Domů Rodina & Škola Volný čas George R.R. Martin: Píseň ledu a ohně Zatím bez hodnocení.

George R.R. Martin: Píseň ledu a ohně Zatím bez hodnocení.

6

Píseň ledu a ohně je celý název ságy od spisovatele George R. R. Martina, a znát jí budete nejpravděpodobněji jako seriál z produkce HBO pod názvem Hra o trůny. Stejně tak jsem na tohle dílo narazila já, jeden kamarád mě přesvědčil, ať se na tenhle seriál podívám, protože je to podle jeho slov vážně bomba a mě to nedalo a seriál mě neuvěřitelně zaujal. Po první sérii (každá série má 10 dílů) jsem se rozhodla, že si přečtu i originální zpracování. I když jsem byla trošku zmatena z dílů, protože jich je víc, můžete každý díl najít rozdělený ještě na dvě části, překonala jsem to a nezastrašil mě ani celkový rozsah.

Základní fakta o knize

Celá sága Písně ledu a ohně se skládá se sedmi dílů, z nichž finálně napsaných a do čj přeložených je pět (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány, Tanec s draky). Dva poslední díly pan Martin stále píše a těšit se na ně můžeme v několika příštích letech. Rozsah knížek je obrovský, každý díl má přibližně 1.000 stránek s tím, že jedna část má 350 – 500 stránek (např. Hra o trůny I má nějakých 380 stránek, Hra o trůny II okolo 500). Vše začalo roku 1996, kdy byl vydán první díl, za dva roky následoval druhý a za další dva roky třetí. V roce 2011 HBO koupilo práva na knihu a rozhodlo se vše zfilmovat a hlavně tak se dostala Hra o trůny do povědomí veřejnosti.

Děj knihy

Sledujeme několik hlavních postav a kniha je tak rozdělena do několika linií. Vše se odehrává v království, ve kterém kdysi vládli králové a královny s dračí krví. To už je ale minulost a dnes je království zmítáno politickými intrikami a boji, které se týkají trůnu. Severní části království spravuje Eddard Stark se svojí ženou, dvěma dcerami a třemi syny (z toho s jedním nemanželským). Eddard je králům starý přítel a i z toho důvodu ho samotný Robert Baratheon přijede na hrad Winterfell požádat o pomoc. Chce, aby Eddard odjel na druhý konec království, do králova přístaviště a vykonával práci králova pobočníka – ten minulý za záhadných okolností zemřel. To se nejdřív Eddard snaží odmítnout, ale přijme a se svými dcerami, z nichž jedna starší se má stát ženou prince Geoffreyho, odjíždí ze Severní části království.

V tu dobu za Úzkým mořem, kterým vedou hranice království, sledujeme příběh mladé Daenerys, která se má stát manželkou khala Droga, kterého nezná a kdyby bylo na ní, nikdy by si ho nevzala. Přeje si to ale její bratr – oba jsou z rodu Tangaryenů, minulých vladců s dračí krví a on si přeje získat trůn svého mrtvého otce zpět. Chce, aby mu khal Drogo dal svojí armádu a pomohl mu dobít království a proto mu Daenerys slíbil.

Současně se odehrává příběh Johna Snowa, bastarda – nemanželského syna Eddarda Starka, který se rozhodne dát se do služby k černé hlídce, která hlídá za Zdi severní část království. Říká se, že kromě Divokého lidu, který za zdí žije, jsou tam i Bílí chodci, nadpřirozené bytosti, které nemají slitování a proto je potřeba hlídat hranice.

Jak dopadne Eddard Stark jako králův pobočník? A co Daenerys, dívka s dračí krví, podaří se jejímu bratrovi dobít trůn, který patřil jeho otci?

Můj názor na Píseň ledu a ohně

Rozsáhlé dílo, které i když se tváří jako mega fantasy, zas takové fantasy není – alespoň ne zezačátku. Jde tu o politiku a moc a krom toho se musíte orientovat v neuvěřitelném množství nových postav – někteří umírají, jiní přibývají a zapamatovat si všechna jména může být pro někoho velice těžké.  Až když se ke knize přidají tři dráčci a Bílí chodci je to už zasloužilé fantasy, které si zaslouží pozornost všech milovníků tohoto žánru.

Hodně mi připomíná Pána prstenů, ani ne tak dějem, jako spíš stylem psaní – i pan Martin hodně popisuje nejen samotné dění, ale na pár stránek často rozvede vzhled krajiny, i když je to o něco „uťáplejší“ než od Tolkiena.

Neuvěřitelným rozsahem vzniká problém, že takhle sága nebude pro každého a i když nechci, přiznám, že často jsou v knize hluchá místa nebo části, které mě nebaví. Vzhledem k tomu, že je kniha rozdělená do několik kapitol, vždy jí vypráví jiný člověk, se často stává, že se začtu do příběhu Daenerys a najednou to v tom nejnapínavějším skončí a děj se přesune k Eddardu Starkovi. Pak mám hroznou chuť všechny kapitoly mezi další Daenerys přeskočit, ale často to navazuje, takže si to zakazuji.

Shrnutí 

Rozsáhlé, ale stále velice čtivé a geniální dílo. Už se mi párkrát stalo, že jsem měla chuť knihu zaklapnout, protože se zabíjením hlavních postav se Martin doopravdy nepárá a podezřívám ho, že své dílo upřímně nenávidí – nebo alespoň vytvořené postavy.  Pokud nejste fanoušky knih, doporučuji minimálně podívat se na seriál – už hodně dlouho jsem neviděla nic tak povedeného – ať už příběhem, efekty nebo herci.

O spisovateli 

George R.R. Martin se narodil roku 1948 v New Jersey. Vystudovaný žurnalista, který je jedním z nejúspěšnějších autorů fantasy (zaměřuje se však i na scifi žánr) právě díky sáze Písně Ledu a Ohně. Jeho díla jsou charakteristická hodně propracovaným popisem a psychikou postav, stejně tak nepíše postavu z toho hlediska, zda je hlavní nebo pouze vedlejší – každá může zemřít, každé z nich se může stát jak něco dobrého, tak i špatného. Je držitelem spousty spisovatelských cen jako třeba Hugo nebo Nebula. Mezi jeho další díla patří Křádla snů nebo Písečníci.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekJak poznat špatnou velikost podprsenky?
Další článekStephen King: TO
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

6 KOMENTÁŘE

  1. jé na to se zrovna chystám, už jsem všechny knížky naládovala do kindlu :)

  2. Musím Ti poděkovat,protože díky Tobě jsem na toto dílo přišla a absolutně si ho zamilovala :) Postavy,zápletky,intriky všechno mě na tom moc baví!

  3. Ahoj Lucko!
    Moc jsi mě tímto článkem potěšila. Taky jsem tomuto dílu, nejprve seriálu a potom knížkám, podlehla. Momentálně čtu Střet králů a musím říci, že je to opravdu moc povedená sága. Jsem ráda, že nejsem sama, komu se tyto knihy (respektive seriál) moc líbí. Pan Martin postavy skutečně nešetří a je to celkem napínavé číst a zárověň se bát, jestli moje oblíbená postava (v mém případě především Jon Sníh a Catelyn Stark) bude ještě na následující straně naživu =D. Celkově tak nějak mám v oblibě Starky =).
    Zatím mám koupené tři první knížky, ale už teď je mi jasné, že jen u nich nezůstane.
    Měj se krásně a díky za fajn článek. Barča

  4. Máš to hezky napsaný, četla jsem všechny ty knihy a jsou úžasný, ale asi se ti tam vloudila chyba – Ned má čtyři syny ( Robb, Rickon, Bran + Jon)…

Diskuze je uzavřena.