Domů Tělo & Zdraví Gynekologie Vaginální mykóza může potkat i tebe! ...

Vaginální mykóza může potkat i tebe! 5/5 (2)

64

Když se řekne vaginální mykóza, napadlo by tě někdy, že tuto nemoc můžeš dostat? Většina mladých dívek je, co se ženských problémů týče, velice pasivní a obhajuje to slovy: „Ne, nic takového se mi nikdy nemůže stát“, bohužel to není tak úplně pravda.

Statistiky z posledních let prokazují, že se infekcí pochvy setká více jak 60% žen, což je ohromné číslo a proto je hloupost myslet si, že jen proto, že dodržuješ zásady správné hygieny, tě nic takového nemůže potkat. Hloupé je to hlavně z toho důvodu, že když si nepřipustíš svůj problém, nebudeš se včasně léčit, mykóza se může šířit a způsobit ještě větší problém, než jaký byl ten původní.

Co to vlastně vaginální mykóza je a jak se jí můžu nakazit?

Vaginální mykóza je nemoc, která se už podle názvu vyskytuje v našich intimních partiích, konkrétně je způsobena bakterií známou pod názvem Candida Albicans – i proto se tomuto onemocnění říká také kvasinková infekce. Abych to vysvětlila laicky – v pochvě je plno bakterií, ale většina z nich není škodlivá, je to naše přirozená mikroflóra těla a tedy nemusíme mít žádné starosti. Občas se ale stane, že se určitý druh bakterií přemnoží. Tím vzniká vaginální nerovnováha a to už se samozřejmě tělu nelíbí.

Příčiny jsou různé a zatímco některé ženy se s ní nikdy nesetkají nebo pouze jednou za život, jiné tímto onemocnění mohou trpět každou chvíli, což určitě není příjemné a je naprosto nutné řešit to s lékařem. Jedna z příčin může být braní léků – léky samozřejmě narušují a pozměňují rovnováhu bakterií v našem těle, tím že zničí ty prospěšné. Kvasinky mají moc rády cukr, takže u diabetiků (lidé s cukrovkou) se vaginální mykóza může objevovat častěji – také pokud jsi hodně na sladké, můžeš trpět kvasinkovým onemocněním. Důležitá je již zmíněná hygiena a pokud ji budeš provádět nesprávně nebo nedostatečně, bakterie se mohou naplno projevit. Stres a nevhodné oblečení jsou poslední příčinou o které bych se chtěla zmínit – proto je tak důležité nemít na sobě dlouho mokré plavky, nosit prodyšné spodní prádlo, z kvalitního materiálu. Stres ovlivňuje celé naše tělo, tedy i naše intimní partie, snižuje se naše rezistence a imunitní systém není tak spolehlivý.

Další příznaky: nedostatečný pitný režim, chlór v bazénech, vysoké dávky Hormonální antikoncepce aj.

Jaké jsou nejčastější příznaky, tj. podle čeho mykózu poznám?

Tou nejčastější a asi i nejnepříjemnější věcí, která provází vaginální mykózu, je svědění. Může to být uvnitř pochvy, ale i na povrchu u poševního vchodu. Zezačátku ti to nemusí ani přijít divné, ale svědění se s postupem času zhoršuje nebo vůbec nepřestává. Často se mě dívky ptají, jestli je normální občasné svědění – k tomu musím říci, že pokud tě občas na intimních místech svědí, nemusíš hned panikařit. V období menstruace je svědění naprosto normální (mění se prostředí pochvy), ale nesmí být dlouhodobé.

Výtok je další příznak, se kterým se často setkáváme. Většinou bývá hodně zapáchající a jinak zbarvený. Normální výtok považujeme, pokud je v bílé či žluté barvě. Tmavý výtok je normální pokud čekáš menstruaci, nebo zrovna máš problémy s hormonální antikoncepcí (vysazení, vynechání apod.), jiné barvy výtoku ale normální nejsou a je to znak vaginální mykózy.

Pokud tě pálí při močení, samozřejmě můžeš mít kvasinkovou infekci. Podle pálení samotného se to ale poznat nedá, protože to stejně tak dobře může být zánět močového měchýře. Jestli ale krom pálení při močení máš i divný výtok nebo tě v pochvě svědí, pravděpodobně je nemoc jasná.

Další příznaky mohou být: Bolest při pohlavním styku, tlak nebo bolest v podbřišku

Když mám silné podezření, co dělat?

Pokud máš více jak jeden příznak, nebo se u tebe projevilo nepříjemné a dlouhodobé svědění, první, co bys měla zvážit je, jestli by nebylo nejvhodnější zajít za gynekologem. Chápu, že třeba ve čtrnácti letech nejsou holky z gynekologa zrovna dvakrát nadšené, ale než zaujmeš negativní postoj a řekneš: „Na gyndu prostě nejdu!“ raději si promysli, jestli ti to za to skutečně stojí. Vaginální mykóza se totiž může vrátit, můžeš jí trpět častěji, pokud budeš volit domácí léčbu, infekce se může rozšířit i na jiné ženské orgány a mohou nastat i další komplikace. Je tedy na místě zajít do lékařské ordinace (ať už na gynekologii nebo k obvodnímu lékaři) a nechat si poradit.

Další možnost, při podezření na vaginální mykózu je zajít si do lékárny. Tam jsou odborníci (farmaceuti) speciálně vyškolení a vzdělaní, aby ti poradili, popř. ti doporučili nejlepší přípravek. Existují jak vaginální tablety tak masti, které by měli bakterie spolehlivě zničit. V této léčbě je ale riziko, že se ti mykóza vrátí.

Určitě bych vynechala babské recepty, které čas od času čtu, hlavně z důvodu, že se ženskými orgány není radno si zahrávat a je vždy na místě uskutečnit prověřenou a spolehlivou léčbu. Pokud tedy máš podezření na nemoc zvanou vaginální mykóza, určitě léčbu neodkládej a promluv si o tom s tvým lékařem, s rodiči nebo s lékárníkem.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekPro krásné a plné rty
Další článekJak se bránit: Vypadávání vlasů
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

64 KOMENTÁŘE

 1. Tato nemoc mě bohužel potkala a musím říct, že je to šíleně nepříjemné. Fakt hrůza:/

 2. Kdybych měla podezření, ale nevěděla to jistě a šla do lékárny pro přípravek, mohlo by se mi něco stát kdybych tu nemoc neměla a byl to jen „planý poplach“ ?

  • Ahoj,

   většina přípravků by neměla mít žádné vedlejší účinky, co se týče preventivního používání. Některé se dokonce používají právě i preventivně. Záleží ovšem na konkrétním výrobku a je důležité zeptat se lékarnice, jestli se výrobek může užívat i při podezření a jako prevence. Většina produktů, které jsou ve volném prodeji by ti ale ublížit neměla.

 3. Ahoj, měla bych jednu možná blbou otázku..
  Byla jsem na gyndě právě kvůli infekci, kterou podle mě mám.Mám tvarohovitý výtok, zapáchá, ale má normální barvu, hodně svědí.Jenže z výsledků vyšlo, že je všechno v pořádku a zřejmě mám prý jen pubertální výtok.Jenže já ho mám opravdu hrozně silný a smradlavý a ještě k tomu svědí.Myslíš, že výsledky mohou lhát? Nebo nemusím mít kvasinkovou infekci, i když mám ty příznaky? A ještě taková hloupější otázka-jesli by to nemohlo být z toho, že jsem před tím byla ve sprše a když jsem byla na té gyndě tak mě to zrovna nijak nesvědělo (vždycky mi to začne až tak hodinku po té sprše, jenže se nechci kvůli tomu mýt nejméně pětkrát za den..)
  Kdybys tu poslední otázku nepochopila, tak promiň..neumím vysvětlovat :)
  P.S-moc hezký článek a blog!

  • Ahoj,

   pokud ti lékařka provedla testy a vyšly negativně, tak bych jim věřila. Co se týče příznaků, samozřejmě mohou být kvůli pubertě, dospívání, klidně se mohou projevovat i díky životnímu stylu (nevhodná, nezdravá strava, apod.). Jak už dlouho tyto příznaky máš? Kratší doba nemusí znamenat nic vážného, většinou je to normální během menstruačního cyklu. Pokud by tě ale v pochvě svědilo dlouhodobě (jde hlavně o to svědění, protože to musí být nepříjemné), tak určitě je na místě opět zajít za lékařem, aby tě zbavil příznaků nebo udělal testy znovu.

   Co se týče druhé otázky, intimní hygiena by výsledky testů nijak výrazně narušit neměla, záleží na tom, jakým způsobem jsi ji prováděla (jestli pouze povrchově, třísla a stydké pysky nebo zasáhla dovnitř).

   Další příčinou svědění může být i nevhodné spodní prádlo, špatná úroveň hygieny. Pokud ještě nemáš přípravky spešl na intimní hygienu, tak doporučuji je koupit – buď v drogérii nebo v lékárně (stojí okolo 100 Kč) a mohla bys tím zmírnit obtíže.

   Pokud ale nic nepomůže a stále budeš tyto příznaky mít po dlouhou dobu, určitě bude vhod se u lékaře zase objevit.

 4. ahoj, mám úplně stejné problémy jako „TERKAA“ opravdu stejné, al etaky se bojím a na gynekologii a moc se mi tam po pravdě nechce :( mamce jsem taky nic neřekla a ten výtok už mám asi dva roky. myslea jsem že je to v pubertě normální ale i když nečekám menstruaci, je to pořád strašně silný výtok. kdysi mě to tam svědilo a potom to samo přestalo a poslendí dobou mě tam dole zase svědí, ale nezdá se mi že by to přestávalo :( mohla by jsi mi prosím doporučit něaké přípravky které na to můžu koupit třeba v lékárně se kterými máš zkušenot ( pokud teda máš) a říct kolik stojí ?? po případě aby taky byly jako preventivní kdyby to byl planej poplach… děkuju :)

  • Měla by sis dojít na gynekologii, je to opravdu to nejlepší řešení protože není radno si s takovými problémy zahrávat, obzvlášť, když jde o ženské orgány. Co se týče výrobků, poradí ti přímo v lékárně, ještě nemám úplný přehled, které přípravky jsou nejvhodnější pro mladé dívky, určitě ale na vaginální mykozu zabírá: Canesten (cca 130 Kč) , Gyno-Pevaryl (cca 160 Kč). Cena se může lišit v závislosti na lékárně.

 5. Ahoj, mám problém už rok a pořádně nevím jaký. Problémy mám od té doby, co mám nového přítele. A to neustále nějaké výtoky, bez zápachu, někdy řídké a z toho zase úplně husté. Nikdy jsem na nic takového netrpěla.
  Doktorka mě i mého přítele přeléčila s tím, že to jsou kvasinky. Následně s tím, že je to streptokok. Na gynekologii jsem za ten rok byla mockrát. Výtok jsem měla vždy hlavně po pohlavním styku, který už potom skoro ani nebyl. Testy mi v poslední době vyšly tak, že jsem prý uplně zdravá. Na gynekologii jsem byla vždy až týden po propuknutí problémů, protože studuji vysokou školu a nedostanu se tam každý den a paní doktorka má pořád plno. Když mě vyšetřovala tak výtok viděla a byla zvědavá na výsledky- „zklamání“ vše bylo v pořádku i přes viditelné problémy.
  Měla jsem několik prášků a globulí pořád dokola, dietu, pila jsem jablečný ocet, výplachy apod. Teď už nic neužívám, ale výtok mám pořád – hustý bílý, někdy trošku nažloutlý a je až vzadu na děloze. (soplovitý)
  Doktorku ještě napadla alergie na partnera (problém se objeví vždy po styku), protože jsme oba alergici a řekla mi,ať se poradím u svého alergologa a udělá mi vyšetření. Ten se mi skoro vysmál, že žádné vyšetření mi dělat nebude, že ani neví jaké a že když jsme si tedy na sebe nezvykli za rok tak už si nezvyknem a nemá vztah smysl.A taky, že si myslí, že to jsou kvasinky – že neznamená, že když je nemám prokázané, že je nemám.
  Teď asi měsíc používáme kondom a mám pouze ten můj výtok. Jakmile kondom vynechám do druhého dne svědění, zarudnutí, pálení, otok. Přítel měl párkrát vyrážku.
  Ale asi mi nikdo s tímto problémem nepomůže. Je to pro mě hodně stresující. Přítel je úžasný, ale mám strach, že ho to brzo přestane bavit- máme ty problémy od začátku vztahu. Mě už to taky nebaví, chtěla bych to konečně vyřešit. Celé léto jsem se ani nekoupala. Věčně nosím intimku. Při styku se cítím špatně, vlastně i teď když to tady popisuju podrobně, ale možná doufám v nějaké řešení. Jsem z toho opravdu nešťastná.

  Děkuji za odpověď.

  • Ahoj,

   naprosto tě chápu, taky bych z toho byla nešťastná. Pravděpodobně ti moc nepomohu, protože nejsem doktorka a určitě toho nevím víc, jak tvoji lékaři, ale zkoušela jsi radit se i s jinými lékaři? Např. já si myslím, že dobrou možností je sexuolog (i kvůli psychice) nebo prostě zkusit zajít za jiným alergologem nebo jiným gynekologem.

   Co si budem povídat – ne všichni doktoři jsou tak důslední a ochotní jak by být měli a je to asi nejjednodušší řešení, zkusit to u někoho jiného.

 6. Já používám jako prevenci mycí gel Saforelle a pomáhá mi to. Dá se koupit v lékárně a dělá se také ve formě krému.

 7. Když mám příznaky na kvasinkovou infekci musim jí mít? A může přejít sama? Neebo s tim musím něco dělat sama? :((Děkuji ..prosím odpoověd na e-mail..

  • Nemusíš jí mít, ale je to hodně pravděpodobné. Vše je napsané v článku – musíš s tím něco dělat protože v 99% sama nepřejde a bude se to jen zhoršovat

 8. mers…kdys jeste nemam menstruaci ale mela bych ji dostat za par (tydnu? mesicu?)mislis ze je to normalni ze me tam trochu svedi?

 9. Ahoj Mers,
  nedávno jsem začala brát antibiotika na pneumokoky co mám už dlouhodově v krku. No a po 4 dnech užívání léků mě začal trochu svědit klitoris, ale řekla jsem si no dobrý nedávno mi skončil menses tak to bude z toho, ale pak jsem si v přídalovém letáčku přečetla že u 1 z 10 pacientů se může vyskytnou nežádoucí účinek : kvasinková infekce. Ten den mě to začalo svědit i v pochvě. Včera večer jsem zjistila, že jsem tam dole mírně otekla a to i v pochvě… Svědí mě to už asi 3 dny. Hrozně se to bojím mamce říct, nemám důvod se jí bát, ale vždy se jí bojím svěřovat… Je sobota a je to komplikovanější, gynda bude otevřená jenom v nemocnici… Moc se bojím, protože 14. dubna odjíždím do Belgie na výměnný pobyt, myslíš že když se to začne řešit hned vyléčí se to do té doby?
  Prosím potřebuji tvou radu, moc se bojí a na tebe vždy dám :) :/

  • Ahoj, u ATB je vcelku běžné, že jako nežádoucí účinek může léčbu následovat infekce – protože likvidují i přirozenou mikrofloru.

   Určitě zajdi na gynekologii – pokud to není nijak hrozné, klidně bych s tím počkala do pondělka. Jestli je to ale výrazně nepříjemné, zajdi na gyn. pohotovost – a mámě bys to měla říct – určitě by to chtěla vědět, aby o tebe nemusela potom mít zbytečně strach a mohly jste to prodiskutovat.

   Pokud léčbu nebudeš odkládat zbytečně dlouho, tak do dubna se to určitě vyřeší. :)

 10. Ahojky Mers, chtěla bych Tě poprosit o radu. Mám dlouhodobý přeléčený bílý výtok, který nezapáchá a nezpůsobuje žádné svědění, ale výtok pořád je. Jsou dny, kdy není, ale pak se zase objeví. Čípky i prášky jsem užívala skoro přes měsíc a výtok stejně zcela nezmizel. Je to normální, když má žena pořád bílý výtok? U gynekologa mi řekli, že pokud by se výtok znovu objevil, mám si v lékárně koupit Gynopevaryl nebo Clotrimazol. Ale v lékárně mi tvrdili, že tyto léky se užívají pouze v případě, kdy se objeví kvasinky, tak mám docela strach je použít. Taky jsem přemýšlela, že bych mohla preventivně užívat vaginální čípky Gyntima, ale nemám s nimi žádnou zkušenost. Můžou nějak pomoct? Děkuji za radu. Martina.

  • Ahoj,

   bílý výtok je normální, ale samozřejmě jen v určitém „množství“. Hodně dívek na něj trpí a přitom nejsou žádným způsobem nemocné – výtok je totiž normální reakce pochvy, protože se musí sama pročišťovat a tak vzniká.

   Co se týče té gyntimy, tak ona sice je preventivní a spoustu žen jí kvůli tomu užívá, ale většinou se moc nedoporučuju úplně mladým slečnám. Gynopevaryl a Clotrimazol ti pravděpodobně lékař doporučil kvůli tomu, že se mohou používat i preventivně, když jsi nejsi úplně jistá nebo chceš zánětu přecházet. Rozhodně bych se toho tedy nebála, nic špatného by ti to nemělo provést:)

 11. Ahoj,
  je mi 15 a menstruaci sem dostala teprv pred pul rokem. Výtok mam asi uz 3 roky a zapáchá a někdy i svrběl, ale opravdu někdy ( asi 1 za 3 měsíce), ale ted uz nesvrbí, ale porád zapáchá, co s tím ? Může to být vážné ? Díky za radu !!!

  • Ahoj,

   svědění je normální v období menstruace, kdy se mění pH. Co se týče toho zápachu, pokud je to nějak strašné, může to samozřejmě být příznak infekce, což samo o sobě nic vážného není, ale určitě bys měla zajít k lékaři, aby tě vyšetřil:)

 12. Ahoj Mers :)
  Je mi 12 let a už asi rok mám výtok v tomto období ho mám celkem silný hlavně ve škole. Strašně zapáchá je bílý někdy byl i nahnědlý Ke gynekologovi jít nechci :( Nevím jestli by to ještě mohlo být způsobeno tím že moc nepiju byla jsem zvyklá tak půl litru vypít někdy tam byli v tom i čaje ..A prostě ňák se k tomu nedonutim nemám žízen a k tomu ještě trpím zápachem z úst a nadýmáním..(Jestli by to třeba mohlo souviset nějak Děkuji)

  • Ahoj, určitě to může s pitným režimem souviset, takže se budeš muset v tom urychleně zlepšit, protože tělo ti dává signál, že mu to nestačí a ubližuješ mu. Začni pít vodu a uvidíš jestli se to spraví. Jestli to ale trvá déle, rozhodně si zajdi k lékaři. Pokud je to infekce, sama nepřejde a budeš tam muset tak jako tak a bude to čím dál horší (často se rozšiřuje od ženských orgánů až po močový měchýř) a pak to bude tím nepříjemnější. Navíc vyšetření není nic extra nepříjemného, nemáš se čeho bát:)

 13. Ahoj chtěla bych se zeptat jestli je to příznak nějaké infekce nebo zdali je to jen třeba opruzené nebo tak.
  Vykoupla sem se a asi za hodinu na to jsem ji měla dost zarudlou a podrážděnou (svědila) …nechala sem to být a za dva dny na to se mi začala loupat…prosím poraďte)

  • Ahoj a nepoužila jsi nějaký nový sprchový gel? Nějaký přípravek na hygienu, který ti nesedl? Ono pokožka na intimních místech je extrémně citlivá a jen tak nějakou „chemii“ nesnese.

 14. Ahoj, všem holkám co se tímto už setkali doporučuji hlavně vynechat klasická mýdla, používat buď speciální nebo s pH 5,5 (neutrál) při začínajících obtížích mi hodně pomáhala Intimní emulze od Cannadermy, to vám můžu doporučit. Ovšem při opakování je nejlepší zajít k doktoru. Mám tedy podobný problém jako tu psala Vera, ale pevně doufám, že už nenastane recidiva – teď jsme to léčili já i přítel velmi vydatně. Podle mě kvasinkovou infekci bezpečně poznáte, svědí to velmi úporně někdy to až bolí a nedá se s tím nic. Pokud se chcete léčit doma, nejlepší je asi clotrimazol nebo canesten, s gyno pevarylem dobré zkušenosti nemám, s mnoha případů zabral asi jen 1x a ne na dlouho. I když je to nepříjemné je vždy lepší zvolit dlouhodobejší léčbu ( aaspoň týden ), jednorázové tablety které nabízí canesten nezabírají. Pokud se vašemu příteli objeví červená vyrážka (fleky) na penisu máte jistotu že kvasinky máte oba a léčba je potom nutná u obou. Pokud to zaléčí jen jeden, budete si to „očkovat“ pořád dokola. Na internetu je informací sposuta stačí pohledat.
  Snad nevadí že jsem tu popsala pár mých zkušeností. Ahoj :).

 15. já jsem tenhle problém vyřešila jinak, určitě dodržuji hygienu a hlídám si víc trochu i stravu, ale navíc jsem začala užívat laktobacily imunit, protože mi to doporučila kamarádka, které to hodně pomohlo. Mě taky a posílilo mi to imunitu,takže tenthle problém už nemám.

 16. Ahoj, Mers. Chtěla jsem se zeptat: Asi tak druhým dnem mě svedí kolem poševního vchodu. Je mi 14 a měla jsem teprve jednou menstruaci, teď jsem ji už 2 měsíce neměla.Myslíš, že by to mohlo být tím, že ji mám dostat?? U první menstruace se mi nic takového nedělo. Nebo by to mohlo být tím, že nemám intimní „mýdlo“?? (Myji se obyčejným tekutým mýdlem.)Nemusí to snad nutně znamenat tohle, ne? :( U gynekologa jsem ještě nikdy nebyla. A ještě něco: Nesvědí mě to pořád, ale docela často a trvá to pokaždé jinak dlouho. Mohla bys mi, prosím, poradit?? Předem dík.

  • Ahoj,

   pokud tě svědí v pochvě v období menstruace, tak se nic neděje, to je normální. Pokud ale svědění je častější, nepříjemné, může to být znak poševního zánětu.

 17. Ahoj Mers. Chtěla bych se zeptat, je mi 14 let a asi týden mě to tam dole svědí, ne pořád, jen občas, ale je to nepříjemný. Nesvědí mě přímo v pochvě, ale v okolí. Výtok mám bílí až žlutý bez nějakého ošklivého zápachu. Teď na začátku školy sem hodně ve stresu kvůli jedné učitelce. Mohlo by to být tím?
  Jinak máš moc fajn články :) a předem děkuji.

  • Ahoj, samozřejmě to může být tím. Každopádně kdyby se to zhoršovalo nebo by ti to častěji bylo nějak nepříjemné, rozhodně by bylo dobré to řešit, v případě že by se objevil zánět.

 18. No právě teď jí mám a léčím to tabletama a mastičkou..;) Na gyndu zatim nejdu jen asi kdyby se to zhoršilo tak možná je mi teprve 13..;) No snad se z toho vyhrabu..

 19. Ahoj Mers,mohla by jsi mi prosím helpnout?,když se jdu večer koupat často mám na pochvě takovou bílou kašičku.Menstruaci ještě nemám ale používám intimky a občas se stane že z ní vypadne taková jako vata.Myslíš že to může být ona nebo je to nějaká mykóza ? Nechci jít za tím za mamkou je mi to totiž nepříjemné se jí na to ptát.mohla by jsi mi prosím odpovědět ? Díky ti moc Almera.

  • Pokud tě nic nesvědí, nebolí tě to a nemáš jiné problémy, může to být z intimek nebo to jen může být nepravidelnou hygienou – to je hodně důležité. Neřešila bych to, pokud s tím nemáš jiné problémy.

 20. Ahoj … Právě teď si taky zažívám záňet, byla jsdm u gynekologa a ten mi předepsal léky. Ale chci se zeptat jestli může mít záňet nějaký vliv na menstruaci ? Měla jsem to dostat už před týdnem, u mě je opoždění menstruace normální, ale chtěla bych vědět jestli to může být způsobeno i záňetem. Děkuji

 21. Ahoj mers, může být příznak i že je zarudnutá? Mám totiž pocit že to mám ale jsem alergička (třeba na jiné druhy látky než je bavlna) a myslíš že to zarudnutí může být třeba i kalhotkama z jiné látky? Jsem stráááášně stydlivá, na gyndu nepujdu, mamce to asi taky neřeknu a sama do lékárny se bojím jít, je mi čerstvě 12ct. Prosím poraď mi co mám dělat. Předem děkuji za odpověď.

 22. Ahoj ..no v poslední dobou mě tam dole strašně svědí . Už si nevím rady …a podle těch příznaku mám kvasinkovou infekci na 100 % ..je mi 14 let a k doktorovi nemůžu z jednoho soukromého důvodu :(

 23. Potřebovala bych prosím nějakou radu co mám dělat , aby mě to přešlo

 24. Ahoj chtela moc me to tam dole svrbi a mam ruzny priznaky je mi 12 a mamce se s nicim nesveruju mylsite ze mi poradi v lekarne je to hloupi dotaz ale prosim odpovezte

 25. Dobrý den, je mi 16, u gynekologa jsem ještě nebyla, a už mě asi 4 dny trápí všechny příznaky, (svědění, zarudnutí a bílý výtok který vypada trochu jako tvaroh ) koupila jsem si v lekarně tabletky gynocaps, nějake zlepšení už je, ale pořad se to drží, 2 jsem měla dostat menstruaci a misto toho jsem dostalo mykozu :/ muže se kvuli tomu opozdit menstruace ? předem děkuji :)

 26. Drahá Mers,
  asi tady byla spousta otázek na toto téma, ale pořád si nejsem jistá. Mám skoro stejný problém jako všichni. Mám výtok už dlouho, ale poslední dobou se silný a zapáchající. Nic mě ale nesvědí, jen ten výtok. Měla bych to říc mamce a následně zajít na gynekologii, nebo to můžu řešit sama? Předem móóóóc děkuji za odpověď.
  P.S. Máš skvělé stránky, které mi odpověděli na spoustu otázek. Díky:-)

 27. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat. Nemyslím si, že mám stoprocentní příznaky mykózy, a tak jsem se chtěla zeptat, jestli třeba nepanikařím. Mám výtok, trošku hrudkovitý, ale je bílý a nezapáchá a je ho málo. Akorát mám trochu nepříjemný pocit, trochu mě svědí zevní rodidla, ale nevím, jestli nejsou třeba jenom podrážděná. Zítra bych měla dostat měsíčky, tak se chci zeptat, jestli je to normální. Děkuji za odpověď ;)

 28. Ahoj , myslím že to mám na 100%! Brzy s tím půjdu k doktorovi. Ale chci se zeptat způsob léčení jsou čípky, mastičky a někde jsem četla že jsou na to i normální prášky na polykání…. No tak nějak se bojím že mi doktor napíše čípky (které si vůbec neumim představit že bych si zaváděla) mysíš že kdybych se s ním domluvila dal by mi prášky normálně na polykání?? Předem děkuju za odpověď :)

 29. Ahoj je mi 13 a mam už menstruaci dneska bych pravděpodobně měla mít svou 3 menstruaci ale dnes ráno o kolo 3 jsem měla v pochvě nepříjemní pocit šla jsem na záchod se vyčurat. Vrátila jsem se do postele a měla jsem opravdu hodně nepříjemné pálení pochvě (byli to jako křeče ale místo toho to pálilo) nevěděla jsem co dělat tak jsem se šla osprchovat chvíli to přestalo ale pak to zase za čelo zkoušela jsem se uvolnit a nemyslet na to zacel mi vytékat výtok a za chvíli to bylo dobrý a já jsem spala když jsem se pak probudila tak všechno ok ale ted mám napnuté břicho a zase cítim jemné palení prosím pomocte vůbec nevím co to je Předem děkuju za odpověd..

 30. Ahoj, mam dotaz v posledni dobe jsem mela take vetsi svedeni , ale prestalo to , ale kdyz mam pohlavni styk tak to opravdu pali a po nem take a mirne mi natecou pysky a moceni potom je bolestive drive jsem takove problemy nemela, myslis si, ze je to kvasinkova nemoc? Dekuji

 31. Ahoj bojím se že jí asi mám první měsičky jsem ještě nedostala(je mi 13 let) Ale mám žlutý výtok a občas zapáchá mívám občas svědětí až virášku na kuži kolem genitálijí!!! Bojím se to říct mamce a nevím co dělat porad te

 32. No ten výtok před první ms může trochu zapáchat ale i trochu svědit.A ty pupínky mohou být z holení.Moc bych to neřešila ale říct mamce to řekni radši.

 33. Ahoj holky a Mersí! (Lucinko:)) Tenhle problém mě teď taky trápí, svědění, pořád máte pocit i chodit na záchod, výtok.. hrůza.. Já jsem hledala nějaké rady na internetu a byla tam zmínka o Jogurtu a jiných babských rádách.. Jogurt? To myslí vážně?:D.. Každopádně, máme s mamkou hodně dobrý vztah takže jsem jí to řekla, že je to nepříjemný a že sem se koukala na internet co by to mohlo být a tak.. promluvili jsme si o tom.:) Já jelikož jsem stydlivá ta pro něco takového nemám ve svém věku odvahu jít takže mamka mi to koupí (léky na to, nebo tak). Holky nebojte se to mamkám říct, přece jen, trpí na to 60% žen jak už tu psala Mers a to znamená že to každá vaše maminka určitě zná, nebo to dokonce prožila:) A k hygieně, já mám pocit že jsem si mykózu vyvolala nadměrnou hygienou, každopádně to říkal i doktor, že všeho moc škodí a tělo začne zlobit, protože ty bakterie s námi žijí v symbióze, jinak by tam byly nastoupené bílé krvinky a všechno vyřešily:D Teda tak to vidím já:D:) Omlouvám se za sáhodlouhý komentář v podstatě o ničem, ale jsem tak ráda že budu mít pokoj:D!

 34. Ahoj, chci se zeptat. Nedávno jsem oslavila 15 let. U gynekologa jsem ještě nikdy nebyla. Mám dlouhodobě poševní bílý výtok, někdy trošku hrudčí a sem tam mě to tam svědí. Ne často, ale někdy ano. Nepřipadalo mi to zvláštní, myslela jsem, že je to normální. Ještě jsem to nikomu neřekla, neměla jsem ani první menstruaci a už to začíná být divné. Je mi to trapné se s tím svěřovat. Poraďte mi prosím, jestli se mám pokusit to nějak vyřešit sama (popřípadě jak), nebo vyhledat pomoc. Děkuju

 35. Ahojky Mers,
  je mi lito,ze otravuju,ale potrebuju rychlou odpoved :-( Je mi 13 a jeste jsem nemela menstruaci,ale mam skoro vsechny priznaky mykozy a nevim jestli ji opravdu mam.Bojim se jit k lekari.Ale jeste horsi je,ze se bojim,ze kvuli tomu,ze bych mela mykozu,nedostanu menstruaci.
  Ma to na menstruaci vliv?Je mozne,ze kdyz mam mykozu nedostanu menstruaci?
  Prosim odpovez!
  Dekuji :-) Nanonimka <3

 36. Ahoj,
  Mám takový problém už 2 dny mám nateklý docela dost klitoris a při chůzi svědí a bolí. Nevím co s tím dělat a jak to mám říct mamce je mi 14 a na gyndu se bojím. Poraď mi prosím co nejdřív. Děkuju

 37. Prosím poraďte je mi 11 ale na gyndu nejdu. Už 2 měsíce mě to svědí. Ale když mám menstruaci tak v pohodě. Prosím poraďte konkrétní přípravek aby se dal zakoupit v lékárně.

 38. Ahoj! Mam problém. Je mi 14. Menstruaci jsem dostala ve 12, ale mám ji nepravidelnou s velkýmibpauzamy (momwntálně je to už půl roku!! :O )
  A mám dlouhodobě výtok, bílý, někdy žlutý. Občas zapácha, ale ne příliš často. Poslední dobou (asi 4 dny) výtok je hustý, je ho o mnoho více a zapáchá. Intimní partie mě nesvědí, nebo jen velmi málo. Je to normální nebo ne??
  A ohledně menstruace, jsou takovéhle pauzy v normě??
  Děkuji za odpověď

 39. Ahoj Mers, mám problém. Už 6 dní mě trápí svědění:(
  Třeba, když jsem venku s kámoškou tak je to dobrý ale, když ležím doma v posteli tak to hrozně svědí :( nepoznám jestli mám nějaké další příznaky.
  Je to blbý, že zrovna na Vánoce :(
  Před mamkou je mi to trapné říct. Není nějaký tip jak se toho zbavit? :'(
  Moc prosím.
  Ještě jsem to nedostala (je mi 13)
  Děkuju za všechny rady :( Monika

  • Zlato, měla by ses svěřit mamince. Nezapomeň, že je taky žena a tak si bude vědět rady. Je pravděpodobné, že bude třeba vyšetření lékaře a to bez mamky sama nezvládneš. A pamatuj si, že maminky jsou od toho, aby byly oporou svým dcerám. :)

 40. Jaaaj, Mers prosím ťa pomôž mi, každý deň má to tam dole strašne svrbí,už som menštruáciu mala a aj počas nej má to svrbelo, každý deň má to svrbí a neviem kvôli tomu ani spat. Bude to teraz divne ale keď sa ťahám hore a dole po posteli tak ma už nesvrbi aspoň 15-20minut, potom zase začne, mamke som to nepovedala lebo sa bojím a na gynekologiu asi nemusím kvôli tomuto ísť,no neviem, ani so to nevieš predstaviť ako to svrbí,neviem teraz spat tak to píšem, a keď to robím (že sa ťahám po posteli) tak ma to pichne ale iba 2-3krat a musím to robiť aspoň 1-2minuty potom nevládzem. Teraz sa mi ale stalo ze som to urobila a strašne ma to tam začalo svrbiet a pichať a keď vravím strašne tak veľmi strašne prosím ktokoľvek o radu

  • A je mi 14 a svrbí má to tam neskutočne, už takto fungujem 2mesiace a najhoršie je keď som v škole a svrbí ms to, cez prestávku sim utekala na záchod sadla si a plakala, tak to svrbelo že som sa suchala o tú tycku čo je spojená zo záchodom a pichlo má to a keď som vyšla zo záchoda tak to zase začalo už takto neviem fungovať preboha pomoc veď sa stále musím suchat aby to prestalo a +to pichá strasne

   • A najhoršie je ze spolužiaci má už nechcú púšťať na záchod bo že im dačo tajim lebo tam stále chodím ale ja neviem co mam robiť, doma si dám vždy aj paplón medzi nohy ale neviem, nezaberá to, a svrbí to neskutočne, mám tam chlpy ale tým to asi nebude. Neviem prosím o radu, nemôže má to stále svrbiet a pichat

 41. Podle těch příznaků myslím, že ji mám.
  Ale… jak říct mámě, aby se mnou šla na gyndu. Jenom mě odbude, nebo mi bude říkat, že jsem hypochondr. Navíc se strašně stydím. Ale na gyndu chci, furt lepší, než pak nemoct mít dítě nebo tak a týrat se s tím pořád.
  Za chvilku mi bude 15… Můžu chodit ke gynekologovi po 15 sama? :)
  U našeho obvodního to tak je.

 42. Ahoj, můžeš si klidně k tomu obvodnímu zajít, nemusíš přímo ke gynekologovi, je to tak napsané v článku. Ale pokud by jsi chtěla ke gynekologovi, tak to mamince normálně řekni.. ,,Mami, asi mám kvasinkovou infekci, nezašla by jsi se mnou ke gynekologovi?“

 43. Ahoj, chtěla bych se zeptat mám výtok 5 měsícu a teď najednou asi 3-4 dny mě začla svědět pochva a mám ve výtoku takový jako pordel….. Je to nějaká vaginální infekce?..( je mi 11)

Diskuze je uzavřena.