Domů Tělo & Zdraví Gynekologie Kam sprchové gely nepatří Zatím bez hodnocení.

Kam sprchové gely nepatří Zatím bez hodnocení.

12

Pokud pravidelně čteš moje články, určitě už jsi seznámena s pojmy jako je kvasinková infekce nebo intimní hygiena. V současné době se tyto pojmy hojně používají, protože procento žen, které onemocní vaginální mykózou, se stále zvyšuje a začíná se to stávat  dá se říci civilizační chorobou. Někdo by mohl poznamenat, že ženské jsou tedy nehygienické a proto mají infekce, ba naopak: Spousta žen má infekce kvůli přehnané a vyhrocené hygieně.

Když vlezeš do sprchy, jak moc pečlivá v mytí sprchovým gelem jsi? Právě sprchový gel je základ, je alfou a omegou naší rutiny, umývání a oplachování našeho těla. Je ovšem místo, kam by ses se sprchovým gelem neměla ani přiblížit. Právě tím místem myslím samozřejmě intimní partie. Ano, sice chceš být krásně čistá, voňavá, nechceš být neumyté prasátko, které je cítit na sto honů, ale tím, že sprchový gel použiješ na tato místa, si rozhodně nepomůžeš, právě naopak si spíše ublížíš.

Mytí třísel a stydkých pysků, není nic zásadního a zvládneš to i za pomocí sprchového gelu. Při jeho výběru bys však měla být, co nejvíce opatrná, aby tě nepodráždil, protože pokožka v těchto místech je vcelku citlivá. Vybírej spíš gely, které jsou na přírodní bázi, tedy co nejméně aromatizované, bez chemie – můžeš je zakoupit na doporučení v tvé lékarně nebo při pečlivém výběru v drogérii. Takový gel můžeš použít na svá již zmíněná místa (ale pouze „vnějšek“ – třísla a stydké pysky), ale pouze jen v tom případě, že ti pokožku nedráždí, nemáš s ním problémy, neobjevuje se vyrážka.

Pokud ale chceš být důkladnější, sprchový gel odlož stranou. Přichází na řadu výrobek, který se jmenuje gel na intimní hygienu a jak už z názvu můžeš poznat, je uzpůsoben na mytí jen určitých partií tvého těla. Proč? V pochvě je jiné pH než je tomu na povrchu tvého těla. Co se stane, když pH špatnou hygienou (ať už nedostatečnou nebo přehnanou) narušíš? Ošklivé bakterie zajásají, začnou se množit, zlobit a hurá – vaginální mykózo vítej! I to je důvod, proč je nevhodné používat sprchové gely, které jsou určeny pouze na mytí tvé kůže na povrchu těla, na jiná místa.

Gely na intimní hygienu můžeš sehnat v lékárnách, v drogériích, v supermarketech či na internetu. Cena je různá, jako je tomu u klasických „sprcháčů“, pohybuje se okolo 100 Kč. Ze značek si můžeš vybrat, není jich málo, mezi ty nejznámější patří např. Lactacyd nebo Gyntima. Je důležité řídit se doporučeními, které jsou na nich napsané – klasicky by se neměly používat každý den, pouze cca 1 – 3x týdně, právě kvůli tomu, aby nenarušovali vnitřní prostředí pochvy.

Sprchové gely na přírodní bázi: 

Sprchový gel Extravaganja, 209 Kč   

Sprchový gel Ryor s levandulí, 89 Kč

Sprchový gel Organic, 120 Kč

Intimní sprchové gely:

Lactacyd Feminina, 94 Kč

Johnson&Johnson CareFree, 85 Kč

Tea Tree Oil, mycí gel 121 Kč

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVyhraj nad únavou a zimní depresí
Další článekGliss Kur Elixír & Loreal Studio
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

 1. Tak jsi ho napsala… Je to výborný článek a myslím že i Dove prodává Intimní hygienu. Ta je ještě levnější, stojí okolo 70-80 korun…

  • Ahoj. Ano Dove prodává intimní hygienu. Já jí používám (ale jen občas).

 2. Používám je asi už pět let a jsem spokojená. :) Jinak dobře napsané, Mers.

 3. ahoj , :)prosím Mers…potřebovala bych radu :o)…koupila jsem si ten Lactacyd..ale akorát se bojím ho použít ,protože nevím jak…prosím poraď mi (na příbalovém letáčku tomu moc nerozumím) Děkuji :)

  • Ahoj, lactacyd se používá jako obyčejný sprchový gel, jen na intimní partie. Dáš na ruku, napěníš a rozetřeš na intimních místech, vodou opláchneš. Pokud nemáš žádné problémy s infekcemi, tak ho můžeš používat cca 1 – 2x týdně. to bohatě stačí:)

 4. Taky si chci nějakej gel na intimní hygienu koupit :)) Díky za rady :D

 5. Ahoj, možná je to mimo téma, ale mám takový problém. Už tak 3,5 let mám výtoky, většinou bílé. Je to každý den, nikdy to neproteče skrz kalhotky, ale je to husté. Někdy jsou ale i do žluta, ale myslím, že to je jen tehdy, když málo piji. Co myslíš, není to problém? Moc děkuji :)
  Gábi, 13 let

 6. moc hezký článek, mě na intimní hygienu vyhovují produkty od Fytofontany – Gyntima, mají gel i pěnu, oboje mi vyhovuje, cenově jsou v pohodě a velice příjemné.

 7. Holky, Dove má teď naprosto luxusní exotickou novinku. Sprchový gel s vůní mandarinky. Já osobně na intimní hygienu nepoužívám žádný gel, zlobili mne i ty intimní, tam prostě jenom čistá teplá voda. A na zbytek těla hydratační sprcháče.

Diskuze je uzavřena.