Postinor recenze – antikoncepce „Po“ – Všechny informace 4.78/5 (9)

Postinor – Dívky, které již sexuálně žijí, mají partnera nebo si zkrátka čas od času rády užijí by měly rozhodně vědět maximum o možné ochraně a o problematice, jak pohlavně přenosných chorob, tak i rizicích těhotenství. Ono totiž často pár minut zábavy může mít za následek probdělé noci a pořádný strach, kdy litujeme, proč jsme se nezachovali jinak.

Postinor je jednou z možností, kterou by rozhodně všichni měli znát a to nejenom z té kladné stránky, kdy nám může pomoci z mnoha budoucích problémů, ale tak i z té špatné stránky, kdy může spoustu problémů způsobit a to hlavně těch zdravotních.

Co je to postinor?

Postinor, tzv. antikoncepce „po“ je pilulka, která zabraňuje nechtěnému těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Je tedy řešením pro spoustu párů, které udělali chybu a nepřejí si být rodiči ani tuto možnost riskovat.

Kdy postinor užít?

Postinor se užívá po nechráněném pohlavním styku, kdy může dojít k oplodnění vajíčka spermií. Tedy pokud nepoužijete žádnou dostupnou ochranu jako je hormonální antikoncepce nebo kondom či v případě, že antikoncepce selže (prasknutí kondomu). Pilulka se musí užít do 72 hodin po pohlavním styku a čím déle to odkládáš, tím větší je možnost, že pilulka nebude fungovat.

TOP NABÍDKA

Kde postinor sehnat?

Ještě před několika měsíci byl postinor dostupný pouze na lékařský předpis v lékárnách. Od 28. listopadu 2011 ale můžeš přijít do lékárny s občanským průkazem (pokud už ti bylo 16 let) a lékárník ti po podepsání několika papírů a podrobným seznámením postinor může vydat. Ale pozor – většina lékárníků vydání postinoru bere velice vážně a proto ti ho vydají pouze na tvou občanku a většina z nich ho i odmítne vydat tvému příteli, i když mu bylo šestnáct a má občanský průkaz. Je totiž velice důležité informovat dívku o možných rizicích. Pokud je ti méně než šestnáct let, musíš zajít ke svému gynekologovi a o předpis požádat.

Kolik stojí?

Postinor rozhodně není nic levného, co by se mohlo užívat jako klasická ochrana. Záleží na cenové nabídce a tedy se může cena o něco málo lišit. Průměrně ho ale seženeš mezi 400 – 600 kč. Je to jednorázové, tedy dostaneš pouze jednu dávku postinoru.

Jak ho užívat?

V balení jsou dvě tablety. První musíš užít ihned po nechráněném styku (nejpozději do 72 hodin) a druhou tabletku za 12 hodin po té první. S veškerými informacemi tě však seznámí lékař, popř. lékárník a samozřejmě info najdeš i v příbalovém balení. Postinor nepatří mezi klasicky předepisovanou antikoncepci – je to nouzovka, nouzové řešení, které by mělo přijít pouze ojediněle v kritické době.

Jak funguje?

Není to potrat jako takový – díky mnoha hormonům které postinor obsahuje zabraňuje uhnízdit se oplodněnému vajíčku v děloze, tudíž má od klasické interupce své výhody. Rozhodně ale není dobré si s touto pilulkou zahrávat.

Jaké jsou jeho výhody?

Moc jich není. Mezi ty nejdůležitější patří, že se tak zabrání invazivnímu potratu a velkému množství nechtěných, odložených dětí. I tak je ale nutné si užití pořádně promyslet a samozřejmě ještě důležitější je promyslet si to, jestli za to ten nechráněný sex vážně stojí.

A nevýhody?

Není stoprocentní, u některých žen uhnízdění vajíčka trvá kratší dobu a postinor nestačí zareagovat, tedy k těhotenství může dojít. Je to velice agresivní lék, který ti může naprosto rozhodit organismus, menstruační cyklus. Má velkou řadu nepříznivých účinků – zvracení, bolest břicha, bolest v prsou aj.

Postinor má své využití, o tom není sporu. Vždy by ses o jeho kladech a záporech měla pořádně informovat a chovat se zodpovědně. Sex není jen legrace, kterou si můžeš krátit čas, musíš umět přijmout rizika, která z něj vyplývají a umět je řešit. A upřímně? Ne každý, kdo se sexuálním radovánkám oddává, to doopravdy umí

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

11 komentářů

 1. Moc pěkný článek:)!!

 2. Skvělý článek:)

 3. Ďakujem za tento článok. Aj keď som ešte po zákonom a so sexom chcem začať tak o 4-5, možno 6 rokov, o takýchto ‚po tabletkách‘ viem už nejaký ten piatok :) Ale nevedela som, čo to vlastne prináša – netušila som o nevýhodách, a preto je to pre mňa prínos. Viem čo ma čaká, a že toto je IBA posledná slamka pre topiaceho sa ;)

 4. Moc hezký článek, a děkuji za nové informace do života. :)

 5. Hóóólky fakt úžasný článek, alespoň už wím, že když si to zas někde na diskotéce s nějakym rozdám, kámošky, kterým už je 16 mi to můžou v lékárně wyzvednout a naši nic se wůbec nemusej dozvědět, že už nejsem panna!! M. 13 r. Duchcov

 6. Hóóólky fakt úžasný článek, alespoň už wím, že když si to zas někde na diskotéce s nějakym krásnym klukem rozdám, kámošky, kterým už je 16 mi to můžou v lékárně wyzvednout a naši se do mejch 15 let nemusej dozvědět, že už dávno šukám!!
  M. 13 r. Duchcov

  Odpovědět

 7. Ahoj Mers, jen ze zvědavosti – proč ti ho v lékárně vydají až od 16 let? Občanku přece dostáváš už v 15 a stejně tak od 15 můžeš být sexuálně aktivní. Zajímám se, protože mi to přijde zvláštní :-)

  • Je to zvláštní, ale je to tak. Nemá to žádný extra velký důvod, je to hlavně kvůli tomu, že v 15ti tělo není úplně vyvinuté (po tom ženském hledisku) a tak postinor a escapelle mohou udělat pořádný zmatek v těle. Proto je důležité aby to měl pod dohledem lékař a dívky si to „nepředepisovaly“ samy. Samozřejmě v 16ti to zas takový velký rozdíl není a pořád je to dost „na houby“, ale je to pořád lepší než ten 14 – 15 rok života.

 8. Ahoj.Chtěla bych se zptat do jaké doby po použití prášku bych měla začít krvácet nebo jen trošku špinit. Děkuju předem. ;)

 9. Ahoj,tak jsem si dneska vzala jeden prášek-16 hod od sexu :/ další prášek si vezmu za 12 hod.Chci se ale zeptat,kdybych měla dostat menstruaci.Měla mi začít za 3 dy,tak se chci zeptat,kdy ji mám cca dostat.Děkuji Ti moc za odpověd!

 10. Jeden takovej dotaz, se svou slečnou sem se miloval před 3 dny zabere ji nouzová antikoncepce 4-5 dni po sexu? Díky všem za odpovědi :)

TOPlist