Domů Rodina & Škola Volný čas Shopaholismus? Víc než jen nakupování

Shopaholismus? Víc než jen nakupování

12

Hodně dívek zná tu krásu, kdy vkročí do obchodu, kde je spousta krásných, nových věcí a zmocní se jich touha si něco nového koupit. Nakupování je pro někoho těžký boj na život a na smrt, ale pro druhé to může být krásný koníček, a na čem už člověk nemůže být závislý?

Už jsme prokázali závislost na cigaretách, alkoholu, sladkém, ale závislost na nakupování? To je pro mnohé něco nového – ale oběti trpí stejně, jako u jiných závislostí. Těm ostatním se lehce říká: „Už nic nekupuj, co z toho máš?“ aneb Kdo nepoznal, nepochopí…

Shopaholismus je závislost konkrétně na nakupování. I když se tomu mnozí smějí a říkají si, jak je daná slečna hloupá a povrchní, téhle závislosti je velice těžké se zbavit – při touze odolat a době bez nákupů se objeví stres, náladovost  a pokud se neodolá, může člověka přivézt až na samé dno společnosti – k finančním a rodinným problémům.

Jak se taková závislost projevuje?

Její lehčí forma je hlavně u mladých dívek a pokud s ní něco neuděláš a poddáš se jí, může se proměnit i v tu těžší podobu, které už se ne říká těžko. Zezačátku jde hlavně o to, že nakupuješ vše, co ti sluší, nic neušetříš a jakmile máš v ruce peníze, rychle běžíš nakupovat. Volný čas trávíš touláním po obchodech a nakupováním.

Často se to ale zvrhne, to je když nakupuješ věci, které ani nepotřebuješ a v podstatě ti už ani nesluší – je jen o to něco koupit. Také v neschopnost něco  ušetřit, dluhy a jiné finanční problémy. Znám dívky, které jsou na tom tak, že nejenom utrácí své kapesné za každodenní nakupování, ale i peníze, které jim rodiče dávají na školu, jídlo, půjčují si od kamarádek aj. To už závislost doopravdy je!

Jak s ní něco dělat?

Jako u všech závislostí je důležitá vůle – chce to prostě extrémní snahu a hlavně: Musíš to chtít! Uvědom si, co všechno tímhle rozhazováním můžeš způsobit a podle mého, je v současné době lepší umění šetřit než zbytečně rozhazovat. Nikdy nevíš, co se stane, co tě čeká.

Shopaholismus se ve velkém odehrává v internetových e-shopech – je to jasné – prostě si pohodlně sedíš doma a jen klikáš, jak krásný pocit. Pokud to chceš kontrolovat – zapomeň na eshopy, prostě tam nechoď, zakaž si to!

Už hodně mladých dívek vlastní svojí kreditní kartu – na ní peníze vlastně nevypadají jako peníze. Nevidíš je a nepřipouštíš si, že něco utrácíš. Musím se přiznat, že já sama odmítám platit kartou, raději si peníze vždy vyberu, protože bych jinak byla schopná zruinovat jedním nákupem celý účet – vždy měj peníze na ruce a kontroluj kolik a za co utrácíš!

Vždy před tím, než jdeš nakupovat se mrkni do šatníku – tak to dělám já, pořádně prostuduji své věci a když jdeš do obchodu, už víš, co máš a nemáš – je vyhazování peněz kupovat ty samé věci, jen s menší odlišností. Mít v šatníku sice padesát mikin, ale všechny stejné je nepraktický, lepší je mít jen tři, ale každou jinou a originální.

Někdy pomůže si vše napsat na papír – jdeš do obchodu za něčím konkrétním? Pak si danou věc poznamenej a všemu ostatnímu se vyhni!

Lehčí formy „častého nakupování“ nejsou ničím strašlivým a dají se kontrolovat, jakmile ale překročíš hranici, přerůstá to v něco ošklivého a obtěžujícího a s tím už bys měla něco dělat. I popovídání s někým blízkým pomůže – v těch horších případech už je vhodná návštěva psychologa.

Předchozí článekIntimní záležitost: Menstruační vložky
Další článekFotky z Vysočiny II.
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  • Tak to já taky:) Já hrozně ráda nakupuju, je to pro mě i odreagování a pěkný pocit, ale dokážu si říct ne – a dokážu šetřit – to je asi pro mě nejdůležitější:)

 1. Já kdybych mohla, tak si toho koupim tuny, ale nakonec si třeba vůbec nic nevezmu protože je mi líto to utratit :DDD

 2. Já naštěstí takovouhle závislostí netrpím :D :)
  Také ráda nakupuji ale s mírou :)

 3. Já tímhle opět taky netrpím, ale mám spolužačku, co když jede do blízkého města tak hned si koupí pár oblečení, i když to potom vůbec nevezme na sebe…jako úplně na hlavu, já když jedu s rodinou nakupovat oblečení do Galerie Vaňkovka v Brně, tak vždycky strašně vážím jestli si to vůbec koupím, jestli to využiji…ale to mé spolužačky vůbec, no a že mám jen 2 nebo 3 mikiny mě to stačí..spolužačky mají milióny mikin a všeho prostě a ani to za tu sezónu neoblečou a potom zjistí že jim je to malé a co pak s tím když to za rok neobleče..fakt takovým slečnám se já směji,…:D předem se omlouvám za delší komentování …:DD

 4. Ehm.. Já nakupování nenávidim :D Nebaví mě to.. Takže tohle neřeším :D

 5. tak já tímhle určitě trpět nebudu. Já nakupování nemám moc ráda. Nebaví mě to. Většinou tam není nic tak hezkého, abych to koupila. Já bydlím na vesnici, takže když si chci něco koupit, musím do města. A pak nejedou autobusy, cesta dlouho trvá a já mám pak pocit, že jsem ztratila hrozně moc času, který bych mohla využít lépe. Takže já nakupuju jenom, když mám dlouho školu a pak musím třeba hodinu čekat na autobus. Což není tak často, protože já si radši zařídím, co nejrychlejší odvoz =)

 6. Já když nakupuji to je ale jednou za týden nebo čtrnáct dní,tudíž tím nettrpím.Ale vždy odcházím s miliony igelitek a tašek…nakupování je totiž uspokojující…

 7. Tak to vypadá, že trpím lehčí formou ! :D Je pravda, že ráda projíždím eshopy, a ráda trávím odpoledne v obchodních centrech, na druhou stranu, koupím si skutečně jen to, co mi alespoň trochu sluší, a co se dá nosit v daném ročním období. Ale zase je fakt, že mam asi 10 kabátů/bund a nosím tak maximálně 2 z nich, ale mám dobře placenou brigádu, takže si to můžu dovolit, peníze cizích neutrácím :)

 8. díky moc díky tobě sem se toho zbavila opravdu díky sem ti moc vděčná normálně jsem nakupovala 2 krát každý týden a teď tak jednou za 2 měsíce

Diskuze je uzavřena.