Domů Krása & Péče Křečové žíly – postrach krásných nohou

Křečové žíly – postrach krásných nohou

0

Křečové žíly - postrach krásných nohouZnámé téma ve světě žen, ale i dívek. Bohužel jsem jedna z mála z mladší generace, která se s tímto problémem potýká už podstatně brzy. Nikdy jsem nebyla těhotná, ani s nadváhou, nikdy jsem neměla práci, ve které bych stála celý den na nohách bez pohnutí nebo seděla. Ráda maluji a tak jsem poněkud upoutaná ke stolu, ale nikdy jsem si nemyslela, že to bude až takový problém. Ráda sedím „na turka“, jenomže jsem si nemyslela, že by to čemukoli vadilo.

Problémem je to, že křečové žíly jsou protkané celou naší rodinou z matčiny strany, jsem tedy ve skupině lidí, kteří mají zvýšenou pravděpodobnost výskytu křečových žil z genetického hlediska. A to dělá hodně, neboť moje matka měla první příznaky už v 18 letech. Osmnáctiny jsem naštěstí prožila bez starostí, devatenáctiny také, jenomže mi je už dvacet a tak to udeřilo. Ne, že je to pravidlem, ale prostě se stalo, že neustálým sezením v učebnách na vysoké, kde není možnost si protáhnout nohy, jsem se stala vlastníkem tohoto podkožního tetování.

Křečové žíly, nebo odborněji varixy nebo žilní městky, jsou zároveň příznaky žilního onemocnění i onemocnění samotné, které postihuje hlavně dolní končetiny. Příznaky, které vedou k možnému vytvoření křečových žil nejsou ničím speciální, každá z nás jednou za čas pocítíme minimálně jeden z nich a to – bolest nohou, mravenčení, únava a tíha nohou, pak také otoky a z těch závažnějších pak záněty žil, metličkovité žilky, ale i vychlípení povrchových žil.

Onemocnění, které za těmito příznaky stojí je zvané žilní nedostatečnost. Žíly v dolních končetinách totiž pumpují krev k srdci proti působení gravitace a celkově jsou namáhány hydrostatickým tlakem – což znamená, že krev úplně v chodidlech nese ještě váhu krve v žíle nad sebou. Krev v jakékoli svislé žíle v těle od srdce dolů nese vždy váhu krve nad sebou, což je nadbytečná zátěž, která přispívá k onemocnění. Vědecky je prokázáno, že aktivita svalů dolních končetin  pomáhá pumpovat krev a snižovat nitrožilní tlak až po dobu jedné minuty po ukončení aktivity. Takže, když dlouho sedím, ale pohubuju přitom nohama, tak se vlastně sama chráním před vznikem křečových žil. Ke křečovým žilám přispívají ale i další věci, jako nedostatek pohybu nebo vlákniny, ale také kouření, obezita, nošení upnutého oblečení, bot na vysokém podpatku, či sezení s nohou přes nohu. A tyto věci se vzájemně sčítají a zvyšují vám riziko vzniku křečových žil.

Dva typy křečových žil

Mohou se vyskytnout dva typy křečových žil a to povrchové, které nezasahují hluboko do těla, a křečové žíly způsobené nedostatečností hlubokých žil uvnitř těla. Druhý případ se pak dělí podle postižených žil.

Důležité rizikové faktory, na které si dávat pozor

  • genetické propozice a s tím souvisí výše zmíněná chronická žilní nedostatečnost, která koluje u nás v rodině a je podpořená mým nízkým tlakem
  • těhotenství
  • obezita
  • sedavé zaměstnání a s tím i nedostatek aktivity

Léčba se poměrně různí, záleží na závažnosti onemocnění

Já jsem si dokonce našla na lítku škaredou metličkovou žílu, která tam den předtím nebyla a která za jeden den měla asi 2 cm2. Ještě ten večer jsem si žílu promasírovala za pomoci oleje, ale věřím, že krém by klidně stačil. Další den jsem na místě měla velice bolestivou podlitinu – byla v ohybu kolene, ale jakmile se podlitina vstřebala, tak bylo po metličkové žilce. Neříkám, že se tento postup podaří aplikovat na všechny křečové žíly, když si ale všimnete nějaké nové, tak je to tak, že za zkoušku nic nedáte!

Mimo jiné se lehčí případy léčí kompresivní léčbou, která vlastně stáhne tkáň více natěsno a tím podpoří krevní oběh, bohužel neodstraní už vytvořené křečové žíly. Používají se například elastická obinadla a kompresní punčochy atd. A to s tím, že se vyrábějí punčochy na různé části nohou nebo punčochové kalhoty a ty jsou ještě odlišené mírou elasticity. Punčochy vám může předepsat lékař a pojišťovna hradí jedny punčochy na půl roku, s tím, že nadstandard se doplácí (protiskluzné prvky, punč. s mikrovláknem atd.), navíc punčochové kalhoty  musí schválit revizní lékař pojišťovny.

Cena: pojišťovna/ od 300,- nahoru (uvedené ceny jsou orientační, většina je ze soukromé ordinace)

 

Závažnější případy se léčí často odstraněním postižené žíly a to buď řezem v tříslech nebo u kotníku. Poté se do žíly zavede ocelový nebo umělohmotný vodič, díky kterému se postižená žíla odejme. Musí se samozřejmě řádně ošetřit žíly, které se na něj napojují. Tuto léčbu prodělala moje mamka a jen na pohled byla velice bolestivá. Nehledě na obrovskou podlitinu v místě řezu ale i celé nohy. Moderněji se používá ošetření laserem nebo radiofrekvenční energií.

Cena: chirurgického odstranění – 4.000 – 12.000,-; laserové odstranění metliček od 2.500,-; radiofrekvenční odstranění – 25.000 – 29.000,-

 

Metličkové a drobné žilky se léčí sklerotizací, která obnáší vpíchnutí látky, která vyvolá chemické poškození a zánět vnitřních stěn žíly a tyto stěny se následně slepí. Nově se používá nová metoda, která místo látky, která vyvolá chemické poškození, funguje jako žilní lepidlo. Za několik dní po aplikaci jehlou se stěny žíly na sebe nalepí a do několika měsíců žíla sama zaniká.

Cena: 1.500 – 3.500,- + anestezie 4.000,-

 

Dále probíhá i farmakologická léčba, která ale stejně jako kompresivní neovlivní již vzniklé křečové žíly, ale zabrání vzniku novým a posílí žilní systém. Je také výbornou prevencí vzniku onemocnění.

Cena: 300 – 800,- + vitamíny

 

Vážné následky onemocnění, které se neléčí

Může dojít k zánětu žil – žíla na povrchu bolestivě zduří, dále tato zduřenina může praská (= bércový vřed), ale také může dojít ke sraženině, která vznikne v ohybu žíly a celou žílu může zacpat – tato sraženina může vést k poškození plic, srdce i mozku.

Tímto článkem bych vás chtěla vystrašit, donutit, abyste všechny zdravotní problémy řešily a pokud zrovna nemáte křečové žíly, tak abyste byly šťastné, že vás prozatím minuly. A daly si dále v budoucnosti pozor na svoje nožky!

A co si o křečových žilách ještě přečíst?

VIDEO: Křečové žíly

VIDEO: Varixy křečové žíly, MUDr. Robert Vlachovský