Domů Tělo & Zdraví Manuka med pro zdraví i krásu – na co je opravdu super?

Manuka med pro zdraví i krásu – na co je opravdu super?

4

Manuka med a zdraví i krásaManukový med působí protizánětlivě, je super i proti virům a plísním. Jeho léčivé účinky oceňujeme nejen jako přírodní sladidlo, ale i na pokožku zejména kvůli regenerační síle jedinečného přírodního prvku – metylglyoxalu (také označovaného jako MGO nebo UMF – unique manuka factor), který med obsahuje. Ničí bakterie E coli, zlatého stafylokoka a spolehlivě likviduje infekce, řeší problémy s akné a ekzémy. Hydratuje, zklidňuje, pokožku zjemňuje a zvláčňuje, vyživuje a omlazuje. Poskytuje množství vzácných živin.

Co manukový med obsahuje?

Důležité složky manuka medu pro naši krásu i zdraví jsou:

 • Peroxid vodíku – tato složka se nachází ve všech druzích medu. Dává vlastně medu jeho silné antibiotické vlastnosti.
 • Methylglyoxal (MG) – Tato složka se sice nachází v jiných druzích medu, ale pouze ve velmi malých množstvích. V medu manuka pochází Methylglyoxal z přeměny jiné sloučeniny, známé jako dihydroxyaceton, která se nachází ve vysoké koncentraci v nektaru z květu manuky. Čím vyšší je koncentrace MG, tím silnější je antibakteriální účinek manuky.
 • Vitamíny a minerály – Manuka med je naplněn až po okraj vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro zdravé fungování těla. Obsahuje až 4x více minerálních látek, než klasický med! Příklad minerálů? Obsahuje mimo jiné zinek, železo, hořčík, měď, draslík a selen.

Výhody manukového medu pro naše zdraví

 • Působí proti mikroorganismům; je to biologicky aktivní látka
 • Zvlhčuje a zvláčňuje; pomáhá udržovat vlhkost v pokožce
 • Urychluje hojení kůže
 • Odstraňuje škodlivé bakterie a působí proti infekcím
 • Podporuje růst zdravé kůže
 • Redukuje jizvy, včetně jizev po akné

Důležité terapeutické účinky medu se potvrdily rozsáhlým výzkumem biologicky aktivních látek. Manukový med je účinný při hojení ran, poranění kůže a zvláště při akné, protože:

 • Působí proti bakteriím
 • Poskytuje ochrannou bariéru, která se zabraňuje přenosu infekce
 • Vytváří optimální prostředí pro hojení. Následný růst epitelových buněk na povrchu kůže je bez jamek, zda zjizvení
 • Odstraňuje bakteriální nečistotu
 • Přírodní kyselina mléčná spolu s přírodním peroxidem vodíku stimulují buněčný růst a obnovu
 • Má silný protizánětlivý účinek
 • Je silný antioxidant, chrání tělo před volnými radikály

Manukový med a metylglyxoal

Certifikovaný med Manuka z Nového Zélandu je dosud jediná potravina na světě s tak značným obsahem metylglyxoalu (od 20 mg / kg až do 800 mg / kg). Pro srovnání: všechny ostatní testované medy z celého světa měli hodnoty v rozmezí od 0 do 5 mg / kg, jiné potraviny od 0 do 10 mg / kg. Výjimku tvoří káva a kakao, s 45mg / kg.

Za jedinečnými vlastnostmi Manuka medu stojí právě přirozená látka metylglyoxal a ne jen peroxid vodíku, jak je to u běžných medů. Čím je vyšší obsah methylglyoxalu v manuka medu, tím jsou jeho vlastnosti výjimečnější, což potvrzují milovníci tohoto medu po celém světě.

Manukový med a jak může pomoci vaší kráse

Mrkněte na několik benefitů manukového medu pro vaši krásu:

1. Bojuje proti akné

Pokud vás trápí jakýkoli druh akné: červené pupínky, hnisavé pupínky, hluboké bolestivé akné nebo jakýkoliv jiný druh, manuka med může pomoci k vyléčení akné! Opravdu perfektně odstraňuje akné, protože je to silná antibakteriální látka. Má protizánětlivé vlastnosti, které snižují zánět v místě aplikace. Jak na to?
Aplikujte denně lžičku manuka medu na problematické místo s akné a nechte chvíli působit.

2. Čistí pleť

Med je vlastně přirozeně čistící.Použít ho můžete třeba k umytí tváře. Na mokrý obličej si můžete nanést lžičku manuka medu, pak opláchněte teplou vodou. Vaše tvář bude krásně čistá a budete se cítit velmi „fresh“! Můžete si také vytvořit super domácí mýdlo s manukovým medem. Budete potřebovat:

A jak postupovat?

 1. Vemte si velkou misku a dejte do ní koloidní ovesné vločky, kokosový olej, med a levandulový esenciální olej.
 2. Velmi dobře promíchejte.
 3. Nyní dejte směs do skleněné lahvičky.

A to je vše. Mýdlo krásně voní a perfektně vás umyje. Uchovávat toto mýdlo můžete v koupelnové skříňce a ujistěte se, že se do něj nedostane žádná voda.

3. Zesvětluje a rozzáří pokožku

Ano, manuka med má zesvětlující a rozjasňující vlastnosti, co se vaší pokožky týče! To je způsobeno právě vysokým obsahem peroxidu vodíku, který zesvětluje pokožku. Do misky dejte trošku manuka medu. Nyní přidejte 2 lžičky hnědého cukru a vytlačte trochu citronové šťávy. Vše společně promíchejte, abyste vytvořili jakousi pastu. Naneste na jemně mokrou pokožku a nechte chvíli působit. Opláchněte a zvlhčujte. Dělejte tak 1-2 týdně.

4. Léčí zánětlivé kožní stavy

Máte-li ekzém, rosaceu nebo psoriázu, zkuste na pomoc zavolat manuka med. Jeho léčebné schopnosti snižují zánět, bojuje s kožními dráždivými stavy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Můžete zkusit jemně aplikovat manuka med na takto postižené oblasti 10 minut před teplou vanou / sprchou.

A co vy? Dáváte si někdy manukový med?

4 KOMENTÁŘE

 1. Jsme rádi, že se jedinečné vlastnosti medu zveřejňují v článcích stále častěji. Manuka med totiž fakt stojí za to.

 2. S medem Manuka mám já osobně výborné zkušenosti. Nejvíc se mi po něm zlepšilo akné, a to po poměrně krátké době. Jestli tu je někdo se stejným problémem, tak určitě můžu doporučit.

 3. Mně byl med Manuka doporučen na ekzém, čemuž jsem ze začátku moc nevěřila, protože jsem vyzkoušela kde co a nepomohlo mi vůbec nic, ale po měsíci užívání medu Manuka se mi ekzém výrazně zlepšil.

 4. Irena Kůrková z Kardašovy Řečice. Píši Vám o skvělém účinku medu MGO 400 na můj trávicí systém,přestala mě pálit žáha nemám pocity plnosti a plynatosti. Celkově se cítím velmi dobře a budu s konsumací medu dále ráda pokračovat, protože jeho efekt stojí za to> S pozdravem Irena KŮRKOVÁ

Diskuze je uzavřena.