Domů Tělo & Zdraví Menstruace Menstruace: Kde jí asi dostaneš? ...

Menstruace: Kde jí asi dostaneš? 5/5 (4)

69

Článek, který píšu speciálně pro dívky, které ještě svou první menstruaci nemají, stále čekají a mají z ní tak trošku strach, nebo se prostě jen bojí, že z toho bude trapas, protože to dostanou v tom nejnevhodnějším místě. Jak to doopravdy je? Máš se bát toho, že začneš krvácet a někdo to pozná a bude z toho neštěstí?

Opět musím poznamenat, že každá slečna menstruaci dostává v jiný čas, v jiném věku – zatímco některé z nás mají už cyklus od 11 let, jiné mohou začít menstruovat až ve 14ti nebo dokonce v 16ti letech, na tom není nic podivného, protože každé tělo se do určité míry liší, stejně tak jako hormony a dospívání, což jsou hlavní faktory týkající se tvé menstruace.

Na jednu stranu je to škoda, že to všechny nedostáváme ve stejném věku, protože by sis tedy mohla být jistá, kdy máš být připravena. I tak se ale nemusíš ničeho bát – menstruaci často provází spousta doprovodných znaků a věcí, podle kterých můžeš poznat, kdy se ti „tvoje období“ přiblíží.

Většinou se jedná o věci jako je výtok – u toho si ale nikdy nemůžeš být jistá, protože zatímco u jiných trvá i několik let než přijde menstruace, další slečny výtok ani nebudou mít. Často ale těsně před menstruací je výtok z pochvy tmavší, zbarvený do hněda, občas s kapičkami krve. Také se poměrně dost mění nálada – můžeš být rozesmutněná, plačtivá nebo citově labilní víc než kdy jindy a celkově tyto příznaky doprovází i napětí v prsou. Drtivou většinu slečen pobolívá několik hodin před očekávaným krvácením břicho a záda.

Celkově jsou tyto příznaky velice individuální, takže zatímco tebe nemusí bolet vůbec nic, někdo blížící se menstruaci pozná na 100%, protože se u něj objeví všechny uvedené příznaky.

Takže, co dělat, když si nejsi jistá, nemáš nejmenší tušení, kdy to můžeš dostat a bojíš se, že se to stane v tu nejméně vhodnou dobu? První věc, podle které si alespoň můžeš věk přibližné menstruace zaokrouhlit je zeptat se na to ženské část tvé rodiny. Často je první menstruace dost podobná (věkově i příznakově) v rodině – tedy se zeptej babičky, maminky, v kolika letech si svoje první krvácení prožily apod. I když samozřejmě dostat to v úplně stejném věku není pravidlem.

Pokud už dospěješ do puberty, dospíváš a menstruace stále nikde, je určitě vhod u sebe nosit alespoň tu vložku. Dej si jí do kapsičky v batohu, na dno kabelky, aby sis byla jistá, že když se krvácení dostaví, budeš vybavená a připravená. I kdyby jsi tu vložku měla nosit u sebe i tři roky, je to lepší než se celou dobu strachovat o to, co když to dostaneš a nic u sebe nebudeš mít.

Jednu věc, kterou bych chtěla zdůraznit je, že při první menstruaci doopravdy netečou litry krve (toho se spousta holek bojí). Není to nic dramatického. U 80% případů jde jen o zanedbatelné množství – tedy vážně nic, čeho by ses měla obávat a špatně kvůli tomu spát. I když se tohle téma často stává strašákem, prochází si tím, každá dívka a jak zjistíš, není to nic tak hrozného!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekZase o rok starší
Další článekLoreal: Gloss Control Sprej
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

69 KOMENTÁŘE

 1. Suprově napsané..:) Já se onoho dne docela bojím, asi hlavně kvůli tomu, že u sebe nebudu mít vložku, nebo že mi to proteče přes kalhoty a dalších podobných trapasů. :D
  Je mi 13 a je tedy úplně normální, že mám asi už 2-3 roky výtok v kuse?

  • Já už to mám přes rok, ale jednou v létě se mi stalo, že mi to prosáklo na kraťasy, ale nikdo si toho naštěstí nevšim :D.

  • Já mám výtok dva roky a několik měsíců. Ještě, že zatím nic :3. Ten výtok je fakt hrozný, taky mi to prosáklo kraťasy :DD. Nebo si někdy musím furt měnit kalhotky :@. Je hrozný mít furt silný výtok :/.

  • Já nemám jak výtok tak ani měsíčky. Na výtok jsou vhodné intimky,zkus je.

   • Já si nemyslím, že to mají holky ve všem těžší. I kluci mají své „zápory“. Třeba já bych nechtěla, aby na mě třeba na plavečáku bylo vidět, když by se mi „zalíbila“ nějaká pěkná holka apod. Já jsem z velké většiny ráda ženskou:) A co se týče té menstruace, tak až začnete brát HA, tak s ní a časem se to srovná a krvácení nakonec bude velice krátké, slabé a budete si ho moc i posunout, takže uvidíte, že zas o nic tak hroznýho nejde:)

 2. Já se toho taky bála, ale jednou to přijde a ani nebudete vědět, jak. Pokud by to nebylo ve škole, určitě je nějaká spolužačka, se kterou máte bližší vztah, popř. učitelka na sexuální, rodinnou výchovu, poradenství v oblasti psychologie… – takové učitelky ví, co dospívání obnáší a často u sebe mají vložky. Např. naše mladá třídní učitelka by nám vložku nebo tampon nedala, protože je u sebe nenosí, zatímco naše stará paní učitelka ochotně daruje, poradí co a jak, popovídá si…je vybavená:)

 3. Já jsem to poprvý dostala u doktorky na preventivní prohlídce :)(trapas!). A ještě mám tu smůlu, že fakt nepoznám, kdy to dostanu, protože se při menstruaci vždycky cítím ještě líp něž jindy, někdy přímo srším energií :). Prostě mám smůlu :). Ale aspoň mě nebolí břicho jako moje kamarádky, takže výhody to má :).

  • Náhodou u doktorky to trapas není (aspoň podle mě), aspoň viděla, že jsi z tohohle hlediska v pořádku;)

 4. Já jsem menstruaci měla poprvé hrozně moc silnou a ještě ke všemu celých 8 dní. To bylo celkem blbý, protože jsem ještě nevěděla, které vložky mi vyhovují nejvíce, jak často vyměňovat atd. Prostě jsem nebyla moc zkušená.. Ale dostala jsem se do toho :))
  Taky jsem asi třikrát protekla, ale nikdo si toho nikdy naštěstí nevšiml (doufám :D). Dřív jsem o tom vůbec nechtěla s nikým mluvit, protože mi to přišlo hrozně trapný. Ale postupem času to dostaly i jiné holky ze třídy, takže dnes se o tom bavíme celkem často :D

 5. Užitečný článek:) škoda že v období mé první menstruace ještě nebyly tyhle ‚internetové poradny‘ tak rozjeté.. pamatuju si, že jsem to dostala a vůbec jsem o tom nic nevěděla, možná to, že tomu mamka říkala ‚měsíčky‘:D. Nebyla ani doma, takže mi taťka podal její vložky a bylo. Nemám ji vůbec pravidelnou a její příchod ani nepoznám, protože mně naprosto nic nebolí.. takže jsem vlastně spokojený člověk:D v tomhle ohledu..

 6. Jo tak výtoky mam už fakt dlouho, časově to bohužel neměřím =D….Jinak naštěstí nejsou tak silný.Už je mi skoro patnáct a ženská část rodiny to dostala už ve třinácti.Jej fakt netušim jak to odvodit, kdy to přijde ….

 7. Včera jsem to dostala, a dost nepříjemně, těsně před tím, než jsem jela s tátou na bruslení. a bohužel jsem nestíhala to mámě říci, protože tam byl táta a já se styděla, takže jsem dvě hodiny jezdila s těmi špinavými kalhotky, ale vydržela jsem to. Nejdřív to bylo takové slabé, ale od dneška to je docela silné, a musím vložku (o 4 kapičkách) měnit každé hodiny :( Vadí mi to, ale zase tamponů se bojím, co mám tedy dělat ?

 8. Ahoj Mers, dnes jsem si vzala poprvé tampon, ale pořád jsem ho cítila a při zavádění mi pokaždé ,,čouhal “ kousek ven a dál už nešel, protože to bolelo. Čím to může být ?

  • Ahoj, mohlo to být nesprávnou velikostí tamponu – máš velikost mini? Pak taky tím, že jsi nebyla uvolněná.. ono to na poprvé jde málo kdy – musíš to pořád zkoušet:)

  • On nemsím čouhat ven dál to určitě jde, já když jsem si poprvé zacedla tampon tak jsem ho taky citíla ale napodruhé už vě bylo ok neboj dse ho zavést co nejdál a ven rozhodně čouhat nemsí ;)

 9. Ahoj Mers, mám dvě otázky.
  1) Mám každé prso jiné, a je to dost vidět, třeba v plavkách to vypadá divně. Každý píše, že se to v 15 srovná, ale já sebojim že ne, protože za půl roku mi 15 a bude, a už tak je mám dost malý. Je možný, že se mi to nesrovná ? Mám i propadlý ( vpáčený ) hrudník, nevíš prosimtě, které plavky by byli pro mě nejvhodnější ?
  2) myslíš, že se dají sehnat plavky s kosticí ve velikosti 70A ? Byly by vhodné pro mě ?
  Předem děkuju, jestli mi odpovíš :)

  • Ahoj,

   k první otázce – většinou se rozdíl (pokud je hodně viditelný) časem srovná a nemusí to být do patnácti – tělo se primárně vyvíjí a roste u dívek až do osmnáctého roku, takže pokud je v patnácti nebudeš mít naprosto stejná, nemusíš ještě ztrácet naději.

   Co se týče propadlého hrudníku, nemám s tím moc zkušenosti, myslím, že by nebyly dobré moc vykrojené plavky. Líbilo by se mi spíš něco takového: http://www.modniarena.cz/pic/2011-04-29hmprod1.jpg

   Jinak na rozdílně velká prsa by se plavky hodily co nejvíce barevné – klidně dvoubarevné (tenhle styl: http://img.mediacentrum.sk/gallery/250/559137.jpg) Ale na druhou stranu bych to nijak nehrotila. Nikdo v plavkách není úplně dokonalý:)

   Jinak 70A by podle mého měly jít sehnat, ale spíš bych se porozhlédla po internetu nebo ve větších prodejnách plavek, pokud nějaké takové máte a zeptat se na tu velikost, popř. vyzkoušet:)

 10. Poprvé jsem to dostala 3 měsíce před 13 nározkami… Tak jsem začla používat vložky always (no, ty mi prostě koupila máma) no a pak jsem to asi pul roku nedostala (ze začátku je to až tak nepravidelné, a je to v pořádku) pak jsem to zase dostala a zjistila jsem, že mi alwaysky fakt nevyhovují… vyzkoušela jsem tampony O.B. a jsem spokojená, jen někdy protečou a snažím se to kombinovat s vložkami a intimkami (na noc rozhodně jen vložky) no a teďka jak vidím, jak mi máma pravidelně koupí always, tak jí chci říct, že mi nevyhovují, ale já nevím jak, poraďte, prosím!(Jo, já si někdy už koupila např. ty tampony sama, jsem si schopna i vložky koupit sama, žádný problém, ale jde o to, že máma je vždycky koupí a pak je divný když tam leží tolik těch balíčků, a vlastně to kupuje zbytečně a pokud vím, tak always jsou docela drahé.. a to se v nich zapařím apod.) :(
  Ach jo… Jak jí to teda mám prosím říct? :)
  A chcete slyšet můj menší trapásek? :D
  Byla jsem nedávno na škole v přírodě no a měla jsem to dostat 1 den po té škole v přírodě, takže jsem vzala posledních 5 vložek z posledního nedobraného balíčku a nedobraný balíček tamponu, kde bylo posledních 6 (jen tak pro jistotu, kdybych to náhodou dostala o den dříve..mám to že jo pravidelné). No, ale ouha… přijedeme v sobotu vše ok, je neděle, vše ok…je pondělí, kdy máme jít na celodenák a já se probudím, jdu na záchod čůrat, utřu se a!! celý toaletak od krve…. já jenom krucinal! …musela jsem to dostat jen chvilku předtím, než jsem vstala nebot na pyžamu bylo jenom troška krve uprostřed, takže to nebylo videt…rychle jsem šla zas do postele…naštěstí nic nebylo od krve, aspon ze tak. Ted zacinam premyslet že jo… je pondělí a máme tu být až do pátku do večera… mám 5 vložek… na noc rozhodně potřebuju jednu vložku takže to už jsou 4 včudu… jedna na dnešek a pár tamponu… hm, takže tak 2 dny více ne… nakonec jsem se s usmevem sla zeptat kamarádky, rekla jsem ji strucne jak to melo být že to nechapu, že už to mám pravidelné a mela jsem to mít az ten den po a v pohodě mi dala vložku ;) Vzhledem k tomu, že už mi pak nemohla pujčovat a mi pak šli do města a tam měli rozchod, koupili jsme balíček vložek a vše bylo v pohodě :]
  Tím chci jen říct, že kdyby se vám stalo něco podobného nebojte se zeptat kámošky na pokoji, nebo nějaké jiné ( a to nebyla žádná moje nejlepší kamarádka jen tak mimochodem;)… nebo klidně ve škole poprosit kámošku ;) prostě za ní přijďte a s usmevěm hlavně :) a řekněte: “Hele, prosimtě, mně je to trochu blbý :D ale nemáš prosím vložku?“ :) ….. Co vám tak múže říct? Bud to, že sorry, ale já u sebe nemám…nebo, promin ale já ji dnes fakt potřebuju.. a nebo vám dá ;) a pokud začne být nepříjemná nebo se smát apod. a udělá z toho trapas, tak je to nevyspěla kráva (to muže udělat tak 11leté děcko)..jinak fakt není v pořádku ;D
  :)

 11. Ahoj Mers, moje nej kámoška mi řekla, že dráždila klitoris už od dětství(asi od 6).Ale ne umylsně,nevěděla o tom, že to dělá. Bojí se že nedostane menstruaci, ještě jí nedostala. Je jí 13 let. Stydí se takhle zeptat tak se ptám za ní. Dík, že odpovíš :) Veríís :)

  • ahoj,

   na menstruaci sebe uspokojování nemá žádný vliv. Navíc ve třinácti není nic zvláštního na tom, že menstruaci ještě nemá, někdo jí zkrátka dostane později. :)

 12. Ahoj Mers. Jednou jsem měla na spodním prádle krev myslela jsem že je to menstruace ale bylo to dost slabé a navíc jen jeden den. Nevíš co by to mohlo být ? Děkuju :D

  • Ahoj,

   pokud sis nijak fyzicky neublížila, tak pravdědobně jde o menstruační krvácení. Často je zezačátku takhle zmatené.

 13. Ahoj, je mi 13 .

  Menstruaci jsem sice nedostala ale:

  -někdy mě bolí v podbřišku a cítím jak to postupně jde dolů.
  -výtok mám celkem silný ale nepravidelný -silný znamená-že od toho mám i kalhoty .
  – ochlupení mám už od 3. třídy-prsa od 5.třídy
  -strašně mě vzrušuje třeba když myslím na intimní věci -mám z toho mokrou pochvu i ted´ .
  -Někdy si myslím že už to přišlo ale nic s toho není.
  -DÍKY ZA KAŽDOU ODPOVĚD´

  • ahoj . já menstruaci dostala konec mých 12 let . ale to je samorzřejmě individuální :) možná tvé postřehy nějaké spojení s měsíčky mají ale k bolestem břicha dochází kvůli stahům dělohy při vylučování děložní výstelky ( menstruace ) ale první měsíčky nebo i několik prvních můžeš mít slabé … hodbě slabé . takže budeš mít třeba jen hnědý nebo béžový výtok
   Snad jsem aspoň trochu poradila . Pa ! :)))

  • Ahoj,

   neřeknu ti přesně, kdy dostaneš menstruaci, ale je ti třináct, ještě máš na to čas, takže se nemusíš bát toho, že ještě nekrvácíš. Jinak na výtok klidně používej intimky, kvůli hygieně.

 14. Ahoj Mers je mi 12 let a v listopadu mi bude 13 a pořád jsem to nedostala a nemám ani výtoky teda snad, protože ani nevím co to je.. :( většinou mě pořád bolí v podbříšku a už jsem si na sebe vzala někdy i vložku a když jsem něco cítila jako že už jsem to asi dostala tak sem tam nic neměla ale mám skoro každý den takové mokré kalhotky a většinou i tak žlutě špinavě… :(( vůbec nevim co to je… a mamce to říkat nechci !! poraď mi , moc tě prosím :)

  • Ahoj,

   je to výtok a není to nic divného. Pokud výtok nějak extrémně nezapáchá nebo tě v pochvě extrémně nesvědí, je to v pořádku a nemusíš se ničeho bát.

 15. Mers, menstruaci budu mít už 2 roky, ale stále ji nemám pravidelnou je mi 15. tento měsíc jsem ji nedostala nepripadá mi to normální..

  • Ahoj. :) Taky mám tenhle problém, že ji budu mít už dva roky a ještě ji nemám nějak pravidelnou…

  • Často ani nezáleží tolik na tom, jak dlouho menstruaci máš. Říká se, že za dva roky by měla být pravidelná, ale nevěř tomu – je to zkrátka náhodné a u někoho to tak být může a u někoho nemusí – důležité je, že menstruaci máš.

   Každopádně pokud budeš mít nějaký větší vynechání, doporučuju zajít ke gynekologovi. Už ti bude patnáct, takže to není nic extra předčasného:)

 16. Ahoj Mers,
  chtěla bych se zeptat jestli se něco stane když se budu sprchovat s tamponem na intru? nechce se mi sprchovat normálně protože tam mám vždycky krvavou skvrnu. :/// Myslíš že to neuškodí nějak tělu nebo tak něco? :) A prosím odepiš mi na email. :) Děkuji. :) Monika

 17. ahoj, nevím co mám dělat poraďte mi! včera po oběde sem měla na kalhotkách trošičku krve(asi mini kapičku). večer mě začalo být moc špatně a bolelo mě břicho v podbříšku, záda i stehna a trvalo než sem zaspala, teď ráno sem se probudila a nic! žádná krev a tak… přitom je mi 12 a půl a postavu už mám na to, abych to měla,ale ještě něco, od rána to mám dole ůplně červené, jako kůži ale výtok mám taky pořád..? nechápu to.. poráďte mi prosím.. :)

  • ahoj,

   ano podle mě je to menstruace, jen jestli ses nebouchla do pochvy tak je to určitě menstruace :)).. a ty příznaky co jsi popisovala tak to k tomu patří někdo má tyhle příznaky a někdo zase jiné a někdo vůbec žádně… používej vložky !! :) a vše bude v pořádku tak jen počkej na opověď Mers :))

  • Ahoj,

   je to normální, menstruace může kdykoliv přijít, a ve dvanácti ještě čas máš, tak nemusíš mít strach.

 18. ahoj Mers a když mam ten vytok tak mam si na sebe brat vlozky? a blizi se to k tomu ze to brzo dostanu? dekuju za kazdou tvou odpoved :)

  • Ahoj,

   samozřejmě můžeš, ideální na výtok jsou intimky, které jsou pohodlnější.

  • Samozřejmě můžeš, ale není to úplně běžné, ale stává se to:)

  • Je to různé, záleží na značce a typu. Podívej se v obchodě (např. v hypermarketu)

 19. ahojky jště jednou se ptám že mám bílí výtok silný výtok a jestli to je že už za chvíli dostanu menstruaci?

  • Ahoj, už jsem to tady psala ve starších článcích. Výtok může být neomezenou dobu, samozřejmě to je normální, ale neudá ti to přesnou dobu, kdy menstruaci dostaneš:)

 20. děkuji za odpověd ale já se bojím že to třeba dostanu ve škole co budu muset udělád?

  • Žádná „prevence“ není, zkrátka sebou všude nos vložky a pravidelně se kontroluj:)

 21. ahoj. Měsíčky jsem dostala v 10, je to normální???
  Teď je mi 11 a naposledy jsem ji mela před 2 měsícema. je to taky v poho??
  Prosim porad
  Předem dík.

  • Stává se to, není to nic nenormálního a nějaké to měsíční vynechání je normální.

  • Pokud jsi byla znásilněna, primárně to řeš s policií, ne na blogu.

   Navíc je zvláštní, že jsi sem psala komentář (hned pod tento) o tom, že jsi menstruaci stále nedostala. Nezapomínej na to, že změna nicku nic neřeší:)

  • promin mer ale ona je moje kamoska a opravdu jí má každý den a na policii byla a tamto pottim je od jíný markety to je taky moje kamoska víš odepiš prosím

   • Nemám na to co odepsat, znásilnění je trestný čin – samozřejmě pro psychiku dost vážný a proto by se tvé kamarádce měli věnovat příslušné a profesionální osoby. Mě nepřísluší to s ní řešit, bohužel

 22. ahoj je mi 13 a jeste sem nedostala menstruaci mužes mi řict kdi ji dostanu

 23. Chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi měsíčkami a menstruací, každý tvrdí něco jiného mimochodem ještě jsem TO nedostala díky za odpověď a ještě něco bolí TO nebo jaké to je?

  • přečti si mé starší články o menstruaci, tam vše shrnuji a víc rozepisuji. Jinak menstruace a měsíčky je to samé, jen jiný termín

 24. Je mi 12 ale za asi 2 týdny mi bude 13
  Ještě jsem to nedostala
  Chtěla jsem poprosit mamku aby mi dala nějakou vložku kdybych to někde náhodou dostala.
  Je mi to ale hrozně trapný :-( nevím jak to říct
  Poraďte prosím!
  Děkuji

 25. Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Letos v květnu (to mi bylo ještě 14) jsem dostala svoji 1. menstruaci. Bolela mě záda (bedra) a menstruace byla celkem silná, trvala 7 dní. Pak jsem měla dva měsíce pauzu a na den přesně jsem menstruaci opět dostala. 1.den to mám celkem slabé, (stačí mi 3 O.B mini tampony denně). Ale pak příjde zlom a 3 dny mám menstruaci hrozně silnou, musím měnit tampon O.B Normal každou hodinu :( a po třech dnech ji mám opět jen velmi slabou, to už nemám ani bolesti. Teď je mi 15, před měsícem jsem měla něco mezi výtokem a slabou menstruací, spíše se to střídalo a trvalo to celých 12 dní..včera jsem dostala hnědavý výtok a bolesti zad. Má otázka zní, je to všechno ještě v pořádku? Děkuji

  • Ahoj,

   co popisuješ nezní v nepořádku, zezačátku jsou takovéhle výkyvy poměrně normální:)

Diskuze je uzavřena.