Domů Krása & Péče Vlasy Krok za krokem: Kulmování vlasů ...

Krok za krokem: Kulmování vlasů 4.71/5 (14)

12

long-black-wavy-hair-extensions.27673554_stdAhoj všem, dneska si dáme článek ze série Krok za krokem, které se vyznačují hlavně tím, že jsou neuvěřitelně obsáhlé, protože se do nich skutečně snažím napsat všechno, co by se k danému tématu mohlo hodit. Já sama nejsem zastánkyně nijak dlouhých článků, protože koho by to pořád bavilo číst, ale když mě nějaké téma zajímá, tak je mi jedno, jak je článek dlouhý. Doufám, že to máte stejně a že proti podobným textům nic nemáte. Teď už ale k hlavnímu bodu – kulmování vlasů. Přichází mi hodně otázek na téma, jak se správně kulmují vlasy, co dělat pro to, aby vlny déle vydržely, jaké kulmy jsou nejlepší a podobně. Pokusím se přehledně na všechno odpovědět a snad i uvést na pravou míru. Pokud vám tady bude něco chybět, s něčím nebudete souhlasit a třeba budete mít jinou zkušenost nebo dobrý tip, určitě to napište do komentářů!

Ničí kulmování vlasy? 

Když se budeme bavit jen o kulmování, tedy o vlnkách které vznikají za použití tepla, tak samozřejmě to není pro vlasy ideální a je to hodně podobné jako klasické žehlení. Když budou vlasy slabé, budu se o ně špatně starat, nebudu používat žádnou kvalitní kosmetiku a vlasy si budu barvit, denně žehlit nebo natáčet, tak je jasné, že se to projeví. Dennodenní kulmování bych za sebe asi nikdy nedoporučila, ale jak říkám – závisí to na péči a i na to, jaké naše vlasy jsou a co vydrží.

Čím si mohu vlasy natočit? 

Kulmy jsou tématem samy o sobě. Existují kulmy různých průměrů a velikostí. Čím větší průměr (válce na který se vlasy namotávají) bude kulma mít, tím větší a uvolněnější vlny budou. Když budu mít malinkatý průměr, tak budou i mini lokýnky.

Existují kulmy s klipem nebo bez klipu. Klip slouží k tomu, aby pramen vlasu zachytil a ten se dal bez větších problémů na kulmu namotat a my se nemusíme bát spálení prstů a jiných zranění. Klip je určitě super pro ty, kteří jsou na to zvyklí, vyhovuje jim to tam nebo s kulmou nemají vůbec žádné zkušenosti a nepovažují se za dvakrát šikovné. Kulmy bez klipu nebo taky kónické kulmy (o kónických už jsme psala např. tady) jsou na používání o trošku složitější, člověk se s nimi musí naučit, ale na druhou stranu je s nimi práce mnohem rychlejší (já si celou hlavu natočím do půl hodiny) a vlny jsou přirozenější, protože se zužují a tak působí mnohem lépe. Existují i poměrně specifické druhy jako jsou hranaté kulmy, které tvoří zase trošku jiný tvar vlnek nebo trojkulmy, po kterých vlny zase vypadají trošku jako z copu.

Já sama používám kónickou kulmu Curl&Style od Rowenty, které se určitě jen tak nevzdám. Recenzi jste si už mohli přečíst, natáčela jsem i mini video, kde jste mohli vidět práci s ní, takže zasvěcení, mě určitě chápou!

Jak před kulmováním ošetřit vlasy

Stejně jako u žehlení nezapomínat na termoochranu vlasů. Teplo je totiž vysiluje, mohou se začít třepit, lámat a padat a to určitě nechceme. Proto je nutné pořídit si nějaký sprej či mléko, které se nanese buď před fénováním nebo samotným kulmováním. Tyhle produkty nejsou nijak předražené a dovolit si je určitě může každý. Moje nejoblíbenější termoochrana je od značky Loreal Studio, která dělá tři verze. První je Hot Straight, která je určená pro žehlení vlasů, druhá Hot curl, která je právě pro kulmování a třetí Silk Gloss Hot Straight, která je moje úplně nejoblíbenější a ta je pro žehlené vlasy a má navíc schopnost vlasy hezky uhladit a narovnat.

Před tím, než vlasy začneš natáčet zapomeň na styling. Jediné, co se dá použít je pěnové tužidlo, které se dává ještě do mokrých vlasů (pokud vlasy před natočením umyješ a vyfénuješ), ale lak, vosk apod. se nechávají úplně až na konec. Ty se používají až potom, když jsou vlasy natočené.

Jak správné vlasy natočit 

Správná vlna by měla jít směrem od obličeje. Tedy ten první „oblouk“ jde směrem pryč (např. na levé straně obličeje jde do leva). Je to kvůli tomu, že vlasy pak natočené vypadají mnohem více přirozeně a je dobré natáče je v jednom směru, aby každá vlna nebyla jiná. Je to důležité hlavně v případě, že máš vlasy kratší a vlny jsou blíž obličeji. Já to moc neřeším v případě, když natáčím jen konce, to už je pak jedno.

Můžeš natáčet pramen úplně od vrchu nebo taky jen konečky, to už záleží na tom, jaký výsledný efekt chceš. Pramen by ideálně neměl být příliš tlustý ani tenký, na tom se odrazí, jak budou vlny vypadat. Když vezmeš tenoučký pramen, bude vlnka výraznější, když větší, vlny zas budou volnější a větší.

Mně nejvíc vyhovuje způsob natáčení nejdříve dolní půlky vlasů (horní si přichytím sponkou) a teprve potom natáčím horní část. Lépe se tak postupuje a na žádný vlas nezapomeneš, vypadá totiž blbě, když má slečna přirozeně rovné vlasy, natočí si je a zbyde jí omylem třeba jeden nenatočený pramen. Stejně tak si dávej pozor na vlasy vzadu, i když na první pohled je ty nevidíš, musí být natočené, jinak to vypadá šíleně.

Pro delší výdrž 

Mně samotné vlnky drží víc na neumytých vlasech než na čerstvě umytých Když si je umyju, používám většinou kondicionér a masku, vlasy jsou pak hodně hebké a klouzají, vlnky se pak rychleji ztrácí. Proto je lepší vlnit vlasy, které se např. den neumývaly, i když samozřejmě ne u každého je to možné.

Některé přípravky na termoochranu mají zároveň i vlny držet a tak účes vydrží delší dobu. Dělá to tak například již zmíněný Loreal Hot Curl. Prodávají se ale i produkty, které slouží jen a jen k fixaci vlnitých vlasů.

Když vlasy natáčíš, nevšímej si natočených vlasů do té doby, než vychladnou. Když je budeš upravovat ještě teplé, nestačí se zafixovat a tak si dobu výdrže rychle zkrátíš. Stejně tak se fixuje až po konečné úpravě a vychladnutí pramenů.

Nejvíc vlasy dostanou zabrat venku. Když jdeš, pohybují se nebo fouká vítr, to všechno může hezké vlny zkazit. Když je ošklivě, většinou si proto beru čepici, a vlasy pod ní schovám a rozpustím třeba až ve škole. Nebo je můžeš opatrně sepnout sponkami.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekŽluto-fialové líčení + (foto)návod
Další článekVitamínové doplňky a doplňky stravy – potřebujeme je?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  1. Hezký článek.:-) Já si tedy sama vlasy nekulmuji, ani kulmu doma nemám. Když je chci mít vlnité na nějakou zvláštní příležitost, tak si většinou zajdu za kamarádkou-kadeřnicí, případně volím klasiku, copánky na mokrých vlasech.:-)

  2. Moc děkuju za článek! Tohle jsem opravdu potřebovala. Vlasy si normálně sice nekulmuju, ale vždycky, když si je potřebuju natočit do nějakého účesu, nebo na nějakou příležitost, vždycky je to horor :D

  3. Mers,super článek :) staršně ráda si natačím vlasy ,ale někdo to vypadá jako by jsem si natočila jenom jednu půlku a tu druhou ne :D..vážně supr článeček;)A chci se zeptat kdy zase bude Giveaway ? Už dlouho nebyl :( jinak pěkný den:)

  4. Já si bohužel stihnu nakulmovat vlasy tak dvakrát do půl roka, protože co se týče mých vlasů, ty se pro vlnky rozhodně nezrodily. Mám je těžké, dlouhé do pasu, ale zároveň neuvěřitelně rovné, takže kam jdu, všichni si myslí že si je žehlím. Nicméně když už se odhodlám k nakulmování vypadá to vážně hezky, jenže pokud to pořádně nenalakuju, efekt je po pár hodinách pryč. Mimochodem hezký článek:)

  5. Kulmu nepoužívám, vlasy se mi kroutí samy, ale kdybych to někdy chtěola zkusit, určitě si tento článek najdu!

  6. já když si kulmuju tak po každém 3tím pramínku musém lakovat, jinak když je chci nalakovat všechny nakonec tak už jsou rovné :/

  7. Ahoj. Hezký článek. Já mam vlasy dlouhé a rovné a když si je nakulmuju než vylezu ven, zase mi to celé spadne. Poradí mi někdo jak si vlny udržet?

  8. Ahoj, no snad nějaký opravdu dobrý fixační lak. Já používám Taft 5, je však pravda, že mě se vlasy maličko kroutí samy.

  9. Super článek mně určitě pomůže ,začínám si totiž kulmovat vlasy.

Diskuze je uzavřena.