Domů Krása & Péče Na co koukat při výběru kosmetiky? ...

Na co koukat při výběru kosmetiky? 4.86/5 (14)

0

Na co koukat při výběru kosmetiky?Bez kosmetiky se dnes jako žádná žena rozhodně neobejdete. Tedy možná ano, ale může se to výrazně podepsat na tom, jak budete vypadat. A nejde jenom o vaši krásu a vzhled vaší pokožky, ale jde třeba i o to, jak bude vaše pokožka vypadat, pokud jde o zdraví. Jestliže teprve vybíráte svou první kosmetiku, nebo si nejste příliš jista tím, jakým směrem se vydat, dáme vám několik tipů, na co hledět při výběru kosmetiky. Když je dodržíte, tak vyberete opravdu správně.

Základní složení

Primárně se zaměřte na to, z čeho je kosmetika složena. Dnes jsou na výrobce kladeny jasné požadavky, které souvisí s tím, že když kosmetiku produkují, musí také na svém obalu přesně uvádět, z čeho se skládá. Pokud se tak nestane, hrozí jim pokuta i stažení výrobků z trhu. To je pro vás jako spotřebitelku plusem, jelikož u každé kosmetiky na trhu uvidíte její přesné složení. Když se podíváme na možnosti, dá se říci, že základní složení může být tři varianty:

  • Čistě přírodní kosmetika
  • Přírodní kosmetika s doplňujícími látkami
  • Kosmetika s látkami produkovanými v laboratoři

Dnes je rozhodně velkým trendem přírodní kosmetika, čímž ale nechceme naznačit, že by ta klasická, spojená s chemickým složením, byla nutně špatná. Mnohdy může nabídnout lepší výsledky a mnohdy tomu může být i naopak. Je tedy jenom na vás, jak se rozhodnete.

Problémové látky

U složení ještě malou chvíli přece jenom zůstaneme. A to z toho důvodu, že je vhodné sledovat i obsah problémových látek. Když máme být konkrétnější, tak je nutné říci, že některé jsou skutečně nebezpečné a velmi často je před nimi varováno. Proto doporučujeme obsah důkladně pročíst a zjistit, zda v krému, nebo jiné kosmetice některá z daných látek není. Pokud je, zvolte raději jinou. Velmi často je to problém různé kosmetiky pochybné kvality.

Mezi problémové látky může patřit ale i něco zcela běžného. Pokud máte problémovou pleť, může vám vadit třeba i alkohol v kosmetických přípravcích, stejně jako různá parfemace, nebo stopy běžného mýdla. Jsou to problémové látky zcela individuálního rázu, které je však třeba také sledovat, pokud víte, že vám nevyhovují.

Značka kosmetiky

Když vybíráte kosmetiku, doporučujeme se zaměřit také na konkrétní značku. Proč? Jelikož k ní se velmi často váže také celková kvalita. Není to sice vždy pravda, ale většinou ano. Proto při výběru kosmetiky doporučujeme držet se spíše známých značek, u kterých budete mít celkem velkou jistotu kvality. A to hlavně s ohledem na složení. Dnes je na trhu celkem velký výběr známých, ale i lokálních výrobců. Nejenom v segmentu kosmetiky klasické, ale je to také ta přírodní, která se pomalu ale jistě dostává celkově do popředí. Co naopak nedoporučujeme, to jsou různé produkty třeba z Číny, u kterých ani není jisté, co obsahují. U nich je riziko, že mohou způsobit krátkodobé potíže, stejně jako mohou být spojeny i s těmi dlouhodobějšími. Co patří mezi hlavní rizika takové kosmetiky?

  • Popáleniny pokožky
  • Různé vyrážky a ekzémy
  • Vstřebáváni nebezpečných látek do těla

U neznámých výrobců také nemusí být jistotou, že je jejich kosmetika skutečně otesávána a je zde jistota jasné nezávadnosti. O tom si ještě povíme níže.

Účinky

I to je důležitý aspekt jasně spojený s výběrem. Pokud si vybíráte kosmetiku, tak nejenom proto, abyste nějakou měla, ale pochopitelně hlavně proto, abyste ji používala a tak zlepšila třeba svou krásu. Zde připomeňme, že žádná univerzální kosmetika rozhodně neexistuje, a proto je třeba hledat vždy jenom takovou, která je určená na řešení daného problému. Je to třeba hydratace u suché pleti, stejně jako vyhlazení u pleti kde se objevují vrásky, stejně jako to mohou být denní i noční krémy, které pleť vyživují. Při výběru si vždy uvědomte, čeho chcete dosáhnout a teprve poté vybírejte to pravé. Zde je dobré zjistit si i různá hodnocení a recenze. K tomu vám pomohou třeba kamarádky v okolí, internetová diskusní fóra, nebo různé blogy, či kanály na Youtube, které se zaměřují na ženskou krásu.

Způsob a pravidelnost aplikace

U kosmetiky hleďte také na to, jak se aplikuje. Dnes by měla dominovat hlavně co největší jednoduchost. Pokud jde o krémy, tak by se měly snadno nanášet, a zároveň by měly být rychle vstřebatelné. V případě pleťových masek je zase trendem to, že se dají jednoduše sloupnout. Zkrátka a jednoduše hledejte takové možnosti, které vám při použití nevezmou doslova desítky minut. Dále je vhodné zohlednit i pravidelnost aplikace. Pokud je nějaký produkt nutné používat i několikrát denně, asi na tom nebude z hlediska účinnosti nejlépe.

Testy kosmetiky

Každá kosmetika určená pro člověka by měla být testována. Na to se zaměřte jako první. Jedině tak bude zajištěna její stoprocentní nezávadnost, u vysokého procenta žen. Dále doporučujeme hledět také na to, jak se kosmetika testuje. Některým ženám je to sice jedno, ale o nich musíme říci, že jsou spíše v menšině. Máme na mysli testování na zvířatech. Pokud se vám tento postup také příčí, zvláště když existují alternativy, nepodporujte ho a vybírejte jenom takové produkty, které takto testovány nejsou. Dnes už je to u těch velkých a známých skutečně většina.

Co si ještě o kosmetice přečíst?

VIDEO: Jak vybrat správně dobrou kosmetiku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.