Domů Rodina & Škola Volný čas Stephen King: TO Zatím bez hodnocení.

Stephen King: TO Zatím bez hodnocení.

10

Protože Stephen King a jeho knihy se mnou strávily velký kus mého života, je hezké a částečně i symbolické s ním tuhle novou rubriku na blogu začít – alespoň mě se to tak zdá. TO je jedna z prvních knih, kterou jsem od Stephena přečetla a jsem ráda, že to tak bylo – kdyby mě nezaujal hned na začátku, bůh ví, jak bych dopadla – možná bych žila sama, s deseti kočkama a se zásobou kapsiček Whiskas – žertuju, takhle člověk dopadne bez Kinga a jeho geniální literatury. TO, je totiž klasika, něco, co milovník „King žánru“ musí rozhodně přečíst a co by nikdy nemělo takovému člověk chybět v knihovničce.

Základní fakta o knize 

TO – z anglického originálu IT. Kniha, která má 1016 stránek a stala se tak jednou z těch nejdelších a zároveň i nejpropracovanějších, kterou pan King kdy napsal. Spatřila světlo světa roku 1986, tedy nepatří mezi ty nejnovější díla světové literatury, i přes to ale dokáže i dnes zaujmout neuvěřitelně množství čtenářů a literárních nadšenců. V roce 1990 vznikl podle předlohy i stejnojmenný TV film.

Děj knihy

Píše se rok 1958 a my, čtenáři, sledujeme partu dětí, které nemají téměř nic společného až na ten fakt, že žijí ve stejném městečku ve státě Maine, v Derry. Na první pohled na tomhle místě není vůbec nic zvláštního, až na to, že kriminalita je tu až příliš vysoká a průměrně každých 27 let se tu začínají dětem stávat zvláštní věci – umírají nebo se ztrácejí. Dospělí to přikládají za vinu násilníkům a zatímco někdo se odstěhuje, někdo to vůbec neřeší. Ben, Bill, Beverly, Mike, Stan, Richie, Eddie však poznali, že je v tom něco víc. Co? No přeci TO! A TO má mnoho podob, od obrovských opeřených ptáků, bezdomovců až po klauna Pennywise, který rád nabízí balónky a láká děti do své temnoty.

I když v roce 1975 (o 27 let později) už je všech sedm hlavních postav dospělých, žijí si vlastní život mimo Derry a mimo Maine, jako děti si slíbily, že pokud se TO v dalším cyklu opět vrátí a vraždy budou pokračovat, oni přijdou zpět a zastaví to. Co myslíte, objeví se klaun Pennywise znovu?

Můj názor na TO

Kniha je obrovsky dlouhá – až si jí půjdete koupit, poznáte ji podle toho, že je to opravdu obrovská bichle, kterou budete moci číst jen doma, protože vzít si jí na dovolenou? Budete na ní potřebovat samostatný kufr! Má jak extrémně napínavá místa, jsou tam i party, kdy si můžete oddechnout a čekat, co se stane příště. Čtivost je skvělá – King je totiž skvělý v tom, že dokáže místa dobře popsat tak, že si vše můžete velice živě představit, na druhou stranu ale nezdržuje, jde k věci.

Nemám ráda, když jsou knihy předvídatelné a už dopředu víte, jak to vlastně skončí – tady si ale nemůžete být jisti jestli se hlavní postavy dožijí konce a už vůbec, zda celý ten příběh skončí dobře.

Násilí, napětí, ne zrovna vybíravá slova se v téhle knížce objevují poměrně často, ale s určitou grácií. Zatímco u jiného autora by podobný slovník vypadal doopravdy nevhodně a vulgárně, u Kinga mám pocit, že to tam zkrátka patří a bez toho by to nebylo ono – protože, kdo nikdy nemluví sprostě? Kdyby se mi na ulici v noci zjevil podobný, zubatý klaun, asi bych taky moc slušná nebyla. Každopádně nehodlám z TO dělat něco, co je vhodné pro malé děti – potřebujete k tomu určitou vyzrálost a uvažovala jsem, zda ji na konci nedoporučit 15 nebo 18+ věku, protože rozhodně nečekejte žádnou sladkou pohádku – je to prostě King.

Shrnutí

Pro mě je to svatý grál, skvělá kniha, skvělý spisovatel. Na druhou stranu pochopím, kdy to pro někoho nebude to „pravé ořechové“.

TO je doopravdy dlouhá kniha a nenajdete tam nic, nad čím se budete moc rozplývat štěstím – je jako samotný Pennywise – temná, zubatá a pro každého má jinou podobu.

Už chápu, proč se malé děti bojí klaunů, Pennywise – TV film

 Název knihy: TO
Autor: Stephen King
Rok vydání: 1986
Počet stran: 1016
Žánr: Horor
Doporučený věk: 16+
Moje hodnocení: 5/5 

O spisovateli

Stephen King se narodil ve státě Maine v roce 1947 a dodnes tam také žije. Se svojí ženou Tabithou má v Bangoru své sídlo, tři děti a nespočet vydaných knih a povídek. Původně učitel angličtiny, dnes jeden z těch nejznámějších, nejproduktivnějších a i nejúspěšnějších autorů hororu. Z jiných jeho knih můžeme jmenovat kupříkladu Carrie, Osvícení, Řbitov Zviřátek, Duma Key, Pod kupolí…

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekGeorge R.R. Martin: Píseň ledu a ohně
Další článekŠkolní líčení + (foto)návod
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

10 KOMENTÁŘE

 1. Hezký článek, Kinga mám také ráda, jenom na konci máš „Řbitov Zvířátek“ místo „Hřbitov Zvířátek“ :)

 2. Ahoj,super článek!Kinga mám taky moooc ráda :)
  Jinak,Nikuš má pravdu,je to Řbitov :)

 3. Myslíš, že by nevadilo, že bych si tu knížku přečetla ve 13ti? Hororů už jsem přečetla hodně a hudba co poslouchám je dost agrasivní, ale se zajímavým významem textů, o kterém je třeba přemýšlet, než ho pochopíš. Vážně myslíš, že by pro mě byla nevhodná?

  • Nejsem sice Mers, ale.. Proč by to mělo vadit? Nevidím na tom nic špatného. Ona neřekla, že se má číst od 15, jen napsala, že nějaké děti by ji nemuseli pohopit. Určitě si ji přečti, stojí za to. Já sama ji četla ve 14 :)

   • Jak říká Terka, jen doporučuju od kdy je vhodný věk, protože King se s tím nepárá a používá tam poměrně nevybíravá slova + příběh není pohádka a je dobré se nad tím zamyslet. Na druhou stranu, když vidím na jaké horory se dívají v současné době i mladší děti, tak si nemyslím, že by to mohl být zas takový problém číst to dříve:)

 4. mě ke kingovi přitáhl taťka,který vážně miluje jeho knížky i doma jich máme hodně… já teď čtu pustiny,třetí díl z Temné věže a tahle série mě baví hrozně moc :) až to dočtu taťka mi vybral žhářku,tak jsem moc zvědavá. jinak je mi líto,že sem taťkovi nevěřila,že jsou to dobré knížky,pořád mi kinga nabízel a to já u knížek nemám ráda. :D z donucení natruc nečtu :D ale je mi 14 a radši čtu takové ty jeho míň strašidelné,protože s tím jak se bojím u hororů a tak :D:D:D by jiné nedopadly dobře :D

 5. Skvělý čánek.Moje sestra má snad všechny knihy od Kinga no a tak jsem si od ní jednou půjčila knížku Carrie.Právě jsem jí před pár dny dočetla a je to docela smutné a napínavé a četla jsem to jedním dechem :D.Plánuji si půjčit ještě nějakou ale do týhle bych se rači ještě nepouštěla, protože je na mě moc dlouhá a trvalo by mi asi sto let než bych jí dočetla :D :x

 6. Kniha To mě provázel téměř po celou dobu prázdnin a opravdu můžu klidně říci, že je to jedna z nejlepších děl, které jsem vůbec kdy měla tu čest přečíst.. Stephen King je zkrátka úžasný.. ;)

Diskuze je uzavřena.