Domů Krása & Péče Vlasy Jak dosáhnout své vysněné barvy na vlasech?

Jak dosáhnout své vysněné barvy na vlasech?

2

Ahoj všem, dneska si dáme článek, který jsem měla v plánu napsat už docela dlouhou dobu a to hlavně z důvodu, že u starších článků, které jsou tu publikované, je neuvěřitelně moc komentářů s různými nejasnostmi a otázkami, které ale mají i hodně společného. Proto jsem si ty nejvíc pokládané otázky vypsala a snažila jsem se sestavit článek, ve kterém bude skutečně vše. Proto čtěte pořádně! A o čem, že to vlastně dnes bude řeč? O tom, jak vlastně fungují barvy na vlasy, odbarvování a co je potřeba udělat pro to, abys měla svou vysněnou barvu, kterou sis na vlasech vždy přála mít!

Jak moc ničí barvy vlasy? Zničí mi je jedno odbarvení? 

Hodně, hodně a hodně častá otázka. Chceš nějakou konkrétní barvu, ale vlasy sis třeba nikdy nebarvila nebo si je potřebuješ odbarvit a nevíš, co se potom stane. Všude čteš o tom, jak chemie ničí vlasy a tak máš přirozeně strach, protože co když ti nakonec polovina vlasů vypadá nebo co když se budeš muset dát ostříhat.

Za prvé: Je rozdíl mezi barvami na vlasy nyní a mezi barvami, které byly na trhu před dvaceti lety. Ty, které můžeme vidět dnes jsou na tom samozřejmě o dost lépe, mají v sobě i spoustu pomocných látek, které se ti o strukturu vlasů postarají a vlasy budou po barvení vypadat třeba ještě lépe než před ním. Samozřejmě nechci říkat, že dnes už je technika tak promakaná, že budeš mít vlasy v pořádku ať se odbarvíš nebo nabarvíš milionkrát, tak to taky bohužel nefunguje.

Za druhé: Potřebuješ rozlišit mezi tím, jestli vlasy nabarvíš (a čím) a tím, jestli odbarvíš. Odbarvování (zesvětlování vlasů) je samozřejmě mnohem rizikovější, pro vlasy náročnější a když ho budeš často opakovat, vlasy se můžou pořádně poničit a dají to na sobě znát. Klasické barvení kvalitními barvami je méně náročné, tudíž ho vlasy snášení mnohem lépe. Přelivy a barevné šampony, které se nedostávají tak hluboko do struktury vlasů jsou na tom zase o trochu lépe než klasické barvy. A pak tu máme pigmenty a všechny různé věcičky, které se ale rychle vymývají. Ty vlas pouze obalí, nedostanou se dovnitř, takže vlasy mohou maximálně trochu vysušit, což je ale vratný proces a pokud používáš kvalitní kosmetiku, nic se neděje.

Za třetí: Každé vlasy jsou jiné. Moje toho vydržely neuvěřitelně mnoho, protože v rodině zkrátka máme pevné a velice silné vlasy. I na nich ale po opakovaném odbarvování bylo znát, že jsou hodně unavené. Některé slečny zase mají vlasy dost jemné a takové vlasy toho vydrží méně, proto je potřeba umět vlasy odhadnout.

A k závěru této otázky – pokud nemáš s barvením a odbarvováním (hlavně s tím), žádnou zkušenost, nech to raději na odborníkovi. Ten ví, co si k vlasům může dovolit a co použít.

Když chci světlejší barvu, musím vlasy předtím vždy odbarvit? 

Tahle otázka byla častá hlavně u článku s barevnými pigmenty, kdy jsem měla růžové vlasy a strašně moc slečen se ptalo, zda jich mohou dosáhnout z tmavých vlasů. Opět jsou zde různé situace, někdy to jde, někdy ne.

Za prvé: Pokud používáš klasické permanentní barvy, ty novější umí vlasy zesvětlit i o několik odstínů bez toho, abys je musela před tím odbarvit. Jsou tzv. dvoufázové – nejdřív trochu zesvětlí, potom nabarví na cílený odstín. Nemůžeš ale čekat odbarvení o deset odstínů, lepší je počítat s maximálně jedním či dvěma. Tohle navíc ne úplně platí u již barvených vlasů. Pokud jsi vlasy již barvila a máš na nich pozůstatky barvy, odbarvit půjdou mnohem hůře.

Za druhé: Pokud je tvá barva vlasů černá, vždy musíš odbarvovat, protože černá je mrcha a pořádně drží, tudíž ti na vlasech nechytne nic světlejšího.

Za třetí: Pigmenty a přelivy chytnou pouze na vlasy světlé. Barvy, kterou má slečna na přebalu lahvičky, většinou docílíš jen ze světlejších (blond – světle hnědých) vlasů. Takové pigmenty (manic panic/direcitons) ti nikdy na tmavší vlasy nechytnou, proto je dobré použít je na blond vlasy.

Mám zvolit klasickou barvu na vlasy, přeliv nebo pigment? 

Tady je odpověď docela jasná a nebudu chodit kolem horké kaše. Každá z těchto možností se hodí na něco trochu jiného.

Permanentní – klasická barva na vlasy dobře chytá a z vlasů ji jen tak nesmyješ. Proto se hodí v případě, že víš do čeho jdeš, už jsi takovou barvu měla a nechceš si vlasy barvit každý týden.

Přelivy/barevné šampony se rychleji vymývají, od palette je můžem rozlišit ještě podle toho, na kolik umytí jsou (6,12,24 – ale nikdy to není tak přesné) a nezasahují tolik do struktury vlasů.

Pigmenty se vymývají okamžitě a barvička ti vydrží třeba jen týden, čtrnáct dní a potom bledne (i když záleží na pigmentu), musíš tedy často dobarvovat. Odstínů, kterými dosáhneš pomocí pigmentů, bys nikdy nedosáhla pomocí klasických barev či přelivů. V drogérii nikdy neuvidíš permanentní růžovou, světle modrou či oranžovou, proto volíme pigmenty.

2 KOMENTÁŘE

    • Ahoj Lucie. No záleží v jakém ohledu. Jsou totiž smíchané se šamponem a taky v něm můžou být různé věci… Takže ti moc nepomůžu ale o malinko jsou lepší

Diskuze je uzavřena.