Domů Tělo & Zdraví Menstruace Plodné x neplodné dny Zatím bez hodnocení.

Plodné x neplodné dny Zatím bez hodnocení.

6

V menstruačním cyklu se během toho jednoho měsíce děje mnoho a mnoho změn, které by každá dívka a žena měla znát. Menstruace není jen krev, není to jen bolest. Menstruace nám dává tu možnost mít děti a založit si svou rodinu, i z téhle stránky se to musíme naučit brát.

A často se stává, že se s naším cyklem něco děje a my tomu nerozumíme. Ne proto, že by to bylo nevídané, ale protože spousta dívek není o ovulaci a plodných dnech vůbec informována a tedy neví, co se s jejím tělem děje.

Takže tenhle článek bude zaměřen jak na mladší dívky, které menstruaci teprve čekají (možná se leccos dozvědí), ale i pro ty, které už menstruaci mají a vedou i sexuální život – v tomhle ohledu jim znalost těhle věcí může prospět. Nikdy bys totiž neměla začít sexuálně žít, pokud nejsi dostatečně informovaná.

Co je to ovulace?

Ovulace je jednoduše ale pravdivě řečeno – uvolnění vajíčka z vaječníku.

Každá žena (v přirozeném stavu) má dva vaječníky, které se střídají a jednou do měsíce jeden vaječník uvolní vajíčko. Uvolnění vajíčka = ovulace

Co jsou to plodné dny?

Plodné dny, jsou dny, kdy je největší pravděpodobnost, že se při pohlavním styku spermie spojí s vajíčkem a dojde k otěhotnění, tudíž se žena dostane do jiného stavu.

Samozřejmě, otěhotnění je možné i v jiné dny, ale právě v ty plodné je to nepravděpodobnější.

Kdy jsou plodné dny?

To je u každé ženy jiné. Obecně se ale udává, že plodné dny jsou cca 13. – 16. den po menstruaci (rozmezí 3 dnů před a po ovulaci)

Jak mohu vypočítat své plodné dny?

Metod je více. Jedna z nejpoužívanější je vedení menstruačního kalendáře a měřením bazální teploty (teplota měřená v konečníku ihned po probuzení). Žena celý měsíc sleduje svou bazální teplotu a poté určí plodné dny. Jsou to 3 dny před a 3 dny po zvýšení o cca 0,5°C.

Další způsob je mnohem jednoduší a to je měření pomocí ovulačních testů/tyčinek. V lékárnách jich je k dostání spousta, stačí si jen vybrat. Ovulační test určí dva až tři dny nejvhodnější pro početí.

Většina dívek nepotřebuje počítat své plodné dny, je to v podstatě k ničemu, protože pokud vedeš aktivní sexuální život, měla bys mít pořád stejně spolehlivou ochranu před otěhotněním.

Je to užitečné hlavně pro ženy, které se chtějí cíleně dostat do jiného stavu, právě díky výpočtu plodných a neplodných dnů

 

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článek3x Outfit na perfektní rande
Další článekStrie – jak se jich zbavit?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

6 KOMENTÁŘE

    • neplodných dnů je nejvíce, ale každá slečna je má trošku jinak (nejčastěji jsou plodné dny 13. – 15. den po menstruaci), ale i přes to, je možné otěhotnět při nebo po menstruaci.

  1. jen jsem chtěla doplnit, že plodné a neplodné dny jsou přesnější pouze pokud má dívka menstruaci pravidelnou, tedy pořád ve stejný den po 28 dnech, jinak je tato metoda na nic.

  2. Ahojky, chtěla jsem se zeptat (jsem doooost neinformovaná) když budu chtít otěhotnět tak kondom nemusíme mít? nebo jak to je?

    • Ahoj, pokud opravdu chceš otěhotnět, vysaď veškeré antikoncepční metody, které používáš – kondom, pesar, hormonální antikoncepci atd.

  3. dory den,mam dotaz,stala se nam nehoda v mozny plodny den.je pravde podone,ze udu tehotna?diky za odpoved.

Diskuze je uzavřena.