Domů Krása & Péče Konopný olej a jeho vliv na zdraví – proti různým nemocem i...

Konopný olej a jeho vliv na zdraví – proti různým nemocem i pro vaši pleť

1

Konopný olej a jeho vliv na zdravíKonopný olej na kardiovaskulární onemocnění, vysoký tlak, aterosklerózu, srdeční arytmii a vysokou hladinu LDL cholesterolu.

Konopný olej je velmi dobrý zdroj omega-3 mastných kyselin (někdy se jim říká také PUFA omega-3). Stovky studií prokázaly, že Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny snižují hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu. Omega-3 mastné kyseliny účinně působí při snižování krevního tlaku, přilnavosti krevních destiček a hladiny fibrinogenu, který je klíčovým markerem aterosklerózy. Na regulaci hladiny LDL cholesterolu se významně podílí i přítomnost fytosterolů.

Prevence arterosklerózy se při pravidelném užívání konopného oleje děje na několika úrovních: PUFA nejen upravují lipidový profil a zabraňují tak vytváření lipidových plátů v cévní stěně, ale i snižují agregaci krevních destiček, čímž pozitivně přispívají ke správnému proudění krve a zabraňují tvorbě krevních sraženin, na čem se podílí i v konopném oleji obsažen methylsalicylát, příbuzný známé kyseliny acetylsalicylové (aspirinu, aspirinu).

Konopný olej a kožní onemocnění – atopický ekzém, lupénka, lupus, akné, opruzeniny, mykóza

Konopný olej významně zvyšuje hladinu GLA (Kyselina gama-linolenová GLA) v krevním séru, což ho předurčuje na pomoc při onemocněních kůže typu atopický ekzém, lupénka, mykóza, zapařená nebo zanícená pokožka a podobně. Polynenasycené esenciální mastné kyseliny jsou potřebné pro zdravé a pružné buněčné membrány a působí proti virům, plísním a bakteriím. Z množství klinických studií vyplývá, že esenciální mastné kyseliny jsou účinné při léčbě mnoha chronických alergických a zánětlivých onemocnění pokožky, jakými jsou ekzém, psoriáza, lupus, akné, zapařená nebo zapálená pokožka, mykóza. Klíčovou roli v konopném oleji hraje výjimečná kombinace GLA a ALA nenasycených mastných kyselin. Konopný olej může významně doplnit konvenční řešení při léčbě závažných kožních onemocnění a na rozdíl od farmaceutického řešení problému je možné a žádoucí konopný olej užívat dlouhodobě nebo trvale bez vedlejších účinků, naopak s mnoha dalšími benefity pro organismus. Vynikající po opalování na spálenou pokožku, na ošetření běžných popálenin a pod.

Konopný olej a cukrovka 2. typu

Konopný olej může pomoci pacientům s cukrovkou 2. typu řešit typické průvodní jevy tohoto onemocnění, jako jsou zvýšený cholesterol nebo triglyceridy.

Hormonální rovnováha, menopauza

Jak už bylo v tomto článku řečeno, konopný olej obsahuje GLA, která hraje podstatnou roli pro obnovení a udržení hormonální rovnováhy, zejména pro ženy v menopauze, výborně pomáhá při typických problémech v menopauze, chrání tělo před klasickými nebezpečími menopauzy jako infarkt nebo obvyklé zvýšení tělesné hmotnosti. GLA je velmi účinná nenasycená Omega-6 kyselina pro zmírnění premenstruačních symptomů a symptomů spojených s menopauzou. Vzhledem k charakteru mastných kyselin je konopí vhodnější pro dlouhodobé užívání jako jiné zdroje GLA. Olej z konopných semen obsahuje i chlorofyl bohatý na hořčík, který významně přispívá k hormonální rovnováze organismu.

Revmatická a zánětlivá onemocnění, artritida

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají při tvorbě prostaglandinů série 3 (PG 3), protizánětlivých chemických látek, které v těle působí jako hormony. Olej z konopných semen poskytuje klíčové mastné kyseliny pro dlouhodobou léčbu zánětu kloubů včetně revmatoidní artritidy.

Konopný olej a nervová soustava, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, deprese

Nedostatek PUFA v membránách nervových buněk centrálního nervového systému se spojuje s několika neurodegenerativními onemocněními jako je např. Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Esenciální mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdravou strukturu buněčných membrán, a to zejména v nervových buňkách, protože jsou potřebné pro myelinový obal, který nervové buňky chrání. Esenciální mastné kyseliny jsou zvláště důležité pro zdravý vývin mozku dětí. Významná prevence a podpora léčby různých neurodegenerativních onemocnění mozku a nervové soustavy.

Alergie a imunitní systém

Esenciální mastné kyseliny (EFA) posilují funkci imunitního systému, pomáhají obnovit regulaci střevních bakterií a zvyšují energii buněk při odstraňování odpadního materiálu. Obsah tokoferolů a chlorofylu významně zvyšuje účinky esenciálních mastných kyselin v našem organismu. Pravidelný příjem EFA nám pomůže obnovit silný imunitní systém a zbavit nás mnoha alergií.

Konopný olej je perfektní pro vlasy i nehty

Konopný olej se obvykle uvádí jako výborný pomocník pro zdravé vlasy, nehty, nehtová lůžka a pokožku hlavy. Pravidelné užívání oleje může pomoci při problémech s pokožkou hlavy (suchá pokožka, svědění, lupy) a zlepšit kvalitu vlasů a nehtů. Účinky se podle různých zdrojů projevují již po několika týdnech užívání, výrazné zlepšení i při venkovním použití (vtírání oleje do vlasů na noc již po jedné kúře viditelně zlepší kvalitu vlasů a výrazně pomůže při eliminaci lupů, vlasové zábaly, natírání nehtů a nehtových lůžek apod.), společně s vnitřním užíváním se zvýší příjem EFA do organismu a napomáhá řešit problém komplexně.

Tento olej je super i na popáleniny, spálení od slunce, alergie na slunce

Konopný olej je vynikajícím pomocníkem při běžných popáleninách, opařeninách, nebo i po přehnaném opalování na slunci. Při aplikaci na postiženou pokožku podstatně zlepšuje stavy při běžných popálení nebo po nadměrném slunění. Redukuje vznik puchýřů, zklidňuje pokožku, zmírňuje alergické projevy na slunce. Vynikající po opalování na bolestivou a červenou pokožku. Samozřejmě, není lékem na popáleniny, a nenahrazuje léčbu závažnějších popálenin či opařeniny.

Konopný olej i pro děti

Konopný olej je pro naše děti jedním z nejlepších zdrojů esenciálních mastných kyselin (EFA) pro jejich zdravý vývoj. Dostatek EFA je pomáhá chránit před alergiemi a různými poruchami imunitního systému, významně přispívá k prevenci obezity a ukládání nezdravých tuků v organismu, je dobrou prevencí před vznikem různých civilizačních onemocnění včetně cukrovky. Dnešní potraviny, které naše děti konzumují, jsou velmi chudé hlavně na Omega-3 mastné kyseliny. Konopný olej jim dodá potřebné množství esenciálních mastných kyselin pro zdravý vývoj mozku, ale i celého těla a imunitního systému. Výborný i na péči o dětskou pokožku, jako prevence alergií a atopických ekzémů, na opruzeniny a podobně.

A jak olej do dětí dostat?

Děti mají velmi rádi například topinku, kterou si mohou máčet v konopném oleji. Nebo jim zakapete polévku, těstoviny, rýži či kaši. Ale když je naučíte sníst každý den jednu polévkovou lžíci, budete se těšit z jejich zdraví a energie.

Jak užívat konopný olej?

Dospělému člověku stačí už 1 polévková lžíce konopného oleje denně (15ml) na pokrytí denní potřeby esenciálních mastných kyselin, což organismu dodá cca 8g Omega-6 a 2,5g Omega-3 mastných kyselin. Za běžné můžeme považovat cca 15-50ml oleje denně, protože olej je chudý na nasycené tuky a neobsahuje cholesterol ani transmastné kyseliny, nehrozí žádné zdravotní riziko ani při vyšších dávkách.

Na rozdíl od jiných olejů je možné konopný olej užívat dlouhodobě – ​​a to díky vyváženému obsahu esenciálních mastných kyselin. Konopný olej je nejlepší užívat jako běžnou součást stravy. Má výbornou chuť, kterou si většina lidí oblíbí. Vynikající je do salátů, na dochucení hotových jídel, do pomazánek a pomazánek, na topinky apod.

Nezapomeňte!

Esenciální mastné kyseliny jsou nestabilní při vyšších teplotách, proto olej nikdy Nezahříváme a po otevření skladujeme v chladničce.

Je konopný olej vhodný pro vnější použití na pokožku?

Ano, samozřejmě, konopný olej má blahodárné účinky na naši pokožku. Ve spojení s pravidelnou konzumací je vynikajícím pomocným prostředkem při klasické léčbě kožních onemocnění (atopický ekzém, zánětlivé onemocnění kůže, lupénka apod.). Ale i při běžné péči o pleť. Můžete jej natírat na pokožku samotný, používat jako masážní olej, může být součástí pleťových masek, balzámů, mastí nebo zábalů na vlasy.

A jaké další oleje se vyplatí pro vaši krásu a zdraví vyzkoušet?

1 komentář

  1. někde jsem četla že má blahodárné účinky i proti opruzeninám. Jenže pořád je to mastný olej. Krém na zadeček, resp. na opruzeniny je mnohem lepší

Diskuze je uzavřena.