Domů Rodina & Škola Volný čas Nauč se psát ATF!

Nauč se psát ATF!

22

Když se řekne psaní ATF, co si vybavíš? Říká ti to něco? Myslím, že v dnešní době, by to hlavně té mladší generaci mělo říkat hodně. V době, kdy jsou počítače na prvním místě u většiny zaměstnání, ve školách – jak už na ZŠ, tak i VŠ, bys měla vědět, že zkratka ATF znamená All Ten Fingers, tedy v překladu: Všech deset prstů. Co to konkrétně znamená? Pokud to nevíš, nebo se o tom chceš dozvědět něco víc, přečti si následující článek.

Těm bystřejším už to určitě došlo, v počítačovém světě znamená ATF psaní všemi deseti prsty. Je to metoda psaní na klávesnici, kdy můžeš dosáhnout mnohokrát větší rychlosti než při psaní jedním či dvěma prsty a koukáním se na klávesnici.

I když si říkáš: Na co bych to potřebovala? V současné době se to doopravdy hodí – počítače jsou všude a když se budeš později hlásit do zaměstnání, tím větší máš šanci, že se dostaneš – pokud půjde o různé sekretářky, zapisovatelky a jiné kancelářské práce. Metoda psaní všemi deseti se totiž počítá jako plus a čím dřív začneš a naučíš se to, tím lépe pro tebe.

Já sama touhle metodou píšu už od prvního ročníku střední školy, kde jsme měli přímo předmět, kde nás učitelka měla naučit psát všema deseti. Hrozně jsem se ze začátku vztekala a myslela, že snad z toho předmětu propadnu, protože mi to vůbec nešlo. Časem a hlavně tréninkem psaním na klávesnici, jsem začínala získávat ten potřebný cvik a šlo to lehčeji a lehčeji a na konci prváku jsem to už zvládala skoro profesionálně.

Rozhodně se ale nemusíš bát, že výuka trvá celý rok, tak dlouho to vůbec nemusí být. Na školách to učí pomaleji, protože mají vymezený počet hodin, ale existují různé počítačové programy, kdy se to můžeš naučit zcela sama za dva měsíce. Záleží jen na tom, jak moc ti to půjde.

Hmatová metoda spočívá v zapamatování kláves a pohybu prstu… např. já si pamatuji, že když levým malíčkem zmáčknu klávesu, napíšu A. Nebo kdy pravým ukazováčkem udělám pohyb doprava dolů, zmačknu M. Nejdříve se musíš naučit správný prstoklad – jak na jakých klávesách mají prsty v klidovém stavu spočívat – všimla sis někdy na klávesnici zarážek u F a J? Ty slouží, aby jsi jen po hmatu, bez očí poznala, kde máš mít ukazováčky a podle nich si můžeš srovnat ostatní prsty.

Nic se nemusíš učit nazpaměť jako dějepis – stačí jen neustále si opakovat ten pohyb prstem na klávesu a přidávat k němu ostatní naučené pohyby k jiným klávesám. Za pár lekcí budeš umět psát po tmě, po slepu a velice rychle. Moje rychlost psaní se pohybuje okolo 250 – 350 úhozů do klávesy za minutu a toho ušetřeného času při psaní – paráda:)

Pokud u Vás ve škole tento předmět nemáte a ani na střední ho mít nebudete, prodávají nespočet knih a učebnicí, podle kterých se to můžeš naučit. Pokud nechceš utrácet, stačí se jen podívat na internet, kde jsou přímo výukové programy – uloz.to, slunecnice.cz, stahuj.cz – tady je všude najdeš.

Předchozí článekTipy pro levnější nakupování/oblékání
Další článekO umění: Chůze na podpatku
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

22 KOMENTÁŘE

 1. Ju zkusim to .. pristi rok to budu mit na skole tak at tam nepridu jako uplnej nouma :D .. Akorát jsem vsude nasla jen demo verze.. nedoporučila bs nakej program na to ? :)

 2. Mně to řekne…a hodně :D
  Každodení páteční 1. hodina…něco naprosto šílenýho (dnešní moje trojka :D)

 3. Dobré rady!zkusím!Já nesnáším ATF když se mi to nepovede mám za 5 ,(

 4. Tak já teda celý tento školní rok bojuji v prváku na gymplu právě se psaním všemi deseti. Moje rychlost je tragická a protože jsem strašná trémistka, tak když z toho píšeme test, vždycky to hrozně zmastím :((. Moje rychlost se v nejlepším případě pohybuje mírně nad 130 úhozů, s roztřesenými a zpocenými prsty ve škole jsem však ráda za 118-120. Nevíte, co mám s tou svojí nervozitou dělat? Nic nepomáhá, osvědčené metody selhávají a strašně mě to štve. Přitom když například píšu všemi deseti tenhle koment, jsem úplně v pohodě a jde mi to rychle. Navíc psaní všemi deseti využívám i při tvoření mého příběhu, který přidávám na stránky, na které je moje přezdívka odkazem (ne tohle není reklama =]) Takže k něčemu to asi je, i když to při IVT ničí moje chudinky nervy nepředstavitelným způsobem.. :D

  • Znám to moc dobře – taky jsem ten první rok bojovala s třesoucíma se rukama a hroznou trémou. Řeknu ti rovnou, že na to nic nepomáhá – zkus se uklidnit pravidelným dýcháním, jídlem a pitím před hodinou, ale znám to a jen tak to překonat nejde. Jde hlavně o zvyk – já až ve druháku jsem začala ztrácet na té nervozitě, pak to jde lehčeji, takže tomu dej čas a trénuj:)

   Jinak mám za sebou i státnice bez jakékoliv nervozity a když si vzpomenu na prvák, no jéje:D

 5. Máme ve škole předmět Písemná a elektronická komunikace – učíme se zde psát všemi deseti, máme 2 hodiny týdně (chodím na ekonomické lyceum, např. obor obchodní akademie má 3 hodiny týdně) a moje rychlost se teď pohybuje kolem 210 čistých úhozů za minutu. Tenhle měsíc máme limit 130 čistých úhozů za minutu, takže mám do konce prváku ještě naštěstí náskok :-). Doufám, že mi to půjde ještě lépe a budu se zlepšovat – jsem 3. nejlepší ze třídy a strašně mě to těší! :-) Až budeme umět psát všechny písmena, tak začneme psát dopisy atd.
  Jednou jsem nad tím přemýšlela a myslím, že by se psaní všemi deseti prsty mohlo vyučovat na základních školách třeba při hodinách informatiky. Při dnešní době, kdy každý na počítači tráví hodiny týdně, by to bylo rozumné. A když se lidi hlásí do práce, tak je výhoda, když mají ten certifikát o tom, že umí psát všemi deseti. :-) Práce jim jde rychleji od ruky a tak. :-)
  O letních prázdninách, před nástupem na střední školu, jsem se chtěla doma naučit psát všemi deseti prsty a mít náskok, ale musím říct, že jsme měla sklony podvádět, když mě nikdo nehlídal. :D A také jsem špatně seděla u počítače, nohy překřížený.. Teď si konečně uvědomuji a hlídám, jak mám u toho počítače sedět. A taky prý nebudeme mít celulitidu a křečový žíly při správném sezení! :D

 6. atf nenávidim. máme to za předmět ve škole a máme debilní klávesnice o kterých učitel říká že jsou nejlepší na světě. kvůli tomu se nedostanu na tu moji vysněnou školu

  • Ono hodně záleží na co jsi zvyklý. Já jsem třeba byla zvyklá ve škole psát denodenně na klasických vysokoprofilových klávesnicích, přišly mi v pohodě. Pak jsem si ale koupila notebook, který měl klávesy nízkoprofilové a vůbec jsem tam psát nezvládala a dělalo mi to ohromné problémy, musela jsem si dlouho zvykat. To je hodně problém – často je člověk zvyklý na notes a přitom ve školách je jiný typ:)

 7. Tak já teda píšu ve škole i doma s programem ZAV. Prvních 100 lekcí je zdarma a určitě stojí za zkoušku ;-)

Diskuze je uzavřena.