnost, že zrovna u tebe rakovinné bujení vypukne, na rozdíl od jiných dědičných druhů tohoto onemocnění.

Co to vlastně HPV je?

HPV (human papilloma virus) je vysoce nakažlivý virus, který v případě, že se mu umožní vstup do lidského těla, toho „zneužije“ a začne vyvolávat změny v těle. O jaké změny jde? Zejména o ty, které se projevují v buňkách na sliznici děložního hrdla. Právě tyhle změny mohou později zapříčinit vznik buněk rakovinných, celý proces se může naplno rozjet a zhoubný nádor na děložním čípku je na světě.

Vir HPV postihuje jak ženy, tak muže – v tom nenajdeme žádný rozdíl a ani žádná procenta, které pohlaví by na tento virus bylo citlivější.

Jak se můžu virem HPV nakazit?

Jedinými, dnes vědecky doloženým způsoby, jak se můžeš nakazit, jsou nakažení při pohlavním styku – riziko tedy hrozí lidem, kteří vedou aktivní sexuální život a při porodu, kdy se novorozenec může nakazit od matky.

Co je ale zvláštní? To, že se ti vir HPV do těla dostane, nemusí stoprocentně znamenat, že onemocníš. Pokud je tělo zdravé a mladé, často se s virem dokáže vypořádat samo, bez lékařské pomoci. Bohužel, ne vždy to platí a proto se onemocnění může objevit i u mladých žen a dívek.

Můžu to ovlinit?

I proto je tak důležité, zvážit v kolika letech začneš svůj sexuální život. U mladých dívek (0 – 15) není děložní čípek tolik vyvinut a není tak odolný jako u starších slečen (16+) a proto se často tělo nezvládne bránit – hlavně když se sexem začneme moc brzy. Když začneš sexuálně žít dřív, bohužel – pravděpodobnost nákazy se zvyšuje. Stejně tak, když jsou ženy promiskuitní = často střídají sexuální partnery.

Navíc dívka, která už má za sebou své poprvé – by měla být sledována v gynekologické ordinaci. Každý rok se dělají cytologická vyšetření, hrazená pojišťovnou, která mají za cíl vir HPV objevit v brzkém stádiu. Pokud gynekolog neví, že už jsi „plnohodnotný“ dospělý, je jasné, že toto vyšetření neprovede a proto se na rakovinu děložního čípku může přijít pozdě.

Jak to poznat?

Většina změn v těle, které po vstupu HPV do tvého těla vznikají, je pouhým očkem nemožné odhalit. Proto je nutné pravidelně chodit na lékařské prohlídky, které se provádí na gynekologii, aby se podchytil každý abnormální stav děložního čípku. Proto je pravidelná „docházka“ ke gynekologovi (hlavně u starších žen) tak důležitá.

Existují i příznaky (zapáchající výtok, bolesti v podbřišku, krvácení mimo cyklus) – jak se sama ale můžeš přesvědčit, tyto příznaky jsou často dost obvyklé u jiných onemocnění, jako je „obyčejný“ poševní zánět, nebo rozhozený cyklus díky hormonální léčbě apod. Proto nemusíš začít panikařit pokud máš bolest v podbřišku – ve většině případů to znamená jiný problém, zdaleka ne tak vážný.

Očkování?

Od dubna hradí pojišťovna všechny tři dávky vakcíny proti rakovině děložního čípku pro třináctileté dívky. Je možné vybrat si ze dvou typů, u nás dostupných – Silgard a Cervarix. Cervarix je plně hrazena pojišťovnami, na očkování Silgardem si musíš doplatit tři sta korun za dávku (má účinnost i proti genitálním bradavicím a přednádorovým změnám).

Pokud jsi seznámena s očkováním jako takovým, víš, že existují dva typy – aktivní a pasivní očkování. Při aktivním očkování je do těla vpraven virus, pouze jeho mini množství, který nemoc způsobuje, aby si tělo samo vytvořilo protilátky a později už nebylo při setkání s tímto virem v nebezpečí. Při pasivním očkování mluvíme o vpravení již vytvořených protilátek na dané onemocnění – to je i případ očkování proti rakovině děložního čípku – tedy se po očkování virem doopravdy nakazit nemůžeš (jak dlouho v mladých hlavičkách kolovalo:)).

Kondom?

Často se mluví, jako o spolehlivé ochraně před tímto virem – o kondomu, což hned na začátku musím popřít a úplně vyvrátit. Nejenže kondom jako takový není 100% antikoncepční metoda, může se stát, že praskne, sjede nebo jiné „nepříjemná“ nehoda, v případě HPV, ale před nakažením nechrání – virus HPV se totiž vyskytuje i v oblastech, které kondom nepokrývá, tedy žádná účinná ochrana to není a nemůžeš si myslet, že jen proto, že svůj celý sexuální život používáš tuto ochranu, HPV nikdy v těle mít nemůžeš.

Starší generace

Cílem článku rozhodně nebylo nikoho extrémně vystrašit. Mladé dívky mohou být částečně v klidu, protože největším rizikem trpí ženy mezi 30 -45 rokem života. Bohužel, ani to není jistotou a často onemocní i dívky mladší.

Co je důležité? Po zahájení sexuálního života pravidelně docházet ke gynekologovi a každý rok poctivě absolovat cytologické vyšetření. Také by sis měla pořádně rozmyslet, zda stojí za to, začít se sexem zbytečně brzy.

Předchozí článekKde to vlastně bydlím?
Další článekŠkola líčení: Make-up
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

13 KOMENTÁŘE

  1. A víš TY o co jde?…Přesně kvůli tomuhle sa na internetu šíří fámy, blogerky píšou to, co si myslí (tj. ví jen polovinu informací a udělají vlastní závěr). To očkování není dlouhodobě testované, neví se na jak dlouho působí, má spoustu vedlejších účinků, bojí se o něm dělat závěry i vystudovaní doktoři a hloupé blogerky (tím nemyslím tebe, připadáš mi velmi inteligentní) se toho „chopily“ a vytvářejí mýty.

    • přesně,souhlasím s M.:-)Můj příbuzný je doktor,o tohle se hodně zajímá.Sám on má dvě dcery a v žádném případě by je očkovat nedal.Většina doktorů to neřekne a klidně vakcínu doporučují,jelikož za to dostanou hodně peněz.Samozřejmě pokud oni mají vlastní děti,naočkované je nemají….Je to každého věc, zda nechá svoje dítě očkovat,ale ti,kteří se v tom alespoň trochu vyznají rozhodně ne.

    • Zkus si přečíst můj článek: Mám se nechat očkovat? Tam píšu svůj vlastní názor na očkování. Každopádně jsem v článku nenapsala nic o tom, že bych ho 100% všem doporučila, pokud jsem si všimla.

      Všechny informace jsou prověřené, doopravdy nic si jen tak z hlavičky nevymýšlím, to bych si v tomhle směru nedovolila. Nevím o ničem, co by se v článku považovalo za fámu- dala jsem tam pouze holá fakta, která ti každý potvrdí. Proto bych byla ráda, kdybys byla konkrétní v tom, co se ti v článku nelíbí.:)

    • Tak například se nepřenáší jen pohlavním stykem, ale to už je „slovíčkaření“ a to tady dělat vážně nechci. Nelíbí se mi třeba to, že jsi nenapsala ani jedno negativum (pokud jsem ho přehlédla, omlouvám se), ale jen pozitiva. Samozřejmě je to tvůj názor, pokud myslíš, že očkování má jen kladné věci, tak dobře, nikdo ti to vymlouvat nemůže.

      • Psala jsem, že se přenáší i při porodu přes matku na novorozence. A navíc tenhle článek nebyl zaměřen na očkování, o tom jsem už článek psala, takže pokud o tom chceš se mnou diskutovat, určitě doporučuju si ho přečíst:)

    • Narážela jsem spíš na význam slova pohl. styk, orální sex se tím většinou nemyslí, ale už jsem psala, že se tu nechci hádat o významu slov. Článek jsem přečetla, názor mám pořád ten samý a diskutovat už teď nejspíš nebudu – byla by to ztráta času pro nás obě :)

    • Ahoj M.
      nesouhlasím s tebou.Každý lék má své a proti.Jinak,na očkování jduu,dnes,a moje maminka je gnekoložka,a velmi chytrá.¨Takže tyhle své kecy si strč za klobouk.

    • Já jsem pro silgard, ale je to jen můj osobní názor, protože s ní sama mám zkušenost. Ale nejdůležitější je určitě probrat to s lékařem:)

  2. moc hezký článek Mers, ted jsem to pochopila :)) ted diky tobe budu mit pohlavni styk radsi az trchu dele nez v 15 :)) díky :))

  3. je mi 15 a nejsem očkovaná proti dtč. je to velký problém kolik to stojí a jak to mám říct mamce?? je to nutné??

  4. Clovek nevi cemu verit.
    Prvni dceru jsem nechala naockovat a u druhe po prectenych informacich a vedlejsich ucincich ockovaciho sera uz jsem bez nalady.Bojim se o ni,protoze je slabsi.Tak vaham jestli ockovat ci ne. Mam blbej pocit. Ockovani má chranit a ne nicit zdravi. Kde je pravda.
    Kazdy rika neco jineho.Pritom jsou vseci studovani a chytri. Co je fama a co je fakt.
    Je mozne,ze na cekem trhu jsou jine ockovaci latky nez li v jinych zemich. Bábo raď.

Diskuze je uzavřena.