Domů Rodina & Škola Cestování Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

1

Blíží se nám vysvědčení a nimi i pololetní prázdniny prodloužený víkend plný volného času a odpočinku. Pokud ještě nemáš plány a bydlíš blízko Kladrub nad Labem, navštiv tamní Národní hřebčín. Svým programem a širokou nabídkou si zde každý příznivce koní přijde na své a užije si zde nezapomenutelné chvíle.

Starokladrubští koně

Nejdůležitější areál je tady jistě stáje starokladrubských koní. Tito koně jsou chování více než 400 let a představují nejstarší původní české plemeno a zřejmě taky jediné vyšlechtěné speciálně po tažení kočárů. Národní hřebčín má dlouhodobě k dispozici cca 30 plemenných hřebců a 130 plemenných klisen takže je opravdu na co pohledět.

V dnešní době, době automobilů a MHD, již nejsou na kočáry tolik vyhledáváni. To však neznamená, že koně nemají jiné využití. Skvěle hodí pro soutěže spřežení a klasickou drezuru. Pro svoji klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využívání pro hipoterapii (terapie koňmi) a jsou ideálními partnery pro volnočasové ježdění. Starokladrubské koně můžeme ovšem potkat i v parcích a ve městech, jako jsou Pardubice, Ostrava či Praha, kde jsou koně využíváni pro pracovní účely u jízdní policie.

Návštěvní okruhy

Mimo koní, areál nabízí mnoho zajímavých okruhů. Jedním z nich je například historická kočárovna. V této expozici si můžeš zblízka prohlédnout kočár samotného T.G. Masaryka, prvního československého prezidenta, zjistit jak se stavěli dříve sáně či prozkoumat spletitou historii chovu koní v Kladrubech.

Nesmíme zapomenout ani na tamní zámek a na osudy jeho majitelů- císaře Františka Josefa I. a jeho manželky, císařovny Alžběty, zvané Sisi. Jestli o těchto významných osobnostech slyšíš poprvé, nemusíš se bát, jejich osudy jsou tady významně propleteny s celým zámkem. Průvodce Tě provede dvanácti nádherně zařízenými pokoji, nechá Tě nahlédnout do kostela, který zde manželský pár nechal postavit.

Pokud hledáš něco akčnějšího, nemůžeš nenavštívit jejich rozhlednu. Tato 17 metrů bývalá vodárenská věž Ti nabídne pohled na celý areál hřebčína z ptačí perspektivy.  Taky si můžeš projít Naučnou stezku krajinou, která skrývá mnoho o historii Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní. Okruh je dlouhý cca 5 kilometrů takže se jedná spíše o příjemnou procházku. Nesmíme opomenout ani jízdu v kočáře či přehlídku koní.

Cena

Cena návštěvy se odvíjí podle toho, co chceš navštívit a co zde chceš zažít. Cena vstupného se odvíjí od 50 do 250 kč a hřebčín nezapomíná ani na skupiny. Proto vezmi kamarády či rovnou celou rodinu a užijte si společný výlet za snížené vstupné. Pamatuj však na to, že pokud půjdete ve více než 10 lidech, je nutná rezervace předem.

Pololetní prázdniny

O pololetních prázdninách a následujícím víkendu, tj. ve dnech 4.–6. února 2022 se zde můžeš těšit na celou řadu akcí- můžeš navštívit císařský zámek anebo zavítat do historické kočárovny. Pro děti zde bude h připraven soubor zábavných starokladrubských omalovánek, hádanek a kvízů. Navíc pokud se Ti poštěstilo a budeš mít vysvědčený se samými jedničkami nebo s vyznamenáním dostaneš vstup na jednu prohlídku zcela zdarma.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem jsou skvělou volbou pro milovníky koní a historie, co nechtějí jen o dějinách číst ale zažít si je na vlastní kůži.  Nezapomeň navštívit jejich web https://www.nhkladruby.cz/, kde se dozvíš vše, co Tě zajímá.

Určitě nám dej vědět, jak se Ti výlet líbil.

Diskuze je uzavřena.