Domů Rodina & Škola Rodina S rodiči si nerozumím :-( Máš to podobně? ...

S rodiči si nerozumím :-( Máš to podobně? 1/5 (2)

5

Ach ti rodičové! Nerozumí věcem, které jsou pro tebe zcela logické. Nechápou, jak moc je pro tebe důležité jít na koncert nebo se účastnit párty, na které budou všichni tvoji kamarádi. Někdy se zdá, že jsou ze zcela jiné planety. Ty se s nimi občas pohádáš a někdy z rozčilení řekneš věci, které tě pak mrzí a těžko se berou zpět. Máš to podobně? Jak tohle vyřešit? Chceš se dále s rodiči hádat nebo raději společně zakopat válečnou sekeru?

Teenageři versus rodičové!

Sladký život teenagera! Říkají si mnozí dospělí, když jim padne pohled na jejich náctileté děti. Mnohdy ani nevědí, že právě jejich teenageři vzhledem ke svému věku řeší nemalé problémy. První lásky, utváření kolektivu, vzhled…Mají plnou hlavu své práce, hypotéky a vlastních starostí, že raději na dotaz své šestnáctileté dcery, jestli může jít na párty, která se protáhne do pozdních nočních hodin řeknou rovnou raději NE, než aby zvolili cestu kompromisu. Samozřejmě, že po tomhle  rozčileně práskneš dveřmi, trucuješ u sebe v pokoji a na dotazy rodičů odpovídáš úsečně. Vždyť na párty byl i kluk, který se ti líbí a ty si seděla doma jako pecka! Místo hádek si zkus s rodiči promluvit otevřeně. Pokud jsi dosud žádný malér neudělala, není důvod, proč by ti rodiče neměli věřit. Ale i ty je musíš pochopit. Proč jsou rodiče tak ustaraní a úzkoprsí? Z čeho mají obavy? Bojí se:

 • že se opiješ
 • že do toho vlítneš
 • že chytneš špatnou partu31
 • že se o sebe sama nedokážeš postarat

Já vím, je to celá řada obav, ale co s tím můžeš dělat ty? Hodně! Zkus se své mámě, tátovi více svěřovat. Pokud budou mít pocit, že o tebe ví i více osobní a citlivé věci, budou ti věřit o poznání více. Svěř se své mámě při odpolední svačině, že se ti líbí kluk ze třídy, že máš problémy s kámoškou, že máš obavu z nového předmětu. To samé zkus i s tátou. Je mi jasné, že s ním nebudeš řešit zrovna první menstruaci nebo antikoncepci. To chce ženskou ruku! Ale i tak se jemu pochlub o nové zážitky ze školy. Svým rodičům můžeš povyprávět o tvých kamarádech. Tak získají alespoň nějako představě o Janě, tvé kamarádce ze školy nebo o Filipovi, o tvém kamarádovi z kroužku a nebudou se bát tě s nimi pustit ven. Za skutečností, že si s rodiči nerozumíš bude nejpravděpodobněji ona  špatná komunikace.

Připrav si pole pro vyjednávání

Chápej, tady jde o vzájemné pochopení! A nejen ty, ale také rodičové by měli leccos zohlednit. Měli by pochopit, že je narozeninová oslava tvé kamarádky pro tebe stejně důležitá jako jejich pracovní pohovor. Měli by si uvědomit, že i oni řešili své první rande a že zatímco odpadkový koš počká, důležitý telefon s kamarádkou ne. Co lze tedy dělat? Snaž se o vzájemné pochopení, naslouchej svým rodičům a snaž se jim co nejvíce pomáhat. Zajímej se o jejich starosti a poodhal ty své. Přece jenom se lépe vyjednává s rodiči, s kterými si rozumíš než s rodiči, které jsi v afektu hádky nějak urazila. Pole pro své vyjednávání si můžeš připravit tím, že mamce pomůžeš připravit oběd, ochotně pohlídáš svého sourozence, strávíš s rodiči večer a prostě s nimi jen tak pokecáš. Uvidíš, že tě budou více brát a ty si s nimi budeš více rozumět. A žádost o přespání u kamarádky? Ta bude mnohem reálnější!

A jak to máš s rodiči ty? Chceš se s nimi hádat nebo raději zakopeš válečnou sekeru? 

 

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 KOMENTÁŘE

 1. Já si s mamkou rozumím fakt perfektně a to je mi 12. Nikdy se nepohádáme a ty věci chodit večer ven, řešit nemusíme, protože bydlíme daleko od školy a v sídlišti je akorát pár lidí čemž je 1-9 nebo 15-20.Každou neděli ke mě chodí kámoška a tak jsem s lidma ze třídy v kontaktu. Je to super.

 2. Ahoj s mamkou je to u mě v pohodě, ale když se s tátou hádám kvůli sestře tak se mě nezastane.
  Co mám dělat????

 3. ahoj s rodiči to mám velmi těžký dělám všechno co mi řeknou ale oni mi třeba neřeknou ani děkuji že jsi to udělala. Když dostanu špatnou známku tak mám hned zaracha ( jdu do sedmé třídy ) a teď o prázdninách bych si moc přála jet s mou dobrou kamarádkou na vodu samozřejmě s jejími rodiči a oni to povolili tak Vás moc prosím jak je přesvědčit abych mohla jet s nimi. Za všechny rady budu moc vděčná.

 4. 1. Dělej všechny domácí práce
  2. Lichoť jim
  3. Dělej snídani do postele a vař
  4. Chovej se slušně
  5. Uklid si pokoj
  6. Mluv jako francouzská ,,Madmazél“
  7. A nakonec je popros…

Diskuze je uzavřena.