Domů Sex & vztahy Antikoncepce Postinor recenze – antikoncepce „Po“ – Všechny informace

Postinor recenze – antikoncepce „Po“ – Všechny informace

11

Postinor – Dívky, které již sexuálně žijí, mají partnera nebo si zkrátka čas od času rády užijí by měly rozhodně vědět maximum o možné ochraně a o problematice, jak pohlavně přenosných chorob, tak i rizicích těhotenství. Ono totiž často pár minut zábavy může mít za následek probdělé noci a pořádný strach, kdy litujeme, proč jsme se nezachovali jinak.

Postinor je jednou z možností, kterou by rozhodně všichni měli znát a to nejenom z té kladné stránky, kdy nám může pomoci z mnoha budoucích problémů, ale tak i z té špatné stránky, kdy může spoustu problémů způsobit a to hlavně těch zdravotních.

Co je to postinor?

Postinor, tzv. antikoncepce „po“ je pilulka, která zabraňuje nechtěnému těhotenství po nechráněném pohlavním styku. Je tedy řešením pro spoustu párů, které udělali chybu a nepřejí si být rodiči ani tuto možnost riskovat.

Kdy postinor užít?

Postinor se užívá po nechráněném pohlavním styku, kdy může dojít k oplodnění vajíčka spermií. Tedy pokud nepoužijete žádnou dostupnou ochranu jako je hormonální antikoncepce nebo kondom či v případě, že antikoncepce selže (prasknutí kondomu). Pilulka se musí užít do 72 hodin po pohlavním styku a čím déle to odkládáš, tím větší je možnost, že pilulka nebude fungovat.

TOP NABÍDKA

Kde postinor sehnat?

Ještě před několika měsíci byl postinor dostupný pouze na lékařský předpis v lékárnách. Od 28. listopadu 2011 ale můžeš přijít do lékárny s občanským průkazem (pokud už ti bylo 16 let) a lékárník ti po podepsání několika papírů a podrobným seznámením postinor může vydat. Ale pozor – většina lékárníků vydání postinoru bere velice vážně a proto ti ho vydají pouze na tvou občanku a většina z nich ho i odmítne vydat tvému příteli, i když mu bylo šestnáct a má občanský průkaz. Je totiž velice důležité informovat dívku o možných rizicích. Pokud je ti méně než šestnáct let, musíš zajít ke svému gynekologovi a o předpis požádat.

Kolik stojí?

Postinor rozhodně není nic levného, co by se mohlo užívat jako klasická ochrana. Záleží na cenové nabídce a tedy se může cena o něco málo lišit. Průměrně ho ale seženeš mezi 400 – 600 kč. Je to jednorázové, tedy dostaneš pouze jednu dávku postinoru.

Jak ho užívat?

V balení jsou dvě tablety. První musíš užít ihned po nechráněném styku (nejpozději do 72 hodin) a druhou tabletku za 12 hodin po té první. S veškerými informacemi tě však seznámí lékař, popř. lékárník a samozřejmě info najdeš i v příbalovém balení. Postinor nepatří mezi klasicky předepisovanou antikoncepci – je to nouzovka, nouzové řešení, které by mělo přijít pouze ojediněle v kritické době.

Jak funguje?

Není to potrat jako takový – díky mnoha hormonům které postinor obsahuje zabraňuje uhnízdit se oplodněnému vajíčku v děloze, tudíž má od klasické interupce své výhody. Rozhodně ale není dobré si s touto pilulkou zahrávat.

Jaké jsou jeho výhody?

Moc jich není. Mezi ty nejdůležitější patří, že se tak zabrání invazivnímu potratu a velkému množství nechtěných, odložených dětí. I tak je ale nutné si užití pořádně promyslet a samozřejmě ještě důležitější je promyslet si to, jestli za to ten nechráněný sex vážně stojí.

A nevýhody?

Není stoprocentní, u některých žen uhnízdění vajíčka trvá kratší dobu a postinor nestačí zareagovat, tedy k těhotenství může dojít. Je to velice agresivní lék, který ti může naprosto rozhodit organismus, menstruační cyklus. Má velkou řadu nepříznivých účinků – zvracení, bolest břicha, bolest v prsou aj.

Postinor má své využití, o tom není sporu. Vždy by ses o jeho kladech a záporech měla pořádně informovat a chovat se zodpovědně. Sex není jen legrace, kterou si můžeš krátit čas, musíš umět přijmout rizika, která z něj vyplývají a umět je řešit. A upřímně? Ne každý, kdo se sexuálním radovánkám oddává, to doopravdy umí

Předchozí článekKdyž přebírat obsah, tak slušně
Další článekUpíři, aneb co na nich všichni vidí?
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

11 KOMENTÁŘE

 1. Ďakujem za tento článok. Aj keď som ešte po zákonom a so sexom chcem začať tak o 4-5, možno 6 rokov, o takýchto ‚po tabletkách‘ viem už nejaký ten piatok :) Ale nevedela som, čo to vlastne prináša – netušila som o nevýhodách, a preto je to pre mňa prínos. Viem čo ma čaká, a že toto je IBA posledná slamka pre topiaceho sa ;)

 2. Hóóólky fakt úžasný článek, alespoň už wím, že když si to zas někde na diskotéce s nějakym rozdám, kámošky, kterým už je 16 mi to můžou v lékárně wyzvednout a naši nic se wůbec nemusej dozvědět, že už nejsem panna!! M. 13 r. Duchcov

 3. Hóóólky fakt úžasný článek, alespoň už wím, že když si to zas někde na diskotéce s nějakym krásnym klukem rozdám, kámošky, kterým už je 16 mi to můžou v lékárně wyzvednout a naši se do mejch 15 let nemusej dozvědět, že už dávno šukám!!
  M. 13 r. Duchcov

  Odpovědět

 4. Ahoj Mers, jen ze zvědavosti – proč ti ho v lékárně vydají až od 16 let? Občanku přece dostáváš už v 15 a stejně tak od 15 můžeš být sexuálně aktivní. Zajímám se, protože mi to přijde zvláštní :-)

  • Je to zvláštní, ale je to tak. Nemá to žádný extra velký důvod, je to hlavně kvůli tomu, že v 15ti tělo není úplně vyvinuté (po tom ženském hledisku) a tak postinor a escapelle mohou udělat pořádný zmatek v těle. Proto je důležité aby to měl pod dohledem lékař a dívky si to „nepředepisovaly“ samy. Samozřejmě v 16ti to zas takový velký rozdíl není a pořád je to dost „na houby“, ale je to pořád lepší než ten 14 – 15 rok života.

 5. Ahoj.Chtěla bych se zptat do jaké doby po použití prášku bych měla začít krvácet nebo jen trošku špinit. Děkuju předem. ;)

 6. Ahoj,tak jsem si dneska vzala jeden prášek-16 hod od sexu :/ další prášek si vezmu za 12 hod.Chci se ale zeptat,kdybych měla dostat menstruaci.Měla mi začít za 3 dy,tak se chci zeptat,kdy ji mám cca dostat.Děkuji Ti moc za odpověd!

 7. Jeden takovej dotaz, se svou slečnou sem se miloval před 3 dny zabere ji nouzová antikoncepce 4-5 dni po sexu? Díky všem za odpovědi :)

Diskuze je uzavřena.