Domů Tělo & Zdraví Jak se dospíváním měníme… ...

Jak se dospíváním měníme… 5/5 (1)

11

Všechno začíná narozením a nekončí nijak jinak než smrtí. A jak víš, od narození do smrti nejsme stejní – lidi se mění, lidské tělo se mění a všechny tyhle změny, hlavně v období dospívání sebou může nést velké množství otázek, o kterých chtějí mluvit hlavně dívky.

Když tvé tělo začne produkovat hormony, tak se mění a někdy to mohou být dost velké změny, které ti nemusí být zrovna dvakrát po chuti, zvyknout si na sebe může být pak strašně těžké, hlavně co se týká našich ženských částí – jako jsou prsa, boky apod., na které je spousta dívek háklivá a stydí se.

Jak se tedy ženské tělo mění? Kdy to začne a kdy to skončí?

Nic není stejné a žádní dva lidé nejsou stejní! To je důležité si zapamatovat. Zatímco tvé kamarádce začaly růst prsa už někdy ve dvanácti není nic nenormálního, když tobě v patnácti stále nerostou. Proto je pro mě hodně těžké to napsat – vždy budu uvádět rozmezí let, nic konkrétního.

Puberta u dívek začíná o něco dříve než u chlapců, asi okolo 12tého roku života. Někdy to může být dříve, někdy později – v tomto období tělo začne produkovat vyšší množství hormonů, jako je např. estrogenu (ženský hormon) a vše se mění.

Obličej

Většinou se mění rysy obličeje a ty přestáváš mít dětské tvářičky. Také se objevuje akné – to je v pubertě normální a u většiny naštěstí akné skončí i s dospíváním, tudíž je to je otázka času.

Prsa

Růst prsou je u každé dívky jedinečný a nikdy ne stejný. Nemusíš si zoufat, když ve 14ti letech ještě žádná prsa nemáš. Třeba já byla do 15ti naprosto, ale naprosto plochá – jako žehlicí prkno a o rok později… BUM a mám čtyřky:D. Primární růst končí okolo 17 – 18.tého roku života, ale na druhou stranu se prsa vyvíjí a mění celý život (těhotenství…)

Váha

Je jasné, že do třiceti nebudeš mít např. 40 kg, dospělé ženy váží prostě víc a když začneš dospívat, většinou začneš i přibírat – prsa, boky, zadek, to všechno ti může na váze způsobit o pár kilo více, ale ve většině případech je marné si s tím dělat hlavu, protože tomu stejně nezabráníš. Působením hormonů se ti rozšiřuje pánev, což je naprosto normální a budeš působit více žensky.

Menstruace

Jeden z hlavních znaků dospívání. Četla jsem, že se dostavuje cca dva roky po růstu prsou, ale nejsem zastáncem toho názoru. Některé dívky menstruaci dostávají později, na sklonku puberty, když už prsa dávno mají, tudíž to není moc spolehlivé. Menstruaci bys měla dostat do svých patnácti let – pokud ji ani pak nedostaneš, zajdi na gynekologii. Také první menstruací se z tebe vážně stává žena – můžeš mít děti, i přes to, že není pravidelná.

Chování

I když to není tělesný znak, hodně dívek trápí citová labilita. Jsi v jednu chvíli šťastná jako blecha a v tu další máš chuť skočit z mostu? Puberta.. Trápí to většinu z nás.

Pubické ochlupení

To, na co tak často nadáváme – nejenom že nám začínají růst chloupky na intimních místech, ale objevují se i na nohách, podpaží, rukou a mnoha dalších místech. Je jen na tobě kdy, jak často a čím si je budeš holit. Rozhodně ale nedělej unáhlené závěry a např. nohy a ruce si ohol jen když je to vážně potřeba, aby jsi postupem času nelitovala:)

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekMers je slavná!
Další článekV čem spát?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

11 KOMENTÁŘE

 1. hezky napsanej článek :)
  v čem děláš ty nápisy jako je na začátku stránky to pro dívky? jinak strašně moc hezká stránka a sem tvůj velký fanda :D

 2. je to strašný jak se měníme.. někdy si to radši nechci ani připouštět .. hlavně teď u babičky na bytě, kde si často prohlížíme staré fotky .. jak sem byla malej špunt, vlasy na hříbečka, rovné jako přejeté parním válcem a čistá blond ;) … někdy mi to přijde líto… ta puberta a tak.. ale to co nezměníme, tím se snad nemůžeme ani trápit… prostě je to tak ;´) a každý věk má své pro a proti, že :)

 3. Chtěla bych se zeptat.
  Je tedy normální že, se kulatíme???
  Taky mi to celkem leze na nerv, je to..no mění se všechno a zvlášť to chování.
  No co s tím asi naděláme že??
  Příroda to tak dala a bude to tak nejspš po celé věky lidstva.

  • Přibírání na váze je normální u většiny dívek – prostě už nabíráme ty ženské tvary (boky, prsa, zadeček, stehna)… :)

 4. Ahoj já dostala menstruaci v 11 letech uz ji mam rok ale prsa mi začli rust teprve před rokem a rostou jenom po stranách dost mně trápí že holky ze třídy už prda mají a já nic moc ted mi je 13 a mam 70 a :( prsa mně dost bolí už vidím změny ale malé, boky se mi zvětšili zapůl roku dost, akné mám že musim chodit na kožní, prostě mám samí problémy:( menstruaci dostávám většinou když jedeme do bazénu nebo k moři, mam ji nepravidelně a třeba i 13 dní. to jsou problémy,
  mohla bych s ete zeptat jestli kdyz mi jeste nebylo 15 tak by mi mohl gynekolog predepsat antikoncepci aby sem mela menstruaci pravidelnou, děkuju :) más to tu supr

  • Ahoj, co se týče té antikoncepce od gynekologa, tak dost pochybuju, že ti jí předepíše, ale nelze to vyloučit. Pokud je ti 12 let, tak myslím ale, že ti jí nepředepíše. Většina gynekologů je ochotných předepsat HA nejdříve ve 14ti letech, ale klidně tam za ním můžeš zajít a zeptat se:)

   • je mi 13, mamka tam půjde a zeptá se protože opravdu už nevim kdy to mám čekat a mám hodně silný krvácení, děkuju moc za radu :)

Diskuze je uzavřena.