Vaginální mykózy a záněty močových cest – prevence 4.88/5 (17)

Dnes bych se ráda zaměřila na téma zdraví, které je tu na blogu také hodně žádané, i když probírat úplné detaily mi tu přijde zbytečné, protože bližší rozbor můžete najít snad na každé internetové stránce, která se týká onemocnění a zdravotních problémů. Konkrétně bych tu ráda zmínila něco málo o vaginální mykóze a o zánětech močových cest, popř. ledvin.

O vaginální mykóze tu už padlo nemálo informací, co dělat když máš podezření, že na ní trpíš a jak jí poznat – to všechno můžete najít v článku Vaginální mykóza může potkat i tebe, který určitě doporučuji přečíst před tím, než se začnete ptát na bližší info. Když jsem ale zpětně uvažovala, nějaký extra článek o zánětu močových cest jsem tu nenašla a ani si nevzpomínám, že bych nějaký tvořila, proto určitě nebude na škodu dát sem pár informací, protože zima je v plném proudu a nějaké to nachlazení a nastydnutí je poměrně běžná záležitost.

Vaginální mykóza – prevence

Kvasinková infekce může trápit ty, kteří mají problémy s hygienou. A nemusí to být pouze nedostatečná, ale i zbytečně vyhrozená hygiena. Pokud používáš nešetrné přípravky, které nejsou speciálně k použití na intimní místa a používáš je často, bakterie mohou zvítězit a mykóza je na světě. Proto – dodržuj přiměřenou hygienu, dobré je pořídit si sprchové gely pro intimní použití.

Pokud sama víš, že na mykózy trpíš, je lepší vyhnout se parfemaci a to i jak u sprchových gelů, tak i u vložek či intimek, které mohou porušit ochranný kyselý film pokožky.

Pokud si libuješ v tangách nebo hodně těsném spodním oblečení, není důvod se toho vzdávat, dej jen pozor na to, abys často dala svým intimním místům odpočinek a prostřídej to s volnějším spodním prádlem.

Na vaginální mykózu může mít vliv dokonce i příjem cukru, který může narušovat vnitřní prostředí pochvy. Proto je dobré, pokud na tyto problémy trpíš, vyvarovat se velkému příjmu sladkostí a cukrovinek.

Pokud si u sebe problémy spojené s vaginální mykózou začala pozorovat, musíš se začít léčit co nejrychleji. Zánět se totiž sám nevyřeší a je nutné přeléčit ho. Nejlepší řešení je zajít ke gynekologovi, popř. do lékárny, kde ti mohou nějaký přípravek (ať už mast nebo čípky) doporučit. Každopádně první volba by vždy měla být lékař.

Zánět močových cest – prevence 

Záněty močového ústrojí nejsou nic příjemného. Já sama jsem jednu dobu na ně hodně trpěla a spousta žen určitě ví, že takový zánět dokáže pořádně znepříjemnit život a často se rád vrací.

Je důležité držet své tělo v teple. Na nějaké sedání na studených místech (veřejné lavičky v zimě apod.) raději zapomeň, protože i nachladnutí dokáže močové cesty pořádně potrápit. Stejně tak si uvědom, že zimní bunda slouží k tomu, aby tvé tělo zahřívala – k čemu potom jsou bundy nad pas, kdy slečnám kouká polovina zad a břicha? Takto si přímo koleduje o podobné problémy.

Velice důležitý je pravidelný a dostatečný pitný režim. A to nejen pokud jsi už nemocná, ale i v rámci prevence.

Podle odborníků je i špatná věc zbytečně zadržovat moč a zbytečně čekat než si zajdeš na toaletu. Můžeš tak podporovat růst různých mikroorganismů. Stejně tak jsou tyto problémy spojené s pohlavním stykem. Je dobré zajít na toaletu před i po pohlavním styku, snižuješ tak množství bakterií a dokonce i rizika infekce.

A podstatný bod je i včasná výměna tamponů a vložek, dostatečná hygiena a výměna spodního prádla.

Stejně jako u vaginální mykózy – pokud se problémy s močovými cestami objeví, neignoruj je, začni je léčit, drž svoje tělo v teple a klidu, dostatečně pij a dbej na doporučení lékaře.

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

12 komentářů

 1. Moc užitečný článek. Pár dní po menstruaci mi vždy zapáchá výtok.. je možné, že bych mohla mít mykózu?

  • Pokud je to občas a ne pořád, tak bych to bude jen menstruací, to se může měnit prostředí v pochvě a nějaké drobné změny jsou normální.

 2. Mě bylo ještě doporučeno jíst sušené brusinky a vlastně cokoliv s brusinkami. :) Také jsem si koupila čaj, který není přímo urologický, takže se dá pít dlouhodoběji. To jsem vyčetla taky na čaji Urosept, který je sice urologický, ale píše se na něm, že se dá užívat dlouhodobě. A taky zažene zánět ještě v počáteční fázi. :)
  Zánět močových cest je pěkné sv*nstvo, žádné bych ho nepřála (možná jen těm co si v zimě nosí jen legíny a jsou jak „nahatý“ :D). A většinou ho mám, bohužel, po milostných hrátkách. :( Takže co píšeš je opravdová nutnost!!!

 3. Tak tento článek je skvělý!! Zrovna nedávno (dva týdny zpět) jsem chytla vaginální mykózu a hned do toho zánět močových cest na který už trpím od svých dvou let. Hned jsem dostala antibiotika a také probiotika, která měly zlepšit tu mykózu. :) Už se to zlepšilo. Skvělý článek :)

 4. co je vaginální mykoza??

 5. Tak já teda nevím.. Četla jsem si ty příznaky, výtokem trpím od svých 11cti, žádné svědění, pálení, prostě nic. Když jsem to řekla gylekologovi v nemocnici, kam jsem musela jít z donucení kvůli zdravotním problémům, nic mi na to neřekl. Ani ten druhý u kterého jsem byla.
  Ale posledních pár dnů mám ve výtoku něco málo krve. Bojím se to říct mamce..Už se mi to jednou stalo, ale za den, dva to bylo v pohodě, jenže ted´to trvá moc dlouho. Poradí někdo co s tím mám dělat? :(

 6. Hezký článek a dobré rady. Já sama mám odzkoušené laktobacily imunit, ty mi na mou opakovanou mykózu pomáhají a teď v létě je to dobrá preventce.

 7. Souhlasím, moc se mi líbila věta o tom, k čemu jsou slečnám bundy, které končí pomalu nad pasem, protože to je opravdu něco, co mě neustále zaráží. Samozřejmě, v jejich věku jsem se také chtěla líbit, nicméně ne za každou cenu. Dneska už se ale dělají různé pásy a podobně, které mají za cíl právě chránit před prochladnutím. Mně osobně ale ani veškerá prevence nepomáhá, trpím chronickými záněty a zbavit se jich dokážu jedině při včasném nasazení urovalu akut, když ho nasadím pozdě, tak už mi pomůžou jen antibiotika. Fakt je ale ten, že záněty se mi začaly vracet až po prvním zánětu, který jsem si přivodila sama prochladnutím, když jsem seděla na studené zemi. Teď už můžu dělat všechno možné i nemožné a záněty se stejně vrací, takže bacha na to.

 8. Mě trápí často mykózy, na záněty močového měchýře naštěstí netrpím. Ale třeba moje neteř je už má od tří let. Mykózu mám asi nejčastěji z nadbytku cukru, občas po sexu s přítelem a nebo často v létě. To když se okamžitě po vykoupání nepřevleču do něčeho suchého a zůstanu v mokrých plavkách. Vždycky na to myslím,ale ne vždycky to udělám hned. No a pak se trápím. V lékárně si kupuju mastičkou, kterou se mažu zvenku,aby mě to tolik nesvědilo a zavádím si probiotické kapsle maldion, ty mi na mykózu pomáhají a vždycky jsem se jí díky tomu zbavila.Navíc jsou bez předpisu a nevycházejí moc draho. Četla jsem i několik článků, kde se radilo užívat něco na imunitu, že jejím posílením by se mohl snížit výskyt mykóz a nebo zánětů močového měchýře,tak se asi v lékárně po něčem kouknu

  • Hlavně bys měla držet dietu, nejíst cukry, „bílou“mouku a snažit se to nepřehánět s alkoholem. Pokud toto nepomůže a problémy se budou neustále vracet, zkusila bych Wobenzym. Já jsem ho nějakou dobu užívala přesně na tento typ problémů. Určitě nezapomeň dělat výplachy alespoň jednou do týdne, zkrátka podle potřeby. Hodně zdaru a zdrž se letos cukroví:)

 9. Kdyby skutečně existovalo něco spolehlivého na prevenci zánětů močových cest, tak upřímně doufám, že už bych o tom věděla. Zatím jsem se ale s žádným na sto procent fungujícím prostředkem nebo radou nesetkala :/ Jasně, základní pravidla správné prevence jako je hygiena, dostatečný přísun tekutin, neprochladnutí apod. znám, ale pokud má někdo sklony k zánětům tak, jako já, tak mu to stejně příliš nepomůže. Jediné, co se mi osvědčilo, ale jen na vyléčení zánětu, je uroval akut. Nasazuju ho ve chvíli, kdy se zánět objeví a většinou je do 2-3 dnů pryč, takže se vyhnu antibiotikům.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist