Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Kdy, proč a jak držet dietu? Zatím bez hodnocení.

Kdy, proč a jak držet dietu? Zatím bez hodnocení.

9

Protože mě vcelku často o takové články prosíte, rozhodla jsem se napsat nejdříve úvod do diet, protože ne každá z nás ví, co to vlastně obnáší, kdy bychom si s tělem neměly zahrávat a také jaké diety vlastně existují. Protože jich je doopravdy velké množství, rozhodla jsem se vybrat pár takových, které se mi zdají pro tělo nejvíce snesitelné a co nejméně drastické.

Teď si tedy povíme, kdy, proč a jak dietu držet a v příštím článku najdeš informace o ovocných dietách.

Co udělat před dietou?

První, co bys rozumně a i logicky měla udělat je přeměřit si své tělesné hodnoty – tzn. procento tuku v těle, BMI index a třeba bazální metabolismus, protože i čísla hrají v hubnutí roli. Pokud jsi ve všem v normě, určitě nedoporučuju přejít na drastickou dietu, kterou stejně s velkou pravděpodobností v blízké době porušíš a s Jojo efektem navíc ještě přibereš. Pokud jsi doopravdy štíhlounká a jen zakomplexovaná a chceš mít pevnější nebo vytvarovanější tělo, tvým řešením nemá být dieta, ale formování postavy – tedy zdravá výživa, dostatek pohybu a aktivit.

Kde si hodnoty můžeš přeměřit? Na internetu je doopravdy velká spousta stránek – BMI, Bazální metabolismus nebo procento tuku v těle, to vše můžeš vypočítat.

Nezapomínej ale, že pokud ještě stále rosteš, tyto údaje mohou být nepřesné a mohou ti vycházet nepravdivé údaje, i proto je tak důležité si dietu pořádně promyslet, protože pro děti není žádoucí držet dietu – ještě rosteš!

Kdo by dietu držet neměl

Určitě nemocní lidé – pokud máš problémy se srdcem, nebo jsi hodně obézní, vše bys měla prokonzultovat se svým lékařem, aby sis zbytečně neohrozila své zdraví – to platí především u drastických diet, u těch klasických, které tělo z hlediska zdraví tolik neovlivňují, se nemusíš bát. Stejně tak právě děti, které stále rostou a jsou ve vývinu (hlavně v tom primárním), by se diet měly vyvarovat – přínosnější bude pohyb a zdravá výživa. Proto se zamysli nad tím, jestli tak nutně dietu potřebuješ.

Žádné hladovky!

Prosím, milé slečny! Zapomeňte na hladovky a neustálý hlad! Vážně si myslíš, že vydržíš do konce svého života jíst jen minimum, vážně si myslíš, že se dokážeš vzdát všech jídelních slastí a dobrůtek? Protože jestli ne, tak se ti váha zase vrátí a v ještě horší formě. Ani při dietě bys neměla trpět hlady a neměla by ses nutit do něčeho, co nechceš.

Nedrž dietu kvůli nikomu jinému – to není motivace, správná motivace je snažit se zhubnout kvůli tomu, že se ty sama necítíš dobře nebo kvůli tvému zdravotnímu stavu, nic jiného za to prostě nestojí. Kluci, kteří ti řeknou, že se jim nelíbíš, protože máš špíček na břiše přijdou a zase odejdou a nezaslouží si tě. Stejně tak rodiče, které dítěti snižují sebevědomím neustálým popichováním si to třeba možná jednou uvědomí – nehubni kvůli nikomu jinému, dělej to kvůli sobě a jen tehdy, když doopravdy chceš a bude to mít nějaký význam – protože, k čemu je holka, která ze života nemá radost, neustále se trápí a k čemu je holka, kterou není za co chytit?

Rozmysli si, zda ti to za to stojí…. a pokud ano, těš se na příští článek o ovocných dietách.

TIP: Mrkni na TOP diety z Hollywoodu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekRecenze: NYC Skin Matching Foundation
Další článekProblém s váhou? Zkus banánovou dietu!
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

9 KOMENTÁŘE

 1. Mám (bohudík!) postavu dobrou a i když se někdy ‚přežírám‘, neztloustnu, takže diety držet nemusím. A jsem za to ráda. :)

 2. Já mám naštěstí dost hubenou postavu, ať jim jak jim, nikdy nestloustnu. Je to i výhoda :)
  Ale hrozně mě štvou ty pipinky který si stěžuju na to jak jsou tlustý a přitom jsou hubený!

 3. už tolikrát sem si řikala že bych nějakou dietu mohla držet ale nikdy sem to nevydržela dost dlouho..:D

 4. Ten článek se mi hodí, zrovna včera sem začla s dietou :D Těšim se na ten článek s ovocnou dietou :) A cítím se líp, když toho za den snim míň, než obvykle ^^ Jinak rodiče mi furt snižujou sebevědomí …

  • taky to tak mám… taťka má furt nějaký poznámky… chtěla jsem si píchnout druhou dírku na naušnici, na to mi řekl:
   Nojo.. Tlustý holky si musí furt něco dokazovat.
   Pak jsem jednou večer jedla sýr, začal se smát (ale dost škaredě) a : ..aby se ti děcka nesmály. No, mně to nevadí, aspoň za tebou nelezou kluci!
   Fakt pěkný od něj… přitom jsem zrovna s jedním chodila..

 5. Nebylo by lepší vykašlat se na dietu a začít sportovat? Nejnže to pomůže skvěle sformovat postavu, ale i díky endorfinům budete mít radost z toho, že jsem pro sebe něco udělali.

 6. Ahoj Mers :)
  Mám dotaz ikdyž sem asi moc nepatří ale…Je mi 15 a jsem strašně tlustá..měřím 1,68m a vážím 66 kg..už jsem z toho zoufalá,už rok sportuji a jím v zdravě..ale nic nepomáhá za ten rok jsem zhubla možná 1,5 kg..:( Ze zoufalosti už uvažuji o tabletách „Acai Berry Thin“ jaký máš na to názor?? (asi né moc pozitivní,stejně jako ostatní..) A myslíš že bych je vůbec mohla užívat když mi je jen 15? Ráda bych zhubla protože příští rok už jdu na střední a chci vypadat a i cítit se lépe. Děkuji ti předem ;)

  • Ahoj,

   v tvém věku na to určitě nemám pozitivní názor. Je podle mě hloupost to řešit tabletkama a podobnými věcmi. Když jíš zdravě a nehubneš, tak v tom bude nějaký zádrhel, něco co děláš nebo jíš špatně. Pokud ti to nedá spát, je dobré zajít za odborníkem a konzultovat to s ním, výživový poradce ti poradí a řekne ti, co děláš špatně.

   Jinak samozřejmě základ je dodržovat pitný režim, pravidelně snídat, jíst dostatečně (nemusíš se nijak omezovat – lépe jíst častěji, po menších porcích), klidně si občas smlsni, jen zkus vynechat jídla smažená, hodně tučná, hodně solená (např. fastfoody) a na internetu také existují jídelníčky (např. flora.cz), kde si můžeš zadávat kolik si ten den čeho snědla a ono ti to vypočítá hodnotu tvých potravin. :)

Diskuze je uzavřena.