Domů Rodina & Škola Volný čas Jak na blog: Spam Zatím bez hodnocení.

Jak na blog: Spam Zatím bez hodnocení.

8

Další díl z mé rubriky Jak na blog se tentokrát zaměří na postrach všech blogerů, kteří píšou na free serverech, jako je blog.cz a jiných: Na spam. Je to věc, která provází všechny z nás, protože ne každý bloger je čestný a spoléhá se jen na kvalitu svých textů, někteří z nich spoléhají právě na nevyžádanou reklamu, kterou vkládají na cizí blogy, nečtou články a je jim v podstatě ukradené, o čem daný blog je. Jediné co umějí je ctrl+v a odeslat a zase jdou o blog dál.

Poslední dobou, kdy denně vzniká tisíce blogů to není ojedinělá záležitost a neleze na nervy pouze blogerům a autorům článků, nýbrž i čtenářům.

Spam = nevyžádaná pošta

Nejdříve pro ty z vás, kteří nevědí, co to spam znamená. Jak už vidíš v nadpisu je to nevyžádaná pošta na blogu spíše reklama. Je rozdíl mezi tím, když ti tvůj známý/bloger napíše na blog, jestli by ses nemohla podívat a zhodnotit např. design či nějaký konkrétní článek a mezi tím, když to píše na každý blog, text neobměňuje a jediný jeho cíl je zvýšit si návštěvnost.

Spamerovi jde doopravdy jen o návštěvnost, popularitu a komentáře týkající se článků. Pokud chceš mít ale kvalitní blog, na který budou lidé chodit rádi a rádi se vracet, určitě na nějaké to hloupé spamování a kecy typu: „Prosím, podívej se na můj blog“ zapomeň! Tohle prostě není blogování a ten, kdo tohle provozuje není skutečný a už vůbec kvalitní bloger. Je to jedna z věcí, která je mezi blogery zakázána (alespoň mezi těmi dobrými).

Na mnoho blozích vídám poslední dobou zvláštní úkaz. Autory tak hrozně spam rozčiluje, že místo toho, aby komentář pracně smazali nebo upozornili jeho autora, založí spešl místnost, místo na blogu, kam se můžou psát reklamy, spamy aj. Můj názor? Blbost!!

Blog není k tomu, aby se na něj psali reklamy a spamovalo, to prostě není účel blogu. Nikdy v životě bych to těmhle hloupým holkám, co spamují, takhle neusnadňovala a podřizovala se jim, to prostě není moje věc ani starost. Proč podporovat spam a reklamy od lidí, kteří o tvůj blog v podstatě vůbec nestojí?

Jak spam řešit?

Řešení spamu je vcelku lehká záležitost – když ti někdo na blog vloží reklamu, kterou si nepřeješ, tvůj první krok by měl být: Smazání komentáře. Hodně blogerů (mluvím samozřejmě o blog.cz) si komentářů nevšímá a nechává tam všechny příspěvky – i reklamy. To je další věc, kterou nechápu – komentáře by měly být přehledné, nezaspamované, protože i někteří čtenáři si rádi přečtou názory ostatních lidí, kteří přišli na stejný blog jako oni a místo toho vidět samou reklamu? To je hnus vážení…

Pokud je tvá výmluva taková, že nemáš čas, abys komentáře pravidelně promazávala, v tom případě nebudeš mít ani čas mít kvalitní blog. Komentáře jsou stejně důležité jako tvoje články.

Pokud komentář smažeš, ale ten samý člověk ti ho dává ke každému článku, dalším krokem by mohlo být: Upozornění! Pokud spamuje, určitě má blog – napiš mu na něj. Zkus to samozřejmě s grácií a slušností, vynech sprostá slova a miliony vykříčníků. Prostě mu napiš, že si nepřeješ, aby spamoval tvé články a psal hloupou reklamu.

Co když to nezabere? Jednoduché řešení, zablokuj IP adresu autora – a buď mu znemožni kompletní přístup na tvůj blog nebo mu jen zakaž přidávat komentáře.

Bohužel, v dnešní době nemůžeš čekat, že se ti spam na blogu vyhne, každého potká a dle mého názoru, by to žádný bloger neměl tolerovat. Je hloupost tvořit místo pro spam a je ještě větší hloupost nechávat reklamy na tvém blogu, jen kvůli tomu, že nemáš čas.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekČtenářky píší: Vyber téma na měsíc srpen
Další článekYoungprimitive fashion: Buď mladým primitivem
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

8 KOMENTÁŘE

 1. Je fajn, že se článek na toto téma objevil i zde. Upřímně řečeno, tohle mi hlava nebere – můžu mít v zápatí napsáno, že reklamy smazávám a ignoruji a stejně se najde jedinec, jehož potřeba spammovat je tak silná, že mi tam tu reklamu prostě hodí. Ani moderované komentáře, mazání reklam, zablokování ip adresy a vzkaz spammerovi na blog k ničemu nevedl – dvě slečny mi dokonce na blog dokonce za moje upozornění (velmi hrubě) vynadaly…
  Je to jen můj názor, ale podle mne chce-li se blogger vyhnout záplavě spamu, neměl by pro svoje stránky vůbec volit službu blog.cz, ale třeba blogspot, bloguje.cz nebo WordPress. Alespoň co jsem si já všimla, tam se tolik blogů „o ničem“ co si návštěvnost získávají reklamami nenachází.
  Já si zvolila blogspot a můžu říct, že i po několika dnech jsem žádný spam zatím nezaznamenala. A ani návštěvnost není o tolik nižší, než na blog.cz…

 2. Máš pravdu. Pri každom článku sa nájde toľko reklám, jednoslovných ohodnotení ´pekné´, aj keď to nemá vzhľadom na daný článok niekedy vôbec žiaden zmysel. Ja to ignorujem, lebo ak by som mala každý takýto komentár mazať, tak by som pomaly ani nič iné nerobila.

  PS: To je prvá kniha, ktorú som od S. Kinga čítala a dám si poradiť. Tie knihy si vyhľadám v knižnici. =)

 3. Dovol mi trochu nesouhlasit s tím, že mít speciální místnost na reklamy je blbost. Přeci jen, kde má daný člověk shánět „hlasy“, když nechce nikoho otravovat, ale něco uvnitř ho nutí danou soutěž vyhrát? Ty si napíšeš článek, prosím, zahlasujte mi tu, protože ty máš návštěvnost, chápeš? Ráda to pro někoho udělám, pokud zjistím že je v dané soutěži opravdu nejlepší.

  • Můj názor tím nezměníš, a takové to: prosím dej mi hlas, nenávidím stejně jako „podívej se na můj blog“. Přijdu na blog, chci si přečíst článek a všude nejen u „vyhrazených článků na reklamu“ vidím: dej mi hlas, podívej se na blog atd atd. Je to dost rušivé a já bych to na svém blogu netolerovala. Jak už jsem napsala: Blogy nejsou od toho, aby na ně jiní dávali reklamu, nebo aby jejich prostřednictvím sháněli hlasy. Ale samozřejmě.. je to věc každého blogera. A já nikdy neměla potřebu psát si o hlasy jinde než na blogu a ne vždy jsem takovou návštěvnost měla – zřejmě proto to, tak nějak nechápu:)

   • Já ti nic nevnucuji, jen se chci podělit o svůj názor… :) Mě osobně to zase tak nevyrušuje – mám pár stálých čtenářů a občasné reklamy mi nevadí. Toť vše. ;)

 4. Dobrý článok, spam je skutočne postrachom blogerov. Myslím ale, že na blog.cz má na spamovaní obrovskú zásluhu najmä uvádzanie najnovších článkov na hlavnej stránke blog.cz. To je veľmi jednoduchá cesta ako sa dostať k ostatným blogom a práve to podľa mňa prispieva k rozšíreniu spamu. Vezmi si len, že keby si mala pracne hľadať iné blogy, zabralo by ti to hromadu času a to by ťa podľa môjho názoru odradilo od písania spamu. Blog.cz to ale poriadne uľahčuje tým uverejnením najnovších článkov. Stačí len kliknúť na jeden blog za druhým a použiť klávesové skratky a takto sa dá v priebehu 10 minút odoslať aj 100 spamov. Na mojom súčasnom blogu som sa so žiadnym spamom doposiaľ nestretla, hoci fungujem len mesiac na blogspote, ale mesiac bez spamu – to sa mi na blog.cz nestalo.

  Myslím, že k boju proti spamu by sa dalo do určitej miery zaradiť aj moderovanie komentárov. Všetky komentáre má autor pod kontrolou a uverejní len tie, ktoré si sám vyberie. Na blogu sa mu teda nezobrazí žiadna nevyžiadaná reklama. Na druhú stranu keď má bloger veľa návštevníkov, ktorí zanechávajú desiatky komentárov, bolo by náročné všetky ich odkliknúť a povoliť ich publikovanie. Ale nič sa nedá robiť, všetko má svoje plusy a mínusy.

  • V tomto máš naprostou pravdu. Bohužel ale hodně lidí si na blog najde jen velmi málo času a pak to právě končí zaspamovanou diskuzí, která nemá ani hlavu ani patu. Jsou dvě možnosti. Buď si schvalovat postupně všechny komentáře, které přibudou a nebo možnost nahlásit adminovi blog.cz spamujícího člověka, který by je měl podle IP zablokovat. Dokud toto nepůjde, tak se to bohužel nikdy nikam vůbec nehne.

Diskuze je uzavřena.