Organizujeme sešity (podle Mers) Zatím bez hodnocení.

Už docela dlouho slibuju článek k tématu školy – konkrétně na organizaci školních pomůcek a sešitů. Vzhledem k tomu, že jsem před malou chvílí napsala a zveřejnila text, který se školy také trošku dotýká, řekla jsem si proč z dnešního dne neudělat den, který by byl zaměřený na školu, protože ať si to připustíte nebo ne – první školní den se nám rychle blíží (nyní budeme držet minutu ticha!).

I proto jsem tedy nafotila pár fotek a jsem rozhodnutá napsat pár řádků k tématu školních sešitů. Vzhledem k tomu, že tahle věc je hodně individuální a zatímco někdo, bude nadávat jak strašně nepřehledně to řeším, někomu dalšího se můj styl bude zdát zase moc přehnaný. I proto jsem do závorky k názvu dala “Podle Mers”, protože je doopravdy jen podle mě, neříkám Vám, jak se to má správně dělat nebo jak to musíte dělat – zkrátka jen budu ráda, když se najde někdo, koho tahle zmínka třeba inspiruje a když se podělíte o to, jak vypadají vaše sešity nebo školní pomůcky, budu moc ráda.

Sešit vs design

Do dnešní doby jsem, jestli si dobře vzpomínám, nenarazila na žádný jak praktický tak hezký sešit. Ty velké, s hezkými linkami a ty hodně praktické mají většinou ošklivý obal a i když se mi možná budete smát, já vzhled sešitů hodně řeším. Stejně tak jako řeším design kosmetiky, řeším i tohle a nepřipadá mi to už ani nijak divný. Když mám totiž všechno přehledně a hezky uspořádané a všechno nějak vypadá, tak hned se mi z toho lépe učí a celkově mám z toho i větší radost (dobře, zní to trošku divně…).

A protože se mi nechce utrácet stovky za sešit, který je praktický a i vypadá hezky většinou to řeším po svém. Doma mám spoustu kusů docela pěkných tapet (moje nejoblíbenější je semišová fialová, kterou už jste tu několikrát mohli vidět a vidíte jí i na obrázku) a těmi zkrátka sešity vždy polepím. Jsou jednobarevné, líbí se mi víc, není to ani tolik práce, pokud jste trošku šikovné a máte dobré lepidlo.

Zvýrazňuji! 

Zvýrazňovače jsou pro mě alfou&omegou. Zkrátka jsem učební typ, pro který je dost podstatné, mít sešit alespoň trošku barevně zvýrazněný. Když si pak potřebuju na něco vzpomenout, mnohem lépe se mi vybavuje umístění na stránce a často si pak i kvůli tomu vzpomenu na konkrétní věc, kterou potřebuji.

Upozorňuji, že to nemusí pomoci každému, záleží jaký učební typ jsi. Pokud jsou pro tebe barvičky stejně tak důležité, je dobré koupit si zvýrazňovače a podtrhávat nebo zaškrtávat to nejdůležitější. Já sama dělám tu věc, že ke konkrétní barvě mám přiřazenou důležitost. Co je oranžově je pro mě nejdůležitější (hlavní nadpisy, extra důležité definice, vzorce apod.), žlutě podtrhávám co je důležité méně.

Stejně tak to dělám i ve scriptech, která často dostáváme (nebo kopírujeme učebnice). Často je tam neuvěřitelné množství textu a bez barev se tam zkrátka nevyznám!

Dvakrát a pořádně! 

Pro spoustu slečen, které teprve na střední půjdou (nebo na vysokou), může být hodně velké překvapení to, že hodně učitelů nediktuje zápisy přesně v tom tvaru, v jakém si do sešitu máš psát. Spousta z nich zkrátka o hodně jen mluví, často upozorní na důležitou věc a je jen na tobě, abys vše stihla napsat a vytáhla si z toho to podstatné. Samozřejmě záleží na konkrétním učiteli, i na střední jsou takoví, kteří jsou v tomhle na “úrovni” první třídy, někteří zase na úrovni VŠ.

I kvůli tomu, mám na ty hodně důležité předměty (u mě je stěžejní třeba Farmakologie) dva sešity. Jeden mám na to, abych si do něj psala o hodině. Zkrátka do něj píšu všechnu látku, to co nám profesorka řekne, vpisuji si poznámky, když něco překouknu tak pořádně škrtám. Jenže já nejsem typ člověka, který by se ze sešitu, který je takhle nepřehlený mohl učit. Proto dělám to, že o přestávkách nebo pauzách (kterých máme spoustu) si učivo toho dne přepisuji do druhého sešitu, který je přehledný, řadím tam vše podle důležitosti a podle kterého se učím.

Jak totiž můžeš zjistit, spousta učitelů je hodně nesystematická (hlavně externisti, kteří s učením nemají takovou praxi – u nás to jsou doktoři nebo lékárnice) a když přejde k další látce, najednou si vzpomene, že u té předešlé na něco důležitého zapomněl a ty musíš rychle vpisovat poznámky a škrtat a snažit se tam ty zapomenuté důležité věci vmáčknout. Kvůli tomu mám na ty hodně důležité předměty dva sešity.

Elektronicky

Určitě si teď spousta lidí řekne: “Vždyť je na vejšce, tam se přeci mohou bez problémů používat notebooky!” Ano, to máte pravdu, mohou. Jsou rozhodně běžnější než na základních nebo středních školách (snad každá VŠ má v dnešní době v celém areálu WIFI připojení). Problém je ten, že máme spoustu odborných předmětů, kam malujeme, píšeme vzorce a to se do wordu úplně přesně nakreslit nedá nebo to zabere víc času a najednou zjistíš že nestíháš.

Stejně tak nemůžeme notebooky nosit do laboratoří a proto se na notebook a elektronické zápisy tak úplně nespoléhám, i když jsou předměty, ve kterých notes otevřu a píšu si ve wordu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

34 komentářů

 1. Tvůj systém je bezvadnej ;) Já jdu teda teď do devítky a pořád to beru,tak že jsem na základce,že to není třeba,ale tak ono v devítce jsem už dost stará,abych to měla více přehledně.Né ale psaní sešitů mě hrozně bere,takže mám všechno barevné a přehledné,je to prostě lepší ;)

 2. Viac školských článkov!!! :) tento je super.

 3. Krásný článek Mers! A super nápad s tou tapetou na sešit!

 4. Úžasný článek Mers! Já jsem do teď taky nenarazila na nějaký pěkný sešit, buď jsou jen pro prvňáčky nebo jsou takové nudné, bez nápadu :)
  Já si sešity taky většinou takhle polepuju :) a se zvýrazňovačema to máme stejné, bez nich bych se nemohla učit

 5. Moc dobrý článek :))

 6. Biký Horan.

  Se vším ve článku musím souhlasit! Zřejmě jsme stejný učební typ. Jen s těma sešitama – já si většinou najdu nějaké opravdu pěkné, nebo si je vyzdobím fixama, vnitřek moc neřeším. Bez zvýrazňovačů a barevných propisek ani ránu! :)
  V poslední škole uvažuju nad stejnou kariérou jako ty. Chtěla bych se zeptat, jestli tě škola baví, jestli je to lehké, nebo hodně těžké.. a kam jsi chodila na SŠ? Na gympl nebo už střední má na tohle přímo zaměření? Díky. :)
  PS: Máš úžasný písmo! :O

  • Chodila jsem na úplně jiné zaměření SŠ (měla jsem sociálně-zdravotní obor). Jediné co teď ve škole z týhle SŠ využiji je anatomie, kde jí bylo vážně dost.

   Jinak škola mě hodně baví, jsou předměty které mě tak nezajímají, ale většinou ty stěžejní/odborné jsou zajímavé a ráda na ně chodím (až na vyjímky). Jinak – lehký, těžký.. Jak pro koho – myslím, že pro slečny s gymplem, zdrávkou apod. to nebude nic strašného, i když ty začátky můžou být těžký než si člověk zvykne, ale rozhodně se nejedná o nic úděsnýho. Pokud tě takové věci baví a dokážeš si práci v lékárně (nebo zkrátka celkově s léky) představit, tak si myslím, že to půjde:)

   Jinak existují střední školy které jsou přímo chemického rázu a ty jsou na tohle hodně vhodné. Jak ale vidím na sobě, vystačíš si se skoro každou pořádnou střední školou:)

   A děkuju! :)

 7. Ahoj Mers, tenhle článek je úžasný. Určitě se budu tebou inspirovat. Je to dobrý nápad. Bez zvýrazňovačů a barviček to není ono, líp mě pak baví to učivo a je to přehlednější. Vzhledem k tomu, že už v pondělí začíná škola, tak se to hodí a ocenila bych takových článků tady více. :))

 8. Úžasný článek.
  Teď jdu do devítky na ZŠ, ale i tak se ty rady hodí. Já všechno v sešitech mám upravené a zvýrazněné a o hodně líp se mi z toho učí. Když mi kámoška třeba půjčí svůj sešit, abych se to naučila z jejího tak se nic nenaučím. Přece jenom jsem zvyklá na ten svůj styl psaní, upravování a tak…
  Jinak máš moc zajímavé písmo. :)
  Prosila bych víc článků a rad takhle o škole a učení.. :)
  Měj se. :P :)

 9. Ahoj Mers, jelikož nastupuji na vejšku nevíš, kde bych sehnala nějaký pěkný diář? Třeba i na internetu.. děkuji za odpověď :)

 10. ahoj mers.. skvělý článek,určitě si sešity polepím!:)
  je to super nápad,škoda že mě nenapadl dřív :D :/ určitě bych,stejně jako ostatní holky uvítala další články ke škole :) super! :))) pěkný zbytek prázdnin :))

 11. Ahoj, neznáš taKOVÉ ty sešity Pignanature? Stoji skoro jako ty normální, ale jsou vážně krásné, já si je někdy kupuju i jen tak, protože se mi prostě chce mít nějaký jiný motiv :D si je vážně zadej do google a podívej se po nich v obchodě Mers

 12. Ahoj Mers,

  děkuju moc za článek, je úžasnej a mně pomohl..:-) Já si v sešitech taky podtrhávám a zvýrazňuji, ale nenapadalo mě, mít určitou barvu na určitou věc, to určitě zavedu, děkuju..! :-) A to s těmi tapetami se mi moc líbí, můžu se jen zeptat, jakým lepidlem je lepíš?

  A píšeš vážně krásně..:-)

  • Mersmerize

   Ahoj,

   používám lepidlo přímo určené na tapety, ale jde to i klasickým vteřinovým + lepidlem na papír:)

 13. Já místo sešitu používám šanon – http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRTvdpSoSQCRTgPv5qWZpqAPaBpS9hwXizzBLLTOYqysbQkQepV&t=1 Je velký jako A5 takže se vejde do každé kabelky, ale zároveň do něj jde dát dost papírů. A když mam nějaký zápisek nepřehledný nebo ošklivý, nemusím hned přepisovat celý sešit, ale jen ten jeden konkrétní papír. A taky mi příjde praktické, když mám všechno pohromadě.

 14. Tvůj systém je skvělý :) Sešity si vedu podobně, bez zvýrazňovačů a barev nežiju, pomáhá mi to lépe se všechno naučit :)

 15. FloSii McCartney

  Taky se nemůžu učit, když nemam přehledný zápisky, proto si to vždycky při učení musim přepsat ještě jednou na papír, ze kterýho se to pak učim. ^^

 16. Skvělej článek! Moc se ti povedl:) Mers,ted nastupuji na střední školu a dost se toho bojím.Co mám očekávat a jak se mám chovat ten první den? Nemáš nějakou radu? Moc by mi pomohla.Děkuju.

 17. Ahoj Mers,
  super článek!S těmi sešity máš pravdu,když už jsou praktické.jsou ošklivé,ty hezké i praktické)krásné,modré slabé linky,zaoblené)stojí jden třebas 13 kč.Ale nodolala jsem,a koupila si ho :)Jinak,já to řeším tak,že si ho pomaluju gelovkama,hezky nadpíšu a je to :)Jinak,taky podtrhuji,pomalovávám,kreslím :)Hned je to přehlednější.Když se mi nepovede stránka,hned přepisuji.Jen tak dál.

 18. jsem uchvácená tvým písmem.. jsem teď v osmičce a už jsem rozhodnutá o zdrávce..;)) A jinak na úpravu sešitů jsem magor..;D Stačí aby něco bylo trochu nehezky napsaný a hned to přepisuju..:D A tvůj styl se mi líbí..;) Já to dělám tak, že mám každou látku jinou barvou..;) Mám fotografickou pamět, takže když při písemce hleám v nějaký látce tak si třeba jned vzpomenu, že ji mám zeleně, růžovou nebo fialovou..:D Jinak sešity bych nosila taky takhle otapetovaný jenže učitelé chtěj přesně předepsaný sešity a pokreslit si je nebo otapetovat zabili by nás..;D

 19. Ahoj, dáváš výborný rady :) S těma sešitama je to tak, vždycky se mě někdo zeptá, proč na tom mám samolepky a takový blbůstky, ale člověk se hned na učení dívá jinak, než když má nějakej kus hadru :)Jen zvýrazňovače nepoužívám, protože se mi kdovíproč nelíbí, místo nich používám normální fixy a pastelky :)

 20. Tak,

  tenhle článek je BOMBOVEJ!!

  To s těma zvírazňovačema mě nenapadlo, taky je sice používám ale je super nápad si podtrhovat informace podle důležitost´. Já to vždycky nějakou barvičkou podtrhnu a pak to neřešim.. To s dvěma´sešitama je taky super, a ty tapetky taky, no ono je to celý skvělí!
  Tenhle článek je ČŮPLL :D

 21. Ja mam sesity barevny jak duhu…:-D To s tou tapetou je skvely napad, ozdobim si konecne fyziku.
  Jesteli hledas nejaky pekny sesity (obal) tak zkus jiz recenou pigmunatur, oxygen a suncet city

 22. Ahoj :) Máš v tom dobrý systém a dáváš skvělý rady (nemluvím jen o tomto článku!). :) Abych pravdu řekla, jsem na to úplně stejně jako ty. Když mám sešit v nepořádku a mám tam škrtance a prostě se mi celkově nelíbí, musím si ho přepsat, protože bych se z něj ani nemohla učit. A ještě jednu věc máme společnou :) Studujeme stejný obor, já chodím teda na střední školu. Ale je to škola chemická a na výšku půjdu pravděpodobně na farmacii :) Jinak se mi tvoje stránky moc líbí! Obdivuju tě, jak tohle vše dokážeš napsat a vymyslet ;)

 23. ahoj, moc mi tvůj článek pomohl já jdu v zíří do prvního ročníku na střední škole (podruhé) a protože přestupuji na těžší školu tak chci mít krásně a vzorově připravené sešity abych se z nich snáze mohla učit. Jinak moc pěkný článek pomohl nejenom mě, jen ta dál ! :)

 24. Ahoj, jsem stejná. Taky si zvýrazněním pomůžu :) . Ale používám 4 barvy tak mám trochu jinak důležitost :) Mimochodem, hezké písmo :)

 25. Víc školních článků. Tuten je super trochu jsem se tebou inspirovala.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist