Jestli těhotenství utíká jako voda, anebo se naopak táhne jako šňůra na prádlo, je na uvážení každé nastávající maminky. Čas vnímáme relativně a záleží především na tom, jestli je průběh gravidity hladký jako oblázek – anebo se během něj vyskytnou neočekávané komplikace. Faktem však zůstává, že se vždy jedná o devět měsíců nabitých proměnami. Jaké zásadní rozdíly panují mezi jednotlivými trimestry?
První trimestr (1. až 13. týden těhotenství)
První trimestr je jako první třetina v hokeji. Může být dynamický, ale stejně tak i velmi pozvolný. Ženy jej prožívají individuálně – a zatímco některé prakticky nezaznamenají žádnou dramatickou změnu oproti normálu, jiné se musí vypořádat s nepříjemnými projevy v podobě ranních nevolností, zvýšené citlivosti na pachy a výrazného úbytku energie.
V každém případě si co nejdříve zajděte na kontrolu ke gynekologovi. Potvrdí, že jste v „jináči“ a prověří váš zdravotní stav. Další schůzku naplánujte v rozmezí 10. až 14. týdne. Půjde o důležitý prvotrimestrální screening, který vyhodnocuje riziko vývojových vad.
Druhý trimestr (14. až 26. týden těhotenství)
Druhý trimestr se většinou nese ve znamení pohody. Těhotné ženy se obvykle cítí lépe než v prvním trimestru – zcela mizí (anebo alespoň ustupují) ranní nevolnosti a vrací se energie. A bříško zatím není příliš velké, aby bránilo nejrůznějším aktivitám. Prospěšné jsou procházky, ale také plavání pilates či jóga.
Během druhé třetiny těhotenství dochází k rychlému vývoji orgánů miminka a počínaje 24. týdnem je již poměrně velká šance, že v případě předčasného porodu přežije.
Vynechat byste neměla ultrazvukový screening (mezi 20. a 22. týdnem) a glukózo-toleranční test (mezi 24. a 28. týdnem).
Třetí trimestr (27. až 40. týden těhotenství)
Blíží se velké finále. Ve třetím trimestru již bříško neschováte a pravděpodobně se budete opět potýkat s některými nepříjemnými příznaky – zvýšenou únavou a změnami nálad. Na druhou stranu se budete intenzivněji těšit na blížící se porod. A proto byste měla podniknout několik kroků pro jeho hladší průběh. Užitečné jsou masáže hráze a cviky na posílení pánevního dna. Nebojte se sáhnout po zdravotnických pomůckách jako Aniball či Epi-no – cvičením zvýšíte pružnost tkání a minimalizujete riziko poranění při porodu.
Jak přesně se bude odehrávat vaše těhotenství, vám nikdo s jistotou neprozradí. V každém případě se připravte na radostné i složitější okamžiky – a ani na chvilku nezapomínejte na to, že se vaše rodina brzy rozroste o dalšího člena. Zároveň dbejte na zdravý životní styl, udržujte se v psychické pohodě a užívejte si každý okamžik. A také čerpejte důležité informace z kvalitních zdrojů – například z portálu Modrý koník.