Domů Tělo & Zdraví Životní styl Sauna – pro zdraví i krásu ...

Sauna – pro zdraví i krásu 4.86/5 (7)

9

Když se podíváme do historie, první známky o sauně pochází ze Skandinávie a datují se okolo roku 1500 před naším letopočtem, což z ní činí velice tradiční způsob relaxace a uvolňování stresu. Dnes saunu najdeš snad ve všech lázeňských a odpočinkových zařízeních, spousta lidí už jí má i doma, protože je velice dostupná a navíc velice příjemná. Je to jeden z těch nejúčinnějších a nejvyhledávanějších řešení, jak se zbavit stresu, uvolnit se, relaxovat a pořádně si jak psychicky, tak fyzicky odpočinout. Sauna ale nepůsobí jen na naši mysl a organismus jako celek – může být také vítaným pomocníkem v oblasti krásy.

Co vlastně sauna dělá? 

Určitě to většina z Vás ví, o saunách už bylo zveřejněno spousta článků a není tajemstvím, co se v saunách děje. Horký vzduch, který je v místnosti, přehřívá organismus – ty se díky tomu začneš potit a následně se poté můžeš zchladit buď ve studenější vodě nebo na chladném vzduchu.

Normální vs infrasauna 

Když opustíme tu klasickou saunu s horkým vzduchem, je určitě důležité zmínit se o infrasaunách. Ty fungují na principu zahřívání světlem (tzv. zářící teplo). Dá se tam tedy lépe dýchat a vzduch nedosahuje takových teplot jako v klasických saunách. Infrasauny jsou tedy mnohem vhodnější pro osoby s kardiovaskulárními chorobami (onemocnění srdce a cév), které si za normálních okolností klasickou saunu nemohou kvůli zdravotnímu stavu dovolit.

V čem ti může pomoci? 

Jak už jsem napsala – sauna má velký účinek na naší psychiku. Odpočineš si, uklidníš mysl a tělo, relaxuješ. Mimo to má sauna prokázané účinky na dýchací ústrojí a na nemoci spojené s dýcháním (astma, alergie). Skvělý účinek má také na kožní problémy jako jsou kožní alergie, ekzémy nebo vyrážky. Určitě víš, že pocením se vylučují toxické a pro tělo škodlivé látky – sauna zvyšuje a urychluje tento proces, takže je to pro tělo poměrně příjemná detoxikace. Napomáhá také otvírání póru a třeba i čištění pleti.

Kam si dojít? 

Sauny dnes najdeš doopravdy v podstatě kdekoliv. U plaveckých bazénů, v hotelech, v lázních a jiných ozdravných nebo sportovních zařízeních. Pokud nevíš, kde v tvém okolí se podobné místo nachází, můžeš se samozřejmě podívat na internet a vyhledat si potřebné informace. Snad na každých webových stránkách, na kterých se nabízí saunování, je dostatek informací a tak se můžeš dozvědět cenu nebo to, co potřebuješ k tomu, abys tam mohla přijít a jít bezstarostně do sauny.

S ničím nepřehánět

I když sauna jako taková je skvělý vynález a rozhodně dokáže spoustě lidem pomoci, nikdy bys to s ničím neměla přehánět – a to ani se saunou. Jednou za čas je to ozdravné a pro tělo to má pozitivní účinek – pokud se to ale přehání, může to mít přesně opačný dopad. Stejně tak by si pozor měli dát lidé s kardiovaskulárním onemocněním, popř. kontaktovat svého lékaře.

Co si u nás ještě o saunování můžete přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekHormonální antikoncepce a její vysazení
Další článekJak jsem si (ne)koupila nový fotoaparát
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

9 KOMENTÁŘE

 1. Pěkný článek:).Já osobně když si zajdu někam do bazénu tak rozhodně párkrát zavítám i do sauny.Vždycky je pro mě ale hrůza když se musím jít ochladit :x :D. Někde jsem slyšela i četla, že se v sauně prý i hubne je to pravda?

 2. Já mám radši páru! :) Ale sauna je taky OK! Super článek…
  Mimochodem, Mers, nevíš, co mám dělat, když se mi strašně mastí vlasy? Kdysi jsem si je myla 1 týdně, pak v 9 letech 2x týdně, pak 3x, teď už každý den! :( Používám Head and shouders Citrus fresh – na lupy to funguje, ale na mastící se vlasy ne! Co mám dělt? PROSÍM, PORAĎ!
  DÍKY

  • Vlasy se v pubertě mastí více, takže to může být způsobeno tím. JInak zkus vyměnit vlasovou kosmetiku:)

    • To je hodně individuální – zkus se přímo poohlednout v drogériích nebo u kadeřnice po vlasové kosmetice na mastné nebo často se mastící vlasy. Já sama s tím nikdy problém neměla, takže z vlastní zkušenosti neporadím:)

 3. Ahoj Mers :) moc hezký článek. Chtěla bych se tě zeptat co používáš na lupénku a exémy?? Díky za odpověď :))

 4. to poslední je celkem spekulativní. Co třeba takoví Fini? U nich tam má snad každej saunu pro sebe a sou v tom vlezlí imrvére (jakože furt :D) a nic jim není. To je spíš záležitost zdravotních problémů.

  • Můj názor je takový, že by se to s ničím nemělo přehánět, ať už se jedná o něco zdravého nebo nezdravého. Je pravda, že jiné národy mají saunu na denním pořádku, ale v tom je také náš hlavní rozdíl – každý národ je tak trošku jiný a ne všichni jsou zvyklí na to, na co jsou zvyklí ti druzí:)

Diskuze je uzavřena.