Domů Tělo & Zdraví Přejídání je špatné. Jak mu konečně zamezit? ...

Přejídání je špatné. Jak mu konečně zamezit? 4.82/5 (17)

0

Přejídání je špatné. Jak mu konečně zamezit?Přejídání je velmi častým problémem mnohých lidí. Sama jste to možná viděla na sobě, a to během Vánoc. Pokud jde pouze o takto krátkodobý stav, není to zase až tak velký problém. Co ale v případě, kdy se přejídání věnujete doslova každý den? To už komplikace být může. Podívejme se, jak tomu zamezit.

Proč je přejídání špatné?

Myslíte si, že daná situace spojená s přejídáním není zase až tak nic hrozného? Je to velký omyl. Právě nezastavitelný přísun potravy se negativně projevuje na vašem zdraví. Vše začíná hlavně nadváhou a pokračuje dalšími stavy, které nejsou pro tělo nic příjemného. Když je přejídání velmi časté, až pravidelné, může se hovořit dokonce i o závislosti, která je podobná té, která je spojována s drogami, nebo alkoholem.

Důvodem přejídání je hlavně to, že může přinášet zajímavý pocit úlevy. A to proto, že díky danému množství určitého jídla dojde k větší tvorbě serotoninu. Tedy látky, která je poznačována jako hormon štěstí. Díky němu je vlivem dostatku jídla zapomenout na mnoho problémů. A jaké jsou potraviny, které jeho tvorbu výrazně podporují?

  • Jídla bohatá na cukry
  • Slané pochutiny
  • Fast food

Přejídání eliminujete skoncováním s dietami

Pokud je jeden z hlavních důvodů, který je s přejídáním spojený, tak je to paradoxně držení diet. I když to může znít jakkoliv zvláštně, je to skutečně tak. Máme na mysli hlavně takové diety, které jsou založené na hladovění. Ty lze držet jenom několik dní, a poté nastává chvíle, kdy už to nevydržíte a sníte vše, co máte po ruce. A problém je na světě. Proto zapomeňte na náročné a drastické diety a raději upravte svůj jídelníček tak, abyste měla dostatečný a pravidelný přísun jídla. Díky tomu i eliminujete nadměrné chutě na něco nezdravého.

Pozor na různé spouštěče

Jsou potraviny, které lze označit za takzvané spouštěče. Co to znamená? Že když si danou potravinu dáte, můžete s celkem velkou pravděpodobností počítat s tím, že dojde k tomu, že začnete mít chutě a začnete se přejídat. Když si proto sestavujete svůj jídelníček, je ideální, aby v něm tyto konkrétní spouštěče vůbec nebyly. O jaké potraviny se jedná? Ve většině případů to jsou hlavně sladkosti. Pokud se budete chtít odměnit něčím sladkým, raději si to rozmyslete. Největším problémem jsou:

  • Mléčné čokolády
  • Sladké bonbony
  • Klasické sušenky

Pomůže i pohyb

Dobrým postupem, jak se zbavit rizika, kterým je přejídání, je i to, že se začnete hýbat. Nejenom, že tak dokážete prospět své postavě, ale také skutečně dojde k tomu, že vaše chutě nebudou takové, jako při klidovém režimu. Důvodem je hlavně to, že i sport je tím, co dokáže podpořit takzvané hormony štěstí a jejich tvorbu. Můžete se tedy cítit lépe a zapomenout na problémy stejně, jako když se posadíte do křesla a sníte haldu nezdravého jídla. Ideální je začít sportovat pravidelně, nejlépe potom několikrát do týdne. A jaké aktivity jsou nejlepší? Měly by to být ty, které vás budou bavit, a nebudete k nim cítit jakýkoliv odpor.

Mějte pevnou vůli

Nejenom váš denní režim, nebo skladba vašeho jídelníčku je to, co vám pomůže v omezení přejídání. Také je třeba mít pevnou vůli. Právě na ní je založena většina diet i postupů, jak zhubnout. A jde zcela logicky i o něco, co vám může pomoci eliminovat právě onen stav spojený s tím, že nemůžete přestat jíst.

Mlsejte zdravě

Pokud nezvládnete svou mysl a své tělo udržet na uzdě, je vhodné naučit se mlsat zdravěji. Sice to bude spojeno s přejídáním, ale když dojde k tomu, že budete jíst zdravé potraviny, nebude to mít na vaše tělo a zdraví zase až tak velký negativní vliv. A co doporučujeme, pokud mátě chutě, a chcete je ukojit něčím zdravým? Ideální je zelenina. Například večer k televizi můžete nahradit pytlík chipsů třeba syrovou mrkví, nebo paprikou. To jsou jedny z ideálních náhražek. Pokud máte chuť na sladké, je vhodné volit čokoládu s vysokým obsahem kakaa a minimem cukru. Nejenom, že není až tak problémové, ale dokonce můžete v menších dávkách svému tělu prospět. Samozřejmě ani zde to s ní nepřehánějte, jelikož velké množství bude škodit.

Snažte se nebýt sama

Proč? Je to celkem jednoduché. Když jste sama, snadněji podlehnete svým chutím a sníte to, co vám přijde pod ruku. A to proto, že vás nikdo nevidí. Obaly následně jednoduše vyhovíte a máte dobrý pocit z toho, že nikdo neví, co děláte. Proto je snadné se začít přejídat. Z toho důvodu doporučujeme opačný postup. A ten je spojený s tím, že nikdy a nikde nebudete dlouhodobě sama. Jde o osvědčenou metodu, která vám pomůže se nepřejídat – tedy pokud na tom dané ostatní osoby nebudou stejně, jako vy. Tím důvodem, že se nebudete jednoduše přejídat, je fakt, že nebudete chtít ukázat své slabosti. Tedy slabou vůli spojenou s tím, že neodoláte jídlu, stejně jako nebudete chtít ukázat, kolik se toho do vašeho těla vlastně vejde. Změňte proto svůj život a hledejte situace, kdy budete co nejvíce sama. A to jak doma, tak třeba i v práci, nebo kdekoliv jinde.

VIDEO: Jak se zbavit záchvatovitého přejídání

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.