Sauna – pro zdraví i krásu 4.86/5 (7)

Když se podíváme do historie, první známky o sauně pochází ze Skandinávie a datují se okolo roku 1500 před naším letopočtem, což z ní činí velice tradiční způsob relaxace a uvolňování stresu. Dnes saunu najdeš snad ve všech lázeňských a odpočinkových zařízeních, spousta lidí už jí má i doma, protože je velice dostupná a navíc velice příjemná. Je to jeden z těch nejúčinnějších a nejvyhledávanějších řešení, jak se zbavit stresu, uvolnit se, relaxovat a pořádně si jak psychicky, tak fyzicky odpočinout. Sauna ale nepůsobí jen na naši mysl a organismus jako celek – může být také vítaným pomocníkem v oblasti krásy.

Co vlastně sauna dělá? 

Určitě to většina z Vás ví, o saunách už bylo zveřejněno spousta článků a není tajemstvím, co se v saunách děje. Horký vzduch, který je v místnosti, přehřívá organismus – ty se díky tomu začneš potit a následně se poté můžeš zchladit buď ve studenější vodě nebo na chladném vzduchu.

Normální vs infrasauna 

Když opustíme tu klasickou saunu s horkým vzduchem, je určitě důležité zmínit se o infrasaunách. Ty fungují na principu zahřívání světlem (tzv. zářící teplo). Dá se tam tedy lépe dýchat a vzduch nedosahuje takových teplot jako v klasických saunách. Infrasauny jsou tedy mnohem vhodnější pro osoby s kardiovaskulárními chorobami (onemocnění srdce a cév), které si za normálních okolností klasickou saunu nemohou kvůli zdravotnímu stavu dovolit.

V čem ti může pomoci? 

Jak už jsem napsala – sauna má velký účinek na naší psychiku. Odpočineš si, uklidníš mysl a tělo, relaxuješ. Mimo to má sauna prokázané účinky na dýchací ústrojí a na nemoci spojené s dýcháním (astma, alergie). Skvělý účinek má také na kožní problémy jako jsou kožní alergie, ekzémy nebo vyrážky. Určitě víš, že pocením se vylučují toxické a pro tělo škodlivé látky – sauna zvyšuje a urychluje tento proces, takže je to pro tělo poměrně příjemná detoxikace. Napomáhá také otvírání póru a třeba i čištění pleti.

Kam si dojít? 

Sauny dnes najdeš doopravdy v podstatě kdekoliv. U plaveckých bazénů, v hotelech, v lázních a jiných ozdravných nebo sportovních zařízeních. Pokud nevíš, kde v tvém okolí se podobné místo nachází, můžeš se samozřejmě podívat na internet a vyhledat si potřebné informace. Snad na každých webových stránkách, na kterých se nabízí saunování, je dostatek informací a tak se můžeš dozvědět cenu nebo to, co potřebuješ k tomu, abys tam mohla přijít a jít bezstarostně do sauny.

S ničím nepřehánět

I když sauna jako taková je skvělý vynález a rozhodně dokáže spoustě lidem pomoci, nikdy bys to s ničím neměla přehánět – a to ani se saunou. Jednou za čas je to ozdravné a pro tělo to má pozitivní účinek – pokud se to ale přehání, může to mít přesně opačný dopad. Stejně tak by si pozor měli dát lidé s kardiovaskulárním onemocněním, popř. kontaktovat svého lékaře.

Co si u nás ještě o saunování můžete přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

9 komentářů

 1. Pěkný článek:).Já osobně když si zajdu někam do bazénu tak rozhodně párkrát zavítám i do sauny.Vždycky je pro mě ale hrůza když se musím jít ochladit :x :D. Někde jsem slyšela i četla, že se v sauně prý i hubne je to pravda?

 2. Já mám radši páru! :) Ale sauna je taky OK! Super článek…
  Mimochodem, Mers, nevíš, co mám dělat, když se mi strašně mastí vlasy? Kdysi jsem si je myla 1 týdně, pak v 9 letech 2x týdně, pak 3x, teď už každý den! :( Používám Head and shouders Citrus fresh – na lupy to funguje, ale na mastící se vlasy ne! Co mám dělt? PROSÍM, PORAĎ!
  DÍKY

  • Vlasy se v pubertě mastí více, takže to může být způsobeno tím. JInak zkus vyměnit vlasovou kosmetiku:)

   • Aha – díky! Nevíš náhodou o něčem, co pomáhá?:)

    • To je hodně individuální – zkus se přímo poohlednout v drogériích nebo u kadeřnice po vlasové kosmetice na mastné nebo často se mastící vlasy. Já sama s tím nikdy problém neměla, takže z vlastní zkušenosti neporadím:)

 3. Ahoj Mers :) moc hezký článek. Chtěla bych se tě zeptat co používáš na lupénku a exémy?? Díky za odpověď :))

 4. to poslední je celkem spekulativní. Co třeba takoví Fini? U nich tam má snad každej saunu pro sebe a sou v tom vlezlí imrvére (jakože furt :D) a nic jim není. To je spíš záležitost zdravotních problémů.

  • Můj názor je takový, že by se to s ničím nemělo přehánět, ať už se jedná o něco zdravého nebo nezdravého. Je pravda, že jiné národy mají saunu na denním pořádku, ale v tom je také náš hlavní rozdíl – každý národ je tak trošku jiný a ne všichni jsou zvyklí na to, na co jsou zvyklí ti druzí:)

 5. v tomhle clanku jsme se s autorkou shodli.mam stejny nazor.

TOPlist