George R.R. Martin: Píseň ledu a ohně Zatím bez hodnocení.

Píseň ledu a ohně je celý název ságy od spisovatele George R. R. Martina, a znát jí budete nejpravděpodobněji jako seriál z produkce HBO pod názvem Hra o trůny. Stejně tak jsem na tohle dílo narazila já, jeden kamarád mě přesvědčil, ať se na tenhle seriál podívám, protože je to podle jeho slov vážně bomba a mě to nedalo a seriál mě neuvěřitelně zaujal. Po první sérii (každá série má 10 dílů) jsem se rozhodla, že si přečtu i originální zpracování. I když jsem byla trošku zmatena z dílů, protože jich je víc, můžete každý díl najít rozdělený ještě na dvě části, překonala jsem to a nezastrašil mě ani celkový rozsah.

Základní fakta o knize

Celá sága Písně ledu a ohně se skládá se sedmi dílů, z nichž finálně napsaných a do čj přeložených je pět (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány, Tanec s draky). Dva poslední díly pan Martin stále píše a těšit se na ně můžeme v několika příštích letech. Rozsah knížek je obrovský, každý díl má přibližně 1.000 stránek s tím, že jedna část má 350 – 500 stránek (např. Hra o trůny I má nějakých 380 stránek, Hra o trůny II okolo 500). Vše začalo roku 1996, kdy byl vydán první díl, za dva roky následoval druhý a za další dva roky třetí. V roce 2011 HBO koupilo práva na knihu a rozhodlo se vše zfilmovat a hlavně tak se dostala Hra o trůny do povědomí veřejnosti.

Děj knihy

Sledujeme několik hlavních postav a kniha je tak rozdělena do několika linií. Vše se odehrává v království, ve kterém kdysi vládli králové a královny s dračí krví. To už je ale minulost a dnes je království zmítáno politickými intrikami a boji, které se týkají trůnu. Severní části království spravuje Eddard Stark se svojí ženou, dvěma dcerami a třemi syny (z toho s jedním nemanželským). Eddard je králům starý přítel a i z toho důvodu ho samotný Robert Baratheon přijede na hrad Winterfell požádat o pomoc. Chce, aby Eddard odjel na druhý konec království, do králova přístaviště a vykonával práci králova pobočníka – ten minulý za záhadných okolností zemřel. To se nejdřív Eddard snaží odmítnout, ale přijme a se svými dcerami, z nichž jedna starší se má stát ženou prince Geoffreyho, odjíždí ze Severní části království.

V tu dobu za Úzkým mořem, kterým vedou hranice království, sledujeme příběh mladé Daenerys, která se má stát manželkou khala Droga, kterého nezná a kdyby bylo na ní, nikdy by si ho nevzala. Přeje si to ale její bratr – oba jsou z rodu Tangaryenů, minulých vladců s dračí krví a on si přeje získat trůn svého mrtvého otce zpět. Chce, aby mu khal Drogo dal svojí armádu a pomohl mu dobít království a proto mu Daenerys slíbil.

Současně se odehrává příběh Johna Snowa, bastarda – nemanželského syna Eddarda Starka, který se rozhodne dát se do služby k černé hlídce, která hlídá za Zdi severní část království. Říká se, že kromě Divokého lidu, který za zdí žije, jsou tam i Bílí chodci, nadpřirozené bytosti, které nemají slitování a proto je potřeba hlídat hranice.

Jak dopadne Eddard Stark jako králův pobočník? A co Daenerys, dívka s dračí krví, podaří se jejímu bratrovi dobít trůn, který patřil jeho otci?

Můj názor na Píseň ledu a ohně

Rozsáhlé dílo, které i když se tváří jako mega fantasy, zas takové fantasy není – alespoň ne zezačátku. Jde tu o politiku a moc a krom toho se musíte orientovat v neuvěřitelném množství nových postav – někteří umírají, jiní přibývají a zapamatovat si všechna jména může být pro někoho velice těžké.  Až když se ke knize přidají tři dráčci a Bílí chodci je to už zasloužilé fantasy, které si zaslouží pozornost všech milovníků tohoto žánru.

Hodně mi připomíná Pána prstenů, ani ne tak dějem, jako spíš stylem psaní – i pan Martin hodně popisuje nejen samotné dění, ale na pár stránek často rozvede vzhled krajiny, i když je to o něco „uťáplejší“ než od Tolkiena.

Neuvěřitelným rozsahem vzniká problém, že takhle sága nebude pro každého a i když nechci, přiznám, že často jsou v knize hluchá místa nebo části, které mě nebaví. Vzhledem k tomu, že je kniha rozdělená do několik kapitol, vždy jí vypráví jiný člověk, se často stává, že se začtu do příběhu Daenerys a najednou to v tom nejnapínavějším skončí a děj se přesune k Eddardu Starkovi. Pak mám hroznou chuť všechny kapitoly mezi další Daenerys přeskočit, ale často to navazuje, takže si to zakazuji.

Shrnutí 

Rozsáhlé, ale stále velice čtivé a geniální dílo. Už se mi párkrát stalo, že jsem měla chuť knihu zaklapnout, protože se zabíjením hlavních postav se Martin doopravdy nepárá a podezřívám ho, že své dílo upřímně nenávidí – nebo alespoň vytvořené postavy.  Pokud nejste fanoušky knih, doporučuji minimálně podívat se na seriál – už hodně dlouho jsem neviděla nic tak povedeného – ať už příběhem, efekty nebo herci.

O spisovateli 

George R.R. Martin se narodil roku 1948 v New Jersey. Vystudovaný žurnalista, který je jedním z nejúspěšnějších autorů fantasy (zaměřuje se však i na scifi žánr) právě díky sáze Písně Ledu a Ohně. Jeho díla jsou charakteristická hodně propracovaným popisem a psychikou postav, stejně tak nepíše postavu z toho hlediska, zda je hlavní nebo pouze vedlejší – každá může zemřít, každé z nich se může stát jak něco dobrého, tak i špatného. Je držitelem spousty spisovatelských cen jako třeba Hugo nebo Nebula. Mezi jeho další díla patří Křádla snů nebo Písečníci.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

6 komentářů

 1. jé na to se zrovna chystám, už jsem všechny knížky naládovala do kindlu :)

 2. Musím Ti poděkovat,protože díky Tobě jsem na toto dílo přišla a absolutně si ho zamilovala :) Postavy,zápletky,intriky všechno mě na tom moc baví!

  • To jsem ráda, že někomu se knížka líbí stejně jako mě:)

 3. Ahoj Lucko!
  Moc jsi mě tímto článkem potěšila. Taky jsem tomuto dílu, nejprve seriálu a potom knížkám, podlehla. Momentálně čtu Střet králů a musím říci, že je to opravdu moc povedená sága. Jsem ráda, že nejsem sama, komu se tyto knihy (respektive seriál) moc líbí. Pan Martin postavy skutečně nešetří a je to celkem napínavé číst a zárověň se bát, jestli moje oblíbená postava (v mém případě především Jon Sníh a Catelyn Stark) bude ještě na následující straně naživu =D. Celkově tak nějak mám v oblibě Starky =).
  Zatím mám koupené tři první knížky, ale už teď je mi jasné, že jen u nich nezůstane.
  Měj se krásně a díky za fajn článek. Barča

 4. Máš to hezky napsaný, četla jsem všechny ty knihy a jsou úžasný, ale asi se ti tam vloudila chyba – Ned má čtyři syny ( Robb, Rickon, Bran + Jon)…

TOPlist