Domů Rodina & Škola Volný čas Jak na blog: Kde začít?

Jak na blog: Kde začít?

12

Další díl mojí už pravidelné rubriky „Jak na blog“. V každém díle začínám obhajobou, že moje názory nemusí být stejné jako vaše, nejsem profesionálka, blog nemám dlouho, ale jde spíš o to podělit se o určitý postoj a rady – tak to prostě je.

Ten, kdo si chce založit blog, by měl zapřemýšlet o tom, jestli ho vážně chce – mít blog je skvělý koníček, psaní je výborný způsob jak zahnat nudu, trošku se sebevzdělat a poznat svoje schopnosti. Není ale pro každého – pro někoho je to nuda, otrava a když musí napsat článek, dělá to s největší nechutí – proč tedy vlastně? Jestli i ty jsi taková, raději si blog nezakládej.

Podle mého, může být blog úspěšný a dobrý, jen když autorku/autora články a psaní baví, dává do nich i kousek sebe – i v písmenkách je dost poznat nálada.

Krom toho – nad čím se tedy zamyslet dál?

Samozřejmě: Kde si blog založit!

V současné době existuje nespočet stránek, kde si bezplatně můžeš blog založit. K těm známějším patří blog.cz, blogspot.com – poté jsou tu servery jako webnode.cz, estranky.cz nebo i wordpress.com – je jich doopravdy hodně.

V prvé řadě – záleží pouze na tobě, kde si blog založíš – pokud se ale nemůžeš rozhodnout, co takhle si vyzkoušet na kratší dobu všechny, mezi kterými se rozhoduješ? Nemusíš si zakládat skvělý blog – stačí se jen registrovat a vyzkoušet si editor článků, způsob vkládání obrázků, spolehlivost technické podpory, designové vychytávky apod.

Já osobně si svůj původní blog založila na blog.cz, proč?

Blog.cz má dle mého nejdostupnější a nejsnazší způsob zakládání nových blogů. Jejich editor článků je dobrý a je také velkým plus. Design si tam jde upravit doopravdy extrémně hodně, ať už umíš nebo neumíš s různými programy jako je photoshop či photofilter apod.

Další obrovským plus blog.cz je velká návštěvnost a reklama. Když uveřejníš článek, objeví se na úvodní stránce a když ho zajímavě nazveš, přilákáš tím pár lidí, kteří tam možná už zůstanou a budou tví věrní čtenáři.

S tím se ale také pojí velké nevýhody. Na blog.cz najdeš extrémní počet spammerů a slečen (i pár chlapců), kteří nemají nic jiného na práci než urážet a dávat odkaz na svůj blog – a to sotva umí psát. Tím, že si tam blog lehce může založit každý, tam mají blog i takové, které ještě neumí pořádně číst a komentovat a často ti články mohou dost znepříjemnit – pokud to ale překousneš, myslím, že blog.cz je pro blogery dobrý začátek.

Na blogspot.com mám kladný názor, zatím se tenhle server ukázal jako spolehlivý, oblíbený – i to může být skvělý krok pro blogery, ale hodně záleží na názoru, někomu nemusí sednout, stejně jako blog.cz – proto je důležité oboje vyzkoušet.

Přiznávám se, že nemám v lásce stránky jako webnode.cz či estranky – zdají se mi nepřehledné, ošklivé, nikdy jsem na nich ještě neviděla dobrý blogový design – komentáře jsou tam podivné a jediný způsob jak se můžeš proslavit je buď extra extra extra (a ještě jednou extra) skvělými články a vyhledáváním přes vyhledávač či spamem – takový je můj názor.

Dodnes se přikláním k blogu.cz i když má velké mouchy – byl to první server na kterém jsem měla blog a jsem na něj dost zvyklá – tak hlavně proto.

Pokud si ale zakládáš blog – nenech si do toho kecat – lépe se ti zachází s blogspotem? Tak buď tam! Doopravdy záleží jen a jen na tobě, stačí si to jen vyzkoušet, promyslet a založit:)

Předchozí článekFotky z Vysočiny I.
Další článekIntimní záležitost: Menstruační vložky
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

 1. Nejdřív jsem měla blog na blog.cz, ale pak jsem přešla na blogspot.com a přijde mi (pro mě) lepší .Tak nevím ;)

 2. Já mám iž hodně dlouho blog na blog.cz a jsem s ním spokojená. Jednou jsem chtěla vyskouet blogspot a vubec jsem se na něm neuměla zorientovat a přišel mi nepřehledný, ale každý to má jinak. A ještě chci pochválit tvuj blog tvé články se mi opravdu velmi dobře čtou a jsem ráda že tenhle blog existuje :)

 3. Já mám nejradeji blog.cz. Nikdy jse nezkousela nic jiného rpotože blog.cz mám fakt ráda! :)

 4. ja mám na blog.cz a uvažujem o tom, že ho presuniem na wordpress.com :) čo si o tom myslíš Luci? je to lepšie, alebo to mám nechať na blog.cz?

  • Já myslím, že to je dobrý krok – ale je možný, že ti to nebude vyhovovat – přeci jen, nebudeš mít tolik komentářů a bude trvat, než získáš čtenáře – ale podle mě to stojí za zkoušku

   • Ja to mojim čitatelom oznámim.. A asi to aj skúsim.. pretože ten blog.cz sa mi zdá taký nudný :D tak pouvažujem.. a díki za odpoveď ;)

 5. Mám blog na blog.cz a na webnode ale nikto mi tam nechodí aj keď mám takmer všetko podľa tvojich rád…čo mám robiť? Je stránka kde mi budú chodiť ľudia?

 6. Ahoj, chtěla bych se zeptat mám blog na blog.cz jak mám články rozdělit do různých rubrik??? Děkuji B.

  • Ahoj, blog na blog.cz už nemám, takže ti to neřeknu úplně přesně, ale tak pokusím se. Nejdřív je potřeba rubriky založit, jestli si dobře vzpomínám tak v administraci je složka nastavení a úplně dole vlevo – RUBRIKY. Tam je založíš (+ nastavíš viditelnost), poté při psaní článků pod nadpisem je kolonka rubrika, kde si článek zařadíš a je to vše.

Diskuze je uzavřena.