Jak si naplánovat den? 4.77/5 (13)

Co dělat, když už nevíš kam dřív skočit? Co dnes udělat dřív? Teď ti odhalím jednu velice nápomocnou metodu, jak to s přehledem udělat tak, abys víc neprokrastinovala.

Nejdůležitější úkoly

Vezmi si papír a tužku a napiš nejdůležitější úkoly, které musíš opravdu zvládnout a to bez odkladu. Musíš počítat s tím, že ve škole nic moc neuděláš, ale pokud máš úkoly, které se týkají školy, tak si samozřejmě můžeš naplánovat, kterou přestávku uděláš co, abys všechno pěkně stihla. Pak by sis měla nachystat časovou osu, kde si vizuálně odblokuješ, které hodiny máš školy, nebo práci, nebo cokoli  do volných prostorů nejprve zasadíš nejdůležitější úkoly.

Hlavně nezapomeň na pauzy mezi učením – jsou velice důležité. Vědecky dokázáno je, že nejefektivnějším způsobem učení jsou 30 minutové intervaly, po kterých následují 10 minutové pauzy. Mám vyzkoušeno, že to tak opravdu funguje. Je to způsob jak se učit celý den. Tyto pauzy se také dají využít pro nějakou mechanickou práci, kterou je potřeba udělat.

Méně důležité úkoly

Pak je čas na úkoly, které nemusíš nutně stihnout, ale je to místo pro výšení tvé produktivity. Uvidíš, že jakmile si stanovíš přesný čas, kdy musíš něco udělat a budeš chtít, tak to uděláš přesně podle plánu. Pokud se nachytáš, jak vymýšlíš další aktivity, nezapomeň, že někdy musíš jíst a koupat se, a že čas strávený s rodinou nebo přáteli je také produktivní. Ovšem sociální sítě nejsou úplně nejlepším místem, kde trávit čas.

Aplikace Cold Turkey a podobné

Pokud máte pocit, že i když si vymezíte určitou hodinu nebo dvě na učení, tak vás stejně bude rozptylovat Facebook a podobné sociální sítě, pak nevěšte hlavu! Existují totiž aplikace, ve kterých si můžete zakázat přístup na tyto stránky, nebo rovnou na internet celkově. Nejdůležitější je ale rozhodnout se pro to – být produktivní, dělat něco se sebou a se svým životem a dělat něco, co vás někam posune. Aplikace Cold Turkey je jednou takovou a pokud budete vyhledávat jiné aplikace, je lepší dělat to v angličtině, protože české stránky nabízejí jen aplikace pro úplně blokování přístupu a to není přesně to, co potřebujete.

(Tady je ukázka mého denního plánování, které se rozmohlo skoro na celý týden. Zelené a oranžové boxy jsou učení, které jsem potřebovala zvládnout a fialová a modrá jsou volnočasové aktivity.)

Nakonec tedy budeš mít časovou linku celého dne, podle které se můžeš řídit. Nemusíš tuto metodu používat každý den, záleží jen na tobě. Je rozhodně hodně užitečná, pokud máš hektické dny přeplněné úkoly a událostmi, které musíš zvládnout. Jinak ti asi stačí jen obyčejný diář. Doufám, že se ti povede skvěle si naplánovat den a že budeš mít dost odhodlání držet se svého plánu.

Napiš mi, jak se ti to povedlo, nebo co si o tom myslíš! Vyzkoušíš tuto metodu?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

3 komentářů

  1. ahoj, chtěl by nekdo se mnou tvorit blog? jestli ano dejte mi vasi e-mailovou adresu

TOPlist