Jsem alergický na včely – mohu jíst med? Zatím bez hodnocení.

Jsem alergický na včely – mohu jíst med?

Pro alergiky na včely je konzumace medu potenciálně riziková. Pokud jste alergický na včelí jed, který způsobuje nežádoucí reakci vašeho imunitního systému, měli byste být opatrní při konzumaci medu. I když většina alergií na včely je způsobena právě jedovými složkami, některé alergické reakce mohou být také způsobeny pylkem nebo jinými látkami obsaženými v medu.

Je důležité si uvědomit, že každý alergik je individuální a citlivost na alergeny se může lišit. Pokud jste alergičtí na včely, je nejlepší poradit se s lékařem, zda je pro vás bezpečné jíst med. V některých případech může být úplně vyloučen z jídelníčku, zatímco u jiných alergiků může být možné jíst malé množství medu bez nežádoucích účinků.

TIP: Pokud potřebuješ opravdu zhubnout podívej se na top Českou dietu 

Pokud jste strávili nějaký čas sledováním Bridgerton na Netflixu, pravděpodobně jste se už dozvěděli, že jedna z oblíbených postav (spoiler!) umírá kvůli silné alergii na včelí bodnutí. Tato scéna je poměrně tragická a pro někoho, kdo také zažívá stejný druh reakce, by mohla být zničující.

A přesto, když si připravujete kuřecí stehna s medovo-harissovou glazurou, abyste si mohli vychutnat, zatímco se díváte na přehlídku, možná si říkáte… měli byste…? také mít strach o med? Pokud jste alergičtí na včely, znamená to, že jste alergičtí i na med, který si ráno kapete na ovesnou kaši nebo mícháte do ranního čaje? Jestliže včelí bodnutí může u někoho vyvolat alergickou reakci, pak by téměř dávalo smysl, aby stejnou reakci vyvolával i med produkovaný stejným hmyzem. Je to tak?

Naštěstí to není tak hrozné, jak si myslíte. Abychom zjistili podrobnosti o tom, proč jsou někteří lidé alergičtí na včely a zda spolu tyto dvě věci souvisejí, mluvili jsme s Andreou Burkeovou, M.D.., certifikovaná alergoložka a imunoložka z New Yorku.

Proč jsou lidé alergičtí na včely?

Když vás včela – nebo jakýkoli bodavý hmyz – bodne, bodec s jedem se přichytí ke svalu a vstříkne do vašeho těla trochu jedu. Jed obsahuje určité bílkoviny, které mohou potenciálně způsobit alergické reakce. Jedná se o tzv. přecitlivělost na jed.

Podle Burkeho existují tři různé čeledi bodavého hmyzu, které nejčastěji způsobují anafylaktickou alergii. Včely medonosné jsou součástí Apidae čeleď. Ve svém jedu obsahují pět hlavních alergenů. Alergen fosfolipáza A2 je známý tím, že vyvolává hlavní zánětlivé reakce, následují další menší alergeny nazývané hyaluronidáza, kyselá fosfatáza, serinová proteáza CUS a ikarapin. Burke říká, že k bodnutí včelou medonosnou dochází nejčastěji na nohou, když lidé chodí po trávě nebo jeteli, kde se včely medonosné shromažďují mimo svůj úl.

Existuje široké spektrum možných reakcí na včelí bodnutí. „Nealergický člověk může dostat žihadlo a zažít lokalizovanou zánětlivou reakci v důsledku žihadla a vstříknutého jedu,“ vysvětluje Burke. I bez alergie na včely je pravděpodobné, že člověk bude mít po bodnutí lokalizovanou reakci, například červený kruh kolem místa, kde byl bodnut, a také určitý otok.

Pokud však máte skutečnou alergii na včely, může se u vás projevit anafylaxe, která postihne celé tělo. „Alergické buňky (tzv. žírné buňky) v celém těle se aktivují a mohou spustit kaskádu vedoucí k reakci celého těla,“ říká. „V různých částech těla se spustí reakce, jako je stažení plic, zvracení, kopřivka a otoky.“

Jak zjistit, zda máte alergii na včely?

Citlivost na včelí jed není součástí běžných testů na alergii, takže i když vám alergolog/imunolog provede standardní test na alergii, alergie na včely bude vyžadovat specializované vyšetření při samostatné příležitosti – a existují dva hlavní způsoby, jak to udělat.

První je kožní test. Alergologové odeberou část nasbíraného jedu z různých druhů hmyzu, které způsobují alergii, a umístí jej na vaši kůži, poté kůži propíchnou sterilní sondou a zjistí, zda se objeví malý červený úl. Pokud je výsledek negativní nebo neprůkazný, alergolog vstříkne pod kůži další injekci a opět bude hledat červený úl.

Za druhé, pacient může testovat protilátku pomocí krevního testu. Pokud máte alergickou protilátku, která rozpoznává jed v dostatečně vysoké hladině, může lékař diagnostikovat alergii.

Pokud jsem alergický na včelí bodnutí, musím se vyhýbat medu?

Nejprve si povězme, jak se med vyrábí. Při výrobě medu včely medonosné sbírají nektar z rostlin, který pak ukládají do svých plástů a přeměňují na med. Včely med používají jako potravu, ale obvykle nespotřebují tolik medu, kolik ho vyprodukují. (Podle National Honey Board, v průměru jedno včelstvo vyprodukuje ročně 55 liber přebytečného medu, který může včelař sklidit).

Pokud máte alergii na včelí bodnutí, nemusíte být nutně alergičtí na med. Proč? Protože tyto dva nárazy včely pocházejí ze dvou různých částí těla hmyzu.

Alergie na včelí žihadlo pochází z jedu, který je součástí žihadla. Med se však přenáší z nektaru, který pochází z jazyka včely medonosné, tzv. chobotu. Vak s jedem není vůbec spojen, což znamená, že med je zcela prostý bílkovin, které způsobují alergii. Burkeová říká, že se neobává, že by si její pacienti s alergií na včely med vychutnávali, a že ho mohou pravidelně konzumovat.

Můžete být alergičtí na med?

Alergie na včely sice s medem nesouvisí, ale samostatná alergie na med je možná – i když je poměrně vzácná a nesouvisí se samotným jedem.

„Za svou dosavadní kariéru jsem měl pravděpodobně méně než hrstku pacientů, u kterých se objevila reakce na med,“ říká Burke. „To, co se tam považuje za reakci, pochází z místního pylu, který se v dané oblasti přirozeně hromadí. To, co je v té době ve vzduchu, může potenciálně kontaminovat med.“

Pokud máte alergii na pyl, můžete podle Burkeho při konzumaci medu pociťovat svědění. V medu je však obvykle velmi málo pylu, takže pravděpodobnost, že by člověk s pylovou alergií zažil anafylaxi z konzumace medu, je velmi nízká. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to podle Burkeho, že dotyčná osoba je na pyl silně alergická a med by musel obsahovat značné množství pylu. Běžný člověk se tedy nemusí obávat, vzhledem k tomu, jak je to vzácné a ojedinělé.

Podtrženo a sečteno

Alergie na včely je důsledkem citlivosti na jed, což je reakce na bílkoviny v jedu bodavého hmyzu, včetně včely medonosné. Protože jed není spojen s jazykem včely medonosné, kde se sbírá nektar a přenáší se do plástu pro výrobu medu, znamená to, že člověk s alergií na včelí bodnutí nemusí být nutně alergický na med. Alergie na med je pravděpodobně způsobena pylem, který se v medu může hromadit, ale anafylaxe (celotělová zánětlivá reakce) na med je velmi vzácná. Nicméně pokud se u vás anafylaxe z čehokoli vyskytne, Burkeová říká, abyste se okamžitě vydali do nemocnice a vyhledali ošetření.

dieta

FAQs

Mohu jíst med, když jsem alergický na včely?

Ano, i přestože jste alergičtí na včely, můžete stále jíst med. Včelí alergie obvykle vznikají kvůli jedu, který je produkován včelami. Med však není zdrojem včelího jedu. Alergie na med jsou extrémně vzácné a obvykle se vyskytují jako alergická reakce na pyl, který je obsažen v medu. Pokud jste alergičtí na včely, je však vždy dobré konzultovat tento stav s lékařem nebo alergologem, aby vám mohl poskytnout přesnější informace a doporučení.

 

TIP: Pokud potřebuješ opravdu zhubnout podívej se na top Českou dietu 

Podívejte se, jak funguje dieta:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí a zdravý životní styl

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist